İçinde VİRA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "vira" olan, toplam 24 tane kelime bulunuyor. İçerisinde vira bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu vira ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında vira olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

EYNEHANKUZVİRAN, MONONEGAVİRALES

11 harfli kelimeler

VİRANLAŞMAK, KARACAVİRAN

10 harfli kelimeler

VİRANLAŞMA, VİRANŞEHİR, DALAVİRACI, GENEVİRALA

9 harfli kelimeler

VİRANELİK, ANTİVİRAL, VİRANGUŞU

8 harfli kelimeler

TENVİRAT, TEZVİRAT, VİRAJSIZ, VİRANLIK, DALAVİRA, EDİVİRAN

7 harfli kelimeler

VİRAJLI, CILVİRA

6 harfli kelimeler

VİRANE

5 harfli kelimeler

VİRAJ, VİRAN, VİRAL

4 harfli kelimeler

VİRA

Bazı kelimelerin anlamları

VİRA

Arasız. Maçuna ve başka makinelerin çevrilmesi için verilen komut.

VİRANLAŞMA

Viranlaşmak durumu.

MONONEGAVİRALES

Paramyxoviridae, Rhabdoviridae ve Filoviridae ailelerinin yer aldığı üst aile veya düzen.

VİRANLAŞMAK

Viran duruma gelmek.

VİRAJSIZ

Virajı olmayan, düz.

VİRANLIK

Viran yer.

TEZVİRAT

Yalan dolan şeyler, kovculuklar.

ANTİVİRAL

Virüsün çoğalmasını engelleyen. Virüslere karşı etkili, virüsün etkisini kıranveya azaltan. Virüslerin üreme adımlarından bir veya bir kaçını engelleyerek virüs üremesini durduran veya baskılayan ajanlar.

DALAVİRACI

Hileci, oyunla başkalarını aldatan.

TENVİRAT

Aydınlatma.

VİRANŞEHİR

Şanlıurfa iline bağlı ilçelerden biri.

GENEVİRALA

Siyah ve boz renkli bir çeşit yılan.

VİRANELİK

Ev yıkıntıları bulunan yer.

VİRANGUŞU

Baykuş.

EYNEHANKUZVİRAN

Afyon ili, İhsaniye ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KARACAVİRAN

Diyarbakır şehrinde, Yoğun bucağına bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında VİRA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde VİRA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

PİMPİRİK

Gereksiz yere titizlik gösteren. Harap, bozuk, virane. Kuşkucu. Çok yaşlı ve güçsüz (kimse).

BERBAT

Kötü. Darmadağın, bakımsız, perişan, viran. Çirkin, beğenilmeyen. Bozuk.

BÜKLÜM

Kıvrım. Dönemeç, viraj.

TUFEYLİ

Asalak. Salaş, virane, yıkık.

ADAKÖY

Ankara şehrinde, Çeltikçi nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bolu şehrinde, Dörtdivan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Bolu ili, Yeniçağa belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bursa kenti, Gürsu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Bursa şehrinde, Mustafakemalpaşa ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Denizli ili, Sarayköy belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Düzce ili, Gümüşova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Giresun şehri, Eynesil belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Karaman ilinde, Bucakkışla bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Konya ilinde, Üzümlü bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehri, Aslanapa ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Muğla şehrinde, Marmaris belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Samsun şehri, Bafra belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Şanlıurfa ili, Viranşehir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Tunceli ilinde, Yeşilyazı bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Zonguldak şehrinde, Perşembe bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ALAKONAK

Şanlıurfa kenti, Viranşehir ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

HARABAT

Yıkıntılar, harabeler, viraneler. İçkili eğlence yeri, meyhane.

ARASIZ

Sürekli olarak, arkası kesilmeden, ara vermeden, müstemirren, vira.

DÖNEMEÇ

Bir yolun yön değiştirdiği yer, viraj. Bir durum, tutum, davranış ve düşüncedeki aşama.

HARAPLAŞMAK

Harap duruma gelmek, viran olmak, perişan olmak.

HARAP

Bayındırlığı kalmamış, yıkılacak duruma gelmiş, yıkkın, viran. Çok sarhoş. Bitkin, yorgun, perişan.

BÜKÜNTÜ

Bükme sonucu oluşan biçim veya iz. Dönemeç, viraj. Bağırsakta olan ağrı.

AKKESE

Çorum ilinde, Kargı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Ordu şehrinde, Uzunisa nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa ili, Viranşehir ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Trabzon ilinde, Beşikdüzü ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KIVRILMAK

Eğrilip bükülmek. Katlanmak, bükülmek. Dar bir yere büzülerek yatmak. Kıvrık bir duruma gelmek. Yuvarlak bir biçim almak. Dönmek, sapmak. Yol dönemeçli, virajlı olmak.

YIKIK

Yıkılmış olan, harap, viran.

ALTINBAŞAK

Üstün nitelikli, değerli kimse. Ankara ili, Evren ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan şehri, Üzümlü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum ili, Pasinler belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa kenti, Payamlı nahiyesine bağlı bir yer. Şanlıurfa ili, Viranşehir ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

VİRAJLI

Virajı olan.

AKÇATAŞ

Ankara ilinde, Hasayaz nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çorum şehrinde, Kargı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzurum şehri, Horasan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu kenti, Akkaya bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Nevşehir ilinde, Hacıbektaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas şehrinde, Gölova ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Şanlıurfa şehrinde, Viranşehir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

AMANTADİN

Etkisini, virüs partikülleri hücre içine alınırken onları çevreleyen vakuollerin pH'sını tamponlayıp buradaki asitleşmeyi önlemesi sonucunda virüs zarfının endozom zarıyla birleşmesini engelleyerek viral genetik materyalin konakçı hücresinin sitoplazmasına taşınmasını önleyerek gösteren ve yalnızca enflüenza A virüsünün suşlarına karşı etkili olan antiviral ilaç.

YIKINTI

Yıkılma, yıkım, mahvolma. Ruhsal bakımdan yıkılma, yıkım, mahvolma. Yıkılan bir şeyin parçaları, kalıntıları, enkaz. Virane.