İçinde VATI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "vatı" olan, toplam 3 tane kelime bulunuyor. İçerisinde vatı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu vatı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında vatı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

VATI

Sığırlara yem olarak verilen böğürtlen çalısı ve yaprağı.

TEVATIR

Çok.

TAVATIR

1.Çok iyi, çok güzel. 2.Eşsiz. 3.Güçlü. 4.Yaman : Ali tavatır adamdır. 5.Ün, san. Pek çok. Bitek toprak. 1.Yaygın söylenti. 2.Abartma, abartı. Çok iyi, çok yararlı, çok güzel.

  -   -   -  

Anlamında VATI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde VATI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KRAVATLI

Kravatı olan, kravat takmış olan.

SAVATLI

Savatı olan, savatlanmış.

SEGGER

Sakar; sık sık eşyayı, alat ve adavatı hasra uğratan (kimse).

BUYLU

Kağnı kıravatını biribirine bağlayan ağaç kuşak. Kızak döşeklerini biribirine bağlayan meşeden yapılmış kuşak, bağ. Araba, kağnı dingili. Sabanın kıvrık yerine konulan ve toprağı dağıtmaya yarayan çatal. Kağnı, araba tekerleğine çakılan tahta çivi. Araba oku ile boyunduruğunu birbirine bağlayan çivi. Tırpanda, kılıcı sıkıştırmak için çakılan ağaç çivi. Övenderenin ucundaki çivi. Kızağın önündeki tahta. (Yeşilköy Gelendost Isparta). Kağnı tekerlerinin dışarı fırlamamasını sağlayan ağaç çubuk. (İspir Erzurum). Sapanda, toprağa giren bulaklar arasındaki ağaç destek. (Dereköy Eşme Uşak).

KRAVATSIZ

Kravatı olmayan, kravat takmamış olan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük