İçinde VAR geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "var" olan, toplam 554 tane kelime bulunuyor. İçerisinde var bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu var ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında var olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

YUVARLAKLAŞTIRMAK, CANAVARLAŞABİLMEK

16 harfli kelimeler

YUVARLAKLAŞTIRMA, ANTİİNFLAMATUVAR, CANAVARLAŞABİLME, CANAVARLAŞTIRMAK, YUVARLAKPULLULAR

15 harfli kelimeler

CANAVARLAŞTIRMA, HARMANYUVARLAĞI, LEVARİKEPENBESİ, VARSILLAŞTIRMAK, YUVARLAKTEBERRİ, YUVARLANABİLMEK, YUVARLANIVERMEK, YUVARLAYABİLMEK, YUVARLAYIVERMEK

14 harfli kelimeler

YUVARLAKLAŞMAK, AVARELEŞTİRMEK, HİPOOVARYANİZM, PASKUVARİYELLO, VARLIKLAŞTIRMA, VARSILLAŞTIRMA, YUVARLANABİLME, YUVARLANIVERME, YUVARLAYABİLME, YUVARLAYIVERME

13 harfli kelimeler

AKVARYUMCULUK, CANAVARLAŞMAK, KONSERVATUVAR, PEYGAMBERVARİ, YILDIRIMSAVAR, YUVARLAKLAŞMA, ALTHAVAYUVARI, AVARELEŞTİRME, CANAVARCASINA, EDVARDSİYELOZ, HOVARDALAŞMAK, ÜSTHAVAYUVARI, VARDIRABİLMEK, VARİKOZİTELER, VARSAYABİLMEK, YALVARABİLMEK, YUVARLAŞTIRMA

12 harfli kelimeler

AMERİKANVARİ, CANAVARLAŞMA, HOVARDALAŞMA, OBSERVATUVAR, VARDABANDIRA, VAROLUŞÇULUK, VARSILLAŞMAK, VARYETECİLİK, MÜLKŞEHSUVAR, OVAREKTOMİZE, OVARYOREKSİS, OVARYOTESTİS, PERİOVARİTİS, SUPPOZOTİVAR, SUVARINILMAK, TALVARLANMAK, TASARIVARLIK, TRANSOVARYAL, VARDIRABİLME, VARDİYACILIK, VARDİYANBAŞI, VARILABİLMEK, VARSAYABİLME, YALVARABİLME, YERYUVARLAĞI

11 harfli kelimeler

AVARELEŞMEK, KAVARACILIK, LABORATUVAR, VARAKLANMAK, VARLIKLILIK, VARSAYIMSAL, VARSILLAŞMA, VARYEMEZLİK, YALVARILMAK, YUSYUVARLAK, YUVARLAKLIK, YUVARLANMAK, YUVARLATMAK, ASALAKSAVAR, DUVARSEDEFİ, VARSAYILMAK, AKSESUVARCI, DÜRRÜŞEHVAR, DÜZLEMYUVAR, KALKANDUVAR, KARACANAVAR, MAHALLEVARİ, NEOVARİKAİN, OTURAVARMAK, OVARYOPEKSİ, PARAOVARYAN, SVARABHAKTİ, TOHUMDAVARI, TUVARLANMAK, VARDUĞUNDAN, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AKVARYUMCU, CANAVARLIK, ÇAPRAZVARİ, DUVARCILIK, HOVARDALIK, REPERTUVAR, SİNEKSAVAR, VARAKLAMAK, VARAKLANMA, VARDAKOSTA, VARSAYIMLI, YALVARILMA, YALVARTMAK, YENGEÇVARİ, YUVARLACIK, YUVARLAMAK, YUVARLANIŞ, YUVARLANMA, YUVARLATMA, YUVARÖLÇER, BÖCEKSAVAR, VARSAYILMA, ALAVARTACI, AŞIRIYUVAR, AVARELEŞME, BİNMİRVARE, DURAVARMAK, DUVARAYAĞI, GASAVARACI, GELENVARAN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BALONVARİ, CANAVARCA, FÜZESAVAR, HAVARİLİK, HOVARDACA, KUKLAVARİ, SÜVARİLİK, TANKSAVAR, TÜMEVARIM, UÇAKSAVAR, VARAKLAMA, VARAKPARE, VARDIRMAK, VARDİYACI, VARİDATÇI, VARİYETLİ, VARLIKSIZ, VAROLUŞÇU, VARSAYMAK, VARSILLIK, VARYASYON, VARYETECİ, YALVARMAK, YALVARTMA, YUVARLAMA, KARADAVAR, ATEŞYUVAR, AVARCILIK, AVARTALIK, AYNADUVAR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKVARYUM, AVARELİK, KAVARACI, KONTUVAR, KUVARSİT, SUVARMAK, ŞALVARLI, TRETUVAR, TÜRKVARİ, VARAGELE, VARDIRMA, VARILMAK, VARİSSİZ, VARLIKLI, VARSAYIM, VARSAYMA, VARYEMEZ, YALVARIŞ, YALVARMA, YUVARLAK, AVARALIG, AVARALIH, AVARALIK, BİLGİVAR, BULVARLI, CIVARMAK, ÇAHCAVAR, ÇAKCAVAR, GAVARACI, GAVARMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKVAREL, AKYUVAR, ALYUVAR, CANAVAR, DUVARCI, FEVVARE, HAÇVARİ, HOVARDA, LİVARLI, PENUVAR, PERVARİ, PİSUVAR, SUVARIM, SUVARMA, TEVARÜS, VARAKÇI, VARAKLI, VARDACI, VARDELA, VARDİYA, VARESTE, VARILMA, VARİDAT, VARİYET, VAROLUŞ, VARSAĞI, VARYANT, VARYETE, VARSANI, AVARACI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AVARCA, AVARIZ, AVARYA, BULVAR, HAVARİ, KAVARA, KULVAR, KUVARS, SÜVARİ, ŞALVAR, VARAKA, VARGEL, VARİDE, VARLIK, VARMAK, VARSIL, VARYOS, AVARCI, AVARDI, AVARHK, AVARIK, BUVARA, CEDVAR, CİVARE, CUVARA, DALVAR, DÜŞVAR, EVARDI, GAVARA, GOVARA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AVARA, AVARE, CİVAR, DAVAR, DUVAR, EDVAR, LİVAR, VARAK, VARAN, VARDA, VARGI, VARIŞ, VARİL, VARİT, VARMA, VAROŞ, VARTA, VARTO, YUVAR, ALVAR, BUVAR, CIVAR, CUVAR, DİVAR, DOVAR, EMVAR, GAVAR, GEVAR, GOVAR, HAVAR, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AVAR, OVAR, VARA, VARE, VARI, VARİ, VART

3 harfli kelimeler

VAR

Bazı kelimelerin anlamları

VAR

Mevcut, evrende veya düşüncede yer alan, yok karşıtı. Sahiplik bildiren olumlu ad cümleleri kuran bir söz. Elde bulunan her şey. Varlıklı: Var evi kerem evi yok evi verem evi. Çekil, yıkıl, savul: Var, git gözümün önünden!. Kale. Mevcut, var// var mal: mal mülk// var yoh: bütün mülk. Varlığı, mevcudiyeti. Hepsi, olancası, mevcudu. Olanca, hep. Servet, mal, varlık. Haydi, durma. (Olumlu fiillerle birlikte gelince teşvik pekitmesi oluyor.). Sakın! (Olumsuz fiillerle birlikte gelince sakındırma pekitmesi oluyor.).

YUVARLANABİLMEK

Yuvarlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

LEVARİKEPENBESİ

Mor renk.

YUVARLAKLAŞTIRMAK

Yuvarlak duruma getirmek.

ANTİİNFLAMATUVAR

Yangı oluşumunu önleyici.

VARSILLAŞTIRMAK

Varsıllaşma işini yaptırmak.

YUVARLAYABİLMEK

Yuvarlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

CANAVARLAŞTIRMAK

Canavar durumuna getirmek.

YUVARLAKLAŞTIRMA

Yuvarlaklaştırmak işi.

CANAVARLAŞABİLMEK

Canavarlaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

CANAVARLAŞABİLME

Canavarlaşabilmek işi.

YUVARLAKPULLULAR

(Cycloganoidea) familyasına girer.

YUVARLANIVERMEK

Ansızın yuvarlanmak.

HARMANYUVARLAĞI

Harman yerini düzlemekte kullanılan, loğ'a benzer, iki yan yüzündeki çukurlara geçirilen bir çatal ağaç yardımıyla hayvanla çekilen büyük taş. (Kırklareli).

CANAVARLAŞTIRMA

Canavarlaştırmak durumu.

YUVARLAKTEBERRİ

Yuvarlak başlı tenekeci örsü. (Yalvaç Isparta).

  -   -   -  

Anlamında VAR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde VAR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ALAN

Düz, açık ve geniş yer, meydan, saha. Eski Roma'da açık hava gösterisi yapılmış olan geniş yer. Yarışmaların, karşılaşmaların ve oyunların yapıldığı yer, saha. Orman içinde düz ve ağaçsız yer, düzlük, kayran. Yüz ölçümü. Bir çalışma çevresi. Bir alıcı merceğinin net bir görüntü sağlayabildiği derinlik ve genişliğin bütünü. İçinde birtakım kuvvet çizgilerinin yayılmış bulunduğu varsayılan uzay parçası.

AKIŞKANLIK

Akışkan olma durumu. Para ve ticaretle ilgili işlemlerde kullanılabilecek durumda olan satın alma gücü, likidite. Kolaylıkla paraya çevrilebilme özelliği fazla olan varlıklar, likidite.

AĞINMAK

Hayvan yere yatıp yuvarlanmak.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

AĞIL

Evcil küçükbaş hayvanların barındığı çit veya duvarla çevrili yer, arkaç. Hale. Bazı görüntülerdeki çok ışıklı cisimleri çevreleyen ışıklı teker.

AĞIRCANLI

Çok yavaş iş yapan, çevik olmayan. Varlığı sıkıntı veren, sevimsiz. Tembel. Gebe (kadın).

AKVARYUMCU

Akvaryum işiyle uğraşan kimse, akvarist. Bilim ve sanatı kullanarak akvaryum ortamında balık vb.ni besleyen kimse, akvarist.

AKKOR

Işık saçacak beyazlığa varıncaya kadar ısıtılmış olan.

AĞA

Geniş toprakları olan, sözü geçen, varlıklı kimse. Halk arasında sayılan ve sözü geçen erkeklere verilen unvan. Osmanlı Devleti'nde bazı kuruluşların başında bulunanlara verilen resmî san. Ağabey. Cömert, eli açık. Okuryazar olmayan yaşlı kimselerin adlarıyla birlikte kullanılan san. Koca.

AĞNAMAK

Hayvan, yere yatıp yuvarlanmak.

AKVARYUMCULUK

Akvaryumcunun yaptığı iş.

ADCILIK

Kavramların gerçek varlıklar olduğunu kabul eden, kavram gerçekliğine karşıt olarak tümel kavramların yalnızca nesnelerin adları olduğunu ileri süren görüş, isimcilik, nominalizm.

AKI

Herhangi bir kuvvet alanında, belli bir düzlemin belli bir bölümünden geçtiği varsayılan güç çizgileri, seyelan.

AKYUVAR

Kan, lenf vb. vücut sıvılarında bulunan çekirdekli, yuvarlak hücre, lökosit.

AKLAMAK

Suçsuz veya borçsuz olduğu yargısına vararak birini temize çıkarmak, tebriye etmek, ibra etmek.

AKILCILIK

Akla dayanan, doğruluğun ölçütünü duyularda değil, düşünmede ve tümdengelimli çıkarmalarda bulan öğretilerin genel adı, usçuluk, akliye, rasyonalizm, deneycilik karşıtı. Akla ve akıl yolu ile varılan yargıya inanma, akla aykırı veya akıl dışı hiçbir şeyi tanımama davranışı ve tutumu, akliye, rasyonalizm. Bilginin evrensellik ve zorunluluğunun deneyden ve deneye dayanan genellemeden değil, yalnızca akıldan çıkartılabileceğini savunan öğreti, rasyonalizm.

AD

Bir kimseyi, bir şeyi anlatmaya, tanımlamaya, açıklamaya, bildirmeye yarayan söz, isim, nam. Canlı ve cansız varlıkları, duygu ve düşünceleri, çeşitli durumları bildiren kelime, isim. Sayma. Sayılma. Herkesçe tanınmış veya işitilmiş olma durumu.

AĞDALAŞMAK

Ağda durumuna gelmek, ağdalanmak. Sohbet tam tadına varılır durum almak, koyulaşmak.

AÇIT

Bir duvarda kapı, pencere, kemerleme vb. bölümler için bırakılmış açıklık.

AKİK

Kalseduan kuvarsının bir türü olan, yüzük taşı, mühür vb. yapmakta kullanılan, türlü renklerde, yarı saydam, parlak ve değerli bir taş.