İçinde V geçen 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "v" olan 3 harfli toplam 124 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde v harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu v harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında v harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

VEZ

Salkım biçiminde, zeytin büyüklüğünde, buruk ve tatlı, kara renkli bir yemiş.

SIV

Derin olmayan su, sığ.

VIĞ

Yazıklanma ünlemi. Ünlem.

COV

Küçük pirinç bağlamı.

ERV

Soluk verme yedek hacmi.

AVI

Yabani zakkum. Avlu. Tırtıl. Zehir, ağı. Ayı.

YİV

Bir yüzeyin üzerinde çizgi biçiminde olan, sarmal girinti veya çıkıntı. Bir sütun gövdesinin veya bir vazo karnının çevresine eşit aralıklarla paralel veya sarmal olarak uzunlamasına açılan oyuk. Ek çizgisi. Bir dişli çarkta veya bir vidada iki diş arasında kalan çukur bölüm. Saçta ayırma yeri.

VOA

Baba.

ÇAV

Ses, ün, haber. At, eşek vb. hayvanların erkeklik organı.

VOY

Vay: Voy meret voyl.

IRV

Soluk alma yedek hacmi.

AVU

Zehir, ağı. Ormanların taşlık yerlerinde yetişen zehirli bir bitki. İlkbaharda bazı ot ve meşe yaprakları arasında bulunan zehirli bir kurt. Meşe ve defne ye benziyen ve odunu yakılan bir ağaç. Ağı. Ağı, zehir.

EVK

Yanlış.

DAV

Postu, kaplan postu gibi çizgili bir tür Afrika zebrası (Hippotigris burchelli).

VİY

Üzüntü, şaşma bildiren ünlem.

POV

Birisine götürülen armağan. Tülbentten yapılan başörtüsü. Bohça. İçinde kahve kavrulan toprak kap. Saklandığı yerden birdenbire çıkıp birini korkutmak için söylenen sözcük. Top mermisinin çıkardığı ses (için).

VAY

Şaşma anlatan bir söz. Ağrı, acı vb. duyguları anlatan bir söz. Yönelme durumu eki almış bir kelime ile kullanıldığında bir şeyin veya bir kimsenin kötü bir sonuca uğrayacağını anlatan bir söz.

ÇIV

Kestane çubuğundan örülmüş yemek sinisi.

KEV

Keyif. Sakız.

ZIV

Tığ.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük