İçinde UY geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "uy" olan, toplam 1149 tane kelime bulunuyor. İçerisinde uy bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu uy ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında uy olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DUYARSIZLAŞTIRMAK, ÇİFTEDUYARGALILAR, PÜSKÜLKUYRUKLULAR, SIÇRARKUYRUKLULAR, YEYENUYEYENOSTOMİ

16 harfli kelimeler

DUYARSIZLAŞTIRMA, KIRLANGIÇKUYRUĞU, UYGULANABİLİRLİK, HUYSUZLAŞIVERMEK, KILIÇKUYRUKLULAR, KUYUCAKKARAPINAR, UYARLANABİLİRLİK, YUKARIBOYNUYOĞUN

15 harfli kelimeler

ATKUYRUĞUGİLLER, VURDUMDUYMAZLIK, AŞAĞIBOYNUYOĞUN, BALTACIKUYUCAĞI, DUYGULANIVERMEK, HUYSUZLAŞIVERME, UYGULAYIMCIERKİ, YUKARIPULLUYAZI

14 harfli kelimeler

DUYARSIZLAŞMAK, DUYGULANDIRMAK, KUYRUKSALLAYAN, UYGULAYIMCILIK, BUYURGANLAŞMAK, DUYARLAŞTIRICI, DUYARLIKÖLÇÜCÜ, DUYARLIKÖLÇÜMÜ, DUYGULANIVERME, HALİFEKUYUCAĞI, KARAAĞAÇKUYUSU, KAVUNCUYAYLASI, KUYRUKLUYILDIZ, KUYUMCUHACIALİ, SİVRİKUYRUKLAR, SUYILANIGİLLER, UYANDIRABİLMEK, UYARLANABİLMEK, UYARLAYABİLMEK, UYARLAYIVERMEK, UYDURULABİLMEK, UYGULANABİLMEK, UYGULATABİLMEK, UYGULAYABİLMEK, UYGULAYIMBİLİM, UYGULAYIMTASAR, UYSALLAŞTIRMAK, UYUŞTURABİLMEK, YAYKUYRUKLULAR, YUKARIKARAKUYU

13 harfli kelimeler

DUYARSIZLAŞMA, DUYULMAMIŞLIK, DUYUMSAMAZLIK, UYDULAŞTIRMAK, UYGULAYICILIK, UYUŞTURUCULUK, AŞAĞIKARAKUYU, BAKLANKUYUCAK, BİRDUYUMCULUK, BUYRUĞINLAYIN, BUYURGANLAŞMA, BÜYÜKKARAKUYU, DUYARLIKÖLÇER, DUYARLILAŞMAK, DUYGULANDIRMA, KLUYVEROMYCES, KUYRUKLUBAHAR, KÜÇÜKKARAKUYU, KÜÇÜKSUYILANI, NALCIKUYUCAĞI, TERAZİKUYRUĞU, UYANDIRABİLME, UYARILABİLMEK, UYARLANABİLİR, UYARLANABİLME, UYARLAYABİLME, UYARLAYIVERME, UYDURULABİLME, UYGULAMACILIK, UYGULANABİLME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ASLANKUYRUĞU, DUYARGALILAR, HUYLANDIRMAK, HUYSUZLANMAK, HUYSUZLAŞMAK, KATIRKUYRUĞU, KÖPEKKUYRUĞU, KUYRUKSUZLAR, SIÇANKUYRUĞU, SIĞIRKUYRUĞU, TAVUSKUYRUĞU, TİLKİKUYRUĞU, UYANIKLAŞMAK, UYDURMACILIK, UYDURUKÇULUK, UYURGEZERLİK, UYUŞTURULMAK, VURDUMDUYMAZ, ARSLANKUYUSU, AŞAĞIBOZKUYU, AŞAĞIKUYUCAK, BOYNUYOĞUNLU, BURÇKARAKUYU, BUYURABİLMEK, ÇOCUKLUYANIŞ, DEĞİRMENSUYU, DİLKİGUYRUĞU, DOKUYABİLMEK, DOMUZKUYRUĞU, DUYARKATLAMA, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BUYRUKÇULUK, BUYURGANLIK, DOKUYUCULUK, DUYARSIZLIK, DUYGUDAŞLIK, DUYGULANMAK, DUYGUSALLIK, DUYGUSUZLUK, DUYMAMAZLIK, DUYUMSATMAK, DUYUMSUZLUK, HUYLANDIRMA, HUYSUZLANIŞ, HUYSUZLANMA, HUYSUZLAŞMA, KILIÇKUYRUK, KIZILKUYRUK, KORUYUCULUK, KUYRUKKAKAN, KUYRUKLULAR, KUYRUKSÜREN, SİVRİKUYRUK, UYANIKLAŞMA, UYDURMASYON, UYGARLAŞMAK, UYGULAYIMCI, UYGUNSUZLUK, UYRUKSUZLUK, UYSALLAŞMAK, UYUŞTURULMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

DUYARLIKLI, DUYARLILIK, DUYGULANIM, DUYGULANMA, DUYGULULUK, DUYULMAMIŞ, DUYUMCULUK, DUYUMÖLÇER, DUYUMSAMAK, DUYURULMAK, KURUYASICA, KUYUMCULUK, OKUYUCULUK, SARIKUYRUK, SUYUKÇULUK, UYANDIRMAK, UYARICILIK, UYARLANMAK, UYARLAYICI, UYDULAŞMAK, UYDURULMAK, UYGARLAŞMA, UYGULAMALI, UYGULANMAK, UYGULAYICI, UYKUSUZLUK, UYSALLAŞMA, UYUMSUZLUK, UYUŞMAZLIK, UYUŞTURMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ATKUYRUĞU, BUYDURMAK, BUYRULMAK, DERİNKUYU, DİKKUYRUK, DUYGUNLUK, DUYMAZLIK, DUYUMSAMA, DUYURULMA, HUSUSUYLA, HUYLANMAK, HUYSUZLUK, KUYRUKSUZ, KUYUCULUK, SAĞDUYULU, UYANDIRMA, UYANIKLIK, UYARCILIK, UYARILMAK, UYARLAMAK, UYARLANMA, UYDULAŞMA, UYDURMACA, UYDURMACI, UYDURUKÇU, UYDURULMA, UYGULAMAK, UYGULANIŞ, UYGULANMA, UYGULAYIM, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKKUYRUK, BUYRUKÇU, BUYRULMA, BUYRULTU, BUYURGAN, BUYURMAK, DOKUYUCU, DUYARLIK, DUYARSIZ, DUYGUDAŞ, DUYGUSAL, DUYGUSUZ, DUYULMAK, DUYUMSAL, DUYUMSUZ, DUYURMAK, DUYUÜSTÜ, HUYLANIŞ, HUYLANMA, HUYSUZCA, KORUYUCU, KUYRUKLU, KUYTULUK, UYARILMA, UYARINCA, UYARLAMA, UYDURMAK, UYGARLIK, UYGULAMA, UYGUNLUK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BUYURMA, DALUYKU, DOKUYUŞ, DUYARGA, DUYARLI, DUYGUCA, DUYGULU, DUYULMA, DUYULTU, DUYUMLU, DUYURMA, DUYURUM, DUYUSAL, KORUYUŞ, KURUYUŞ, KUYUCAK, KUYUDAT, KUYUMCU, OKUYUCU, SAĞDUYU, SOĞUYUŞ, SOLUYUŞ, UPUYGUN, UYAKSIZ, UYANMAK, UYARICI, UYARLIK, UYARMAK, UYARSIZ, UYDULUK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BUYMAK, BUYRUK, BUYURU, DUYGAN, DUYGUN, DUYMAK, DUYSAL, DUYURU, HAYHUY, HUYSUZ, KUYMAK, KUYRUK, KUYUCU, OKUYUŞ, UYAKLI, UYANIK, UYANIŞ, UYANMA, UYARAN, UYARCI, UYARIM, UYARIŞ, UYARMA, UYARTI, UYKUCU, UYKULU, UYMACA, UYULMA, UYUMAK, UYUMLU, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BUYMA, BUYOT, DUYAR, DUYGU, DUYMA, DUYUM, DUYUŞ, HUYLU, KUYTU, KUYUM, MUYLU, SUYUK, TUYUĞ, UYARI, UYGAR, UYGUN, UYGUR, UYLUK, UYMAK, UYMAZ, UYRUK, UYSAL, UYUMA, ABRUY, ABUYH, BUYAN, BUYAZ, BUYDA, BUYDE, BUYDU, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

DUYU, KUYU, UYAK, UYDU, UYKU, UYMA, UYUM, UYUR, UYUZ, ABUY, BUYA, BUYU, GUYA, GUYİ, GUYO, GUYU, HUYE, OBUY, SUYU, UKUY, UYAN, UYAR, UYAT, UYAZ, UYEZ, UYGA, UYGU, UYHA, UYHİ, UYHU, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

DUY, HUY, BUY, KUY, SUY, TUY, UUY, UYA, UYE, UYH, UYY, VUY, ZUY

2 harfli kelimeler

UY

Bazı kelimelerin anlamları

UY

Korku, acı, acıma bildirir ünlem.

DUYARSIZLAŞTIRMA

Duyarsızlaştırmak işi.

HUYSUZLAŞIVERMEK

Çabucak veya ansızın huysuzlaşmak.

ATKUYRUĞUGİLLER

Eğrelti otugillerden, örneği atkuyruğu olan bir bitki familyası.

ÇİFTEDUYARGALILAR

Kabuklular sınıfını da içine alan ve genel olarak sularda yaşayan eklembacaklılar topluluğu; solungaçlılar.

UYARLANABİLİRLİK

Tiyatro için hazırlanmış bir metnin ya da bir özetin tiyatro özelliklerini taşıma derecesi.

YUKARIBOYNUYOĞUN

Giresun ilinde, Tirebolu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KIRLANGIÇKUYRUĞU

Hayvanın kulağını delerek yapılmış olan işaret.

SIÇRARKUYRUKLULAR

Dördüncü abdomen segmentinde çatallı bir sıçrayıcı organ taşıyan, kanatsız böceklerin bir takımı.

KUYUCAKKARAPINAR

Manisa ilinde, Demirci ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

YEYENUYEYENOSTOMİ

Boş bağırsağın bir kısmının ameliyatla çıkarılması ve iki boş bağırsak ucunun birbirine dikilmesi.

VURDUMDUYMAZLIK

Aldırmazlık, aldırışsızlık, umursamazlık.

KILIÇKUYRUKLULAR

Eklem bacaklılar (Arthropoda ) şubesinden, denizlerde yaşayan, telsonları kılıç gibi uzun ve sivri bir kuyruk dikeni biçiminde olan bir sınıf.

DUYARSIZLAŞTIRMAK

Duyarlılığını ortadan kaldırmak, duyarsız duruma getirmek.

UYGULANABİLİRLİK

Yapılabilirlik.

PÜSKÜLKUYRUKLULAR

Vücutları iki üç tüysü uzantıyle sonuçlanan, kanatsız, ince, yumuşak böcekler takımı. (Kiler, mutfak, kitaplık gibi nemli ve karanlık yerlerde yaşarlar. Gümüşçün, çok yaygın, çok bilinen türüdür.).

  -   -   -  

Anlamında UY bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde UY geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIKGÖZ

Uyanık davranarak çıkar sağlayan, imkânlardan kurnazca yararlanmasını bilen, cingöz, uyanık, kurnaz (kimse).

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ACIKMAK

Yemek yeme gereksinimi duymak.

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

ACIMA

Acımak durumu. Başka bir kimsenin veya canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü, merhamet.

ACIKTIRMAK

Açlık duymasına sebep olmak. Aç bırakmak.

ACUZE

Huysuz, yaşlı kadın.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ACITMAK

Acılık vermek. Ağrı, sızı duyulmasına sebep olmak.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.