İçinde US geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "us" olan, toplam 1947 tane kelime bulunuyor. İçerisinde us bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu us ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında us olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KUSMAULLHASTALIĞI, SEFALOTORAKOPAGUS, ULUSLARARASICILIK, ULUSLARARASILAŞMA, YAĞMURLUSARIUŞAĞI, YUNUSBALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

GERDANİYEBUSELİK, MUSTAFAKEMALPAŞA, USKUMRUMSUGİLLER, KAPTANPAŞAKUZUSU, AELUROSTRONGYLUS, ÇADIRLIHACIYUSUF, DOĞRUSALLAŞTIRMA, ICHTHYOPHTHİRİUS, KAMUSALLAŞTIRMAK, PSÖDOPİTYALİSMUS, TAVUSKELEBEKLERİ, TRİCHOSTRONGYLUS, TROGLOSTRONGYLUS, YAĞMURLUSAYOBASI

15 harfli kelimeler

MUHAYYERBUSELİK, SUSKUNLAŞTIRMAK, ULUSALLAŞTIRMAK, ACANTHOCEPHALUS, AŞIRINÜFUSLANMA, CUSHİNGSENDROMU, GLOSSOFARİNGEUS, KAMUSALLAŞTIRMA, KARAMUSTAFAPAŞA, KARPOMETAKARPUS, MUSABEYLİBOĞAZI, NİPPOSTRONGYLUS, OESOPHAGODONTUS, PROMPHORHYNCHUS, PROTOSTRONGYLUS, PSYCHOACOUSTİCS, SCHİSTOCEPHALUS, SEMİMEMBRANOZUS, TARSOMETATARSUS, YEYUNUİLEUSTOMİ

14 harfli kelimeler

ARAZBARBUSELİK, SULTANİBUSELİK, SUSKUNLAŞTIRMA, ULUSALLAŞTIRMA, CARYOPHYLLAEUS, ECHİNORHYNCHUS, ENAMELOBLASTUS, EUSTRONGYLİDES, GASTROKNEMİYUS, GENİOHİYOİDEUS, HACIMUSTAFAKÖY, HAEMOPHORUCTUS, HERMAFRODİSMUS, KARAAĞAÇKUYUSU, KARAMUSTAFALAR, KURTLUSARIMAZI, LİPOFUSKİNOZİS, MASTİGOPROCTUS, METASTRONGYLUS, MİKROPROTALLUS, MUSALARYENİKÖY, NAMUSSUZCASINA, OKYANUSYALILIK, PROSTHOGONİMUS, PROTEOCEPHALUS, PROVENTRİKULUS, SARIMUSTAFALAR, SCHOENOPLECTUS, SEMİTENDİNOZUS, STAPHYLOCOCCUS, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

BAYATİBUSELİK, BUSELİKAŞİRAN, ŞEHNAZBUSELİK, USKUMRUGİLLER, USSALLAŞTIRMA, BATTALMUSTAFA, CERATOPHYLLUS, ECHİNOCHASMUS, EJAKULATORYUS, FUSOBACTERİUM, GASTEROPHİLUS, GLOBOCEPHALUS, HYOSTRONGYLUS, KAMUSALLAŞMAK, KARAMUSTAFALI, KARTİLAGİNEUS, KILIÇOYUNCUSU, KİNETONUKLEUS, KİNETONÜKLEUS, KURTLUSOĞUKSU, KURUNTUSUZLUK, KUSTURABİLMEK, LACTOBACİLLUS, MAASUSAELMASI, MALGAÇMUSTAFA, MASTİKATORYUS, MECİSTOCİRRUS, MEGALOFTALMUS, MOLLUSKASİDAL, MUSDAFAÇİÇEĞİ, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

AVUSTRALYALI, HİSARBUSELİK, KAMUSALLAŞMA, MAHURBUSELİK, PUSLANDIRMAK, RUSLAŞTIRMAK, SUSKUNLAŞMAK, TAHİRBUSELİK, TAVUSKUYRUĞU, ULUSLARARASI, ULUSSEVERLİK, YAPRAKKURUSU, TARSUSBEYAZI, AKÇASUSURLUK, ALİMENTARYUS, ANTAGONİSMUS, APİTYALİSMUS, APONÖROTİKUS, ARİTENOİDEUS, ARSLANKUYUSU, ASEFALOTORUS, ATEROEMBOLUS, BİKUSPİTALİS, DACTYLOGYRUS, DAĞHACIYUSUF, DİCTYOCAULUS, DİOECOCESTUS, DİSSEMİNATUS, ECHİNOCOCCUS, EKSKRETORYUS, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ACEMBUSELİK, AVUSTURYALI, COŞKUSUZLUK, DUYGUSALLIK, DUYGUSUZLUK, KORKUSUZLUK, KUSURSUZLUK, KUŞKUSUZLUK, MUSAHHİHLİK, MUSİKİŞİNAS, MUSLUKÇULUK, NAMUSSUZLUK, NEVABUSELİK, PUSLANDIRMA, RUSLAŞTIRMA, SABABUSELİK, SAMANUĞRUSU, SİBAKUSİYAK, SİYAKUSİBAK, SUSAMGİLLER, SUSKUNLAŞMA, SUSTURULMAK, TAHTAKURUSU, YUSYUVARLAK, SUSARIMSAĞI, ADAMANTİNUS, ADVENTİSYUS, AMİGDALİNUS, BLASTOPORUS, BRONŞİYOLUS, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ACEMBORUSU, ADAYAVRUSU, ARSIULUSAL, AVUSTRALYA, BUSBULANIK, HOMURTUSUZ, KORKUSUZCA, KURUNTUSUZ, KUSURLULUK, MAHPUSHANE, MUSAHİPLİK, MUSKACILIK, NAMUSLULUK, NAMUSSUZCA, OLGUSALLIK, SUSTURULMA, USANDIRMAK, USTALAŞMAK, USULSÜZLÜK, UYKUSUZLUK, HÜSNÜYUSUF, AKROKARPUS, AKSESORYUS, AMFİYOKSUS, AMPHİMERUS, ANOFTALMUS, ANTİTRAGUS, APOİNDUSER, ARENAVİRUS, ARKURUSINA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALELHUSUS, GUSLETMEK, GUSÜLHANE, HUSUSİYET, HUSUSUYLA, KARAMUSAL, KAŞPUSİYE, KUSKUNSUZ, KUSTURMAK, KUSTURUCU, LOHUSALIK, MAHPUSLUK, MAPUSHANE, MECUSİLİK, MEYUSİYET, MUSABEYLİ, MUSANDIRA, MUSEVİLİK, MUSLİHANE, MUSLUKSUZ, PUSLANMAK, PUSULACIK, PUSULAMAK, PUSULASIZ, RUSLAŞMAK, SULUSARAY, SUSKUNLUK, SUSTURMAK, SUSTURUCU, ULUSALLIK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALELUSUL, BULGUSAL, BURGUSUZ, CASUSLUK, COŞKUSUZ, DOĞRUSAL, DOĞRUSUZ, DUYGUSAL, DUYGUSUZ, GUSLETME, KORKUSUZ, KURGUSAL, KURGUSUZ, KURUSIKI, KUSKUNLU, KUSTURMA, KUSTURUŞ, KUSURSUZ, KUŞKUSUZ, MAHSUSEN, MEBUSLUK, MEVZUSUZ, MUSADDAK, MUSAHABE, MUSAHHİH, MUSALLAT, MUSANNİF, MUSAVVER, MUSLUKÇU, MUSLUKLU, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AĞUSTOS, AKUSTİK, BAHUSUS, BUSELİK, DOĞRUSU, DOKUSUZ, DUYUSAL, FANUSLU, HABİTUS, HUSUMET, KAMUSAL, KAPUSKA, KİYANUS, KOKUSUZ, KONUSUZ, KUSUNTU, KUSURLU, LANGUST, LUSTRİN, MUSAFFA, MUSAHİP, MUSAKKA, MUSALLA, MUSALLİ, MUSANNA, MUSİBET, MUSİKAR, MUSKACI, NAMUSLU, NUHUSET, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DEYYUS, DOLUSU, FALLUS, HUSUSİ, KORPUS, KUSKUN, KUSKUS, KUSMAK, KUSMUK, LOHUSA, MAHPUS, MAHSUS, MECUSİ, MENHUS, MUSEVİ, MUSHAF, MUSİKİ, MUSLİN, MUSLUK, NİMBUS, PUSMAK, PUSUCU, PUSULA, PUSVAL, RUSLUK, RUSTAİ, RUSTİK, SİRRUS, SUSAMA, SUSKUN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ALMUS, CASUS, CÜLUS, EFSUS, FANUS, GAUSS, GUSTO, GUSÜL, HULUS, HUMUS, HUSUF, HUSUL, HUSUS, HUSYE, KAMUS, KUSMA, KUSUR, LOTUS, MAPUS, MEBUS, MECUS, MENUS, MEYUS, MUKUS, MUSAP, MUSIR, MUSKA, MUSON, NAMUS, NÜFUS, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ABUS, BUSE, OPUS, PUSU, ULUS, USÇU, USLU, USTA, USUL, ARUS, ASUS, ÇUST, DUST, FUSA, HUSA, HUSO, HUSU, İMUS, KRUS, MUSA, OBUS, OLUS, ORUS, OTUS, PUSA, PUSİ, RÜUS, SUSA, SUST, SUSU, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

PUS, RUS, CUS, FUS, HUS, KUS, MUS, SUS, TUS, USA, UST, USU

2 harfli kelimeler

US

Bazı kelimelerin anlamları

US

Akıl.

ULUSLARARASILAŞMA

Sömürgeci imparatorluklar çağından beri bilinen bir olgu olup iktisadi etkinliklerin ülke sınırlarını aşan coğrafi yayılımı.

ULUSLARARASICILIK

Uluslararasındaki ilişkileri benimseme, uluslararasındaki ilişkilerden yana olma, milletlerarasıcılık, beynelmilelcilik, enternasyonalcilik, enternasyonalizm.

KAMUSALLAŞTIRMAK

Kamusallaşma işini yaptırmak.

YAĞMURLUSARIUŞAĞI

Kırşehir ili, Kaman belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

AELUROSTRONGYLUS

Angiostrongylidae ailesinde bulunan nematod cinsi.

KUSMAULLHASTALIĞI

Poliarteritis nodoza.

DOĞRUSALLAŞTIRMA

Doğrusal olmayan problemlerin çözümünü benzer doğrusal problemlerin çözümüne indirgeyen yöntem.

YUNUSBALIĞIGİLLER

(Delphinidae),iyi bilinen türleridir.

MUSTAFAKEMALPAŞA

Bursa iline bağlı ilçelerden biri.

USKUMRUMSUGİLLER

Örnek hayvanı kırlangıç balığı ve zargana olan, kemikli balıklar takımının kefaller alt takımına giren bir familya.

GERDANİYEBUSELİK

Gerdaniye makamı ile buselik beşlisinden oluşan bir birleşik makam.

SEFALOTORAKOPAGUS

Baş ve göğüsleri birbirine yapışık ikizler; bu biçimle belirgin hilkat garibesi.

KAPTANPAŞAKUZUSU

Dalga tepelerinin çatlamasıyla oluşan, deniz üzerinde dizi hâlinde görünen beyazlık.

ÇADIRLIHACIYUSUF

Kırşehir şehri, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ICHTHYOPHTHİRİUS

Hymenostomatida takımında, Ophryoglenina alt takımında bulunan dokuyla beslenen protozoon cinsi.

  -   -   -  

Anlamında US bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde US geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AHLAT

Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yaban armudu, dağ armudu (Pirus piraster). Beden yapısının temelini oluşturan ögeler. Kaba adam, yol iz bilmez kimse. Bitlis iline bağlı ilçelerden biri. Bu ağacın, armuda benzeyen, iyice olgunlaştıktan sonra yenilebilen yemişi. Bir karışım içindeki parçalar, ögeler.

AKBABA

Akbabagillerden, başı ve boynu çıplak olan, dağlık yerlerde yaşayan, leşle beslenen, çok yüksekten uçarak keskin gözleriyle çok uzakları görebilen, iri ve yırtıcı bir kuş, kerkes (Vultur monachus). İhtiyar. Çıkarı için başkalarını sömüren.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

AKBALIK

Sazangillerden, eti kılçıklı, yumurtası ile tarama yapılmış olan bir balık (Leuciscus). Akya balığı.

AJANLIK

Casusluk.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

AF

Bir suçu, bir kusuru veya bir hatayı bağışlama. Görevden çıkarılma.

AÇMA

Açmak işi. Bir tür susamsız, kalınca, yağlı çörek. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.

AHTAPOT

Kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir tür mürekkep balığı (Octopus). Genellikle burun zarı üzerinde çıkan bir ur türü, polip.

ABORJİN

Avustralya yerlisi.

AJAN

Casus. Bir kimsenin, bir ortaklığın veya bir devletin bazı işlerini yapan kimse, temsilci.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

AGORAFOBİ

Alan korkusu.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

AHUDUDU

Gülgillerden, böğürtleni andıran, çalı görünümünde, dikenli bir bitki (Rubus idaeus). Bu bitkinin duta benzeyen, kırmızı renkli, sulu ve kokulu yemişi, ağaç çileği, frambuaz.

AKAMBER

Özellikle amber balığının bağırsaklarından çıkarılan, kül renginde, yapışkan, bükülgen ve misk gibi kokusu olan bir taş. Sıcak ülkelerde yetişen bir ağaçtan elde edilen katı, güzel kokulu reçine.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

AĞAÇKAKAN

Serçegillerden, gagasıyla ağaçları oyabilen ve ağaç kurtlarını yiyerek beslenen, uzun gagalı kuş (Picus).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük