İçinde UM geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "um" olan, toplam 2842 tane kelime bulunuyor. İçerisinde um bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu um ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında um olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

TOPLUMSALLAŞTIRMA, TOPLUMMERKEZCİLİK, KURUMSALLAŞTIRMAK, PNÖMOMEDİYASTİNUM, PNÖMOPERİKARDİYUM, YUMURTAPİÇİGİLLER

16 harfli kelimeler

CUMHURBAŞKANLIĞI, CUMHURİYETPERVER, GÖKKUZGUNUMSULAR, USKUMRUMSUGİLLER, BRANŞİYOKRANİYUM, DESULFOTOMACULUM, DİPHYLLOBOTHRİUM, GUMBOROHASTALIĞI, HEMOPERİKARDİYUM, HIZARBAŞIKUMARLI, İHTİYOSPORİDİYUM, KARPOSPORANGİYUM, KURUMSALLAŞTIRMA, MAKROSPORANGİYUM, MİKROSPORANGİYUM, MÜVELLİDÜLHUMUZA, OLUMSUZLAŞTIRMAK, PİYOPERİKARDİYUM, PROPİONİBACTERUM, PSEUDAMPHİSTOMUM, RANVİERBOĞUMLARI, SOLUKBURGUMSULAR, TOPLUMBİLİMCİLİK, YUMRUKLAYABİLMEK, YUMURTLAYABİLMEK, YUMURTLAYIVERMEK

15 harfli kelimeler

CUMHURİYETÇİLİK, NUMARALANDIRMAK, TOPLUMLAŞTIRMAK, TOPLUMSALLAŞMAK, VURDUMDUYMAZLIK, AŞAĞICUMAFAKILI, BELENCUMAFAKILI, BİFİDOBACTERİUM, BOĞAZCUMAFAKILI, BOĞUMLANABİLMEK, CHROMOBAKTERİUM, CORYNEBACTERİUM, DAVLUMBAZLANMAK, DERMOSFENOTİKUM, HİDROPERİTONEUM, İHTİYOPTERGİYUM, KARACASUMANDIRA, KUMBALIĞIGİLLER, KUMRUHAMURKESEN, KUMYILANIGİLLER, KURUMLANABİLMEK, MALUMATFURUŞLUK, MAYOSPORANGİYUM, MEGASPORANGİYUM, MİKROFİLAMENTUM, OESOPHAGOSTOMUM, OLUMSUZLAŞTIRMA, PARASPORANGİYUM, PNÖMOPERİTONEUM, SCHİSTOSOMATİUM, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

BAŞKUMANDANLIK, KUMARHANECİLİK, MENAFİİUMUMİYE, MÜDDEİUMUMİLİK, NUMARALANDIRMA, SORUMSUZLAŞMAK, TOPLUMLAŞTIRMA, TOPLUMSALLAŞMA, YUMURTLAYANLAR, TOPLUMMERKEZCİ, BLASTOKONİDYUM, BOĞUMLANABİLME, BREVİBACTERİUM, DÖTEROSEREBRUM, ESKİKAPUMAHMUT, FLAVOBACTERİUM, FRAGMOBAZİDYUM, GUMAŞLAYAMAMAK, HEMOPERİTONEUM, HİPOTİMPANİKUM, HORZUMKESERLER, İNTEROPERKULUM, KAYINNAYUMRUĞU, KAYNANAYUMRUĞU, KİLOPERİTONEUM, KONUMLANDIRMAK, KUMANDANSIZLIK, KURUMLANABİLME, KURUMLAŞTIRMAK, KURUMLUPERVANE, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AKVARYUMCULUK, CUMHURBAŞKANI, DARMADUMANLIK, DARMSTADTİYUM, DUYUMSAMAZLIK, KAPLUMBAĞALAR, MALUMATSIZLIK, PANSUMANCILIK, RUTHERFORDYUM, SORUMSUZLAŞMA, TURUNCUMTIRAK, UMUTLANDIRMAK, USKUMRUGİLLER, YUMUŞAKLAŞMAK, YUMUŞATICILIK, UMURGÖRMÜŞLÜK, ADOLFAKTORYUM, ALAMANGUMPİLİ, ALÜMİNYUMLAMA, BİRDUYUMCULUK, BÜYÜKKIZILKUM, CERATOPHYLLUM, CHİRACANTHİUM, DİPLOPYLİDİUM, DİPLOSTOMULUM, DORUMBAĞIRDAN, DUMANLITAMASI, DUMDUMHELVASI, EFKARIUMUMİYE, EPİTİMPANİKUM, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BUHURUMERYEM, CUMBULDATMAK, CUMHURİYETÇİ, KALİFORNİYUM, KUMANYACILIK, MALUMATFURUŞ, NUMARALANMAK, PREVANTORYUM, PROTAKTİNYUM, RUMLAŞTIRMAK, TOPLUMLAŞMAK, TULUMBACILIK, UÇURUMLAŞMAK, UMURSAMAZLIK, UMUTLANDIRMA, VURDUMDUYMAZ, YUMRUKLANMAK, YUMRUKLAŞMAK, YUMURTACILIK, YUMURTLATMAK, YUMUŞAKÇALAR, YUMUŞAKLAŞMA, YUMUŞATILMAK, YUMUŞATMALIK, ZAKKUMGİLLER, ZAKKUMLAŞMAK, RUHUMÜCERRET, TOPLUMİÇİNCİ, ALUMİNOTERMİ, ANCYLOSTOMUM, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AMFİBYUMLAR, AYNŞTAYNYUM, BAŞKUMANDAN, BOĞUMLANMAK, CUMBALATMAK, CUMBULDAMAK, CUMBULDATMA, CUMBURDAMAK, DOKUMACILIK, DOYUMSUZLUK, DUMANLANMAK, DUMANSIZLIK, DUYUMSATMAK, DUYUMSUZLUK, EFLATUNUMSU, HORTUMLULAR, HUMBARAHANE, İNSEKTARYUM, KALSİYUMSUZ, KARBORUNDUM, KONSORSİYUM, KONUMLANMAK, KREMATORYUM, KUMANDANLIK, KUMANDANSIZ, KUMARBAZLIK, KUMARHANECİ, KUMBARAHANE, KURÇATOVYUM, KURUMLANMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AKTİNYUMLU, AKVARYUMCU, BALKONUMSU, BİLLURUMSU, BOĞUMLAMAK, BOĞUMLANMA, BOYNUZUMSU, BULGURUMSU, CUMBALAMAK, CUMBALATMA, CUMBULDAMA, CUMBURDAMA, CUMHURİYET, ÇOĞUMSAMAK, DARMADUMAN, DİSPROSYUM, DOKUMAHANE, DOYUMLULUK, DUMANLAMAK, DUMLUPINAR, DUYUMCULUK, DUYUMÖLÇER, DUYUMSAMAK, GADOLİNYUM, GRİZUMETRE, KADMİYUMLU, KAPLUMBAĞA, KARPUZUMSU, KOLOMBİYUM, KUMANDANLI, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALÜMİNYUM, AMERİKYUM, ARBORETUM, BERKELYUM, BOĞUMLAMA, BULDUMCUK, CUMARTESİ, CUMBALAMA, CUMBURLOP, ÇOĞUMSAMA, DAVLUMBAZ, DİLÜVİYUM, DOĞUMHANE, DUMANLAMA, DUYUMSAMA, EPİTELYUM, EVROPİYUM, FRANSİYUM, GERMANYUM, HAMURUMSU, HARMONYUM, HOROZUMSU, HUMBARACI, İTERBİYUM, İTRİYUMLU, KARAHUMMA, KAVUNUMSU, KAYYUMLUK, KETUMİYET, KOLOSTRUM, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKTİNYUM, AKVARYUM, ALELUMUM, ARMONYUM, BERİLYUM, BOHRİYUM, BUMERANG, BUMLAMAK, BURCUMAK, CUMAYERİ, CUMBADAK, CUMBALAK, CUMBASIZ, CUMBURTU, CUMHURCA, DOĞRULUM, DOĞUMEVİ, DOĞUMSAL, DOKUMACI, DOKUMALI, DOYUMEVİ, DOYUMLUK, DOYUMSUZ, DÖTERYUM, DUBNİYUM, DUMANSIZ, DUYUMSAL, DUYUMSUZ, FERMİYUM, FÜRUMAYE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AMONYUM, BİLUMUM, BOĞUMLU, BOZUMCA, BUMLAMA, BURCUMA, CUMBALI, ÇAYCUMA, DOĞUMLU, DOKUMAK, DOKUNUM, DOYUMLU, DUMANLI, DUYUMLU, DUYURUM, ERBİYUM, ERZURUM, HANUMAN, HUMBARA, HUMMALI, HUSUMET, HÜCUMCU, İNDİYUM, İRİDYUM, İTRİYUM, KAVUŞUM, KORUMAK, KORUNUM, KOŞUMCU, KOŞUMLU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ASUMAN, BARYUM, BODRUM, BUMBAR, BUMBUZ, CUMHUR, DOKUMA, DUMAĞI, GALYUM, HELYUM, HORTUM, KAYYUM, KORUMA, KUMALI, KUMCUL, KUMLUK, KUMPAS, KUMPİR, KUMRAL, KUMSAL, KUMSUZ, KURUMA, LİTYUM, MAĞMUM, MAHDUM, MAHRUM, MANZUM, MASUME, MAZLUM, MEDYUM, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BOĞUM, BOZUM, CORUM, CUMBA, ÇUMRA, DOĞUM, DOLUM, DORUM, DOYUM, DUMAN, DUMUR, DURUM, DUYUM, FİLUM, FORUM, HUMAR, HUMMA, HUMOR, HUMUS, HÜCUM, KETUM, KONUM, KOŞUM, KUMAN, KUMAR, KUMAŞ, KUMCU, KUMLA, KUMLU, KUMRU, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BLUM, CUMA, DUMA, KUMA, ONUM, OYUM, PUMA, RUMİ, SUMA, ULUM, UMAR, UMDE, UMMA, UMRE, UMUM, UMUR, UMUT, UYUM, YUMA, ADUM, ALUM, ARUM, BUMA, CUMB, CUMP, DOUM, DUME, DUMO, DUMU, DUUM, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

KUM, MUM, RUM, UMU, ZUM, BUM, CUM, DUM, GUM, HUM, ŞUM, TUM, UMA, UMP, YUM

2 harfli kelimeler

UM

Bazı kelimelerin anlamları

UM

Halk dilinde Karın şişliği, kursak bozukluğu.

CUMHURİYETPERVER

Cumhuriyetçi.

HEMOPERİKARDİYUM

Kalp kesesi içerisinde, yangıya bağlı olmaksızın, pıhtılaşmış hâlde kan toplanması, hemoperikart, hematoperikart.

PNÖMOMEDİYASTİNUM

Mediyasten bağ dokusunda hava veya gaz bulunması.

GUMBOROHASTALIĞI

Enfeksiyöz bursal hastalık.

USKUMRUMSUGİLLER

Örnek hayvanı kırlangıç balığı ve zargana olan, kemikli balıklar takımının kefaller alt takımına giren bir familya.

PNÖMOPERİKARDİYUM

Kalp kesesi içinde hava veya gaz bulunması hâli. Kaburga kırıklarında, kırılan kaburga ucunun kalp kesesine batması ve sığırlardaki travmatik perikarditis olgularında börkenekten gelen gazlarla oluşur.

KURUMSALLAŞTIRMAK

Kurumlaşmasını sağlamak.

TOPLUMSALLAŞTIRMA

Bazı imkânlardan, kuruluşlardan toplumun yararlanmasını sağlama, toplum hizmetine koyma, sosyalizasyon. Toplumun değer yargılarına uygun duruma getirme, sosyalizasyon.

YUMURTAPİÇİGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, dalgıç kuşları (Pygopodes) takımından, bacakları vücutlarının çok gerisinde, ayakları yarı perdeli, kuyrukları körelmiş, böcek, balık ve benzerleri yiyen türleri olan bir familya.

DİPHYLLOBOTHRİUM

Geçmişte Bothriocephalus ve Dibothriocephalus olarak adlandırılan Diphyllobothriidae ailesinde bulunan sestod cinsi.

TOPLUMMERKEZCİLİK

İnsanın kendisini evrenin merkezi sayma görüşü, toplumiçincilik.

DESULFOTOMACULUM

Gram negatif, hareketli, zorunlu anaerobik, hücre çapından büyük endospor oluşturan, çubuk biçiminde bakteri.

BRANŞİYOKRANİYUM

Kafatasının solungaçlarla ilgili olan kısmı.

CUMHURBAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı olma durumu. Cumhurbaşkanı ve diğer görevlilerin bulunduğu bina. Cumhurbaşkanının makamı.

GÖKKUZGUNUMSULAR

Gökkuzgunlar, ağaçkakanlar, çobanaldatanlar ve sağanları içine alan kuşlar sınıfından bir takım.

  -   -   -  

Anlamında UM bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde UM geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAZANLIK

Abazan olma durumu.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABLAKLIK

Ablak olma durumu.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABARTISIZLIK

Abartısız olma durumu.

ABDESTSİZLİK

Abdestsiz olma durumu.

ABARTIŞ

Abartma durumu.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ABDESTLİLİK

Abdestli olma durumu.

ABESLİK

Abes olma durumu.

ABLATİF

Çıkma durumu.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABDALLIK

Abdal olma durumu.