İçinde ULK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ulk" olan, toplam 58 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ulk bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ulk ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ulk olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

İSTANBULKİLİSESİ

13 harfli kelimeler

PULKANATLILAR, TÜTÜNÜBULKARI, YUMULKANBÖCEK

11 harfli kelimeler

ERTUĞRULKÖY, SULKOPLASTİ

10 harfli kelimeler

ABDULKADİR, DULKADİRLİ, KUZZULKURT, OYULKANMAK, RESULKAHYA

9 harfli kelimeler

BULKURCUK, OYULKAMAK

8 harfli kelimeler

BUĞULKAN, BULKAMAK, BULKASIM, BULKULUK, BULKUNCA, BULKÜMEK, DAVULKÖY, DULKADİR, KULKULLU, KURULKAN, OĞULKAYA, RESULKÖY, SULKEBAP, TULKUMAK, YUMULKAN

7 harfli kelimeler

FULKRUM, HULKİYE, KULKULA, KULKULU, OĞULKÖY

6 harfli kelimeler

BULKAK, DULKÖY, KULKAZ, OYULKA, PULKÖY, SULKUS, TULKUK

5 harfli kelimeler

BULKA, CULKU, DULKA, FULKA, HULKİ, KULKA, SULKA, ŞULKE, ULKAŞ, ULKUN, ULKUP, ULKUS

4 harfli kelimeler

CULK, GULK, HULK, MULK, ULKU

3 harfli kelimeler

ULK

Bazı kelimelerin anlamları

ULK

Kök. Doğru, dik.

DULKADİRLİ

Kırşehir şehri, Göllü bucağına bağlı bir bölge.

OYULKAMAK

Seyrek seyrek, gelişigüzel dikmek. İnce, düz dikiş dikmek. Elbisenin eskiyen yerini dikmek.

KUZZULKURT

Hayvanlarda görülen, sancı veren bir hastalık.

SULKOPLASTİ

Trochlea ossis femorisin yüzlek olduğu durumlarda buradan kıkırdak tabakasının kaldırılarak subkondral kemikten bir bölümünün kazınıp uzaklaştırılması ve kaldırılan kıkırdak tabakasının yerine yerleştirilerek oluğun derinleştirilmesi ameliyatı.

ABDULKADİR

Kastamonu ilinde, Cide ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

İSTANBULKİLİSESİ

Otuz kiloluk bir ölçek. (Yenikent Aksaray Niğde).

TÜTÜNÜBULKARI

Kahverengine yakın bir çeşit üzüm.

YUMULKANBÖCEK

Mayısböceği.

PULKANATLILAR

Kelebeklerle güveleri içine alan ve incecik pullarla süslü iki çift kanadı bulunan böcekler dizisi; kelebekler. (Kurtbilimde arakonakçı olarak önem taşır, tırtıl çağında özellikle bitki sağlığı yönünden konumuza girerler.). (Eş anlamlısı: kelebekler, Lepidoptera), iyi bilinen türleridir.

RESULKAHYA

Elâzığ şehrinde, Baskil ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BULKURCUK

Küçük dolu tanesi, dolu.

BUĞULKAN

Atların diz kapaklarından aşağıda olan ve pansumanla geçirilebilen hafif şişkinlik.

ERTUĞRULKÖY

Bolu ilinde, Gerede ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Çorum şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Denizli şehrinde, Güney ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Eskişehir şehri, Sivrihisar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. İzmir ili, Kaymakçı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kırklareli ilinde, Babaeski ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BULKAMAK

Çürümeye, erimeye yüz tutmak, bozulmak, yumuşamak, zedelenmek, sulanmak, yara iltihaplanmak.

OYULKANMAK

Kaybolup gitmek, sıvışmak : Su taşların arasından oyulkanıp gider.

  -   -   -  

Anlamında ULK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ULK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

TULUH

Pekmez, peynir, yağ ve benzerleri şeyler koymaya yarayan ya da yayık olarak kullanılan deri, tulum. Şişirilmiş hayvan derisi, tulum. İçerisine peynir konan koyun postu, tuluk. Eski türkçe tulkuk: Yüzülerek çıkarılmış deri (Erzincan Merkez). Tuluk; hayvanların sidik torbası; tulum.

MULK

Mülk// mal mulk: mal varlığı, varlık.

ULEGİRİ

Beyin kabuğunun buruşuk bir hâl alması. Özellikle sulkusları etkileyen nekroz ve uzun süren iskemik bozukluklarda dikkati çeker.

YARIMGALE

(Dulkadir) Yarımkale (köy) XXV/30.

HULK

Ruh: Hulkum daraldı. Yemek borusu. Gırtlak.

LOHUM

Arapça kökenli hulkum: lokum; tuzlu bir hamur işi; bk. ayrıca gugul.

PİRALİS

Böcekler (Insecta) sınıfının, pul kanatlılar (Lepidoptera) takımından, ön kanatları üçgen biçiminde, art kanatları yuvarlak olan, evlerin duvarlarında görülen bir eklem bacaklı cinsi. (Pyralis), Böcekler (İnsecta) sınıfının pulkanatlılar (Lepidoptera) takımından bir eklembacaklı cinsi. Ön kanatları üçgen biçiminde, ard kanatları yuvarlak olur. Evlerin duvarlarında görülür.

KALPAH

Dört tekerlekli arabalarda mazı ile tekerleklerin geçirildiği çulkuyu bağlayan, su bardağı biçiminde demir araç. Kalpak; ibik.

YAPRAKBÜKEN

Tırtıl evresinde, orman ve yemiş ağaçlarının körpe yapraklarını önce ağlarla kıvırıp, sonra oburca yiyen pulkanatlılara örnek tür.

TAVUSKELEBEKLERİ

En büyük, en güzel kelebek türlerini içine alan ve tırtıl çağında yaprakla beslenen pulkanatlılar familyası.

NEOPREN

Vinilasetilen ile HCl' den hazırlanan , 2-kloro-1,3-bütadienin polimerleşmesiyle elde edilen sentetik kauçuk. Vulkanize edilmiş neopren yağlara, kimyasal maddelere, ışığa, ısıya ve ozona karşı dayanıklıdır.

KILINÇ

Saban ökçesini oka bağlayan ağaç parçası. Peteğini uzunlamasına ve beyaz yapan titiz arı. Bademciklerin şişmesiyle çene altında beliren bezeler. Köprü gözü. Kılıç. Dokuma tezgâhlarında çözgüyü gerdirmeğe yarayan tahta araç. (Kemalpaşa İzmir). Hareket tarzı, huy, hulk. Davranış, yaradılış, huy.

KERATOSEL

Korneanın desement katının (Lamina elastika interna) göz içi basınçla, korneadaki bir yara veya ulkustan dışarı çıkıntı yapması. Solea ungulae'nin iç yüzünde büyüyen ve corium soleae'ye basınç yapan tırnak tümörü, kerasel.

TULKUMAK

Uzun yatmaktan ya da işsizlikten yorulmak, bezmek ve sağlıksız olmak : Cezaevinde yata yata tulkumuş, ondan hayır geçmiş.

CULKU

Siyah ve beyaz eğrilmiş ipin karıştırılmasından elde edilen gri renk. Öküz arabasının tekerleğinin çıkmaması için, mazının baş tarafına takılan demir. (Baykara Selim Kars). Araba tekerleğinin çıkmaması için dingil başına takılan demir. (Susuz Kars) (culka) : (Bölükbaşı Selim Kars).

MAKROGİRİ

Beyinde sulkusların sayıca az olması nedeniyle kıvrımların anormal biçimde kalın olması, pahigiri. Dış tabakanın geçici bir gelişim bozukluğudur.