İçinde UA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ua" olan, toplam 308 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ua bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ua ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ua olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

HİPERGUANİDİNEMİ

15 harfli kelimeler

CHİHUAHUAKÖPEĞİ, MUASIRLAŞTIRMAK, YAĞMURLUARMUTLU

14 harfli kelimeler

MUASIRLAŞTIRMA, ÇAYBAŞIFUADİYE, PUANLAYABİLMEK

13 harfli kelimeler

ADABIMUAŞERET, AKSESUARCILIK, BAŞMUALLİMLİK, PUANLANDIRMAK, FLUKTUASYONİS, LİNGUATULOZİS, PUANLAYABİLME, SÜLFAGUANİDİN

12 harfli kelimeler

GAYRİMUAYYEN, İGUANAGİLLER, MUASIRLAŞMAK, PUANLANDIRMA, ŞAMPUANLAMAK, TEFERRUATSIZ, DESKUAMASYON, FERMUARCILIK, JİNHUADOMUZU, KUADRİVALENT, MENSTRUASYON, MİKROSKUAMOS, MUACCELİYYET

11 harfli kelimeler

GUATEMALALI, MECMUACILIK, MUAHEDENAME, MUAHEZENAME, MUASIRLAŞMA, MUAYENEHANE, MUAYYENİYET, NİKARAGUALI, ŞAMPUANLAMA, TEFERRUATLI, TULUATÇILIK, AEROAKUATİK, ALİFUATPAŞA, DOĞUAYRANCI, FLUKTUASYON, GUAİFENEZİN, GUATROJENİK, KUADRİLLİON, KUADRİPLEJİ, KUADRUPEDAL, SİGUATOKSİN, ŞUAYİPŞEHRİ

10 harfli kelimeler

AKSESUARCI, MUALLİMLİK, PARAGUAYLI, BAŞMUALLİM, PUANLATMAK, SUBLİNGUAL, TİYOGUANİN, TUARLANMAK, TUZLUAYRAN, UĞURLUALAN, YURGUAĞACI

9 harfli kelimeler

FUARCILIK, KALSEDUAN, KONTRPUAN, MARİHUANA, MUAHHAREN, MUAMMALIK, MUASIRLIK, MUAVİNLİK, MUAYENECİ, PUANLAMAK, REZERVUAR, TEFERRUAT, URUGUAYLI, YAVRUAĞZI, DUASIZLIK, FERMUARCI, GUATROJEN, KORNUALİS, KORUAĞASI, KUADRATUM, KURUAKSAK, KUYUALANI, LİNGUALİS, MORLUAYAK, MUAMELECİ, MUTUALİZM, PİCKGUARD, PROKUAZON, PUANLATMA, SKUAMOZUS, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKSESUAR, MECMUACI, MUADELET, MUAFİYET, MUALLİME, MUAMELAT, MUAMMALI, MUAŞERET, MUAVENET, PUANLAMA, TULUATÇI, ADAMCUAZ, ARKUALİS, ARKUATUS, DUALAMAK, FRAMBUAZ, GUANİDİN, GUANİLAT, GUANOFOR, GUANOZİN, KORUALAN, KURUAĞAÇ, KURUAĞIL, KURUAYŞE, KUŞÇUALİ, KUYUALAN, MUAGGEME, MUALECAT, MUTLUALP, PERTUALA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

FERMUAR, GUARANİ, KONTUAR, KUARTET, MASNUAT, MATBUAT, MEVDUAT, MEVZUAT, MUACCEL, MUACCİZ, MUADDEL, MUADELE, MUAFLIK, MUAHEDE, MUAHEZE, MUAHHAR, MUAKKİP, MUALLAK, MUALLEL, MUALLİM, MUAMELE, MUAMMER, MUANNİT, MUARAZA, MUAREFE, MUAŞAKA, MUATTAL, MUATTAR, MUAYEDE, MUAYENE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BEDDUA, DUAHAN, DUAYEN, FUARCI, İGUANA, JAGUAR, KUAFÖR, MATBUA, MECMUA, MUADİL, MUALLA, MUAMMA, MUARIZ, MUASIR, MUAVİN, OBUACI, OKTRUA, PUANLI, TULUAT, VUKUAT, ABUABO, BELLUA, BUALIŞ, BUANAK, BUASAH, BUASAK, BUAZAK, BUZUAH, DUALAR, DUASIZ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

DUACI, FUAYE, GUANO, GUATR, MUARE, SUARE, ŞUARA, BUAÇA, BUARI, CUARA, DANUA, DUALI, KUANT, KUARK, KUARS, PUARA, PUARE, SUALP, SUAVİ, ŞUAYP, UANIK

4 harfli kelimeler

BUAT, FUAR, GUAJ, MUAF, OBUA, PUAN, RUAM, SUAL, BUAZ, ÇUAL, FUAT, KUAK, MUAR, NUAR, PUAR, RUAT, SUAN, SUAT, SUAY, TUAF, TUAN, URUA

3 harfli kelimeler

DUA, ŞUA, BUA, UAD, YUA

2 harfli kelimeler

UA

Bazı kelimelerin anlamları

UA

Ova. Ona.

HİPERGUANİDİNEMİ

Kanda guanidinin aşırı miktarda bulunması.

AKSESUARCILIK

Aksesuarcının yaptığı iş. Aksesuarcı olma durumu.

SÜLFAGUANİDİN

Özellikle sindirim kanalı enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ve büyük oranda dışkı yoluyla değişmemiş olarak atılan sülfonamid türevi.

BAŞMUALLİMLİK

Başöğretmenlik.

PUANLAYABİLME

Puanlayabilmek işi.

ÇAYBAŞIFUADİYE

Sakarya ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

PUANLAYABİLMEK

Puanlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

PUANLANDIRMAK

Puan vermek.

YAĞMURLUARMUTLU

Kırşehir şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

LİNGUATULOZİS

Linguatula serrata'nın etçillerde ve nadiren diğer türlerde burun boşluğunda oluşturduğu enfeksiyon. Seyrek olarak paranazal sinüslere veya iç kulağa da ulaşabilirler. Parazitin kesin konağı etçillerdir, ancak sapmış parazitizmde otçullar ve insanlar da son konak olabilir. Otçul hayvanlar arakonaktır ve nimfleri mezenteriyal lenf düğümlerinde saptanabilir.

MUASIRLAŞTIRMAK

Çağdaşlaştırmak.

MUASIRLAŞTIRMA

Çağdaşlaştırma.

FLUKTUASYONİS

Dalgalanma, yüzme.

ADABIMUAŞERET

Görgü kuralları.

CHİHUAHUAKÖPEĞİ

Şivava köpeği.

  -   -   -  

Anlamında UA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde UA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKSESUARCI

Aksesuar satan kimse. Aksesuar kullanmasını seven kimse. Aksesuarı hazırlayan kimse.

AHUDUDU

Gülgillerden, böğürtleni andıran, çalı görünümünde, dikenli bir bitki (Rubus idaeus). Bu bitkinin duta benzeyen, kırmızı renkli, sulu ve kokulu yemişi, ağaç çileği, frambuaz.

BAKMAK

Bakışı bir şey üzerine çevirmek. Yoklamak, incelemek, denemek. Anlamak, farkına varmak. Gözetmek, korumak. İlgilenmek. Yapılabilmesi bir şeye bağlı bulunmak. Beslemek, geçindirmek. Bir şeyin gelişmesi veya iyi bir durumda kalması için emek vermek. Renklerde benzemek, andırmak. Bir iş birinden beklenmek. Hastayı muayene etmek. Bir şeyin yüzü bir yöne doğru olmak. Tedavi etmek için ilgilenmek. Bir işi yapmak, bir işi yapmakla görevli olmak. Aramak. Başka bir şeyle ilgilenmeyip elindeki veya önündeki işle uğraşır olmak. Uğraşmak, meşgul olmak.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

ALIŞVERİŞ

Satın alma ve satma işi, alım satım, iş, muamele, ahzüita, aksata, pazar. İlişki, münasebet.

ASILI

Asılmış olan, asma, asık, muallak. Asılmış bir biçimde.

ANTLAŞMA

İki veya daha çok devletin saldırmazlık, savaşta iş birliği vb. konularda kararlaştırdıkları ilkelere uygun davranmayı kabul etmeleri durumu, ahit, muahede, ahitleşme, pakt. Bu durumu belirten belge.

BASIN

Gazete, dergi gibi belirli zamanlarda çıkan yazılı yayınların bütünü, matbuat. Bu tür iş yerlerinde görevli kimselerin tümü.

AVANTAJ

Üstünlük. Kazanım. Yarar. Teniste eşitliğin bozulması için alınan ilk puan.

AZİZ

Ermiş, eren. Sevgide üstün tutulan, muazzez.

AH

İlenme, beddua. (a:h) Ağrı, acı duyulduğunda söylenen bir söz. (a:h) Sesin tonuna göre pişmanlık, öfke, özlem, beğenme, sevgi vb. duygular anlatan bir söz.

BAŞÖĞRETMENLİK

Başöğretmen olma durumu, başmuallimlik. Başöğretmenin yaptığı iş, başmuallimlik.

BASMA

Basmak işi. Gazete, dergi, kitap vb. bası ile hazırlanmış yazılı şeyler, matbua. İskambil kâğıdı ile oynanan bir oyun. Gübre, tezek. Basılmış, matbu. Üzerinde bası ile yapılmış renkli biçimler bulunan pamuklu kumaş. Yerin alçalmasıyla bu yeri örten deniz sularının yükselmesi, çekilme karşıtı. Bu kumaştan yapılan.

AYRINTI

Bir bütünün önemce ikinci derecede olan ögelerinden her biri, teferruat, tafsilat, detay. Edebiyat veya sanat eserlerinde bir bütünün ögelerinden her biri, teferruat, tafsilat. Bir tiyatro eserinde ana düşünceye yardımcı olan kelime, cümle veya eşya.

BAĞIŞIK

Herhangi bir ödevin veya yükümlülüğün dışında kalan, muaf. Bazı mikroplara karşı aşı veya doğal yolla direnç kazanmış olan.

AYRINTILI

Ayrıntısı olan, teferruatlı, tafsilatlı, detaylı, mufassal, ince, uzun. Ayrıntılara girerek.

AKİK

Kalseduan kuvarsının bir türü olan, yüzük taşı, mühür vb. yapmakta kullanılan, türlü renklerde, yarı saydam, parlak ve değerli bir taş.

BAKINMAK

Çevreye göz gezdirmek, araştırmak. Muayene olmak.

AKSAKAL

Köyün veya mahallenin ihtiyar heyetinde olan kimse. Ermiş, evliya. Bir meslekte yaşça, kıdemce ileride ve yetenek bakımından üstün niteliğe sahip olan kimse, duayen.

BAŞÖĞRETMEN

İlkokullarda yönetimden sorumlu olan öğretmen, müdür, başmuallim.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük