İçinde TUF geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "tuf" olan, toplam 37 tane kelime bulunuyor. İçerisinde tuf bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu tuf ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında tuf olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

PANTUFLACILIK

11 harfli kelimeler

LÜTUFKARANE, LÜTUFKARLIK

10 harfli kelimeler

PANTUFLACI, TUFANBEYLİ, TUFEYLİLİK, BEYTUFHANA, MATUFLAMAK

9 harfli kelimeler

HACITUFAN

8 harfli kelimeler

PANTUFLA, LÜTUFKAR, LÜTUFLAR, MARTUFAL

7 harfli kelimeler

TUFEYLİ, EFETUFA, TUFALET, TUFALIK, TUFANLI

6 harfli kelimeler

MATUFA, MEKTUF, TUFACI, TUFANA, TUFARA, TUFAYİ, TUFRAN

5 harfli kelimeler

LÜTUF, MATUF, TUFAN, NUTUF, TUFAH, TUFAK, TUFAR, TUFAT, TUFUL, TUFUR

Bazı kelimelerin anlamları

TUF

Aşağılama belirtir ünlem.

TUFEYLİLİK

Tufeyli olma durumu.

LÜTUFLAR

İzmir kenti, Bayındır belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

EFETUFA

Sigara.

PANTUFLACI

Pantufla yapan veya satan kimse. Sadece kadın çantası çalıp kaçan kimse.

LÜTUFKAR

İyiliksever, kibar. İyilik eden.

TUFEYLİ

Asalak. Salaş, virane, yıkık.

LÜTUFKARANE

İyilikle davranarak.

HACITUFAN

Manisa kenti, Kula ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

MATUFLAMAK

Bunamak.

TUFANBEYLİ

Adana iline bağlı ilçelerden biri.

LÜTUFKARLIK

Lütufkâr olma durumu.

PANTUFLA

Abadan yapılmış terlik.

BEYTUFHANA

Yetimhane.

PANTUFLACILIK

Pantuflacının işi.

MARTUFAL

Boş, yalan yanlış sözler.

  -   -   -  

Anlamında TUF bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TUF geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ATİYE

İhsan, lütuf, bağışlama. Armağan. Veren, bağışlayan.

DEMİROLUK

Adana ilinde, Tufanbeyli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Konya ilinde, Kadınhanı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya ilinde, Çavdarhisar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas şehrinde, Direkli bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ATIFET

İyilik, bağış, kayra, lütuf, ihsan, inayet. Karşılık beklemeden gösterilen sevgi.

ÇATALÇAM

Adana ilinde, Tufanbeyli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Amasya ilinde, Ezinepazarı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehrinde, Dursunbey ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Çanakkale şehrinde, Yiğitler bucağına bağlı bir bölge. Düzce şehri, Kaynaşlı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan ilinde, Çatalçam nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Gaziantep ili, Doğanpınar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu ili, Akkaya nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Manisa şehrinde, Soma belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Mardin şehrinde, Dargeçit belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Samsun ili, Taflan nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇAKIRLAR

Adana kenti, Tufanbeyli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Çankırı şehri, İkizören nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çorum ilinde, Kargı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Düzce şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Erzincan şehrinde, Alpköy nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Gümüşhane ili, Kelkit ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir ili, Bergama ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu kenti, Tosya ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehri, Simav ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Muğla ilinde, Yatağan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa kenti, Şehitnusretbey bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Yozgat şehri, Yerköy ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

DOĞANLI

Adana ili, Tufanbeyli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Adıyaman ilinde, Koçali nahiyesine bağlı bir yer. Afyon şehrinde, Haydarlı bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bingöl ili, Servi nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Denizli kenti, Güney belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Diyarbakır ilinde, Mermer nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Düzce kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kahramanmaraş şehri, Narlı bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kayseri şehri, Yeşilhisar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Konya kenti, Dinek nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Mardin ili, Akarsu nahiyesine bağlı bir yer. Mardin kenti, Kızıltepe belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sinop ilinde, Ayancık ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas şehri, Çırçır bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tunceli ili, Mazgirt belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Yozgat kenti, Sorgun belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

İYİLİK

İyi olma durumu, salah. Sağlığı yerinde olma durumu, esenlik. Karşılık beklenilmeden yapılmış olan yardım, kayra, lütuf, kerem, ihsan, inayet. Yarar ya da elverişlilik, nimet.

NİMET

İyilik, lütuf, ihsan. Yiyecek içecek, özellikle ekmek. Yararlanılan imkân. Yaşamak için gerekli her şey.

AKÇAL

Beyazımsı, beyaza çalan. İhtiyar. Adana ilinde, Tufanbeyli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, İvrindi belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Gümüşhane ili, Çayra nahiyesine bağlı bir yer.

ASALAK

Bir canlıda sürekli veya geçici yaşayarak ona zarar veren başka canlı, parazit. Başkalarının sırtından geçinen (kimse), abacı, ekti, otlakçı, parazit, tufeyli.

İHSAN

İyilik etme, iyi davranma. Karşılık beklemeden yapılmış olan yardım, iyilik. Bağışlanan şey, kayra, lütuf, inayet, atıfet. Bağışlama, bağışta bulunma.

EKTİLENMEK

Tufeyli, asalak olmak.

KAYRA

Yüksek tutulan veya sayılan birinden gelen iyilik, lütuf, ihsan, atıfet, inayet.

BOZGÜNEY

Adana şehri, Tufanbeyli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ABDÜLMENNAN

Lütuf ve ihsan sahibi olan Tanrı'nını kulu.

KEREM

Soyluluk, ululuk, büyüklük, asalet. Bağış olarak verme, iyilik, cömertlik, eli açıklık, lütuf.

HİMMET

Yardım, kayırma. Lütuf, iyilik, iyi davranma. Çalışma, emek, gayret.

DOĞANBEYLİ

Adana şehri, Tufanbeyli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzincan ilinde, Doğanbeyli bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

İNAYET

İyilik, kayra, atıfet, ihsan, lütuf.

AYVAT

Hela. Adana şehri, Tufanbeyli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu şehrinde, İnebolu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük