İçinde TU geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "tu" olan, toplam 2592 tane kelime bulunuyor. İçerisinde tu bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu tu ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında tu olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ALATURKALAŞTIRMAK, TURNABALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

ALATURKALAŞTIRMA, RUTUBETLENDİRMEK, TAHSİSATIMESTURE, TUTTURABİLDİĞİNE, ANTİİNFLAMATUVAR, KAPİTULASİYONLAR, NORBİNALTURFİMİN, OLUŞTURULABİLMEK

15 harfli kelimeler

MANİFATURACILIK, RUTUBETLENDİRME, SORUŞTURMACILIK, AŞIRISOĞUTULMUŞ, FATURALANDIRMAK, HACIMAHMUTUŞAĞI, KAVUŞTURABİLMEK, KONUŞTURABİLMEK, MİKROFİLAMENTUM, OESOPHAGODONTUS, OLUŞTURULABİLME, OTURAKFASULYESİ, OTURAKLAŞTIRMAK, OTURULABİLİRLİK, SAVUŞTURABİLMEK, SOKUŞTURABİLMEK, SOKUŞTURUVERMEK, SORUŞTURABİLMEK, TOKUŞTURABİLMEK, TUTUKLATABİLMEK, TUTUKLAYABİLMEK, TUTUŞTURABİLMEK, TUTUŞTURUVERMEK

14 harfli kelimeler

ALATURKALAŞMAK, ENAMELOBLASTUS, ESKİBEYREHATUN, FATURALANDIRMA, FÜTURSUZCASINA, HAEMOPHORUCTUS, KAVUŞTURABİLME, KONUŞTURABİLME, KOVUŞTURMAZLIK, KURUTULABİLMEK, KUTUPLAŞTIRMAK, LONGİTUDİNALİS, MASTİGOPROCTUS, OKUTTURABİLMEK, OLUŞTURABİLMEK, OLUŞTURUVERMEK, PROTUBERANSİYA, SAVUŞTURABİLME, SCHOENOPLECTUS, SEMİZOTUGİLLER, SOKUŞTURABİLME, SOKUŞTURUVERME, SORUŞTURABİLME, TOKUŞTURABİLME, TOPLUSORUŞTURU, TURNERSENDROMU, TUTARSIZLAŞMAK, TUTMAÇBAYINDIR, TUTUKLATABİLME, TUTUKLAYABİLME, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ALATURKACILIK, ALATURKALAŞMA, KONSERVATUVAR, PANTUFLACILIK, RUTUBETLENMEK, RUTUBETSİZLİK, TUĞGENERALLİK, TUHAFİYECİLİK, TUNÇLAŞTIRMAK, TURFANDACILIK, TURUNCULAŞMAK, TURUNCUMTIRAK, UYUŞTURUCULUK, COŞTURABİLMEK, DİSKOBLASTULA, FLUKTUASYONİS, GÜZELAVRATOTU, İNTUMEZENSİYA, KAVAKLIKOLTUK, KOŞTURABİLMEK, KURTULABİLMEK, KURTULUVERMEK, KURUNTUSUZLUK, KURUTULABİLME, KUSTURABİLMEK, KUTUPLAŞTIRMA, KÜÇÜKTUZHİSAR, LİNGUATULOZİS, OKUTTURABİLME, OLUŞTURABİLME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ÇOBANTUZLUĞU, DRAMATURGLUK, HÜSNÜKURUNTU, KOLTUKLANMAK, MANİFATURACI, MEKTUPLAŞMAK, OBSERVATUVAR, OLUŞTURULMAK, RUTUBETLENME, SORUŞTURMACI, TORTULLAŞMAK, TUĞAMİRALLİK, TULUMBACILIK, TUNÇLAŞTIRMA, TURUNCULAŞMA, TURUNÇGİLLER, TUTUCULAŞMAK, TUVALETÇİLİK, UYUŞTURULMAK, YANTUTMAZLIK, KADINTUZLUĞU, ALTTUTMANLIK, AVŞARPOTUKLU, BAĞCAKTUTMAK, BESLATTURMAK, BLASTULASYON, BURÇUKTURMAK, COŞTURABİLME, ÇAĞİRTTURMAK, ÇARPUŞTURMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ALATURKALIK, AVUSTURYALI, BULUŞTURMAK, BURUŞTURMAK, COŞTURULMAK, EFLATUNUMSU, FATURALAMAK, FÜTURSUZLUK, HORTUMLULAR, KAVUŞTURMAK, KIRMIZITURP, KOKUŞTURMAK, KOLTUKÇULUK, KOLTUKLAMAK, KOLTUKLANMA, KONUŞTURMAK, KOŞTURULMAK, KOŞUŞTURMAK, KOVUŞTURMAK, KURTULMALIK, KUTUPLANMAK, KUTUPLAŞMAK, LABORATUVAR, MEKTUPÇULUK, MEKTUPLAŞMA, MUŞTULANMAK, OLUŞTURULMA, OTURAKLILIK, SAVUŞTURMAK, SOKUŞTURMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AFFETTUOSO, AKUPUNKTUR, ALATURKACI, ALTUNHİSAR, COŞTURULMA, DRAMATURJİ, FÜTURSUZCA, HOMURTUSUZ, KOKUŞTURMA, KONUŞTURMA, KOŞTURULMA, KOŞUŞTURMA, KOVUŞTURMA, KURUNTUSUZ, KURUTULMAK, KUTULANMAK, KUTUPLANMA, KUTUPLAŞMA, MANİFATURA, MEFTUNİYET, MUŞTULAMAK, MUŞTULANMA, OKUTTURMAK, OLUŞTURMAK, OTURMUŞLUK, OTURTMALIK, OTURTULMAK, OVUŞTURMAK, PANTUFLACI, REPERTUVAR, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ARBORETUM, AVUTULMAK, COŞTURMAK, DESTURSUZ, DRAMATURG, FATURASIZ, FÜTUHATÇI, HOMURTULU, KETUMİYET, KOLTUKLUK, KOŞTURMAK, KURTULMAK, KURUNTUCU, KURUNTULU, KURUTULMA, KUSTURMAK, KUSTURUCU, KUTUCULUK, KUTULAMAK, KUTULANIŞ, KUTULANMA, KUTULAYIŞ, MEFTUNLUK, MUŞTULAMA, OKUTTURMA, OKUTULMAK, OLUŞTURMA, OTURMALIK, OTURTULMA, OTURULMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALATURKA, AVUTULMA, BLASTULA, BUYRULTU, COŞTURMA, CUMBURTU, DESTURUN, DOĞRULTU, EFLATUNİ, FATURALI, FÜTURSUZ, HORTUMLU, KARATURP, KASATURA, KETUMLUK, KOLTUKÇU, KOLTUKLU, KONTUVAR, KOŞTURMA, KURTULMA, KURTULUŞ, KURUTUCU, KUSTURMA, KUSTURUŞ, KUTULAMA, KUTUPSAL, KUYTULUK, MEKTUPÇU, MOMENTUM, MUŞTULUK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADAMOTU, AĞIZOTU, AKTUTMA, BİSTURİ, BOĞUNTU, BOZUNTU, BULUNTU, BURUNTU, COŞUNTU, DEREOTU, DUYULTU, EFLATUN, FOKURTU, FOSURTU, FÜTUHAT, GURULTU, HABİTUS, HOMURTU, HORULTU, KONTUAR, KOPUNTU, KOŞUNTU, KOVUNTU, KOYUNTU, KURUNTU, KURUTUŞ, KUSUNTU, LİTURYA, MASTURİ, MESTURE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ALTUNİ, AVUNTU, DESTUR, DÜSTUR, FATURA, HARTUÇ, HORTUM, KARTUK, KARTUŞ, KOLTUK, KONTUR, KUTUCU, KUTULU, MAKTUL, MASTUR, MEFTUN, MEKTUP, MESTUR, NATURA, OKUNTU, OKUTUŞ, OTURAK, OTURMA, OTURUM, OTURUŞ, OTUZAR, OYUNTU, REKTUM, SANTUR, ŞAHTUR, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BATUR, ÇOTUK, FÜTUR, HATUN, HUTUT, KETUM, KUTUP, KUTUR, KUYTU, LOTUS, LÜTUF, MAKTU, MATUF, MATUH, MUŞTU, NATUK, NUTUK, PEŞTU, POTUK, POTUR, RÖTUŞ, SÜTUN, TORTU, TUFAN, TUGAY, TUĞCU, TUĞLA, TUĞRA, TUHAF, TULUK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KUTU, OLTU, OTUZ, TUBA, TULU, TUNÇ, TURA, TURP, TUTU, ANTU, BATU, ÇATU, DUTU, GUTU, HOTU, HUTU, LOTU, MUTU, OHTU, ORTU, OTUK, OTUN, OTUS, OYTU, SATU, TATU, TUAF, TUAN, TUFA, TUĞS, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

TUĞ, TUH, TUL, TUN, TUR, TUŞ, TUT, TUZ, OTU, TUB, TUC, TUÇ, TUD, TUF, TUİ, TUK, TUM, TUS, TUY

2 harfli kelimeler

TU

Bazı kelimelerin anlamları

TU

Tuh. Tu !: yazıklar olsun! anlamına ünlem.

TURNABALIĞIGİLLER

Örnek türü turnabalığı, geniş tenyaya ikinci arakonakçılık eden çok yırtıcı balıklar familyası. (Esocidae),iyi bilinen türüdür.

ALATURKALAŞTIRMAK

Alaturkalaşmasını sağlamak.

AŞIRISOĞUTULMUŞ

Donma noktasının altına değin soğutulduğu halde katılaşmamış (nesne).

ANTİİNFLAMATUVAR

Yangı oluşumunu önleyici.

RUTUBETLENDİRMEK

Rutubetlenmesine yol açmak.

KAPİTULASİYONLAR

Osmanlı hükümdarlarının, kendi ülkeleri içinde yabancılara tanıdıkları özel haklar ve ayrıcalıklar.

TAHSİSATIMESTURE

Örtülü ödenek.

ALATURKALAŞTIRMA

Alaturkalaştırmak işi.

FATURALANDIRMAK

Faturalama işini yaptırmak.

NORBİNALTURFİMİN

Opioitlerden ileri gelen zehirlenmeler veya doz aşımı durumlarının tedavisinde kullanılan, opioit antagonisti bir ilaç.

SORUŞTURMACILIK

Soruşturmacının yaptığı iş, soruşturuculuk, muhakkiklik.

OLUŞTURULABİLMEK

Oluşturulma imkânı veya olasılığı bulunmak.

TUTTURABİLDİĞİNE

Kabul ettirebildiğince, belli bir fiyatı olmaksızın (satmak).

RUTUBETLENDİRME

Rutubetlendirmek işi.

MANİFATURACILIK

Manifaturacı olma durumu, bezzazlık.

  -   -   -  

Anlamında TU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACUBE

Tuhaf kimse. Tuhaf, alışılmadık, garip şey.

ADRES

Bir kimsenin oturduğu yer, bulunak. Hedef gösterilen yer. Bir kimsenin sık olarak gittiği yer. Kurum ya da kuruluşun bulunduğu yer.

ABDESTHANE

Tuvalet.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

ACAYİPLİK

Acayip olma durumu, yabansılık, gariplik, tuhaflık.

AFYONLAMAK

Afyon vererek uyuşturmak, uyutmak. Birini telkin yoluyla doğru düşünmesini önleyerek zararlı bir yola sürüklemek.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ACIRGA

Yaban turpu.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

AGANTA

Yısa veya laçka edilmekte olan bir halatın ve zincirin kısa bir süre elde tutulup bırakılmaması için verilen emir.

ADAMKÖKÜ

Adamotu.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

AFYON

Olgunlaşmamış haşhaş kapsüllerine yapılmış olan çiziklerden sızan, güçlü bir zehir olmakla birlikte içinde morfin, kodein vb. uyuşturucular bulunan madde.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük