İçinde TOK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "tok" olan, toplam 429 tane kelime bulunuyor. İçerisinde tok bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu tok ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında tok olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

MİTOKONDROKUPREİN

16 harfli kelimeler

BAKTERİYOTOKSEMİ, ENTEROTOKSİJENİK, FOSFOFRUKTOKİNAZ, İHTİYOHEMOTOKSİN, OTOENTOKSİKASYON

15 harfli kelimeler

BAKTERİYOTOKSİN, EKSİTOTOKSİTİTE, İMMÜNOSİTOKİMYA, STEATOKRİPTOZİS, SÜLFADİMETOKSİN, SÜLFAMETOKSAZOL, TALLOTOKSİKOZİS, TIRANTISTOKMAĞI, TOKATLAYABİLMEK, TOKMAKBÖCEKLERİ, TOKUŞTURABİLMEK

14 harfli kelimeler

AFLATOKSİKOZİS, BLASTOKONİDYUM, ENDOTOKSİKOZİS, ERGOTOKSİKOZİS, KOLESİSTOKİNİN, MİKOTOKSİKOZİS, NİŞADIRTOKMAĞI, OKRATOKSİKOZİS, STOKLAYABİLMEK, STREPTOKOKSEMİ, TİROTOKSİKOZİS, TOKALAŞABİLMEK, TOKATLAYABİLME, TOKMAKLICIĞCIK, TOKSASKARİOZİS, TOKSOPLAZMOZİS, TOKUŞTURABİLME

13 harfli kelimeler

ARİSTOKRATLIK, AKANTOKERATOZ, ANAHTARLITOKA, BATRAKOTOKSİN, BUNGAROTOKSİN, EKTOKOMMENSAL, ENTEROTOKSEMİ, FOTOKATALİZÖR, FOTOKOPİCİLİK, GAMETOKİNETİK, GREYONOTOKSİN, HEPATOKUPREİN, HEPATOTOKSEMİ, İHTİYOTOKSİZM, İNTOKSİKASYON, KOLESİTOKİNİN, KRİPTOKOKOZİS, KRİPTOKOTİLOZ, KSANTOKROMİYA, METOKLOPRAMİD, METOKSİFLURAN, MİTOKONDRİYON, MİTOKONDRİYUM, MOTOKROSÇULUK, PROTOKOLCÜLÜK, SİSTOKAULOZİS, SKOMBROTOKSİN, STOKLAYABİLME, STREPTOKOKKOZ, TETRODOTOKSİN, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ARİSTOKRATİK, TOKSİKOLOJİK, AFLATOKSİKOZ, EKSİTOTOKSİN, ENTEROTOKSİN, FOTOKİMYASAL, FOTOKROMOJEN, GALAKTOKİNAZ, HEMATOKSİLEN, HEMATOKSİLİN, HEPATOTOKSİK, HEPATOTOKSİN, İHTİYOTOKSİN, KLESTOKARPUS, MAGNETOKİMYA, MASIRALITOKA, MİTOKSANTRON, OPİSTOKOLEUS, ORTOKROMATİK, PROTOKRANYUM, RADYOTOKSEMİ, REKTOKOLİTİS, SİTOKİNİNLER, STOKİYOMETRİ, STREPTOKİNAZ, STREPTOKOKAL, SÜLLERTOKLAR, TOKAÇGEMRİĞİ, TOKLAŞDURMAK, TOKMAKLANMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ARİSTOKRASİ, TOKAÇLANMAK, TOKATLANMAK, TOKMAKLAMAK, TOKSİKOLOJİ, TOKSİKOMANİ, TOKURDATMAK, TOKUŞTURMAK, AKAROTOKSİK, ASETOKARMİN, BETOKSİKAİN, DANETOKMAĞI, DİKİLTOKMAK, FOTOKATALİZ, FOTOKROMİZM, FRUKTOKİNAZ, HEMATOKEZYA, İMMÜNTOKSİN, KERATOKONUS, KETOKONAZOL, KLEPTOKRASİ, LENFOTOKSİN, MERİTOKRASİ, NEFROTOKSİK, NEFROTOKSİN, NEKROTOKSİN, PİKROTOKSİN, PLASTOKİNON, PROTOKSİLEM, RUBRATOKSİN, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ANTİTOKSİK, ANTİTOKSİN, ARİSTOKRAT, FOTOKİNEZİ, MİTOKONDRİ, OTOKONTROL, PLÜTOKRASİ, PROTOKOLCÜ, STREPTOKOK, TOKAÇLAMAK, TOKAÇLANMA, TOKALAŞMAK, TOKATÇILIK, TOKATLAMAK, TOKATLANMA, TOKMAKLAMA, TOKSİKOLOG, TOKSİKOMAN, TOKURDAMAK, TOKURDATMA, TOKUŞTURMA, ARHENOTOKİ, BUFOTOKSİN, DİGİTOKSİN, DİJİTOKSİN, DÖTEROTOKİ, EKZOTOKSİN, ENDOTOKSİN, ETOKSİKUİN, FİTOTOKSİN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

FOTOKİMYA, OTOKRİTİK, STOKÇULUK, STOKLAMAK, TOKAÇLAMA, TOKALAŞMA, TOKATLAMA, TOKMAKBAŞ, TOKURDAMA, AMATOKSİN, AMETOKAİN, ANATOKSİN, BAŞTOKASI, EKTOKARDİ, EKTOKOLON, FİTOKİMYA, FİTOKİNİN, FOTOKİNEZ, KARATOKLU, KİNETOKOR, KUŞTOKASI, LAKTOKRİT, LAKTOKSİM, MONOTOKOZ, NOTOKORDA, ORTOKİNEZ, OTOKOLONİ, OTOTOKSİK, PATOKİMYA, POLİTOKOZ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ETOKRASİ, FOTOKOPİ, OTOKRASİ, PROTOKOL, STOKLAMA, TOKMAKÇI, TOKUŞMAK, TOKGÖZLÜ, BAŞTOKLU, FİTOKROM, MOTOKROS, NANTOKİT, NOTOKORD, ORTOKLAZ, SİTOKİST, SİTOKROM, STOKİNET, TOKAÇÇIK, TOKALMAK, TOKANMAK, TOKATHAN, TOKDEMİR, TOKIŞMAĞ, TOKLUCAK, TOKLULAR, TOKLULUK, TOKLUMAN, TOKMACIK, TOKMADEN, TOKMAGAN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

OTOKRAT, OTOKTON, TOKATÇI, TOKURTU, TOKUŞMA, ATOKSİK, EKETOKA, GÖZÜTOK, OTOKARP, OTOKİST, OTOKLAV, ÖZTOKLU, POLİTOK, SAPSTOK, SİTOKİN, TOKAÇLI, TOKALAÇ, TOKALAK, TOKALAN, TOKAMAK, TOKANAK, TOKASIZ, TOKATÇA, TOKATLI, TOKÇALI, TOKDERE, TOKDURU, TOKHANA, TOKHANE, TOKLUCA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

OTOKAR, STOKÇU, TOKALI, TOKLUK, TOKMAK, TOKSİN, ÖZÜTOK, TOKALP, TOKAMA, TOKANA, TOKARA, TOKAYA, TOKCAN, TOKÇAM, TOKÇİK, TOKDUR, TOKGAÇ, TOKGÖZ, TOKHAN, TOKKAN, TOKLAK, TOKLAR, TOKMEK, TOKSİK, TOKTAŞ, TOKTOK, TOKTUĞ, TOKTUR, TOKULA, TOKURA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

TOKAÇ, TOKAT, TOKLU, TOKUZ, TOKYO, ALTOK, AYTOK, ERTOK, ISTOK, MATOK, ORTOK, OTOKO, POTOK, TOKAL, TOKAR, TOKAŞ, TOKAY, TOKÇA, TOKEÇ, TOKEL, TOKER, TOKGA, TOKKA, TOKLA, TOKMA, TOKÖZ, TOKTA, TOKUÇ, TOKUK, TOKUL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

STOK, TOKA, TOKT, TOKU

3 harfli kelimeler

TOK

Bazı kelimelerin anlamları

TOK

Açlığını gidermiş, doymuş, aç karşıtı. Sevgi, sevecenlik, başarı, para, mal vb. şeyleri elde etmiş ve bunlara kavuşmuş olan. Kalın ve gür (ses). Sık ve kalın dokunmuş (kumaş).

TOKATLAYABİLMEK

Tokatlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

BAKTERİYOTOKSEMİ

Bakteri toksinlerinin kana geçmesiyle oluşan zehirlenme.

MİTOKONDROKUPREİN

Yeni doğanlarda bilhassa karaciğer mitokondrilerinde bulunan bakırı depolayan protein. Yeni doğanlarda bakırı depolar ve sitokrom oksidazın oluşumunda bakır deposu olarak hizmet eder.

STEATOKRİPTOZİS

Yağ bezlerinin işlev bozukluğu.

OTOENTOKSİKASYON

Kendi vücudunda meydana gelen zehirli maddeden zehirlenme, organizmanın toksik metabolik artıklarla zehirlenmesi.

İMMÜNOSİTOKİMYA

Hücrelerdeki antijenleri özel antikorlarla işaretleyerek immünoflüoresan mikroskobunda inceleme ya da elektronca yoğun bir madde ile beraber antikorlarla işaretleyerek elektron mikroskobunda inceleme tekniği.

SÜLFADİMETOKSİN

Vücuda alınmasından sonra hızla emilen ve plazma proteinlerine fazla bağlanmasından dolayı geç atılan depo sülfonamidlerden biri.

BAKTERİYOTOKSİN

Bakteri toksini.

TALLOTOKSİKOZİS

Talyum zehirlenmesi.

ENTEROTOKSİJENİK

Enterotoksin oluşturan.

SÜLFAMETOKSAZOL

Ağız yoluyla alınmasından sonra sindirim kanalında oldukça yavaş emilen ve daha yavaş atılan, özellikle sindirim kanalı ve idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan sülfonamid türevi bir ilaç.

İHTİYOHEMOTOKSİN

Bazı balıkların kanında bulunan zehir.

EKSİTOTOKSİTİTE

Serebrovasküler hastalıklara veya beyin veya omurilik yaralanmalarına bağlı serebral veya spinal iskemi ve serebral iskemiye bağlı inme sırasında iskemik bölgedeki sinir uçlarından aşırı miktarda aspartat salıverilmesi sonucu, N-metil- D- aspartat (NMDA) almaçlarının aşırı uyarılmasıyla almaçlara bağlı iyon kanallarından nöronların içine aşırı miktarda Ca++ girmesi sonucu oluşan nöronlardaki nekroz.

TIRANTISTOKMAĞI

Tombalak.

FOSFOFRUKTOKİNAZ

Glikoliziste fruktoz 6-fosfatı fruktoz 1, 6-difosfata çeviren enzim. Glikolitik yolun çalışma hızını düzenleyen enzimlerden biri.

  -   -   -  

Anlamında TOK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TOK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

ÇARPIŞMAK

Birbirine çarpmak, tokuşmak. Birbirine üstün gelmeye çalışmak. Vuruşmak, savaşmak.

DOKURCUN

Ot ya da ekin yığını. Dokuztaş oyunu. Çizgili şayak kumaş, tokurcun.

DAVUDİ

Kalın, tok ve gür (ses).

BAŞÇİFTLİK

Tokat iline bağlı ilçelerden biri.

ANTİTOKSİK

Antitoksin.

ATMAK

Bir cismi bir yöne doğru fırlatmak. Örtmek. Kurşun, gülle, ok vb. şeyleri hedefe fırlatmak. Bir yerden başka bir yere taşımak. Sıkıntı dolayısıyla giyilen bir şeyi çıkarmak. Söylemek. Bir kimsenin ilişiğini kesmek. Uzatmak. Yay ve tokmakla ditmek, kabartmak. Yapılmış kötü bir işi birine yüklemek. Yırtılmak. Bilmeden, kestirerek söylemek. Yalan ya da abartmalı söz söylemek. Yapışık olduğu yerden ayrılmak. Koymak. Bir şeyi yere doğru bırakmak. Geri bırakmak, ertelemek. Kovmak, dışarıya çıkarmak, ilgisini kesip uzaklaştırmak. Terk etmek. Değerini eksiltmek. Götürmek. Çıkarmak, dışarıya vermek. Top, tüfek vb. silahları patlatmak. İçki içmek. İstenilmeyen bir şeyi kendi malı olmaktan çıkarmak. Rastgele bir kenara koymak. Kalp, nabız vurmak, çarpmak. Kullanılması gelenek hâline gelmiş bir şeyi kullanmaktan vazgeçmek. Patlayıcı maddelerle havaya uçurup yıkmak. Yazılı veya banda alınmış bir metinden bazı bölümleri çıkarmak. Göndermek, yollamak. Çatlamak. Sille, tokat vurmak.

ARİSTOKRATLIK

Aristokrat olma durumu.

DİK

Yatay bir düzleme göre yer çekimi doğrultusunda bulunan, eğik olmayan. Sert, kalın, tok (ses). Ters, aksi (söz). Birbirine dikey olan doğrulardan oluşmuş. Sert (bakış). Yatık durmayan, sert. Kaba, yersiz (davranış).

DAVUL

Büyük ve enlice bir kasnağın iki yanına deri geçirilerek yapılan, tokmak ve değnekle çalınan çalgı. Bateri.

ANTİTOKSİN

İçine giren toksinleri zararsız duruma getirmek için vücudun çıkardığı madde, antitoksik.

ARTOVA

Tokat iline bağlı ilçelerden biri.

DEĞİŞİM

Bir zaman dilimi içindeki değişikliklerin bütünü, değişme. Bir niceliğin birbirinden ayrı değerler alması veya böyle iki değer arasındaki ayrım. Rüzgârın yön değiştirmesi. Para aracılığı olmaksızın, bir nesnenin dolaysız olarak bir başka nesne ile değiştirilmesi, değiş, değişme, değiş tokuş, takas, mübadele, trampa, trok. Yeni döllerin atalarına tıpatıp benzememesini sağlayan özelliklerin tümü, varyasyon.

CANFES

Üzerinde desen bulunmayan, ince dokunmuş, parlak, tok, ipekli kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

DEK

Bir işin, bir durumun sona erdiği zaman veya yer, kadar, değin. Düzen, hile, entrika. Belirtilen zamanı, yeri vb.ni içine almayacak bir biçimde, kadar, değin. Tokuşma, çatışma. Sağlam.

ANTİOKSİDAN

Genellikle yağların, yağlı besinlerin uzun süre saklanabilmesi, beyaz renkli sebze ve meyvelerin kararmasının önlenmesi için kullanılan madde. Canlı organizmalardaki toksinleri atmaya yarayan madde.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

ALMUS

Tokat iline bağlı ilçelerden biri.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ÇEVİRGİ

Anahtar, tokmak vb. çevrilebilen araç.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük