İçinde TİRİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "tiri" olan, toplam 342 tane kelime bulunuyor. İçerisinde tiri bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu tiri ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında tiri olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DEVLETLEŞTİRİLMEK, EFSANELEŞTİRİLMEK, GERÇEKLEŞTİRİLMEK, ASKERİLEŞTİRİLMEK, BİRLEŞTİRİLEBİLME, BİTİŞTİRİLEBİLMEK, ÇİRKİNLEŞTİRİLMEK, DEĞERSİZLEŞTİRİCİ, DEĞİŞTİRİLEBİLMEK, DEĞİŞTİRİLİVERMEK, DENKLEŞTİRİVERMEK, DİNSİZLEŞTİRİLMEK, GELİŞTİRİLEBİLMEK, KOMPLEKSLEŞTİRİCİ, ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLME, POLİMERLEŞTİRİLME, SEMBOLLEŞTİRİLMEK, TASDİKLETTİRİLMEK, YERLEŞTİRİLEBİLME, YETİŞTİRİLEBİLMEK, YÜZSÜZLEŞTİRİLMEK

16 harfli kelimeler

DEVLETLEŞTİRİLME, EFSANELEŞTİRİLME, EVCİLLEŞTİRİLMEK, GENELLEŞTİRİLMEK, GERÇEKLEŞTİRİLME, GÜZELLEŞTİRİLMEK, KÖMÜRLEŞTİRİLMEK, MİNERALLEŞTİRİCİ, ABİDELEŞTİRİLMEK, ASKERİLEŞTİRİLME, BİRLEŞTİRİMCİLİK, BİRLEŞTİRİVERMEK, BİTİŞTİRİLEBİLME, BÜTÜNLEŞTİRİLMEK, CAZİPLEŞTİRİLMEK, ÇİRKİNLEŞTİRİLME, DEĞİŞTİRİLEBİLME, DEĞİŞTİRİLİVERME, DENKLEŞTİRİVERME, DERİNLEŞTİRİLMEK, DİNSİZLEŞTİRİLME, ELEŞTİRİLEBİLMEK, GELİŞTİRİLEBİLME, HOMOJENLEŞTİRİCİ, İLİŞTİRİLEBİLMEK, MEKANİKLEŞTİRİCİ, MİLLİLEŞTİRİLMEK, ÖZGERÇEKLEŞTİRİM, PLASTİKLEŞTİRİCİ, SABİTLEŞTİRİLMEK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

EVCİLLEŞTİRİLME, GENÇLEŞTİRİLMEK, GENELLEŞTİRİLME, GÜZELLEŞTİRİLME, KÖMÜRLEŞTİRİLME, ÜLKÜLEŞTİRİLMEK, ABİDELEŞTİRİLME, BİRLEŞTİRİVERME, BİTİŞTİRİVERMEK, BÜTÜNLEŞTİRİLME, CAZİPLEŞTİRİLME, ÇİFTLEŞTİRİLMEK, ÇİZİKTİRİVERMEK, DEĞİŞTİRİVERMEK, DENKLEŞTİRİLMEK, DERİNLEŞTİRİLME, EHLİLEŞTİRİLMEK, ELEŞTİRİLEBİLME, GÜÇSÜZLEŞTİRİCİ, İHTİYOFİTİRİYOZ, İLİŞTİRİLEBİLME, LAİKLEŞTİRİLMEK, MİLLİLEŞTİRİLME, ÖZEKSELLEŞTİRİM, ÖZEKSİZLEŞTİRİM, ÖZELLEŞTİRİLMEK, SABİTLEŞTİRİLME, SADELEŞTİRİLMEK, SERTLEŞTİRİLMİŞ, SİMGELEŞTİRİLME

14 harfli kelimeler

BİRLEŞTİRİLMEK, ELEŞTİRİMCİLİK, SEYREKLEŞTİRİŞ, ÜLKÜLEŞTİRİLME, YERLEŞTİRİLMEK, YETİŞTİRİCİLİK, BİTİRİLEBİLMEK, BİTİRİLİVERMEK, BİTİŞTİRİVERME, ÇİFTLEŞTİRİLME, ÇİZİKTİRİVERME, ÇÖLLEŞTİRİLMEK, DEĞİŞTİRİVERME, DENKLEŞTİRİLME, EHLİLEŞTİRİLME, ETKİNLEŞTİRİCİ, GENÇLEŞTİRİLME, GETİRİLEBİLMEK, İLİŞTİRİVERMEK, LAİKLEŞTİRİLME, ÖZELLEŞTİRİLME, SADELEŞTİRİLME, SERPİŞTİRİLMEK, YÜKÜNLEŞTİRİCİ, YÜZLEŞTİRİLMEK, ZENGİNLEŞTİRİM

13 harfli kelimeler

DEĞİŞTİRİLMEK, GECİKTİRİLMEK, GEÇİŞTİRİLMEK, GELİŞTİRİLMEK, SERTLEŞTİRİCİ, YERLEŞTİRİLME, YETİŞTİRİLMEK, AKSETTİRİLMEK, BİÇTİRİVERMEK, BİRLEŞTİRİLİŞ, BİRLEŞTİRİLME, BİTİRİLEBİLME, BİTİRİLİVERME, BİTİŞTİRİLMEK, ÇEKİŞTİRİLMEK, ÇÖLLEŞTİRİLME, DEĞİŞTİRİMSİZ, DİZGELEŞTİRİŞ, ELEŞTİRİCİLİK, GETİRİLEBİLME, GÜREŞTİRİLMEK, İLİŞTİRİVERME, KESTİRİVERMEK, KÖMÜRLEŞTİRİŞ, ÖLÇÜNLEŞTİRİM, SERPİŞTİRİLME, TETRATİRİDYUM, TETTİRİVERMEK, TETTİRİVİRMEK, YÜZLEŞTİRİLME

12 harfli kelimeler

ÇİFTLEŞTİRİŞ, DEĞİŞTİRİLİŞ, DEĞİŞTİRİLME, ELEŞTİRİLMEK, GECİKTİRİLME, GEÇİŞTİRİLME, GELİŞTİRİLME, İLİŞTİRİLMEK, KÖLELEŞTİRİŞ, KÖTÜLEŞTİRİŞ, ÜLEŞTİRİLMEK, YETİŞTİRİLME, AKSETTİRİLİŞ, AKSETTİRİLME, BİÇTİRİVERME, BİTİRİMCİLİK, BİTİRİVERMEK, BİTİŞTİRİLİŞ, BİTİŞTİRİLME, ÇEKİŞTİRİLME, DEĞİŞTİRİMCİ, DEĞİŞTİRİMLİ, ERİŞTİRİLMEK, GETİRİMCİLİK, GETİRİVERMEK, GÜREŞTİRİLME, İSTİRİDYELER, JELLEŞTİRİCİ, KESTİRİVERME, SİSLEŞTİRİCİ, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BİTİRİMHANE, ELEŞTİRİLME, ELEŞTİRİMCİ, GEÇİŞTİRİCİ, İLİŞTİRİLME, KESTİRİLMEK, KÖKLEŞTİRİŞ, KÖRLEŞTİRİŞ, ORYANTİRİNG, TİRİTLENMEK, TİRİTLEŞMEK, ÜLEŞTİRİLME, YETİŞTİRİCİ, ARAKESTİRİM, BİÇTİRİLMEK, BİLEŞTİRİCİ, BİRLEŞTİRİM, BİRLEŞTİRİŞ, BİTİRİVERME, ELEŞTİRİSEL, ERİŞTİRİLME, GELİŞTİRİCİ, GETİRİVERME, LİTOTİRİPSİ, PEKİŞTİRİCİ, SAFTİRİKLİK, YİTİRİVERME

10 harfli kelimeler

BİRİKTİRİM, BİTİRİLMEK, DEĞİŞTİRİM, ELEŞTİRİCİ, ESTİRİLMEK, GELİŞTİRİM, GEREKTİRİM, GETİRİLMEK, TİRİLDEMEK, TİRİTLENME, TİRİTLEŞME, YETİŞTİRİM, YİTİRİLMEK, AFFETTİRİŞ, AKSETTİRİŞ, BALLITİRİT, BİÇTİRİLME, BİTİŞTİRİM, BİTİŞTİRİŞ, ÇEKİŞTİRİŞ, ÇİZİKTİRİŞ, DEĞİŞTİRİŞ, ENBİTİRİMİ, ETTİRİLMEK, GECİKTİRİM, KESTİRİLME, NEMNETİRİK, ÖNKESTİRİM, ÖZELEŞTİRİ, YETİRİLMEK

9 harfli kelimeler

BİTİRİLME, BİTİRİMCİ, ÇEKTİRİCİ, ELEŞTİRİM, ESTİRİLME, GETİRİLME, GETİRİMCİ, GETİRİMLİ, İSTİRİDYE, SİKTİRİCİ, TİRİLDEME, ÜLEŞTİRİM, YİTİRİLME, AKİLİTİRİ, ALATİRİYH, ALEKTİRİN, ANTİRİKLİ, ANTİRİŞLİ, BİTİRİLİŞ, DEĞİŞTİRİ, ELEGTİRİK, ELEKTİRİK, ELETTİRİK, ESTİRİKLİ, ETTİRİLME, FISETTİRİ, GİRİFTİRİ, İLİŞTİRİK, KESTİRİCİ, PARATİRİN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ÇEKTİRİŞ, ELEŞTİRİ, KESTİRİM, KESTİRİŞ, SAFTİRİK, ALATİRİK, ALETİRİK, BATTİRİN, BOSTİRİK, CATTİRİK, ÇİNTİRİK, DADTİRİK, ETİRİKLİ, GETİRİCİ, MİNTİRİK, PASTİRİK, ŞİFTİRİK, TİNTİRİK, TİNTİRİS, TİRİBOLU, TİRİLDEK, TİRİNDEZ, TİRİNTAZ, TİRİPSİN, TİRİTLİK, TOTTİRİK

7 harfli kelimeler

BİTİRİM, ÇEKTİRİ, GETİRİM, GETİRİŞ, SATİRİK, YİTİRİŞ, ANTİRİŞ, BİTİRİŞ, DADTİRİ, DAHTİRİ, DAKTİRİ, DİŞTİRİ, DOTTİRİ, ESATİRİ, GUŞTİRİ, İLİTİRİ, İSTİRİÇ, KESTİRİ, KITİRİK, KOTİRİK, METİRİZ, MİTİRİP, PATİRİK, POTİRİK, TETİRİS, TİRİMİT, TİRİNDİ, TİRİŞİN, TİRİTAK, TİTİRİK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

GETİRİ, ANTİRİ, HİTİRİ, TETİRİ, TİRİBE, TİRİÇA, TİRİMA, TİRİNA, TİRİNK, TİRİŞE

5 harfli kelimeler

TİRİT, TİRİZ, TİRİD, TİRİK, TİRİL, TİRİN, TİRİS, TİRİŞ

4 harfli kelimeler

TİRİ

Bazı kelimelerin anlamları

TİRİ

Sincap.

GELİŞTİRİLEBİLMEK

Geliştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DİNSİZLEŞTİRİLMEK

Dinsiz duruma getirilmek.

DEĞİŞTİRİLEBİLMEK

Değiştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BİTİŞTİRİLEBİLMEK

Bitiştirilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DEĞİŞTİRİLİVERMEK

Çabucak veya ansızın değiştirilmek.

ASKERİLEŞTİRİLMEK

Askerileştirme işine konu olmak.

DEVLETLEŞTİRİLMEK

Kamulaştırılmak.

ÇİRKİNLEŞTİRİLMEK

Çirkinleşmesi sağlanmak.

ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLME

Ölümsüzleştirilmek.

EFSANELEŞTİRİLMEK

Efsane niteliği kazandırılmak.

DEĞERSİZLEŞTİRİCİ

Kemleyici kelimesinin anlamdaşı.

KOMPLEKSLEŞTİRİCİ

Kompleks oluşturabilen.

DENKLEŞTİRİVERMEK

Çabucak denkleştirmek.

BİRLEŞTİRİLEBİLME

Birleştirilebilmek işi.

GERÇEKLEŞTİRİLMEK

Gerçek duruma getirilmek.

  -   -   -  

Anlamında TİRİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TİRİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ADAY

Bir görev, bir iş için kendini ileri süren veya başkaları tarafından ileri sürülen kimse. Bir iş için yetiştirilmekte, eğitilmekte olan kimse, namzet.

ANAGRAM

Bir kelimedeki harflerin yerleri değiştirilerek elde edilen kelime.

ADAYLIK

Aday olma durumu, namzetlik. Bir görevde yetiştirilme.

AĞDA

Kaynatılarak çok koyu ve yapışkan bir macun durumuna getirilen pekmez veya limonlu şeker eriyiği. Şekerle yapılmış olan ürünlerin hazırlanması veya beklemesi sırasında şekerin ulaştığı koyuluk.

AMAN

Yardım istenildiğini anlatan bir söz. Dikkat çekmek için kullanılan bir söz. Bir suçun bağışlanmasının istendiğini anlatan bir söz. Şaşma anlatan bir söz. Rica anlatan bir söz. Çok beğenmeyi anlatan bir söz: Aman ne güzel şey! Bu anlamda kullanıldığında buna da edatı da getirilebilir. (ama:n) Usanç ve öfke anlatan bir söz.

ALÇI

Alçı taşının pişirilip toz durumuna getirilmesinden elde edilerek yapılarda, sanatta, mimarlıkta ve dişçilikte kullanılan madde.

AKASMA

Düğün çiçeğigillerden, beyaz çiçek veren, bahçelerde süs çiçeği olarak yetiştirilen, sarmaşık özelliği gösteren bir bitki, yaban asması, orman sarmaşığı, meryemana asması (Clematis vitalba).

AKZAMBAK

Zambakgillerden, süs bitkisi olarak yetiştirilen, çiçeği diş ve yüz şişlerinin tedavisinde kullanılan bir bitki (Lilium candidum).

AĞAÇLANDIRILMAK

Ağaçlı duruma getirilmek.

ALMAŞ

İki veya daha çok şeyin sıra ile değiştirilerek kullanılması veya kendiliğinden değişerek çalışması, keşikleme, münavebe. Birinin doğru olması ötekinin yanlışlığını gerektiren iki önermenin oluşturduğu sistem.

AKITMA

Akıtmak işi, isale. Enli bilezik. Un, süt, yağ, yumurta, şeker veya pekmezle yoğrularak cıvık bir duruma getirilen hamurun kızgın sac üzerinde pişirilmesiyle yapılmış olan bir tatlı türü. Hayvanların, özellikle atların alınlarında bulunan ve burunlarına doğru uzanan beyaz leke.

ALABORA

Geminin yan yatması. Bir serenin yatay durumdan düşey duruma getirilmesi. Selamlamak için filika küreklerinin yukarıya kaldırılması. Balığı toplamak için dalyan ağının yukarıya alınması.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ALKARNA

İstiridye, midye, tarak vb. kabuklu hayvanları avlamak için deniz dibini taramakta kullanılan, ağız kısmı demirden bir ağ.

AMMA

Ama. Yanına getirildiği kelimenin anlamına aşırılık katarak şaşma veya hayranlık anlatan bir söz.

AMA

Çelişkili ve tutarsız iki cümleyi birbirine bağlamaya yarayan bir söz, amma, lakin, velakin. Uyarma veya şartlı bir ifade niteliğinde olan bir cümleyi, başka bir cümleye bağlamaya yarayan bir söz. Bir yargıyı veya bir buyruğu pekiştirmek için de kullanılan bir söz. Beklenmeyen bir sonucu anlatan iki cümleyi onun sebebi durumunda olan cümleye bağlayan bir söz. Bazen dikkati çekmek için cümlenin sonuna getirilen bir söz.

AKVARYUM

Tatlı veya tuzlu su hayvanlarının ve su bitkilerinin yapay bir ortamda beslendiği ve yetiştirildiği cam su kabı.

AÇMA

Açmak işi. Bir tür susamsız, kalınca, yağlı çörek. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.

ALTLIK

Tabak, bardak vb. nesnelerin altına konulan şey. Hayvanların altına yayılan ot veya saman. Arabaya koşulan atların yolları kirletmemesi için kuyruğunun altına yerleştirilen torba.

AKKARAMAN

Orta ve Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilen, vücudu beyaz, ağız, burun, göz etrafı, kulak ve ayaklarında siyah lekeler bulunabilen, kaba karışık yapağılı, yerli bir tür koyun.