İçinde TEBİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "tebi" olan, toplam 169 tane kelime bulunuyor. İçerisinde tebi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu tebi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında tebi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇERÇEVELETEBİLMEK

16 harfli kelimeler

ÇERÇEVELETEBİLME, TASDİKLETEBİLMEK

15 harfli kelimeler

BÜTÜNLETEBİLMEK, ÇEKİÇLETEBİLMEK, DENETLETEBİLMEK, DÜZENLETEBİLMEK, EZBERLETEBİLMEK, GENİŞLETEBİLMEK, HAFİFLETEBİLMEK, SERİNLETEBİLMEK, TASDİKLETEBİLME, TEMİZLETEBİLMEK

14 harfli kelimeler

BÜTÜNLETEBİLME, CİLTLETEBİLMEK, ÇEKİÇLETEBİLME, DENETLETEBİLME, DÜZENLETEBİLME, ERTELETEBİLMEK, EZBERLETEBİLME, GENİŞLETEBİLME, GERİLETEBİLMEK, HAFİFLETEBİLME, İLERLETEBİLMEK, İNCELETEBİLMEK, PÜSKÜRTEBİLMEK, SERİNLETEBİLME, TEMİZLETEBİLME, YENİLETEBİLMEK, YİNELETEBİLMEK, YÜKSELTEBİLMEK

13 harfli kelimeler

BEKLETEBİLMEK, BELİRTEBİLMEK, BELLETEBİLMEK, BESLETEBİLMEK, CİLTLETEBİLME, ÇEVİRTEBİLMEK, ÇİĞNETEBİLMEK, ÇÖKELTEBİLMEK, ÇÖKERTEBİLMEK, DEDİRTEBİLMEK, DELİRTEBİLMEK, DİNLETEBİLMEK, DİRİLTEBİLMEK, DÜZELTEBİLMEK, EKSİLTEBİLMEK, ERTELETEBİLME, GEBERTEBİLMEK, GERİLETEBİLME, GETİRTEBİLMEK, GEVŞETEBİLMEK, İLERLETEBİLME, İNCELETEBİLME, İNCELTEBİLMEK, İNDİRTEBİLMEK, KİRLETEBİLMEK, KÖRELTEBİLMEK, KÖRLETEBİLMEK, KÜÇÜLTEBİLMEK, ÖLDÜRTEBİLMEK, PÜSKÜRTEBİLME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BEKLETEBİLME, BELİRTEBİLME, BELLETEBİLME, BESLETEBİLME, BİLETEBİLMEK, BÜYÜTEBİLMEK, ÇEVİRTEBİLME, ÇİĞNETEBİLME, ÇÖKELTEBİLME, ÇÖKERTEBİLME, ÇÜRÜTEBİLMEK, DEDİRTEBİLME, DELİRTEBİLME, DİNLETEBİLME, DİRETEBİLMEK, DİRİLTEBİLME, DÖRTTEBİRLİK, DÖŞETEBİLMEK, DÜZELTEBİLME, EKLETEBİLMEK, EKSİLTEBİLME, ESKİTEBİLMEK, ESNETEBİLMEK, GEBERTEBİLME, GETİRTEBİLME, GEVŞETEBİLME, GÖZETEBİLMEK, İNCELTEBİLME, İNCİTEBİLMEK, İNDİRTEBİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

MÜSTEBİTLİK, BİLETEBİLME, BÜYÜTEBİLME, ÇENTEBİLMEK, ÇÜRÜTEBİLME, DİRETEBİLME, DÖŞETEBİLME, EĞİTEBİLMEK, EKLETEBİLME, ERİTEBİLMEK, ESKİTEBİLME, ESNETEBİLME, GÖZETEBİLME, İLETEBİLMEK, İNCİTEBİLME, İŞİTEBİLMEK, İŞLETEBİLME, İZLETEBİLME, ÖDETEBİLMEK, ÖĞRETEBİLME, ÖĞÜTEBİLMEK, TÜKETEBİLME, TÜRETEBİLME, ÜRETEBİLMEK, YÖNETEBİLME, YÜRÜTEBİLME

10 harfli kelimeler

ÇENTEBİLME, EĞİTEBİLME, ERİTEBİLME, İLETEBİLME, İŞİTEBİLME, ÖDETEBİLME, ÖĞÜTEBİLME, ÖRTEBİLMEK, TEBİTLEMEK, ÜRETEBİLME, YETEBİLMEK

9 harfli kelimeler

İTEBİLMEK, ÖRTEBİLME, ÖTEBİLMEK, YETEBİLME

8 harfli kelimeler

MÜSTEBİT, İTEBİLME, ÖTEBİLME, TEBİTMEK

7 harfli kelimeler

TEBİRGE, TEBİSKİ

5 harfli kelimeler

TEBİB, TEBİK, TEBİR, TEBİT, TEBİZ

4 harfli kelimeler

TEBİ

Bazı kelimelerin anlamları

TEBİ

Tabii.

TASDİKLETEBİLMEK

Onaylatabilmek.

ÇERÇEVELETEBİLMEK

Çerçeveletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜZENLETEBİLMEK

Düzenletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

EZBERLETEBİLMEK

Ezberletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BÜTÜNLETEBİLME

Bütünletebilmek işi.

CİLTLETEBİLMEK

Ciltletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇEKİÇLETEBİLMEK

Çekiçletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

SERİNLETEBİLMEK

Serinletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BÜTÜNLETEBİLMEK

Bütünletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

TASDİKLETEBİLME

Onaylatabilme.

ÇERÇEVELETEBİLME

Çerçeveletebilmek işi.

DENETLETEBİLMEK

Denetletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

GENİŞLETEBİLMEK

Genişletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

HAFİFLETEBİLMEK

Hafifletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

TEMİZLETEBİLMEK

Temizletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında TEBİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TEBİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BELİRTEBİLME

Belirtebilmek işi.

BİNİ

Binme işi. Kapı, dolap vb. şeylerin, kanatları kapandığında kalan aralığı örtebilmek için bu kanatların kenarına çakılan çıta.

ANAOKULU

Öğrenim çağına henüz gelmemiş 2-6 yaş arasındaki çocukları okul düzenine hazırlayan eğitim kuruluşu, ana mektebi.

GİRGİN

Herkesle çabucak yakınlık kurarak işini yürütebilen, pısırık karşıtı.

ERİTEN

İçinde katı bir madde eriyebilen veya katı bir maddeyi eritebilen (sıvı).

KADEH

Genelde içki içmeye yarayan ama dileyenin her türlü içeceği rahatlıkla tüketebileceği bir tür ayaklı bardak. Bu bardağın alabileceği miktarda olan.

VARSAYMAK

Bir olgunun sonuçlarından yararlanabilmek, bu sonuçlar üzerine düşünce üretebilmek için onu olmuş veya olacak saymak, farz etmek.

CIRCIRBÖCEĞİ

Düzkanatlılardan, 2,5 - 3 cm. boyunda olup, bitkisel ve hayvansal maddelerle beslenen, gündüzleri toprak altında saklanıp, geceleri tarlalarda, ağaçlarda saatlerce hiç durmadan ötebilen çirkin sesli böcek türü; cırlak.

BÜYÜTEBİLME

Büyütebilmek işi.

BEKLETEBİLME

Bekletebilmek işi.

BİLETEBİLME

Biletebilmek işi.

ASİDOFİL

Asit seven, asit boyalara karşı bir çekimi olan, asit ortamlarda yetişebilen. Eozinofil. Asit seven, içindeki granülleri asidik doku boyalarıyla boyanan yapı veya hücreler. Stoplazmasında çok fazla granül bulunduran ve genellikle iki loplu çekirdeğe sahip olan, eozinle kolayca boyanan, bazı patolojik durumlarda sayıları artan ve damar dışına çıkabilen beyaz kan hücresi tipi, eozinofil, oksifil. Asit boyalarla kolaylıkla boyanabilen hücre, doku, mikroorganizma veya histolojik yapı. Asit ortamlarda iyi derecede üretebilebilen mikroorganizma. Ön hipofiz bezi lobundaki veya pankreas adacığındaki alfa hücresi. Asidofilik. Asit seven; asit boyalara karşı bir çekimi olan; asit ortamlarda yetişebilen.

CİLTLETEBİLME

Ciltletebilmek işi.

BASAÇ

Çamaşırı bastırmaya ve karıştırmaya yarayan değnek. Havayı sıkıştırarak bir basınç veren aygıt. Bir akışkanın basıncını büyük oranda yükseltebilen, düşük verdili aygıt. Lastik tekerlekli göbeklerin iç tekerlek lastiğini şişirmekte kullanılan araç. Alıcı, gösterici ya da basım aygıtında, pencere önünden geçen filme basınç yaparak pencereyle tam çakışmasını sağlayan yaylı yüzey.

BESLETEBİLME

Besletebilmek işi.

AEROMONAS

Gram negatif, çubuk biçiminde, genellikle hareketli, katalaz test pozitif, karbonhidratları fakültatif olarak parçalayan, gaz üretebilen bakteri cinsi. Gram negatif, isteğe bağlı anaerobik ve fermentatif, oksidaz ve katalaz pozitif, çubuk veya kokobasil biçiminde bakteri cinsi.

KULAKLIK

Kulakları soğuk, rüzgâr vb. dış etkilerden korumak için kulak kepçesini örtecek biçimde yapılmış kılıf. Radyo, telefon, telsiz vb.nde kulak ile verici arasında ses bağlantısı kurmaya yarayan araç. Ağır işitenlerin daha iyi işitebilmek için kulaklarına taktıkları pilli araç.

ZORBALIK

Zorbaca davranışta bulunma, müstebitlik.

ZORBA

Gücüne güvenerek hükmü altında bulunanlara söz hakkı ve davranış özgürlüğü tanımayan (kimse), müstebit, mütegallibe, despot, diktatör.

BELLETEBİLME

Belletebilmek işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük