İçinde TAO geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "tao" olan, toplam 14 tane kelime bulunuyor. İçerisinde tao bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu tao ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında tao olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

ELDELEKLİORTAOBA

14 harfli kelimeler

SIDIKLIORTAOBA

11 harfli kelimeler

TAHTAOTURAK

9 harfli kelimeler

ORTAOYUNU

8 harfli kelimeler

ORTAOKUL, TAOCULUK, USTAOĞLU

7 harfli kelimeler

ORTAOBA, ORTAOVA

6 harfli kelimeler

TAOİZM

5 harfli kelimeler

ATAOL, TAOCU

4 harfli kelimeler

TAOĞ

3 harfli kelimeler

TAO

Bazı kelimelerin anlamları

TAO

Kuşlar (Aves) sınıfının, karinalılar (Carinatae) bölümünün, tinamular (Tinamiformes) takımının, tinamugiller (Tinamidae) familyasından, Bolivya ve Brezilya'da yaşayan bir kuş türü. (Tinamus tao), Tinamular (Tinamiformes) takımının tinamugiller (Tinamidae) familyasından bir kuş türü. Bolivya ve Brezilyada yaşar.

ELDELEKLİORTAOBA

Kırşehir ilinde, Akpınar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

TAOĞ

Tavuk.

USTAOĞLU

Bartın şehri, Kozcağız nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

TAOCU

ve fel. Taoculuk yanlısı.

SIDIKLIORTAOBA

Kırşehir şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ATAOL

"Yüce bir insan ol" anlamında kullanılan bir isim".

ORTAOKUL

Öğrencileri genel eğitim yoluyla bir yandan hayata, bir yandan da liseye hazırlayan, genellikle üç yıllık ortaöğretim okulu.

ORTAOVA

Amasya ili, Merzifon ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ORTAOYUNU

Geleneksel Türk doğaçlama halk tiyatrosu. Ortada oynanır. Baş kişileri, aynı zamanda oyunun düzenleyicisi olan Pişekâr ile oyunun baş güldürücü tipi Kavuklu'dur. Dekor olarak bir paravana, bir de önünde alçak bir hasır iskemlesi bulunan peyke vardır. bk. dükkân, yeni dünya.

ORTAOBA

Balıkesir şehri, Edremit ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir ili, Gönen ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Karaman kenti, Kılbasan nahiyesine bağlı bir yer. Konya şehri, Hotamış nahiyesine bağlı bir bölge. Yozgat kenti, Çekerek ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

TAOCULUK

ve fel. Çin'de Tao'nun öğretisini ilke edinen felsefe ve din sistemi, Taoizm.

TAHTAOTURAK

Sandalya. (Yüreğil Emirdağ Afyonkarahisar).

TAOİZM

ve fel. Taoculuk. Falcılık.

  -   -   -  

Anlamında TAO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TAO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

PECİZ

(Argo) Gölge oyunu argosunda ev anlamında kullanılan sözcük. (Ortaoyunu): Ortaoyunu'nda ev anlamında kullanılır. "Ev" e verilen ad.

ORTAKOL

Ortaokul.

GİRİZ

Kanalizasyon. (Ortaoyunu): Ortaoyunu'nda oyun karşılığında kullanılan terim. "Oyun" karşılığında kullanılan terim.

KÜRT

Dağlık ve kayalık yerlerde yetişen, siyah üzüm gibi meyveleri olan sağlam kerestelik bir çeşit ağaç. Kuytu yerlere toplanmış kar ya da kum yığını. Güneydoğu Anadolu tiplerinden biri. Ön Asya'da yaşayan bir topluluk ve bu topluluktan olan kimse. Gölge ve ortaoyunlannda Doğu Anadolulu bir tip. Çocuksu, yumuşak başlıdır, sık öfkelenmez. Taşıyıcılık, taşıyıcıbaşılık, aşçı yamaklığı ya da bekçilik yapar.

BOLULU

Kendi bölgesinin ağzıyla konuşan, ama İstanbul törelerini benimsemiş aşçı tipi. Bolu ilinden olan kimse. Gölge oyunu ile ortaoyunu'nda sık görülen tip. Bolu ve yöresinin ağzıyla konuşan, ama İstanbul'a yerleşmiş olan ve genellikle aşçılık yapan biridir.

CURCUNABAZ

(Ortaoyunu) Curcuna içinde dans edip soytarılıklar yapan sivri külahlı, bazen yüzleri maskeli oyunculara verilen ad. Orta Oyunu terimi.Curcuna içinde dans eden ve gösteriler yapan sivri külâhlı, bazen yüzleri maskeli oyuncular.

PANOLA

(Ortaoyunu): Ortaoyunu'nda tef. Tefe verilen ad.

PİŞEKAR

Orta oyunu başladığı zaman ilk gözüken tip. Başında dört dilimli ve dört renkte (kırmızı-mavi-sarı-kara) bir başlık taşır. Mavi ya da sarı çuhadan kara kürkle donanmış bir cüppe, bir de çakşır giyer. Ağır ağır, güçlükle yürüyormuş gibi sahneye çıkar. Orta oyunu'nun götürücüsü, düzenleyicisi gibidir. Orta oyununda Kavuklu ile karşılıklı konuşarak oyunu açan kimse. (Ortaoyunu): Ortaoyunu başladığında ilk başta oyun alanına gelen ve oyunun anlatıcısı, düzenleyicisi işlevini de yüklenmiş baş tiplerden biri. Gölge oyunundaki Hacivat'ın bir uzantısıdır. Her şeyi bildiğine Kavuklu'yu inandıran, her kalıba giren çıkan, Kavuklu'ya ne yapması gerektiğini söyleyen, bilgiçlik taslayan ve oyunu yönlendiren kişi Hacivat'ın gölge oyunu'nda yüklendiği nitelikleri, Pişekâr ortaoyunu'nda sürdürür.

ARZBAR

(O.O) Ortaoyunu'nda söyleşme'nin ilk kesimi. Söyleşenlerin birbirleriyle tanış çıkarken, söyleşilerinin ters anlamlarını içeren geçiş. bk. muhavere.

MORE

Yabançileği. Gölge ve ortaoyunlarında Arnavut'un hemen her tümceye eklediği sözcük. Arnavut'un söylediği her tümceye eklediği sözcük.

RÜŞTİYE

Ortaokul derecesinde olan eğitim kurumu.

KAYSERİLİ

Yerli ağızla konuşan, ama İstanbul törelerini benimsemiş pastırmacı tipi. Kayseri ilinden olan kimse. Gölge ve ortaoyunlarında incelmiş, açıkgöz Anadolu tipi. Kurnaz ve saldırgandır. Takma adı Suyabatmaz'dır. Pastırmacı, yağcı, nakkaş, bakkal ya da kavaftır.

DÜKKAN

Esnafın perakende satış yaptığı, küçük zanaat sahiplerinin çalıştıkları yer, işyeri. Esnafın perakende satış yaptığı, küçük zanaat sahiplerinin çalıştıkları yer. Görevli olarak çalışılan yer, iş yeri. Kumarhane. (Doğaçlama ve Ortaoyunu). Doğaçlamaya dayanan Türk tiyatrosu argosunda tiyatro yapısı. Ortaoyunu'nda iş yerini belirten, yalnızca iki alçak kanadı bulunan 1 arşınlık (yaklaşık 68-70 cm.) bir peyke. Önünde arkalıksız bir alçak iskemle durur. Orta Oyunu'nda iş yerini belirten, yalnızca iki alçak duvarı bulunan basık kulübe. Bu, kimi kez bir tek alçak iskemle ile de belirtilebilirdi. Tiyatro yapısı.

PENİZ

(Ortaoyunu): Ortaoyunu argosunda söz anlamında kullanılır. Orta Oyunu terimi.Söz.

PİROL

Beşli halka yapısında, azot içeren, porfirinlerin yapısına giren bir madde. Dört karbon ve bir azat ataomu içeren halkaya sahip bir bileşik.

LİSE

Sekiz yıllık ilköğretimden sonra en az dört yıllık bir eğitimle hayata veya yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumu, ortaöğretim. Üç yıllık ortaokuldan sonra en az üç yıllık bir eğitimle hayata veya yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumu.

PİYAV

(Ortaoyunu): Ortaoyunu argosunda düşünce anlamına gelen sözcük. Düşünce, fikir.

HIRBO

İri yarı kişi. Sersem, salak ve kaba saba. Türk gölge ve ortaoyunlarında Anadolulu tipler için kullanılır. Başkaca Türk de denir. iriyarı, güçlü, kaba ve görgüsüzdür. İyi yürekli, ama saftır; kolayca aldatılır. Gözü döndü mü önünde kimse duramaz. Kastamonulu oduncu ya da Bolulu aşçı olarak gergiye çıkar. Kimi kez de yufkacı, yoğurtçu, koç bakıcısı, kundura onarımcısı olur. Leblebici ya da bekçi olarak da oyuna çıkar. Karagözcü argosunda taşra tiplerinin tümüne bu ad verilir.

EĞİNLİ

Eğrilmiş, meyilli. Uğraşı çoğu kez kasaplık olan bir gölge ve ortaoyunu tipi.

ELİŞİ

Kanaviçe işi. Eliyle belini getirme. Okullarda öğrencileri el işlerine alıştırmak amacıyla kâğıt, mukavva, tahta, tel gibi gereçler ve basit el araçlarıyle yaptırılan yaratıcı işlere verilen genel ad. Amacı, el işleri yoluyla çocukların gelişmesine katkıda bulunmak olan ve daha çok ilk ve ortaokul çağında okutulan dersin adı. Tarih öncesi insanlarının yaptığı araç.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük