İçinde TAL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "tal" olan, toplam 957 tane kelime bulunuyor. İçerisinde tal bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu tal ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında tal olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KRİSTALLENDİRİLME, KUSMAULLHASTALIĞI, MEHMETALİÇİFTLİĞİ, NAFTALİNLEŞTİRMEK

16 harfli kelimeler

EKSPERİMANTALİZM, ELEKTROMETALÜRJİ, KAPİTALİSTLEŞMEK, TRANSANDANTALİZM, ADDİSONHASTALIĞI, APTALLAŞTIRILMAK, EKSPERİMANTALİST, GUMBOROHASTALIĞI, KRİSTALLENDİRMEK, KRİSTALLEŞTİRMEK, OKSİPİTALİZASYON, ORTALIKTEKERLEĞİ, POSADASHASTALIĞI, TANGİERHASTALIĞI, TRANSANDANTALİST

15 harfli kelimeler

ENSTRÜMANTALİZM, KAPİTALİSTLEŞME, KARTPOSTALCILIK, ANTİPERİSTALTİK, APTALLAŞABİLMEK, APTALLAŞTIRILMA, ATLANTALİZASYON, BALTALANABİLMEK, BALTALAYABİLMEK, BALTALAYIVERMEK, ÇATALLANABİLMEK, ÇATALLAŞABİLMEK, HASTALANABİLMEK, HODKİNHASTALIĞI, HOSPİTALİZASYON, KRİSTALLENDİRME, KRİSTALLEŞTİRME, LAFORAHASTALIĞI, NOKTALAYABİLMEK, POSTALAYABİLMEK, TALİMHANECİBAŞI, TALLOTOKSİKOZİS, TYZZERHASTALIĞI

14 harfli kelimeler

ANTİKAPİTALİST, ANTİKAPİTALİZM, APTALLAŞTIRMAK, ÇATALLAŞTIRMAK, FUNDAMENTALİST, FUNDAMENTALİZM, KAPİTALİZASYON, NAFTALİNLENMEK, SANTİMANTALİTE, SANTİMANTALİZM, APTALLAŞABİLME, ASETALDEHİDRAZ, BALTALANABİLME, BALTALAYABİLME, BALTALAYICILIK, BALTALAYIVERME, BAZİOKSİPİTALE, CARREHASTALIĞI, ÇATALLANABİLME, ÇATALLAŞABİLME, DERZYHASTALIĞI, DEVİTALİZASYON, HASTALANABİLME, HASTALANDIRMAK, HİDROMETALURJİ, HİPOGENİTALİZM, JOHNEHASTALIĞI, KRİSTALBİLGİSİ, METALLOPROTEİN, METALYAPIBİLİM, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

BİYOKATALİZÖR, NAFTALİNLEMEK, NAFTALİNLENME, NİŞASTALANMAK, SİGORTALANMAK, TRANSANDANTAL, APTALLAŞTIRMA, APTALMEZRAASI, AŞAĞIKARTALLI, BATTALMUSTAFA, BLEFAROFTALMİ, ÇATALLAŞTIRMA, ENDOFTALMİTİS, FENOLFİTALEİN, FOTOKATALİZÖR, HASTALANDIRMA, KATALOGLATMAK, KRİSTALLENMEK, KRİSTALLEŞMEK, KRİSTALLEŞMİŞ, LEGGHASTALIĞI, LYMEHASTALIĞI, MEGALOFTALMUS, METALBİLİMSEL, NOKTALANDIRMA, ORTALAYABİLME, PANOFTALMİTİS, SİGORTALATMAK, TAHTALIÇERKEN, TAHTALIMİSKİN, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ENSTRÜMANTAL, HANTALLAŞMAK, KARTALGİLLER, KARTPOSTALCI, KATALOGLAMAK, KRİSTALLEŞME, NAFTALİNLEME, NİŞASTALANMA, OFTALMOLOJİK, ORTALAMASINA, SİGORTALAMAK, SİGORTALANMA, SİGORTALILIK, TOTALİTARİZM, MAVİHASTALIK, TALAKISELASE, ANTALYALILIK, APERİSTALZİS, BATTALLAŞMAK, BİKUSPİTALİS, BURANTALAMAK, CEPHASTALIĞI, ÇIVITALACASI, DELİBALTALIK, DİPETALONEMA, ENOFTALMİTİS, FENOLFTALEİN, FETALİZASYON, HEPATOPORTAL, HETEROTALLİK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

APTALCASINA, APTALLAŞMAK, BALTALAYICI, CIVATALAMAK, ÇATALLANMAK, ÇATALLAŞMAK, ÇATALZEYTİN, HANTALLAŞMA, HASTALANMAK, KATALOGLAMA, METALOGRAFİ, NOKTALANMAK, OFTALMOLOJİ, OFTALMOSKOP, ORYANTALİST, ORYANTALİZM, POSTALANMAK, SANTİMANTAL, SİGORTALAMA, SOFTALAŞMAK, TAHTALAŞMAK, TALAŞLANMAK, TALAZLANMAK, TALİHSİZLİK, TALİMATNAME, YAFTALANMAK, ÇATALKUYRUK, AGENİTALİZM, AKATALEPTİK, AMOBARBİTAL, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BALTALAMAK, BATTALGAZİ, CIVATALAMA, CONTALAMAK, ÇATALPINAR, HAFTALIKÇI, HAFTALIKLI, HASTALANMA, HASTALIKLI, HÜSNÜTALİL, KAPİTALİST, KAPİTALİZM, KARTPOSTAL, KATALEPTİK, KAYNATALIK, KRİSTALOİT, KUKULETALI, LAVANTALIK, METALÜRJİK, MUŞTALAMAK, NOKTALAMAK, NOKTALANMA, NOKTALAYIŞ, OFTALMOLOG, PIRLANTALI, POSTALAMAK, POSTALANMA, SOFTALAŞMA, TAHTALAŞMA, TAHTALIKÖY, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BALTALAMA, CONTALAMA, HANTALLIK, HARİTALIK, İTALYANCA, KARTALLAR, KARTALMAK, KATALANCA, KATALEPSİ, KATALİTİK, KATALİZÖR, LOKANTALI, MANTALİTE, METALÜRJİ, MUŞTALAMA, MUTALLAKA, NOKTALAMA, NOSTALJİK, NOTALAMAK, ORTALAMAK, ORTALIKÇI, ORTALIKTA, POSTALAMA, SALATALIK, SİGORTALI, STALAGMİT, TALANLAMA, TALAŞLAMA, TALEBELİK, TALEPNAME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

APTALLIK, BALTALIK, ÇATALLIK, FAÇETALI, FATALİST, FATALİTE, FATALİZM, HAFTALIK, HASTALIK, HAYTALIK, KARTALLI, KARTALMA, KARTALOŞ, KURTALAN, METALOİT, NAFTALİN, NOSTALJİ, NOTALAMA, ORTALAMA, ORYANTAL, OTALAMAK, RABITALI, SOFTALIK, ŞAMATALI, TALAZLIK, TALİHSİZ, TALİMSİZ, VASITALI, PANTALON, ADREKTAL, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ANTALYA, APTALCA, BALTALI, ÇANTALI, ÇATALCA, ÇATALLI, DİJİTAL, GESTALT, İHATALI, İTALYAN, KAPİTAL, KATALİZ, KATALOG, KATALPA, KRİSTAL, MALTALI, METALİK, METALSİ, MUATTAL, MUTTALİ, MÜTALAA, NOKTALI, ORTALIK, OTALAMA, PAFTALI, PASTALI, PATALYA, RESİTAL, SUSTALI, ŞEFTALİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AMETAL, ATALET, ATALIK, BATTAL, ETALON, HANTAL, HATALI, İTALİK, KARTAL, KENTAL, ORTALI, PARTAL, PASTAL, PORTAL, POSTAL, POTALI, TALEBE, TALİKA, TALKIM, TALKIN, TALTİF, TALYUM, TANTAL, AFİTAL, AMİTAL, APETAL, ATALAN, ATALAR, ATALAY, CASTAL, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

APTAL, ÇATAL, İPTAL, KETAL, KITAL, METAL, TALAK, TALAN, TALAS, TALAZ, TALEP, TALİH, TALİK, TALİL, TALİM, TALİP, TOTAL, CATAL, FATAL, FETAL, FOTAL, HATAL, HOTAL, İHTAL, İSTAL, KATAL, KİTAL, KOTAL, KUTAL, LETAL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

TALİ, TALK, İTAL, TALA, TALE, TALH, TALI, TALT, TALU

3 harfli kelimeler

TAL

Bazı kelimelerin anlamları

TAL

Kök, sap ve yaprak şeklinde farklılaşmamış bir bitkinin yaşama ve büyüme organı.

APTALLAŞTIRILMAK

Aptal duruma getirilmek.

EKSPERİMANTALİZM

Deneyselcilik.

EKSPERİMANTALİST

Deneyselci.

NAFTALİNLEŞTİRMEK

Bir gaz veya sıvının naftalin içeriğini arttırmak, naftalince zenginleştirmek.

TRANSANDANTALİZM

Deneyüstücülük.

ADDİSONHASTALIĞI

Birincil hipoadrenokortisizm.

KUSMAULLHASTALIĞI

Poliarteritis nodoza.

KRİSTALLEŞTİRMEK

Kristalleşme işini yaptırmak.

ELEKTROMETALÜRJİ

Metalürji ürünlerinin elde edilmesinde ve arıtılmasında termik elektriğin ısı ve elektroliz özelliklerinin kullanılması. Elektrikle ısıtma olaylarından yararlanılarak yapılmış olan ve madenlere uygulanan termik işlemlerin hepsi.

KAPİTALİSTLEŞMEK

Kapitalist duruma gelmek.

KRİSTALLENDİRMEK

Kristal duruma getirmek.

GUMBOROHASTALIĞI

Enfeksiyöz bursal hastalık.

KRİSTALLENDİRİLME

Kristallendirilmek işi.

MEHMETALİÇİFTLİĞİ

Çorum kenti, Sungurlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

OKSİPİTALİZASYON

Art kafa kemiğinin ilk boyun omurunun kaynaşması.

  -   -   -  

Anlamında TAL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TAL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇILMA

Açılmak işi. Bir grupta, sıraların jimnastik alıştırmaları için dağınık düzene girmesi. Bir film çekiminde karanlıkta başlayıp gittikçe aydınlanarak görüntülerin belirmesine dayanan noktalama. Çatlama.

AĞRIMA

Ağrımak işi. Memeli hayvanlarda görülen ara konakçı kenelerin bulaştırdığı ağrıma asalaklarından ileri gelen hastalık.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AĞBENEKLİLİK

Arpada görülen mantar hastalığı (Pyrenophora).

AFRİKA

Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

AHMAKÇA

Biraz ahmak. (ahma'kça) Ahmağa yakışır bir biçimde, aptalca, angutça.

AHMAKLAŞTIRMAK

Aptallaştırmak.

AHMAK

Aklını gereği gibi kullanamayan, bön, budala, aptal.

AFET

Çeşitli doğa olaylarının sebep olduğu yıkım. Çok kötü. Hastalıkların dokularda yaptığı bozukluk. Güzelliği ile insanı şaşkına çeviren, aklını başından alan kadın. Kıran.

AHMAKLAŞMAK

Aptallaşmak. Bir an için şaşalayıp bocalamak.

AĞBENEK

Ağ görünüşünde olan, arpa yapraklarına yerleşerek oldukça önemli zararlara yol açan, açık veya koyu kahverengi asklı mantar. Bu mantarın yol açtığı ekin hastalığı.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

AGOP

"Aptal aptal bakmak" anlamındaki Agop'un kazı gibi bakmak deyiminde geçen bir söz.

AĞAÇÇIK

Taflan gibi dalları dibinden başlayarak çatallanan küçük ağaç.

AHMAKLAŞMA

Aptallaşma.

AHMAKLAŞTIRMA

Aptallaştırma.

AKASMA

Düğün çiçeğigillerden, beyaz çiçek veren, bahçelerde süs çiçeği olarak yetiştirilen, sarmaşık özelliği gösteren bir bitki, yaban asması, orman sarmaşığı, meryemana asması (Clematis vitalba).

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

AĞIZLAMAK

Bir boğazın veya bir limanın ağzını ortalamak. Bir işi kolaylamak. Bir parçayı yuvasına geçirmek için önce yuvanın ağzını ayarlamak.