İçinde TÜKRÜK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "tükrük" olan, toplam 1 tane kelime bulunuyor. İçerisinde tükrük bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu tükrük ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında tükrük olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TÜKRÜK

Birçok omurgalı ve omurgasızlarda ağzın içine açılan tûkrük bezlerinden salgılanan, insanda mukoproteinler ile nişastayı sindiren amilaz enzimi kapsayan, kan emen omurgasızlarda kanın pıhtılaşmasını engelleyen enzimler taşıyan salgı. Tükrük bezlerinin salgıladığı bir sıvı.

  -   -   -  

Anlamında TÜKRÜK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TÜKRÜK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

TİFREK

Tükrük.

PTİYALİN

Tükrük içinde bulunan bir enzim olup nişastanın sindirilmesine yardım eder.

SİTOMEGALOVİRÜS

Tükrük bezlerinde ve yeni doğanlarda merkezi sinir sisteminin harabiyetine neden olan bir herpes virüsü. Herpesviridae ailesinin Betaherpesvirinae alt ailesinde bulunan bir virüs.

SALİVON

Tükrük bezlerinin en küçük fizyolojik birimi.

TÜPÜRCEYH

Tükrük.

SPOROZOİT

Bir hücreli sporozoonlarda sporosisten çıkan sporlar. Sıtma (Malarya) hastalığında, konak sivrisineğin tükrük bezlerinde oluşan ve insanlara taşınan evre. Haploit hücrelerden oluşan parazitik protozoonların zigotlarının mayoz bölünmesi sonucunda oluşan yapı. Bu enfektif hücreler konak dokularını istila ederek aseksüel üreme sonucunda merezoitleri ve sonuç olarak gametositleri oluştururlar. Sporogoni sonucunda oluşan kız hücre. Gregarine ve koksidiyan protozoonların sporogoni sonucunda oluşan uzun, hareketli ve enfektif evreleri. Koksidiya sporokistlerinin içerisindeki muz biçimindeki hareketli yapılar. Haploit hücrelerden oluşan paraziter protozoonların zigotlarının mayotik bölünmesi sonucunda oluşan yapı.

AKBALDIR

Tarlada yetişen ve yenen bir çeşit ot. Zambakgiller (Liliaceae) familyasından, beyaz çiçekli, soğanlı, 80 cm kadar boylanabilen otsu bir bitki. Tükrük otu.

LEMSE

Tükrük.

ÇEMSE

Öksürürken ağızdan sıçrayan tükrük parçaları.

YORAK

Un değirmenlerinde, üstteki taşın çevreye fırlattığı un. Değirmen taşının çevresindeki un kanalı. Mest, çapula, yemeni gibi ayakkabılara vurulan meşin yama. Yama. Köşkerin kullandığı tabaklanmış deri, deri parçası. Ayak kabıya vurulan pençe. Araba tekerinin parmaklığı. Çevre (ağız için sövgüde kullanılır). Ağız çevresinde kuruyan tükrük. Dudakların birleştiği köşe. Kıyı, yakın çevre: Bir yorağa çekil hayvan çiğnemesin. Yatkınlık, alışkanlık. Yama (genellikle ayakkabı için). Ayakkabıların üst yüzüne vurulan yama. (Tepecikköy Tavşanlı Kütahya). Kapı sürgüsü. (Fındıkoluk Bilecik). Kağnı tekerini oluşturan ağaç kısımlardan herbiri. (Aşağıdinek Şarkikaraağaç Isparta).

AHIRMAK

Anırmak. Tükürmek, tükrük atmak.

TÜKÜRÜG

Tükrük.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük