İçinde SUT geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "sut" olan, toplam 66 tane kelime bulunuyor. İçerisinde sut bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu sut ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında sut olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

14 harfli kelimeler

SUTAVUĞUGİLLER

12 harfli kelimeler

HAYSUTLANMAK

11 harfli kelimeler

HASUTLANMAK, KARAMESUTLU, MAKSUTUŞAĞI

10 harfli kelimeler

DEDEMAKSUT

9 harfli kelimeler

AKSUTEKKE, HUYSUTMAK, MAKSUTALİ, MAKSUTÇUK, MAKSUTKÖY, MESUTÖREN, PAVSUTMAK, PERSUTLUH, SURSUTMAK, SUTUBUĞDA, SUTUGÜLEN, SUTÜĞÜLEN

8 harfli kelimeler

MEPSUTEN, TARASSUT, TAVASSUT, HASUTLUK, MAKSUTLU, MESUTLAR, SUTAVUĞU, SUTEREĞİ, SUTERESİ, SUTİKESİ, SUTLÜĞEN, SUTUĞLEN, SUTÜVLEN, UMSUTMAK

7 harfli kelimeler

MESUTÇA, MESUTLU, SUTAŞIR, SUTÜYDÜ, SUTÜYEN

6 harfli kelimeler

KEPSUT, MAKSUT, ASUTAY, CARSUT, HAPSUT, HASUTA, HAVSUT, MAHSUT, SUTARA, SUTASI, SUTAŞI, SUTEPE, SUTLUK, SUTURA

5 harfli kelimeler

HASUT, MESUT, ABSUT, AFSUT, APSUT, ASUTA, AVSUT, BASUT, FOSUT, GASUT, HISUT, SUTAL, SUTAŞ

4 harfli kelimeler

İSUT

3 harfli kelimeler

SUT

Bazı kelimelerin anlamları

SUT

Eskiden bazı bitkilerden, bugün sodyum klorürden elde edilen sodyum karbonatın ticaretteki adı.

MAKSUTÇUK

Kars şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

SURSUTMAK

Surat asmak.

HAYSUTLANMAK

Kıskanmak, çekememek.

AKSUTEKKE

Bilecik şehrinde, Bozüyük ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DEDEMAKSUT

Ağrı kenti, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

MAKSUTALİ

Elâzığ kenti, Başyurt bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

PERSUTLUH

Tembellik, bitkinlik, yorgunluk.

MESUTÖREN

Çankırı şehrinde, Eldivan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

PAVSUTMAK

Toz çıkartmak.

HUYSUTMAK

Kötü huy edinmek. Huylandırmak, huy edindirmek.

MAKSUTKÖY

Kastamonu şehri, Azdavay ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KARAMESUTLU

Kırklareli kenti, Babaeski belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SUTAVUĞUGİLLER

(Rallidae),iyi bilinen türleridir. Bitki, böcek v.b. yerler.

HASUTLANMAK

Kıskanmak. Arapça kökenli hasûd: kıskanmak.

MAKSUTUŞAĞI

Erzincan ili, Alpköy bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kahramanmaraş ili, Narlı bucağına bağlı bir bölge.

  -   -   -  

Anlamında SUT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SUT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MUTLU

Mutluluğa erişmiş olan, ongun, mesut, saadetli, bahtiyar, berhudar. Mutluluk veren.

KISKANÇ

Kıskanma huyunda olan (kimse), günücü, haset, hasetçi, hasetli, hasut.

KISKANÇLIK

Bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutum, günücülük, hasetçilik, hasetlik, hasutluk.

BALKAYMAK

İki renkli, yollu ipek kumaş. İyi, mesut, kavgasız dövüşsüz: Balkaymak geçinip giderler.

ALAGÜNEY

Balıkesir şehrinde, Gökçedağ bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, Kepsut belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BARTLAK

Çocuğun önünü kirletmemesi için takılan önlük. Çocuğun düşmemesi için beşiğe veya salıncağa bağlanan enli kuşak. Kadınların iş yaparken kullandıkları önlük. Genç kız ve kadınların kullandığı göğüslük, sutyen. İlkbaharda tarlalarda kendiliğinden yetişen ve sarı çiçek açan yabani bir ot. Bir yaşında manda. Suda yaşayan bir cins kuş. Dağ ve tarlalarda yaşayan bir av kuşu.

BAKACAK

Bir tepede çevresinin en iyi görülebildiği yüksek yer, gözetleme yeri. Balkon. Pencere. Güzel, manzaralı: Ne bakacak ördek. Evleri var bakacak, O yar beni yakacak. Evliyaların, mezarı, türbe: Çocuk hasta, bir kerede Niharuz'daki bakacağa götüreceğim. Ayna. Çevreyi en iyi gören yer, gözetleme yeri. Ayna. (Yurfındık, İnönü Eskişehir). I. Her tarafı görebilecek yer, tarassut yeri. Göz. Balıkesir şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Çanakkale şehrinde, Kacak nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Diyarbakır ili, Bismil belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Düzce ili, Gölyaka belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Erzincan şehrinde, Çatalçam bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sakarya şehri, Karadere bucağına bağlı bir yer. Sakarya kenti, Pamukova ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Samsun ili, Tekkeköy belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

MESUDANE

Mesutça.

AKÇAKERTİL

Balıkesir şehri, Kepsut ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

BAŞACA

Sonuna kadar, mutluluğun derecesini, sonsuzluğunu anlatmak için kullanılır: Allah başaca mesut etsin. Mutluluk, gönül rahatlığı: Allah başaca versin. Başa kadar, sonuna kadar.

ÇORAK

Verimli olmayan (toprak). Verimsiz, kısır. Toprak damlara çekilen, su geçirmeyen killi toprak. Bazı toprakların yüzünde beyaz bir katman durumunda toplanan ve eskiden barut yapmakta kullanılan potaslı, sutlu tuz. Acı (su).

GÖZLEMEK

Bir şeyin olmasını veya bir kimsenin gelmesini beklemek, intizar etmek. Korumak, kollamak. İncelemek, araştırmak. Dikkatle bakmak, gözlemlemek, tarassut etmek. Gizlice bakmak, gözetlemek.

ONMAK

Daha iyi bir duruma girmek, salah bulmak. Hastalıktan, dertten kurtulmak, şifa bulmak, felah bulmak, iflah olmak. Eksiği kalmayıp gönül ferahlığına ermek, mutlu olmak, mesut olmak.

AHMETÖLEN

Balıkesir şehrinde, Kepsut belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

GÖNENMEK

Mutlu, mesut olmak, rahat bir hayat sürmek, sevinç duymak, sevinmek, abat olmak.

ARACILIK

Aracının yaptığı iş, tavassut. Aracı olma durumu, vasıta, vasıtalık.

GÖZLEME

Gözlemek işi, tarassut. İçine peynir, kıyma, patates vb. konularak yufkadan hazırlanan, sacda veya yağda kızartılan bir hamur işi, dürme. Özel araçlarla inceleme. Meralarda yağışın toprakla tutulması ve yem üretiminin artırılması amacıyla 40-50 santimetre aralıklarla 15-20 santimetre çapında ve 7-8 santimetre derinliğinde çukurlar açılması.

SU

Hidrojenle oksijenden oluşan, sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız madde, ab. Meyve, sebze vb.nin sıkılmasıyla elde edilen sıvı. Bazı kokulu yaprak veya çiçeklerin imbikten çekilmesiyle elde edilen kokulu sıvı. Kez. Sutaş. Yemeğin sıvı bölümü. Demir araçları ateşte kızdırdıktan sonra, suya daldırılarak sağlanılan sertlik. Bu sıvıdan oluşan kitle, deniz, akarsu.

BAĞTEPE

Adana şehrinde, Tepecikören bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehri, Kepsut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep şehri, Yavuzeli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

AKÇAKÖY

Aydın kenti, Köşk ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehri, Kepsut belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Balıkesir ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Burdur ili, Yeşilova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Çorum şehri, Alaca ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Denizli kenti, Çivril belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Gaziantep ilinde, Karkamış ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. İzmir kenti, Menderes ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehri, Altıntaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehrinde, Tavşanlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Manisa ili, Adala nahiyesine bağlı bir bölge. Manisa şehrinde, Osmancalı nahiyesine bağlı bir bölge. Mardin ilinde, Dargeçit ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Şanlıurfa ilinde, Akçakale ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Trabzon ilinde, Derecik nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Uşak kenti, Eşme ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük