İçinde SU geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "su" olan, toplam 2367 tane kelime bulunuyor. İçerisinde su bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu su ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında su olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

AKORTSUZLAŞTIRMAK, KABUKSUZLAŞTIRICI, MİKROPSUZLAŞTIRMA, ŞUURSUZLAŞABİLMEK

16 harfli kelimeler

AKORTSUZLAŞTIRMA, GÖKKUZGUNUMSULAR, USKUMRUMSUGİLLER, KAPTANPAŞAKUZUSU, ÇADIRLIHACIYUSUF, DESULFOTOMACULUM, HUYSUZLAŞIVERMEK, MARSUPİALİZASYON, OLUMSUZLAŞTIRMAK, SOLUKBURGUMSULAR, SUPRAPOPÜLASYONU, ŞUURSUZLAŞABİLME

15 harfli kelimeler

MESULİYETSİZLİK, RUHSUZLAŞTIRMAK, SOYSUZLAŞTIRMAK, SUSKUNLAŞTIRMAK, YOKSULLAŞTIRMAK, APULİANMERİNOSU, DELAİNEMERİNOSU, ESKİHÜSNÜMANSUR, FLORSUZLAŞTIRMA, HUYSUZLAŞIVERME, KARACASUMANDIRA, KLORSUZLAŞTIRMA, OLUMSUZLAŞTIRMA, OTURAKFASULYESİ, SONSUZLAŞTIRMAK, SUBENDOKARDİYAL, SUBKONJUNKTİVAL, SULANDIRABİLMEK, SUPRAPOPÜLASYON, TARSOMETATARSUS, TAVSULLANDIRMAK, TAVŞANFASULYASI, YOSUNHAYVANLARI

14 harfli kelimeler

AKORTSUZLAŞMAK, RUHSUZLAŞTIRMA, SORUMSUZLAŞMAK, SOYSUZLAŞTIRMA, SUÇLANDIRILMAK, SUİBRİĞİGİLLER, SULTANİBUSELİK, SUSKUNLAŞTIRMA, YOKSULLAŞTIRMA, FÜTURSUZCASINA, KARAAĞAÇKUYUSU, KARAGÖZFASULYA, KARASUKABAKLAR, KARBONSUZLAŞMA, MASUGİNEFRİTİS, MESULİYETSİZCE, NAMUSSUZCASINA, OSURGANBÖĞCÜSÜ, SONSUZLAŞTIRMA, SUBMETASENTRİK, SUBVİTAMİNOZİS, SULANDIRABİLME, SULTANÇİFTLİĞİ, SUTAVUĞUGİLLER, SUYILANIGİLLER, YUKARIKARACASU, YUKARITOSUNLAR, YUMRUKOYUNCUSU

13 harfli kelimeler

AKORTSUZLAŞMA, AKSESUARCILIK, PANSUMANCILIK, SORUMSUZLAŞMA, SUÇLANDIRILMA, SULTANİHÜZZAM, AKARSUBİLGİSİ, AMNİYONSUZLAR, AŞAĞIKARACASU, ÇOCUKSULAŞMAK, EKSUNGULASYON, FASULYEGİLLER, KILIÇOYUNCUSU, KOMBİNEZONSUZ, KOMMİSSURALİS, KURTLUSOĞUKSU, KURUNTUSUZLUK, KÜÇÜKSUYILANI, MAASUSAELMASI, MUMUMSULANMAK, ORNİTHONYSSUS, OSURGANBÖCÜSÜ, PUSURAKLANMAK, SİRKUMFLEKSUS, SOLUKSUZLAŞMA, SUBENFEKSİYON, SUÇLANABİLMEK, SUÇLAYIVERMEK, SULANDIRILMAK, SUNDURUVERMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

HOŞNUTSUZLUK, HUYSUZLANMAK, HUYSUZLAŞMAK, KONFORSUZLUK, KUYRUKSUZLAR, MESULİYETSİZ, MUTSUZLAŞMAK, PORSUKGİLLER, PROVİZYONSUZ, RUHSUZLAŞMAK, SONSUZLAŞMAK, SOYSUZLAŞMAK, SUBJEKTİFLİK, SUBJEKTİVİTE, SUBJEKTİVİZM, SUÇLANDIRMAK, SUİKASTÇILIK, SULHSEVERLİK, SULTANİYEGAH, SUSKUNLAŞMAK, YAĞMURSUZLUK, YAPRAKKURUSU, YEŞİLFASULYE, YOKSULLAŞMAK, TARSUSBEYAZI, AKÇASUSURLUK, ARSLANKUYUSU, ÇOCUKSULAŞMA, DAĞHACIYUSUF, DEĞİRMENSUYU, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AFSUNLANMAK, AKORTSUZLUK, ASTSUBAYLIK, BOYUTSUZLUK, BULUTSUZLUK, COŞKUSUZLUK, ÇOCUKSUZLUK, DOYUMSUZLUK, DUYGUSUZLUK, DUYUMSUZLUK, EFLATUNUMSU, FOSURDATMAK, FÜTURSUZLUK, HUKUKSUZLUK, HUYSUZLANIŞ, HUYSUZLANMA, HUYSUZLAŞMA, HUZURSUZLUK, KADROSUZLUK, KALSİYUMSUZ, KANUNSUZLUK, KORKUSUZLUK, KURUMSUZLUK, KUSURSUZLUK, KUŞKUSUZLUK, LÜZUMSUZLUK, MESULİYETLİ, METOTSUZLUK, MUTSUZLAŞMA, NAMUSSUZLUK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ACEMBORUSU, ADAYAVRUSU, AFSUNCULUK, AFSUNLAMAK, AFSUNLANMA, AKSESUARCI, BALKONUMSU, BİLLURUMSU, BLOKSUZLUK, BOYNUZUMSU, BULGURUMSU, ÇOCUKSULUK, DOSTSUZLUK, EFSUNLAMAK, FOSURDAMAK, FÜTURSUZCA, HOMURTUSUZ, HUZURSUZCA, İSKONTOSUZ, JİUJİTSUCU, KARPUZUMSU, KORKUSUZCA, KURŞUNUMSU, KURUNTUSUZ, KUSURLULUK, LÜZUMSUZCA, MENSUBİYET, NAMUSSUZCA, OLUMSUZLUK, ONURSUZLUK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABAJURSUZ, AFSUNLAMA, ALELHUSUS, ANASONSUZ, BASTONSUZ, BAYSUNGUR, BONCUKSUZ, BOYNUZSUZ, ÇULSUZLUK, DESTURSUZ, DURSUNBEY, EFSUNLAMA, FOSFORSUZ, FOSURDAMA, HAMURUMSU, HOROZUMSU, HOŞNUTSUZ, HUSUSİYET, HUSUSUYLA, HUYSUZLUK, KAVUNUMSU, KONFORSUZ, KURŞUNSUZ, KUSKUNSUZ, KUTSUZLUK, KUYRUKSUZ, LİMONUMSU, MAHSULDAR, MASUMİYET, MASUNİYET, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKORTSUZ, AKSESUAR, AKSUNGUR, ALELUSUL, ASTSUBAY, ASUDELİK, BANYOSUZ, BİLLURSU, BOYNUZSU, BOYUNSUZ, BOYUTSUZ, BULUTSUZ, BURGUSUZ, BUZULSUZ, CASUSLUK, CESURANE, CESURLUK, COŞKUSUZ, ÇAMURSUZ, ÇOCUKSUZ, ÇUBUKSUZ, DOĞRUSUZ, DOYUMSUZ, DURUKSUN, DUYGUSUZ, DUYUMSUZ, FALSOSUZ, FÜTURSUZ, HAMURSUZ, HAVUZSUZ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AFSUNCU, AFSUNLU, AĞLASUN, ARGOSUZ, BAHUSUS, BASURLU, BLOKSUZ, BORÇSUZ, BULUTSU, BURSSUZ, BURUKSU, CESURCA, CİLASUN, ÇOCUKSU, DEFOSUZ, DOĞRUSU, DOKUSUZ, DOSTSUZ, FASULYE, FERSUDE, FOSURTU, GİRESUN, GÜNEYSU, HAMURSU, HUSUMET, KABUKSU, KAVUNSU, KOKUSUZ, KONÇSUZ, KONUSUZ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AKARSU, ASUMAN, ASURCA, BOYSUZ, BUNSUZ, ÇULSUZ, DOLUSU, DONSUZ, GÖKSUN, HUSUSİ, HUYSUZ, İNCESU, KEPSUT, KOLSUZ, KUMSUZ, KUTSUZ, MAHSUL, MAHSUP, MAHSUR, MAHSUS, MAKSUT, MASUME, MASURA, MEFSUH, MENSUP, MENSUR, MEVSUF, MEVSUK, MUTSUZ, NANSUK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AFSUN, ASUDE, BASUR, CASUS, CESUR, EFSUN, EFSUS, FÜSUN, GÜRSU, HASUT, HUSUF, HUSUL, HUSUS, KUSUR, KÜSUF, MASUM, MASUN, MESUL, MESUT, ODSUZ, ONSUZ, OTSUZ, RESUL, RÜSUM, RÜSUP, SUARE, SUBAY, SUBRA, SUBYE, SUCUK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKSU, OTSU, PUSU, SUAL, SUCU, SULH, SULP, SULU, SUMA, SUNA, SUNİ, SUNU, SURA, SURE, SUŞİ, USUL, ABSU, ASUN, ASUS, AYSU, BOSU, ERSU, HUSU, İLSU, İNSU, İSUT, KASU, KISU, KOSU, OKSU, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

SUÇ, SUP, SUR, SUT, ASU, SUB, SUK, SUN, SUS, SUŞ, SUV, SUY, USU

2 harfli kelimeler

SU

Bazı kelimelerin anlamları

SU

Hidrojenle oksijenden oluşan, sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız madde, ab. Meyve, sebze vb.nin sıkılmasıyla elde edilen sıvı. Bazı kokulu yaprak veya çiçeklerin imbikten çekilmesiyle elde edilen kokulu sıvı. Kez. Sutaş. Yemeğin sıvı bölümü. Demir araçları ateşte kızdırdıktan sonra, suya daldırılarak sağlanılan sertlik. Bu sıvıdan oluşan kitle, deniz, akarsu.

DESULFOTOMACULUM

Gram negatif, hareketli, zorunlu anaerobik, hücre çapından büyük endospor oluşturan, çubuk biçiminde bakteri.

AKORTSUZLAŞTIRMAK

Ses düzensizliği veya ayarsızlığı meydana getirmek. Radyoda bir ayar frekansında sapma meydana getirmek.

MİKROPSUZLAŞTIRMA

Mikropsuzlaştırmak işi, sterilleştirme.

ÇADIRLIHACIYUSUF

Kırşehir şehri, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

AKORTSUZLAŞTIRMA

Akortsuzlaştırmak işi.

GÖKKUZGUNUMSULAR

Gökkuzgunlar, ağaçkakanlar, çobanaldatanlar ve sağanları içine alan kuşlar sınıfından bir takım.

MARSUPİALİZASYON

Deriyle bağlantılı olmayan tümör, kist ve apselerin deri kenarına yaklaştırıp dikilerek tedavisinin yapılması.

SUPRAPOPÜLASYONU

Bir ekosistemde tüm konaklarda bulunan tek bir parazit türüne ait bireylerin tamamı.

SOLUKBURGUMSULAR

İnce, büklümleri sık ve iki ucu sivri kıvrımkılsılar soyu.

KABUKSUZLAŞTIRICI

Kabuksuzlaştırma ve parlaklaştırma işlemlerinde kullanılan asitli bileşik.

HUYSUZLAŞIVERMEK

Çabucak veya ansızın huysuzlaşmak.

KAPTANPAŞAKUZUSU

Dalga tepelerinin çatlamasıyla oluşan, deniz üzerinde dizi hâlinde görünen beyazlık.

USKUMRUMSUGİLLER

Örnek hayvanı kırlangıç balığı ve zargana olan, kemikli balıklar takımının kefaller alt takımına giren bir familya.

ŞUURSUZLAŞABİLMEK

Bilinçsizleşebilmek.

OLUMSUZLAŞTIRMAK

Olumsuzlaşma işini yaptırmak.

  -   -   -  

Anlamında SU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACIMA

Acımak durumu. Başka bir kimsenin veya canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü, merhamet.

AĞIZLIK

Bir ucuna sigara takılan, öbür ucundan nefes çekilen çubuk biçimindeki araç. Hayvanın ısırmasına, zararlı bir şey yemesine engel olmak için ağzına takılan tel, deri vb. kafes. Nefesli çalgılarda ağza gelen yer. Kuyu bileziği. Su tesisatında su alıp vermeye yarayan vanalı uç. Yemiş küfelerinin üzerine yapraklı dallarla yapılmış olan kapak. Telefon vb. cihazlarda ağza yaklaştırılan bölüm. Huni. Bir şeyin başladığı yer. Dokumacılıkta çözgünün açılıp kapandığı ve içinde mekiğin geçtiği yer.

AGORAFOBİ

Alan korkusu.

AĞIŞ

Ağma işi. Su buharının ve başka gazların yerden havaya doğru çıkışı, yağış karşıtı.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

AF

Bir suçu, bir kusuru veya bir hatayı bağışlama. Görevden çıkarılma.

AÇMA

Açmak işi. Bir tür susamsız, kalınca, yağlı çörek. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

AĞIZ

Yüzde, avurtlarla iki çene arasında bulunan, ses çıkarmaya, soluk alıp vermeye yarayan ve besinlerin sindirilmeye başlandığı organ. Bu boşluğun dudakları çevreleyen bölümü. Birkaç yolun birbirine kavuştuğu yer, kavşak. Koy, körfez, liman vb. yerlerin açık tarafı. Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Uç, kenar. Kapların veya içi boş şeylerin açık tarafı. Bir bölge ezgilerinde görülen özelliklerin tümü. Çıkış yeri. Kesici aletlerin keskin tarafı. Bir akarsuyun denize veya göle döküldüğü yer, munsap. Yeni doğurmuş memelilerin ilk sütü. Üslup, ifade biçimi.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ACUZE

Huysuz, yaşlı kadın.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

AĞLAMAK

Üzüntü, acı, sevinç, pişmanlık vb.nin etkisiyle gözyaşı dökmek. Sızlanmak, yakınmak. Bir duruma üzülmek. Ağaç budandığında kesilen yerlerden besi suyu veya öz su akmak.

AGARAGAR

Deniz yosunlarından çıkarılan, beslenme endüstrisinde, hekimlikte ve bakteriyolojide kullanılan bir jelatin türü, jeloz.

AHENKSİZ

Uyumsuz, düzensiz. Eğlencesiz.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük