İçinde SUŞ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "suş" olan, toplam 8 tane kelime bulunuyor. İçerisinde suş bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu suş ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında suş olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SUŞ

Bir bakteri veya virüsün farklı alt türlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan grupları.

SUŞİ

İnce şerit biçimindeki yosun tabakasının içine çiğ balık, yağsız, tuzsuz haşlanmış pirinç ve özel baharat karışımının konulmasıyla hazırlanan Japon yemeği.

SUSUŞ

Susma işi.

SUŞERİDİ

Su kamışıgillerden, şeridi andıran, 1 metreye kadar uzayabilen, yaprakları açık yeşil renkte sucul bir bitki (Sparmanaum).

SUŞLU

Suçlu.

SUŞSUZ

Suçsuz.

ALHASUŞAĞI

Malatya ilinde, Yoncalı nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

SUŞEHRİ

Sivas iline bağlı ilçelerden biri.

  -   -   -  

Anlamında SUŞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SUŞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BOSTANCIK

Çıbana benzer, büyükçe şişlik. Gaziantep ilinde, Şahinbey ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Hakkâri şehri, Dağlıca nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Hatay şehri, Harbiye bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Malatya ilinde, Taşdelen bucağına bağlı bir bölge. Siirt ilinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas şehrinde, Suşehri ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BALKARA

Sivas şehri, Suşehri ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ARPAYAZI

Erzincan kenti, Refahiye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Muş kenti, Kızılağaç nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Karayün nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas şehri, Suşehri ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

ESKİTOPRAK

Sivas şehri, Suşehri belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ESKİŞAR

Sivas ili, Suşehri ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

AŞAĞIAKÖREN

Sivas şehri, Suşehri ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Şanlıurfa ilinde, Kabahaydar nahiyesine bağlı bir yer.

ELMASEKİ

Sivas şehri, Suşehri ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ÇOKRAK

Memba, pınar. Kaplıca, ılıca. Çamurlu, bataklık yer. Taşlı arazi. Sivas şehri, Suşehri ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

AKŞAR

Bayburt ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bitlis şehrinde, Akşar nahiyesine bağlı bir bölge. Denizli şehri, Kelekçi nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum şehrinde, Akşar bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas şehrinde, Suşehri belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

BÜYÜKGÜZEL

Sivas şehri, Suşehri ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

FLOROKİNOLONLAR

Bakteriler üzerindeki etkilerini, DNAjiraz enzimini baskılayıp bölünmelerini engelleyerek ölümlerine neden olmak suretiyle gösteren, genel olarak vücut pH'sında ve yağda iyi çözünemeyen, zayıf bazik nitelikte, gram pozitif ve negatif bakteriler üzerine etkili, brusella ve mikobakteriler gibi hücre içerisine giren bakteriler üzerine de etkili, makrofajlarda interlökin I üretimini artırarak bağışıklık sistemi üzerine olumlu yönde etki gösteren, dağılım hacimleri oldukça yüksek ve özellikle insanlarda dirençli suş oluşumuna neden olduğundan dolayı hâlen ülkemizde sütü tüketilen hayvanlarda kullanımı yasaklanmış, ABD'de ise gıda değeri olan tüm hayvanlarda kullanımı yasak olan ve içerisinde enrofloksasin, danofloksasin, siprofloksasin, ofloksasin ve benzerleri birçok etken maddeyi bulunduran antibiyotik grubu, kinolonlar.

ESENYAKA

Artvin ilinde, Yusufeli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Suşehri ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BOYALICA

Balıkesir şehrinde, Dursunbey ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bursa ilinde, İznik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu kenti, Daday ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Sinop şehri, Durağan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sinop kenti, Gerze ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehrinde, Suşehri ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

CAMİLİ

Adana ilinde, İmamoğlu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Adana kenti, Yüreğir belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Afyon şehrinde, Ümraniye bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Aksaray ilinde, Ağaçören ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Ankara şehri, Çubuk belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Antalya ilinde, Döşemealtı nahiyesine bağlı bir yer. Artvin kenti, Camili bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Giresun ilinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. İçel kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu ilinde, Küre belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas kenti, Suşehri ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Uşak şehri, Eşme ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ERENCE

Erzurum şehri, Hınıs ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Erzurum şehrinde, Tekman belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Muş ilinde, Aktuzla nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas şehrinde, Suşehri ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

AKÇAAĞIL

Kırşehir kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kilis şehrinde, Elbeyli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehri, Suşehri ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ÇATALOLUK

Antalya şehri, Kaş ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. İçel ilinde, Anamur ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu şehrinde, Cide ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kayseri ili, Bakırdağı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Sivas şehrinde, Suşehri ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

AMANTADİN

Etkisini, virüs partikülleri hücre içine alınırken onları çevreleyen vakuollerin pH'sını tamponlayıp buradaki asitleşmeyi önlemesi sonucunda virüs zarfının endozom zarıyla birleşmesini engelleyerek viral genetik materyalin konakçı hücresinin sitoplazmasına taşınmasını önleyerek gösteren ve yalnızca enflüenza A virüsünün suşlarına karşı etkili olan antiviral ilaç.

BEYDEĞİRMENİ

Elâzığ kenti, Keban ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kayseri ili, Himmetdede bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas şehri, Suşehri belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ÇAKIRLI

İçinde renkli taneler bulunan mısır koçanı. Ala. Yarı olgunlaşmış meyve. Isırganla yapılmış börek. Bursa şehrinde, Orhangazi belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Çanakkale şehri, Karabiga bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Giresun ili, Keşap ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. İçel şehrinde, Tarsus belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu ili, Cide ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kastamonu şehrinde, Doğanyurt ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Ordu şehrinde, Aybastı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Sivas şehrinde, Suşehri belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Tokat ili, Reşadiye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Trabzon ilinde, Beşikdüzü belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük