İçinde SİPAR geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "sipar" olan, toplam 4 tane kelime bulunuyor. İçerisinde sipar bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu sipar ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında sipar olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SİPAR

İstavrit balığı. Orta Oyunu terimi.Âşık, ya da genç adam tipi. (Ortaoyunu): Ortaoyunu'nda âşık ya da genç adam tipi.

SİPARİŞ

Bir şeyin yapılmasını, gönderilmesini, getirilmesini isteme, ısmarlama. Yapılması ısmarlanan şey. Birinin kendi maaşından kesilerek başkasına gönderdiği, ödediği aylık para.

SİPARİŞÇİ

Sipariş veren kimse.

CANSİPARANE

Canını verircesine, özveriyle.

  -   -   -  

Anlamında SİPAR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SİPAR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ISMARIÇ

Yapılması ısmarlanan şey, sipariş: Benim ısmarıçları unutma. Yapılması, alınması istenen, ısmarlanan nesne.

ISMARLIÇ

Yapılması ısmarlanan şey, sipariş.

ISMARLAMAK

Bir şeyin yapılmasını veya getirilmesini, bu işlerle uğraşan birine söylemek, sipariş etmek. Bir işin yapılmasını, bırakılmasını veya o işten vazgeçilmesini söylemek. Bir şeyin, bir kimsenin bakılmasını, korunmasını birine veya birinin gözetilmesine bırakmak, emanet etmek. Parasını kendi ödeyerek başkaları için yiyecek veya içecek getirilmesini söylemek. Kendi için bir şey alınmasını başkasına söylemek.

SİMARLAMAK

Ismarlamak. Ismarlamak, sipariş etmek.

SÖYLEMEK

Düşündüğünü ya da bildiğini sözle anlatmak. Herhangi bir şeyi bildirmek, anlatmak, demek istemek, hatırlatmak. Türkü, şarkı vb. okumak. Önceden bildirmek, tahmin etmek. Yapılmasını istemek. Yazmak, düzmek. Haber vermek. Sipariş etmek. Bir düşünceyi ileri sürmek, ortaya atmak.

ISMARIŞ

Yapılması ısmarlanan şey, sipariş.

ISMARLAMA

Ismarlamak işi, sipariş. Ismarlanarak yaptırılan, sipariş edilen, hazır karşıtı. İçten olmayan, baştan savma.

ÖNFİNANSMAN

Bir işletmenin almış olduğu siparişi yerine getirebilmesi için alıcılar aracılığıyla, doğrudan veya dolaylı olarak kendisine açılan kredi.

İSMARİÇ

Ismarlanan şey, sipariş:, Şehire gidiyorum bir ismaricin var mı?.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük