İçinde SİNUS geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "sinus" olan, toplam 5 tane kelime bulunuyor. İçerisinde sinus bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu sinus ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında sinus olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SİNUS

Boşluk, oyuk.

PERİSİNUSİTİS

Sinüsü saran dokuların yangısı.

UNSİNUS

Çengelcik.

ASİNUS

Üzüm tanesi, kese, torba. Daire tarzında ve salgı birimi biçiminde dizilmiş hücreler.

HELİSİNUS

Heliksle ilgili, kıvrımlı.

  -   -   -  

Anlamında SİNUS bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SİNUS geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DENİZAYISI

Boyu 1,5-2 metre olan, uzun ve yumuşak tüylü postu beğenilen, bitkiyle beslenen bir deniz memelisi (Arctocephalus ursinus).

EŞEK

Atgillerden, uzun kulaklı binek ve hizmet hayvanı, merkep, karakaçan, uzun kulaklı (Equus asinus). Odun kesme, duvar örme, sıva yapma vb. işlerde kullanılan üç veya dört ayaklı sehpa.

TÜYLÜCE

Varlıklı, paralı (argo). Koyunların ön ayaklarında olan bir hastalık. Koyunlarda iki parmak arasına yerleşmiş sinus interdigitalis'in yangısı, sinüzitis interdigitalis.

ASİNER

Asinusla ilgili olan.

DALKURUTAN

Kabuk altındaki odun katında oyuklar açarak dişbudak sürgünlerini ve zeytin dallarını kurutan kın kanatlı böcek (Hylesinus oleiperda).

VOMBAT

Keselilerden, Avustralya'da yaşayan, ağır gövdeli, kısa bacaklı hayvan (Phascolomys ursinus).

SUSATANGİLLER

Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, pullu sürüngenler (Squamata) takımının, yılanlar (Ophidia) alt takımının, su yılanları (Colubriformia) bölümünün, geride oyuklular (Opishoglypha) grubundan bir familya. (Dipsadidae), yeşil ağaç yılanı (Dryophis prasinus) iyi bilinen türleridir.

ASİNİ

Ortak bir kanala sahip birkaç hücre grubundan oluşmuş kesemsi bezler. Kenelerde üzüm biçiminde dizilmiş tükürük bezleri. Meme bezinde süt sentezleyen hücre. Asinusun çoğulu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük