İçinde Sİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "si" olan, toplam 6300 tane kelime bulunuyor. İçerisinde si bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu si ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında si olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DENGESİZLEŞTİRMEK, GEÇERSİZLEŞTİRMEK, KİREÇSİZLEŞTİRMEK, BELİRSİZLEŞEBİLME, BELİRSİZLEŞTİRMEK, BİÇİMSİZLEŞEBİLME, BİÇİMSİZLEŞTİRMEK, BİYOETKİNSİZLEŞME, BROMODEOKSİÜRİDİN, DAKRİYOSİSTOGRAFİ, DEĞERSİZLEŞEBİLME, DEĞERSİZLEŞTİRİCİ, DEĞERSİZLEŞTİRMEK, DENİZİĞNESİGİLLER, DENİZKEDİSİGİLLER, DİNSİZLEŞTİRİLMEK, FOTOSENSİTİZASYON, İSİMLENDİREBİLMEK, İSİMLENDİRİVERMEK, KARBOKSİPENİSİLİN, KESİNLEŞTİREBİLME, MECALSİZLEŞTİRMEK, MEHMETDEDETEKKESİ, MERHAMETSİZCESİNE, OKSİDOREDÜKTAZLAR, POTANSİYALİZASYON, SEVİMSİZLEŞTİRMEK, SİKLOKRİYOŞİRURJİ, SİLAHSIZLANDIRMAK, SİNDİRİLEBİLİRLİK, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

ALTERNATİFSİZLİK, ANSİKLOPEDİCİLİK, CİBİLLİYETSİZLİK, DENGESİZLEŞTİRME, EGZİSTANSİYALİST, EGZİSTANSİYALİZM, ETKİSİZLEŞTİRMEK, KİREÇSİZLEŞTİRME, KONFEKSİYONCULUK, MEMNUNİYETSİZLİK, PROVİDANSİYALİZM, SİNEKKAPANGİLLER, TAHSİSATIMESTURE, TERBİYESİZCESİNE, TERBİYESİZLEŞMEK, AKTİNOBASİLLOZİS, ANJİYOTENSİNOJEN, ARABİNOKSİLANLAR, BAKTERİYOSİNOJEN, BECERİKSİZLEŞMEK, BELİRSİZLEŞTİRME, BEREKETSİZLEŞMEK, BİÇİMSİZLEŞTİRME, BİLMESİNLERCİLİK, DEĞERSİZLEŞTİRME, DEKARBOKSİLASYON, DENSİZLEŞEBİLMEK, DİMETİLSÜLFOKSİT, DİNSİZLEŞEBİLMEK, DİNSİZLEŞTİRİLME, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ABSTRAKSİYONİZM, EHEMMİYETSİZLİK, ETKİSİZLEŞTİRME, HİSSİKABLELVUKU, İNSANİYETSİZLİK, İNTERKONEKSİYON, KABİLİYETSİZLİK, KOLEKSİYONCULUK, MEDENİYETSİZLİK, MESULİYETSİZLİK, MUKAVEMETSİZLİK, MUVAFFAKİYETSİZ, MÜNASEBETSİZLİK, PEYGAMBERDEVESİ, REKONSTRÜKSİYON, SAMİMİYETSİZLİK, SİLSİLEİMERATİP, SİNEMALAŞTIRMAK, SİSTEMLEŞTİRMEK, TAKSİTLENDİRMEK, TERBİYESİZLEŞME, TİKSİNDİRİCİLİK, ABSORBSİYOMETRİ, ABSTRAKSİYONİST, AGRANÜLOSİTOZİS, ANDROMETODOKSİN, BAKTERİYOTOKSİN, BECERİKSİZLEŞME, BEREKETSİZLEŞME, CİSİMLEŞEBİLMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

BASİTLEŞTİRMEK, BİÇİMSİZLEŞMEK, CİDDİYETSİZLİK, DENİZKESTANESİ, DİSİPLİNSİZLİK, ELEKTRİKSİZLİK, FONKSİYONALİZM, GEÇERSİZLEŞMEK, GEÇİMSİZLEŞMEK, KAPASİTESİZLİK, KIRTASİYECİLİK, KOMPLEKSSİZLİK, MEMLEKETSİZLİK, MERHAMETSİZLİK, MEYMENETSİZLİK, MİLLİYETSİZLİK, MUVAZENESİZLİK, MÜRÜVVETSİZLİK, ÖRÜMCEĞİMSİLER, PARAPSİKOLOJİK, PASİFLEŞTİRMEK, PSİKOPATOLOJİK, RESİMLENDİRMEK, SEVİMSİZLEŞMEK, SİLİKLEŞTİRMEK, SİNEMASEVERLİK, SİNEMATOGRAFİK, SİNİRLENDİRMEK, SİSTEMLEŞTİRME, SİVİLLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ALTERNATİFSİZ, ANSİKLOPEDİCİ, BASİRETSİZLİK, BASİTLEŞTİRME, BAŞASİSTANLIK, BECERİKSİZLİK, BELİRTİSİZLİK, BEREKETSİZLİK, CESARETSİZLİK, CİBİLLİYETSİZ, ÇELİŞKİSİZLİK, DENETİMSİZLİK, DERİNLEMESİNE, DEZENFEKSİYON, DİRAYETSİZLİK, DÜŞÜNCESİZLİK, EDEPSİZCESİNE, EDEPSİZLEŞMEK, EKSİBİSYONİZM, ELVERİŞSİZLİK, EMNİYETSİZLİK, ESİRGEYİCİLİK, ETKİSİZLEŞMEK, FAZİLETSİZLİK, FERASETSİZLİK, GEÇERSİZLEŞME, GEÇİMSİZLEŞME, GEÇİRİMSİZLİK, GEREKÇESİZLİK, GERİLİMSİZLİK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABDESTSİZLİK, ADALETSİZLİK, ANSİKLOPEDİK, APPASSİONATO, ASLANPENÇESİ, BASİRETLİLİK, BENZERSİZLİK, BİLİNÇSİZLİK, BRİYANTİNSİZ, CEMAATSİZLİK, DENİZTİLKİSİ, DENSİZLENMEK, DENSİZLEŞMEK, DESİNATÖRLÜK, DESTEKSİZLİK, DİFERANSİYEL, DİKKATSİZLİK, DİRENÇSİZLİK, DİRLİKSİZLİK, DİSİMİLASYON, EDEPSİZLEŞME, EĞİTİMSİZLİK, EHEMMİYETSİZ, EKSTRASİSTOL, ENDİŞESİZLİK, ENJEKSİYONCU, ESİRGEMEZLİK, ETKİSİZLEŞME, FERSİZLEŞMEK, GAYRETSİZLİK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AGNOSTİSİZM, AHENKSİZLİK, AKROMATOPSİ, ANANESİZLİK, ANSİKLOPEDİ, ANTİOKSİDAN, ARİSTOKRASİ, ASİLZADELİK, ASİMİLASYON, BALIKNEFESİ, BASİTLEŞMEK, BEDELSİZLİK, BELGİSİZLİK, BELİRSİZLİK, BESİNSİZLİK, BEYİNSİZLİK, BİÇİMSİZLİK, BİLGİSİZLİK, BİLİMSİZLİK, BİSİKLETSİZ, BİTİMSİZLİK, CANSİPARANE, CİDDİYETSİZ, CİSİMLENMEK, CİSİMLEŞMEK, ÇEKİMSİZLİK, ÇEKİRDEKSİZ, ÇELİMSİZLİK, ÇETREFİLSİZ, ÇOBANİĞNESİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AGRESİFLİK, AKSİLENMEK, AKSİLEŞMEK, ANAFİLAKSİ, ANTİSİKLON, ANTİTOKSİK, ANTİTOKSİN, ASİDİMETRE, ATARAKSİYA, ATRAKSİYON, AZİMSİZLİK, BAKTERİSİT, BASİRETSİZ, BAŞASİSTAN, BECERİKSİZ, BELİRTİSİZ, BESMELESİZ, BEYAZSİNEK, BİLİSİZLİK, BİSİKLETÇİ, CERAHATSİZ, CESARETSİZ, CİNSİLATİF, CİSİMLENME, CİSİMLEŞME, ÇARESİZLİK, ÇEKİŞMESİZ, ÇELİŞMESİZ, ÇERÇEVESİZ, ÇİÇEKSİMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABDESTSİZ, ADALETSİZ, AKSİLENME, AKSİLEŞME, AKSİYONER, ALBENİSİZ, ALERJİSİZ, ANTİSEPSİ, APANDİSİT, ASİLEŞMEK, ASİMETRİK, ASİTÖLÇER, BAHANESİZ, BALIKESİR, BASİRETLİ, BEĞENİSİZ, BENZERSİZ, BERTAFSİL, BESİCİLİK, BEYGİRSİZ, BİBERİMSİ, BİLİNÇSİZ, BÖYLESİNE, BÜROKRASİ, CAZİBESİZ, CEMAATSİZ, CEVHERSİZ, CUMARTESİ, ÇEMBERSİZ, ÇENTİKSİZ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADALESİZ, AHENKSİZ, AKROBASİ, AKSİSEDA, ANANESİZ, ANTETSİZ, ANTİASİT, ANTRASİT, ASİLEŞME, ASİLZADE, ASİMETRİ, ASİMPTOT, BADEMSİZ, BAHÇEMSİ, BAHÇESİZ, BASİTLİK, BAŞKESİT, BEDELSİZ, BEHRESİZ, BELGİSİZ, BELİRSİZ, BELLİSİZ, BESİHANE, BESİNSİZ, BESTESİZ, BEYİNSİZ, BİBERSİZ, BİÇİMSİZ, BİLETSİZ, BİLGİSİZ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AGRESİF, AİLESİZ, AKSİLİK, AKSİYOM, AKSİYON, ALEVSİZ, APRAKSİ, APRESİZ, ASİLLİK, ASİMİLE, ASİSTAN, BADEMSİ, BASİRET, BASİTÇE, BESİNLİ, BETİSİZ, BEYİNSİ, BİLİSİZ, BİYESİZ, BİYOPSİ, BORASİT, BÖYLESİ, CİLTSİZ, CÜMLESİ, ÇARESİZ, ÇELİKSİ, ÇENESİZ, ÇİNİSİZ, ÇİVİSİZ, DERSİAM, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AGNOSİ, AKSİNE, ALEKSİ, ASEPSİ, ASİLİK, BESİCİ, BESİLİ, BİRİSİ, BOKSİT, ÇİLSİZ, DENSİZ, DESİSE, DİLSİZ, DİNSİZ, DİPSİZ, DİŞSİZ, EBESİZ, EKSİBE, ENFÜSİ, ERTESİ, ESİNTİ, ESİRCİ, ESİRME, FARİSİ, FASİLE, FERSİZ, GİBİSİ, GRİMSİ, HAMASİ, HAMSİN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

APSİS, ARSİN, ASİDE, ASİST, BASİL, BASİT, BESİN, BEZSİ, CESİM, CİSİM, DASİT, EKSİK, EKSİN, ENSİZ, ERSİZ, ESASİ, ESİRE, EŞSİZ, ETSİZ, EVSİN, EVSİZ, FASİH, FASİT, FESİH, FOSİL, GASİL, GİYSİ, HAMSİ, HASİS, HEPSİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKSİ, ASİT, BESİ, EĞSİ, EKSİ, ESİK, ESİM, ESİN, ESİR, İPSİ, İSİM, NESİ, PİSİ, SİLİ, SİLO, SİNE, SİNİ, SİRK, SİTE, SİYA, VASİ, ASİK, ASİL, BİSİ, DESİ, EGSİ, EHSİ, ENSİ, EPSİ, ERSİ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

SİF, SİM, SİN, SİS, SİT, SİZ, ASİ, ESİ, GSİ, İSİ, OSİ, SİĞ, SİH, SİK, SİL, SİP, SİR, SİY

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Gam dizisinde la ile do arasındaki ses. Silisyum elementinin simgesi. Bu sesi gösteren nota işareti.

DEĞERSİZLEŞTİRİCİ

Kemleyici kelimesinin anlamdaşı.

GEÇERSİZLEŞTİRMEK

Geçersiz duruma getirmek.

DEĞERSİZLEŞTİRMEK

Değersiz duruma getirmek.

DENGESİZLEŞTİRMEK

Dengesiz duruma getirmek.

DAKRİYOSİSTOGRAFİ

Kontrast madde verilerek gözyaşı kesesi ve kanalının radyolojik olarak incelenmesi.

BROMODEOKSİÜRİDİN

Virüslere karşı ilaç olarak kullanılan bir timidin analoğu. 5-bromodeoksiüridin.

BİÇİMSİZLEŞEBİLME

Biçimsizleşebilmek işi.

BELİRSİZLEŞTİRMEK

Belirsiz bir duruma getirmek.

DEĞERSİZLEŞEBİLME

Değersizleşebilmek işi.

BELİRSİZLEŞEBİLME

Belirsizleşebilmek işi.

DENİZİĞNESİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, geri kemikli omuzlular (Catosteomi) alt takımından, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan bir türlere sahip familya. Kemikli balıklardan, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan türlere sahip bir familya.

BİÇİMSİZLEŞTİRMEK

Biçimsiz duruma getirmek, biçimini bozmak.

DENİZKEDİSİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, keski solungaçlılar (Elasmobranchii) alt sınıfının, tüm başlılar (Holocephali) takımından, vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olan türlere sahip bir familya. (Chimaeridae),takımına giren bir familyası. Vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olur. Deniz kedisi (Chimare monstrosa)iyi bilinen türüdür.

KİREÇSİZLEŞTİRMEK

Kireçsiz duruma getirmek.

BİYOETKİNSİZLEŞME

Vücutta biyotransformasyon sonucu zehirli maddelerin genellikle etkisiz veya zayıf etkili, suda kolay çözünen ve vücuttan hızla atılan bir biçime sokulması olayı, detoksifikasyon.

  -   -   -  

Anlamında Sİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Sİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABDESTSİZLİK

Abdestsiz olma durumu.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ACEMİCE

Toyca, beceriksizce, acemicesine.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABORJİN

Avustralya yerlisi.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ACEMBUSELİK

Klasik Türk müziğinde kullanılan birleşik bir makam.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ACEMAŞİRAN

Klasik Türk müziğinde kullanılan şet makamlarından biri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük