İçinde SARMAL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "sarmal" olan, toplam 6 tane kelime bulunuyor. İçerisinde sarmal bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu sarmal ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında sarmal olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SARMAL

Dolana dolana oluşmuş, birbirini izleyen, helisel, helezonlu, helezoni. İçinden çıkılmaz (durum).

SARMALAÇ

Malı koruyan kap ya da madde. Kırılıp dökülmesini önlemek amacıyla malın içine koyulduğu kap ya da sarıldığı nesne.

SARMALAMA

Sarmalamak işi.

SARMALAMAK

Sıkı sıkı sarmak.

SARMALANMA

Sarmalanmak işi.

SARMALANMAK

Sarmalama işine konu olmak veya sarmalama işi yapılmak.

  -   -   -  

Anlamında SARMAL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SARMAL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

HELİKAZLAR

DNA kopyalanması başlamadan önce, çift sarmal DNA'nın replikasyon çatalı oluşturmasını sağlayan bir grup enzim.

HELEZONİ

Sarmal.

HELİKOTREMA

Sarmal (helezon) delik.

AKTİN

Hücrelerde bulunan küçük küresel (G aktin) protein birimlerinden oluşan iki polipeptit dizisinin sarmal yaparak oluşturdukları ipliksi protein (F aktin). Kas hücrelerinde kasılmayı sağlayan esas ipliksi proteinlerden biri; kasta aktin, tropomiyozin ve troponin ile beraber ince ipliği, miyozin ise kalın ipliği oluşturur. İnce filâmentlerin iki ucunda ipliğin bozulmasını engelleyen Çap Z ve tropomodulin denilen başlık proteinleri bulunur. Hücrelerde bulunan küçük küresel protein birimlerinden oluşan iki polipeptit dizisinin sarmal yaparak oluşturdukları, kas hücrelerinde kasılmayı sağlayan esas ipliksi proteinlerden biri. Hücrelerde bulunan küçük hücresel (G-aktin) protein birimlerinden oluşan iki polipeptit dizisinin sarmal yaparak oluşturdukları ipliksi protein (F-aktin). Kas hücrelerinde kasılmayı sağlayan esas ipliksi proteinlerden biri. Apikompleksalarda hareket sistemi. Metazoaların kasları. Kas tellerinin kimyasal yapısına giren kasılma yeteneğine sahip bir kas proteini olup miyozinle beraber aktomiyozin halinde bulunur.

KANTAR

Ağırlık sıfırken yatay duran bir kaldıraç koluna dik olarak tutturulmuş bir ibrenin sapmasıyla kütleleri tartan araç. 56,452 kilogram ağırlığında veya kırk dört okkalık bir ağırlık ve sığa birimi. Baskül. Tartılacak kütle alttaki çengele takıldığında sarmal bir yaya bağlı olan ve normal olarak sıfırı gösteren bir okun, yanlarda gösterilmiş ağırlık birimleri hizasına gelmesiyle kütle ağırlığını belirleyen bir tür tartı aleti, el kantarı.

HELİSEL

Sarmal.

ÇIRMAMAK

Sarıp sarmalamak, dolamak.

BOZANAK

Kel. Ufak, boz renkli, yakılan bir ot. Sarmal şeklinde kıvrılmış. Topaç.

HELEZONLU

Helezonu olan, sarmal.

KUNDAK

Yeni doğmuş çocuğu ilk aylarda sıkıca sarıp sarmalamaya yarayan geniş bez. Korunmak için sıkı sıkıya sarılmış şey. Yangın çıkarmak için bir yere konulan tutuşmuş yağlı bez parçası vb. Ara bozma, fitne, fesat. Bu bezle sarılmış bebek. Arabalarda dingil yatağı. Tüfek gibi bazı ateşli silahlarda bunları çeşitli yönlere çevirmeye yarayan, namlunun altında bulunan ağaç veya metal bölüm. Saçları yemeninin içine alıp bağlama.

HELEZONLAŞMAK

Sarmal, kıvrımlı biçime gelmek.

SALYANGOZ

Yumuşakçalardan, bahçelerin nemli yerlerinde yaşayan, sarmal kabuklu küçük hayvan (Helix).

HELİKAZ

Sarmal yapıdaki moleküllerde sarmalları açan, gevşeten enzim.

YİV

Bir yüzeyin üzerinde çizgi biçiminde olan, sarmal girinti veya çıkıntı. Bir sütun gövdesinin veya bir vazo karnının çevresine eşit aralıklarla paralel veya sarmal olarak uzunlamasına açılan oyuk. Ek çizgisi. Bir dişli çarkta veya bir vidada iki diş arasında kalan çukur bölüm. Saçta ayırma yeri.

SPİRAL

Sarmal biçiminde olan. Döl yatağı içine konan, gebeliği önleyici sarmal biçiminde araç.

ÇURĞALAMAH

Sarıp sarmalamak.

SPİRİL

Sarmal biçiminde uzun ve kıvrık, bazıları titrek tüylerle kaplı, iplik biçimindeki bakterilerin genel adı.

CCCDNA

Genellikle süpersarmal yapısında çift sarmallı halkasal DNA.

FİLOVİRİDAE

Kılıflı, tek iplikli sarmal RNA içeren (iplik), Ebola virüsünün de dahil olduğu, 80-14000 nm büyüklüğünde bir virüs familyası. Filovirüsler.

ÇEŞMİBÜLBÜL

Üzeri beyaz, sarmal süsler ve çiçek motifleri ile bezenmiş cam işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük