İçinde SARA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "sara" olan, toplam 147 tane kelime bulunuyor. İçerisinde sara bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu sara ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında sara olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

SARACALARÇİFTLİĞİ

16 harfli kelimeler

YUKARIYAHYASARAY

15 harfli kelimeler

YENİKERVANSARAY

13 harfli kelimeler

ÇARIKSARAYLAR

12 harfli kelimeler

AKSARAYLILIK, KERVANSARAYI, KUYUMCUSARAY, SAMPRASARANA, SARAYAKPINAR, SARAYKAŞMİRİ

11 harfli kelimeler

KERVANSARAY, APASARAYCIK, SARAÇLATMAK, SARAYMAĞARA, YALMANSARAY, YALNIZSARAY

10 harfli kelimeler

BAHÇESARAY, MUHTASARAN, AHMETSARAY, ALAFASARAK, BALLISARAY, ÇOBANSARAY, DİNEKSARAY, DOĞANSARAY, DORUKSARAY, FISARATSIZ, GEDİKSARAY, GÖKÇESARAY, GÜNEYSARAY, HATUNSARAY, KIZILSARAY, MİLLİSARAY, NARLISARAY, SALMANSARA, SARABİLMEK, SARAÇÇEŞME, SARAÇLAMAK, SARALANMAK, SARARTMALI, SARATLAMAK, SARAYAĞASI, SARAYBAHÇE, SARAYDURAK, SARAYKIŞLA, SARAYPINAR, SELKİSARAY, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

MECLİSARA, SARAÇHANE, SARAHATEN, SARARTMAK, SARAYDÜZÜ, SARAYKENT, SARAYPATI, SULUSARAY, AĞAÇSARAY, AKSARAYLI, ESKİSARAY, HİSARALAN, HİSARALTI, HİSARARDI, KAYASARAY, KURUSARAY, KUŞSARAYI, MASARALIK, SARABİLME, SARALAMAK, SARALAZİN, SARALTMAK, SARAYBAĞI, SARAYÖREN, SARAYTEPE, SARAYYANI, SARAYYERİ, TAPANSARA, YUVASARAY

8 harfli kelimeler

MUHASARA, SARAÇLIK, SARAKACI, SARARMAK, SARARTMA, SARAYKÖY, SARAYÖNÜ, ALİSARAY, BAĞSARAY, BEŞSARAY, ÇAMSARAY, İKİSARAY, KARUSARA, KUŞSARAY, OVASARAY, SANSARAK, SARACİYE, SARAÇKÖY, SARAÇLAR, SARALMAK, SARAMANA, SARAYCIK, SARAYHAN, SARAYLAR, SARAYOVA, SARAYÖZÜ, SİHSARAY

7 harfli kelimeler

AKSARAY, KISARAK, SARAHAT, SARARIŞ, SARARMA, SARARTI, SARAYLI, BAĞSARA, BALSARA, BASARAK, ELSARAN, ESARAİL, GAVSARA, İÇSARAY, KAVSARA, MASARAF, MUASARA, SARACAK, SARAÇLI, SARAĞAZ, SARAMUK, SARATLI, SAVSARA, ÜÇSARAY

6 harfli kelimeler

KASARA, MASARA, SARAKA, SARALI, BASARA, ESARAN

5 harfli kelimeler

SARAÇ, SARAK, SARAT, SARAY, SARAD, SARAF, SARAH, SARAL, SARAN, SARAP, SARAŞ

4 harfli kelimeler

SARA

Bazı kelimelerin anlamları

SARA

Zaman zaman kendini kaybederek olduğu yere düşme, vücutta şiddetli çırpınmalar ve ağız köpürmesi ile ortaya çıkan bir sinir hastalığı, tutarık, tutarak, tutarga, yilbik, epilepsi.

SAMPRASARANA

Bir selenli ile bir abanık yanyana bulunduğu vakit selenliin bir açınığa dönmesinden ibaret ses olayı.

YALMANSARAY

Sinop ilinde, Saraydüzü ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

SARACALARÇİFTLİĞİ

Ankara şehrinde, Akyurt ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KUYUMCUSARAY

Çorum şehrinde, Alaca ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SARAÇLATMAK

Saraçlama işini yaptırmak.

ÇARIKSARAYLAR

Isparta ili, Şarkikaraağaç belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SARAYAKPINAR

Edirne kenti, Sırpsındığı bucağına bağlı bir bölge.

AKSARAYLILIK

Aksaraylı olma durumu.

KERVANSARAY

Ana yollarda kervanların konaklaması için yapılmış olan büyük han.

APASARAYCIK

Konya şehri, Dinek nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

YUKARIYAHYASARAY

Yozgat ilinde, Çayıralan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

SARAYMAĞARA

Gaziantep ili, Yavuzeli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SARAYKAŞMİRİ

Bir çeşit ipekli kumaş.

YENİKERVANSARAY

Sivas kenti, Karayün bucağına bağlı bir bölge.

KERVANSARAYI

Şanlıurfa ilinde, Viranşehir ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında SARA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SARA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BAZİLİKA

İçi, ortadaki yüksek, yanlardakiler daha alçak olmak üzere iki sıra sütunla üç salona ayrılmış, dikdörtgen biçiminde büyük kilise. Kral sarayı. Dikdörtgen biçiminde, uç kısmında yarım çembere benzeyen bir çıkıntısı olan Roma mahkemesi.

ANAKONDA

Boğagillerden, tropikal Güney Amerika'da yaşayan, 8-10 metre uzunluğunda, avını sararak ve sıkarak öldüren bir tür yılan (Eunectes murinus).

BIÇKI

Tahta veya ağaç biçmekte kullanılan, karşılıklı iki sapı olan ve iki kişi tarafından kullanılan büyük testere. Saraç bıçağı. Motorla çalışan bir tür güçlü testere. Bağ budamaya yarayan dişli bıçak.

BOSTANCI

Bostan işleriyle uğraşan kimse. Osmanlılarda sarayın korunmasına ve şehrin güvenliğine bakmakla görevli olan erlerden her biri.

BELGİNLİK

Belgin olma durumu, sarahat.

BAŞMABEYİNCİ

Osmanlı sarayında mabeyincilerin başı.

AYI

Memelilerin etobur takımından, beş parmaklı, tabanlarına basarak yürüyen, yurdumuzda boz türü bulunan, iri gövdeli hayvan, kocaoğlan (Ursus arctos). Kaba saba olan insanlar için kullanılan bir seslenme sözü.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ÇEŞNİCİ

Saraylarda ve büyük konaklarda yemek ve sofra işlerini yöneten kimse. Tütün veya içkilerin tat ve niteliğini belirleyen kimse. Sikkelerin ayarını düzenleyen kimse.

BARATA

Bilim doktorları ile kardinallerin giydikleri dört köşe külah veya başlık. Osmanlı sarayında genellikle bostancıların, baltacı ve kapıcıların giydikleri, kırmızı çuhadan yapılmış, ucu kıvrık, uzunca başlık.

ÇEVİRME

Çevirmek işi, tedvir. Çevrilmiş, tercüme edilmiş. Uzaktan dolaşıp düşmanın yan gerilerine düşerek onu istemediği bir durumda dövüşmek zorunda bırakma, sarma, muhasara. Kuzu, oğlak vb. hayvanların şişte, kor üzerinde çevrilerek pişirilmişi. Dikenlerden, ağaç dallarından yapılmış duvar. Bir müzik parçasındaki aralığın veya bir cümle parçasının tiz sesini pese, pes sesini tize dönüştürmek işi.

AVADANCI

Osmanlı sarayında bir sınıf hademe.

BALTACI

Balta yapan ya da satan kimse. Yangın söndürme kuruluşlarında balta kullanan er, baltalı. Önceleri sefer sırasında çalılık ve ormanlık yerleri temizlemek, yol açmak, çadırları kurup kaldırmak, yükleri bindirip indirmekle, sonraları kızlar ağasına bağlı olarak sarayı korumak ve sarayın dış hizmetlerini yapmakla görevli kimse, baltalı. Odun kırıcı.

ÇALKALAMAK

Sulu bir şeyi sarsarak veya çırparak karıştırmak. İçinde bir şey bulunan bir nesneyi sarsarak sallamak. Bir şeyi içinden su çarparak geçirmek yolu ile temizlemek. Vücudun göbek, kalça vb. yerini sürekli oynatmak. Sağlığının bozulmasına yol açmak. Tahılı sarsarak kalburdan geçirmek, elemek. Kuluçka yumurtalarını çevirmek.

AKORDİYON

Üstündeki düğmelere veya tuşlara basarak metal dilcikleri titretme yolu ile çalınan körüklü, elde taşınabilir bir çalgı, akordeon, armonika. Kumaşlarda makine ile yapılmış kırma.

BUKRAN

Saraçların kullandığı yün kırpıntısı.

BİRUN

Osmanlı sarayında Harem dairesinin ve Enderun'un dışında kalan bölüm.

BOCURGAT

Ağır yükleri çekmek için manivela ile döndürülen ve döndürüldükçe çekilecek şeyin bağlı bulunduğu urganı kendi üzerine saran çıkrık.

AĞAÇÖREN

Aksaray iline bağlı ilçelerden biri.

ATMOSFER

Yeri veya herhangi bir gök cismini saran gaz tabakası, gaz yuvarı. Hava yuvarı. Basınç birimi olarak kullanılan, 15 °C'de deniz yüzeyinde, 76 santimetre uzunluğunda ve tabanı 1 santimetrekare olan cıva sütununun ağırlığı (1 kilogram 33 gram). İçinde yaşanılan ve etkisinde kalınan ortam, hava.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük