İçinde SAHUR geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "sahur" olan, toplam 3 tane kelime bulunuyor. İçerisinde sahur bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu sahur ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında sahur olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SAHUR

Ramazan ayında oruç tutanların gün doğmadan önce belirli saatte yedikleri yemek. Bu yemeğin yendiği vakit.

SAHURE

Sahur vakti doğan kız çocuklarına verilen bir isim.

SAHURLUK

Sahurda yenecek şeyler. Sahurda yemeye elverişli.

  -   -   -  

Anlamında SAHUR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SAHUR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

İNİRİK

Sahur yemeği.

ERTELİK

Sahur yemeği.

SAHÜR

Sahur, bk. sehür, söhür.

DOYALIH

Sahur yemeği (Çayağzı), karşılığı erlik.

SARAŞ

Ramazanda gece yenilen yemek, sahur.

PAŞİF

Sahur.

İLLİK

Başka birine gidecek, verilecek şey : Gız evladı değil mi nasıl olsa illiktir. Derli toplu olmayan, derbeder kişi. Çocukların saklambaç oyununda ebeyi seçmek için çektikleri kur'a. İnsan topluluğu, halk. Sahur yemeği. İnsan. Musalâha, müsalemet, dostluk, barışıklık. itaat, inkiyat. Memleket malı, beylik.

ÖRTELİK

Sahur yemeği.

BAŞDANLIK

Sahur yemeği.

İRLİK

Sahur yemeği.

İRDEN

Sahur.

PAŞEV

Sahur.

ERİCEK

Sahur yemeği. Ankara kenti, Beydili nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Aydın şehri, Buharkent ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Balıkesir şehri, Kavacık nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, Manyas belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Bilecik şehri, Osmaneli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bingöl şehrinde, Servi bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Bolu ilinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bursa şehri, Büyükorhan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Bursa ili, Gürsu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Çankırı şehrinde, Eldivan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Denizli şehri, Çameli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Giresun kenti, Espiye belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Gümüşhane şehri, Şiran ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kahramanmaraş şehrinde, Çardak nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu şehrinde, Seydiler ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Muş şehrinde, Bulanık ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

DÜNNE

Sabah erken, gün ağarmadan: Yarın sabah ava gideceğiz, dünle kalk. Sahur yemeği.

ERTENE

Sahur.

İREKMEK

Sahura kalkmak. Gelişmek, büyümek.

OBAŞTAN

Şafak sökmeden, erkenden, sahur vakti.

RAMAZANİYELİK

Ramazanda iftar ve sahurda yenmek için alınan yiyecekler.

OBAŞDAN

Şafak sökmeden, erkenden, sahur vakti.

İĞİRİK

Sahur yemeği.