İçinde SABUN geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "sabun" olan, toplam 27 tane kelime bulunuyor. İçerisinde sabun bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu sabun ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında sabun olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

14 harfli kelimeler

SABUNCUKARGASI, SABUNLAŞTIRMAK

13 harfli kelimeler

SABUNLAŞTIRMA

12 harfli kelimeler

SABUNCUPINAR

11 harfli kelimeler

SABUNLANMAK, SABUNKÖPÜĞÜ, KARGASABUNU, SABUNLAŞMAK, SABUNÇİÇEĞİ

10 harfli kelimeler

SABUNLANMA, SABUNLAŞMA, SABUNLANIŞ, SABUNLAMAK, SABUNCULAR, SABUNLAYIŞ, SABUNCULUK, SABUNDURUK

9 harfli kelimeler

SABUNTAŞI, SABUNLAMA, SABUNHANE

8 harfli kelimeler

SABUNSUZ, SABUNLUK, SABUNİYE, SABUNLAR

7 harfli kelimeler

SABUNLU, SABUNCU

5 harfli kelimeler

SABUN

Bazı kelimelerin anlamları

SABUN

Kirli ve yağlı şeyleri temizlemekte kullanılan, türlü yağlarla alkaliler birleştirilerek yapılmış olan madde. Bu maddenin kalıp durumunda olan biçimi.

SABUNLAŞMA

Bitkisel veya hayvansal yağların sabun durumuna dönüşmesi.

SABUNLAŞTIRMAK

Bir maddeyi sabun durumuna dönüştürmek.

SABUNKÖPÜĞÜ

Gelip geçici, önemsiz.

SABUNCULAR

Kastamonu kenti, Azdavay ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu kenti, Seydiler belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

SABUNLANMA

Sabunlanmak işi.

SABUNCUKARGASI

Saksağan kuşu.

SABUNLANMAK

Sabunlama işi yapılmak.

KARGASABUNU

Su kenarlarında çıkan, iri yaprakları su ile ele sürülünce köpüren bir ot.

SABUNLAŞTIRMA

Sabunlaştırmak işi.

SABUNLAMAK

Herhangi bir şeyi sabun sürerek yıkamak. Bir nesneyi sabun sürerek kaygan duruma getirmek.

SABUNLANIŞ

Sabunlanma işi.

SABUNCUPINAR

Kütahya şehrindene bağlı bir yerleşim bölgesi.

SABUNLAYIŞ

Sabunlama işi.

SABUNÇİÇEĞİ

Sabunotu, çöğenotu, saponaria officinalis, caryophylaceae.

SABUNLAŞMAK

Sabun durumuna gelmek.

  -   -   -  

Anlamında SABUN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SABUN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SABUNCU

Sabun yapan veya satan kimse.

SABUNSUZ

İçinde sabun bulunmayan. Sabun sürülmeden.

BASYA

Sapotgillerden, tohumlarından sabunculukta kullanılan bir yağ elde edilen, Asya'da yetişen bir ağaç (Basia).

LİFLENMEK

Lif oluşmak. Lifle sabunlanmak.

ŞAMPUAN

Çoğunlukla saç yıkamakta kullanılan, kokulu ve bol köpüklü bir tür sıvı sabun.

ÇÖVEN

Kökü ve dalları, suyu sabun katılmış gibi köpürten, kir temizleyici bir bitki, sabun otu, helvacı kökü (Saponaria officinalis). Çevgen.

SABUNLAMA

Sabunlamak işi.

CIBAR

Bebeklikten çıkmış çocuk. Zayıf çocuk. Bel ağrılarında, kırık ve çıkık tedavisinde kullanılan iç yağı ve karasakız karışımı yakı. Yağ ve benzerleri sıvıların tortusu. Çiçek hastalığı. Geçim darlığı çeken, yoksul, züğürt. Yumurta, sabun vs. ile yapılan bir tür merhem.

ACISU

Maden suyu. İçmeye elverişli olmıyan tuzlu, kireçli, kükürtlü su. Deniz kenarından kaynıyarak çıkan tuzlu su. Çıban, sivilce ve yanığın içindeki sarı su, iltihap. Sabunlaşma sonunda kalan kostik suyu. Karın ağrısına iyi gelen kekik veya filiskin (Mentha silvestris) suyu. Eskiden firengiye ilâç olarak kullanılan ve iyodür dö sodyumla yapılan bir ilâç. Rakı. Madensuyu. Orta derecede tuzluluğu olan su. Ankara ilinde, Beypazarı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Denizli şehri, Sarayköy ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kocaeli şehri, Derbent bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ili, Asarcık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sinop şehrinde, Gerze ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Tokat ili, İğdir nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Trabzon şehrinde, Akçaabat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

LİFLEMEK

Vücudu lifle sabunlamak.

GLİSERİN

Yağlı maddelerden, sabunlaştırma yoluyla çıkarılan, renksiz, tatlı şurup kıvamındaki sıvı (CH2 OH-CHOH-CH2 OH).

SABUNHANE

Sabun yapılmış olan yer.

BAŞÖREN

Adana ili, Sağkaya. Afyon şehrinde, Şuhut belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Ankara ili, Beypazarı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Ankara şehri, Çeltikçi bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Ankara ili, Pazar bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Diyarbakır kenti, Tepe nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum ili, Pasinler ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Eskişehir şehrinde, Alpu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu ilinde, Akkaya nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu ili, Azdavay ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kütahya şehrinde, Sabuncu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Malatya şehri, Kuluncak ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Sivas şehrinde, Altınyayla ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Sincan bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas ili, Şarkışla ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas ili, Yazyurdu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa şehrinde, Akziyaret nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Şanlıurfa kenti, Yardımcı bucağına bağlı bir bölge. Zonguldak şehri, Ormanlı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

KETENCİK

Deniz yosununun ince bir cinsi (Muscus arboreus). Bu bitkiden elde edilen, sabun yapımında ve ressamlıkta kullanılan bir yağ. Turpgillerden, küçük sarı çiçekli, yağlı bir bitki (Chamaelina sativa).

SABUNLUK

İçine sabun konulan küçük kap. Sabun yapımına elverişli olan.

ÇİĞİRDİK

Haşhaşla pekmezin karıştırılıp kaynatılmasından meydana gelen tatlı. Filiz, taze yaprak. Çiçek tomurcuğu. Ökse otu. İlk yağmurdan sonra çıkan çimen. Özellikle sabun gibi küçülen şeylerin küçük parçası: Fazla sabunlanmayacağım, bir çiğirdik yeter. Başa giyilen takkenin kenarına yapılan işleme. Pembe renk. Ağacın körpe ince dalları.

SABUNCULUK

Sabuncunun işi.

ARAV

Yan kirli, sabunlu çamaşır suyu: Bu aravı tenekeye dök. Çökertilen ayrandan geriye kalan su. Yemek artığı. Sebep, yol, uğur: Ben de senin aravına yandım.

SABUNLU

İçinde sabun eritilmiş. Sabun sürülmüş fakat durulanmamış.

BELESTİK

Ele sürünce sabun gibi köpüren bir çeşit bitki.