İçinde SI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 4462 tane kelime bulunuyor. İçerisinde sı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu sı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında sı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ANLAMSIZLAŞTIRMAK, BAĞIMSIZLAŞTIRMAK, DAMAKSILLAŞTIRMAK, DUYARSIZLAŞTIRMAK, TARAFSIZLAŞTIRMAK, ACIMASIZLAŞABİLME, ANLAMSIZLAŞABİLME, CANSIZLAŞTIRILMAK, ÇALIŞTIRICISIZLIK, İMKANSIZLAŞTIRMAK, İTİBARSIZLAŞTIRMA, KARACAÖRENYAYLASI, KİRKİTNAMAZLAĞASI, OLANAKSIZLAŞTIRMA, SABIRSIZLANDIRMAK, SIÇRARKUYRUKLULAR, SIDIKLIKÜÇÜKBOĞAZ, SİLAHSIZLANDIRMAK, ŞEYTANNAMAZLIĞASI, ULUSLARARASICILIK, ULUSLARARASILAŞMA

16 harfli kelimeler

ANLAMSIZLAŞTIRMA, BAĞIMSIZLAŞTIRMA, DAMAKSILLAŞTIRMA, DENİZISIRGANLARI, DUYARSIZLAŞTIRMA, FRANSIZLAŞTIRMAK, GECESEFASIGİLLER, İKTİDARSIZLAŞMAK, MİLLETLERARASICI, TARAFSIZLAŞTIRMA, AFRİCANDERSIĞIRI, ANLAYIŞSIZCASINA, ANLAYIŞSIZLAŞMAK, ARTDAMAKSILLAŞMA, BİLGİSAYARSIZLIK, CANSIZLAŞABİLMEK, CANSIZLAŞTIRILMA, DAYANIKSIZLAŞMAK, HACIALİPALANGASI, ISILAĞIRLIKÖLÇÜM, IŞIMISILIŞILDAMA, İMKANSIZLAŞTIRMA, KARAHİSARTATLISI, KAYALAKSOLAKLISI, KROLLDAĞLAYICISI, KURALSIZLAŞTIRMA, SABIRSIZLANDIRMA, SIÇRARFAREGİLLER, SIKLAŞTIRABİLMEK, SIRADANLAŞTIRMAK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ANTRENMANSIZLIK, CANSIZLAŞTIRMAK, DERMANSIZLAŞMAK, FRANSIZLAŞTIRMA, İKTİDARSIZLAŞMA, İTİBARSIZLAŞMAK, OLANAKSIZLAŞMAK, SIĞIRDİLİGİLLER, YANSIZLAŞTIRMAK, ANLAYIŞSIZLAŞMA, ARSIZLAŞABİLMEK, AYRICALIKSIZLIK, BEEFMAKERSIĞIRI, CANSIZLAŞABİLME, DAYANIKSIZLAŞMA, DÖNENCELERARASI, FAHRİBEYMEZRASI, FISILDAYABİLMEK, GIRTLAKSILLAŞMA, HÜRREMPALANGASI, HÜSEYİNBEYOBASI, ISILDÜZENLEYİCİ, ISILELEKTRİKLİK, İNSANCOĞRAFYASI, KIRSIÇANIMSILAR, KISITLAYABİLMEK, KÖKBOYASIGİLLER, LEİSCHMANBOYASI, MANTIKSIZCASINA, MELENDEREAYVASI, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ANGAJMANSIZLIK, ANLAMSIZLAŞMAK, BAĞIMSIZLAŞMAK, BAĞLANTISIZLIK, BASIKLAŞTIRMAK, CANSIZLAŞTIRMA, ÇAPRAZLAMASINA, DAMAKSILLAŞMAK, DUYARSIZLAŞMAK, KAVRAYIŞSIZLIK, KULLANIŞSIZLIK, MİLLETLERARASI, MUASIRLAŞTIRMA, MÜSAMAHASIZLIK, OLANAKSIZLAŞMA, ORMANSIZLAŞMAK, RAHATSIZLANMAK, SABIRSIZLANMAK, SICAKLAŞTIRMAK, SIFATLANDIRMAK, SIFATLAŞTIRMAK, SIKLAŞTIRILMAK, SINIFLANDIRMAK, SINIRLANDIRMAK, SIVIKLAŞTIRMAK, STANDARTSIZLIK, TEŞKİLATSIZLIK, TOLERANSSIZLIK, VASIFLANDIRMAK, VELHASILIKELAM, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ALDIRIŞSIZLIK, ANLAMSIZLAŞMA, ANLAYIŞSIZLIK, BAKIŞIMSIZLIK, DAMAKSILLAŞMA, DİPLOMASIZLIK, DUDAKSILLAŞMA, DUYARSIZLAŞMA, FARKSIZLAŞMAK, FRANSIZLAŞMAK, HEYECANSIZLIK, İHTİRASSIZLIK, İHTİYATSIZLIK, İKTİDARSIZLIK, İKTİSATSIZLIK, İMTİYAZSIZLIK, İNSİCAMSIZLIK, İNTİZAMSIZLIK, İRTİBATSIZLIK, İSTİDATSIZLIK, KADINSILAŞMAK, MADALYASIZLIK, MALUMATSIZLIK, MÜSAVATSIZLIK, MÜTEHASSISLIK, ORMANSIZLAŞMA, PATAVATSIZLIK, PISIRIKLAŞMAK, PROGRAMSIZLIK, RAHATSIZLANMA, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABARTISIZLIK, ANTRENMANSIZ, AYRICALIKSIZ, BAMYATARLASI, BAŞARISIZLIK, BUDALACASINA, BÜLBÜLYUVASI, CANSIZLAŞMAK, ÇARŞAFSIZLIK, ÇILGINCASINA, ÇOBANÇANTASI, DERMANSIZLIK, DURAKSAMASIZ, FARKSIZLAŞMA, FRANSIZLAŞMA, GÜNDÜZSEFASI, İNSANIMSILAR, İTİBARSIZLIK, İTİKATSIZLIK, İTİMATSIZLIK, KADINSILAŞMA, KANSIZLAŞMAK, LEYLEKGAGASI, MAĞRURCASINA, MAKSATSIZLIK, MAKYAJSIZLIK, MANTIKSIZLIK, MUASIRLAŞMAK, MUTAASSIPLIK, OLANAKSIZLIK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AHLAKSIZLIK, AKŞAMSEFASI, ALAKASIZLIK, ANGAJMANSIZ, ANLAMSIZLIK, APTALCASINA, ARABASIZLIK, ARIZASIZLIK, ARSIZLANMAK, ARSIZLAŞMAK, ASILMIŞADAM, AYRIMSIZLIK, BAĞIMSIZLIK, BAĞLANTISIZ, BAKIMSIZLIK, BASINÇLAMAK, BASINÇÖLÇER, BAŞMUBASSIR, BOYLAMASINA, CANSIZLAŞMA, CEVAPSIZLIK, ÇAĞRIŞIMSIZ, ÇALIMSIZLIK, ÇALKANTISIZ, ÇARPINTISIZ, ÇILDIRASIYA, DAKİKASINDA, DENİZÇAKISI, DEVAMSIZLIK, DOLAMBAÇSIZ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABARTMASIZ, ACIMASIZCA, ADAMCASINA, ADAMSIZLIK, ADEMELMASI, AĞAÇSIZLIK, AĞRISIZLIK, AHLAKSIZCA, AKILSIZLIK, AKINKAYASI, AKTARMASIZ, ALDIRIŞSIZ, AMAÇSIZLIK, AMANSIZLIK, AMBALAJSIZ, ANLAYIŞSIZ, ARAÇSIZLIK, ARSIULUSAL, ASILSIZLIK, AVANTAJSIZ, AYAKSIZLAR, AYARSIZLIK, AYNASIZLIK, AYRIKSILIK, AZIKSIZLIK, BABASIZLIK, BAHARATSIZ, BAHTSIZLIK, BAKIŞIMSIZ, BASIMCILIK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABARTISIZ, ACISIZLIK, AKINTISIZ, AKIŞMASIZ, AKSIRIKLI, AKSIRTMAK, ALTINIMSI, AMANSIZCA, ANASIZLIK, APANSIZIN, ARALIKSIZ, ASILANMAK, ASIRLARCA, ASLANIMSI, AŞISIZLIK, AYRICASIZ, BADANASIZ, BAĞCIKSIZ, BAKIRIMSI, BASAMAKSI, BASICILIK, BASIÖLÇER, BAŞARISIZ, BAŞLIKSIZ, BAŞSIZLIK, BAYATSIMA, BEYAZIMSI, BİLVASITA, BUZAĞISIZ, CANSIZLIK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ACIMASIZ, AÇIKÇASI, ADSIZLIK, AĞACIMSI, AHLAKSIZ, AKSIRMAK, AKSIRTMA, ALAKASIZ, ALKARISI, ANLAMSIZ, ARABASIZ, ARIZASIZ, ARSIZLIK, ASILANMA, AYRIKSIZ, AYRIMSIZ, BACAKSIZ, BAĞIMSIZ, BAKIMSIZ, BAKLAMSI, BALIKSIZ, BASAKSIZ, BASIKLIK, BASILMAK, BASIMEVİ, BASINÇLI, BASKISIZ, BIYIKSIZ, BOĞAZSIZ, BUCAKSIZ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AÇKISIZ, ADAKSIZ, ADAMSIZ, AĞAÇSIZ, AĞIZSIL, AĞIZSIZ, AĞLAMSI, AĞRISIZ, AKILSIZ, AKSIRIK, AKSIRIŞ, AKSIRMA, AMAÇSIZ, AMANSIZ, ANITSIZ, ANSIZIN, APANSIZ, ARAÇSIZ, ARKASIZ, ARSIZCA, ASILMAK, ASILSIZ, ASIRLIK, ASTASIM, AYAKSIZ, AYARSIZ, AYIPSIZ, AYNASIZ, AYRIKSI, AZATSIZ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABASIZ, ACIMSI, ACISIZ, AĞAÇSI, ALAYSI, ANASIL, ANASIR, ANASIZ, ANITSI, ANTSIZ, ARASIZ, ASILIŞ, ASILLI, ASILMA, ASILTI, ASINTI, AŞISIZ, BAĞSIZ, BASICI, BASILA, BASILI, BASINÇ, BAŞSIZ, BAZISI, BOĞASI, BURASI, CAMSIZ, CANSIZ, CARSIZ, CAZSIZ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ADSIZ, ANSIZ, ARSIZ, ASILI, AYSIZ, BASIK, BASIM, BASIN, BASIŞ, CAMSI, DALSI, FASIK, FASIL, HASIL, HASIM, HASIR, HISIM, ISSIZ, KASIK, KASIM, KASIR, KASIT, KISIK, KISIM, KISIR, KISIŞ, KISIT, MISIR, MUSIR, NASIL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AĞSI, ASIK, ASIL, ASIM, ASIR, BASI, ISIL, ISIN, SASI, SIDK, SIĞA, SIKI, SILA, SIMA, SIPA, SIRA, SIRF, SIRP, SIRT, SIVA, SIVI, SIZI, AKSI, ASIF, ASIG, ASIĞ, ASIH, DOSI, GASI, HASI, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ASI, ISI, SIĞ, SIK, SIR, SIH, SIL, SIV, SIY

2 harfli kelimeler

SI

Bazı kelimelerin anlamları

SI

Çizgi. Uluslararası birim sistemi (systéme International d'Unités) için bir kısaltma olup, başlıca yedi temel birim (uzunluk için metre, m; kütle için kilogram, kg; zaman için saniye, s; elektrik akımı için amper, amp; sıcaklık için Kelvin, K; madde miktarı için, mol; aydınlatma şiddeti için, kandil, cd) esas olan ve birçok ülke tarafından kabul edilen bir metrik sistem. Uluslararası birim sistemi.

ACIMASIZLAŞABİLME

Acımasızlaşabilmek işi veya durumu.

ANLAMSIZLAŞABİLME

Anlamsızlaşabilmek işi.

KİRKİTNAMAZLAĞASI

Duvara asılan kilim ya da palaz. (Yeşilova Aksaray Niğde).

İMKANSIZLAŞTIRMAK

Olanaksızlaştırmak.

BAĞIMSIZLAŞTIRMAK

Bağımsız duruma getirmek.

ANLAMSIZLAŞTIRMAK

Anlamsız duruma getirmek.

TARAFSIZLAŞTIRMAK

Tarafsız duruma getirmek.

DAMAKSILLAŞTIRMAK

Bir fonemin boğumlanma noktasını sert damağa doğru kaydırmak.

ÇALIŞTIRICISIZLIK

Çalıştırıcısız olma durumu, antrenörsüzlük.

KARACAÖRENYAYLASI

Eskişehir kenti, Kaymaz nahiyesine bağlı bir bölge.

SABIRSIZLANDIRMAK

Sabırsızlanma işini yaptırmak.

CANSIZLAŞTIRILMAK

Cansız duruma getirilmek.

OLANAKSIZLAŞTIRMA

Olanaksızlaştırmak işi, imkânsızlaştırma.

İTİBARSIZLAŞTIRMA

İtibarsızlaştırmak işi.

DUYARSIZLAŞTIRMAK

Duyarlılığını ortadan kaldırmak, duyarsız duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında SI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABARTMASIZ

Abartısız.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTISIZLIK

Abartısız olma durumu.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.