İçinde SÜ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 1935 tane kelime bulunuyor. İçerisinde sü bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu sü ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında sü olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇÖZÜMSÜZLEŞTİRMEK, KALKERLİSÜNGERLER, KÜLTÜRSÜZLEŞTİRME, NARINCALISÜLEYMAN, ÖKSÜZOĞLANÇİĞDEMİ, ÖLÜMSÜZLEŞEBİLMEK, ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLME, SÜPERFOLİKÜLASYON, YÜZSÜZLEŞTİRİLMEK

16 harfli kelimeler

ÖLÜMSÜZLEŞTİRMEK, SÜPERMARKETÇİLİK, ÇÖZÜMSÜZLEŞTİRME, DİMETİLSÜLFOKSİT, HETEROSEKSÜELLİK, LİGNOSÜLFONATLAR, ÖKSÜZOĞLANÇİÇEĞİ, ÖLÜMSÜZLEŞEBİLME, SANSÜRLEYEBİLMEK, SÜMÜKLEĞENBÖCEĞİ, SÜPERFEKONDASYON, SÜREĞENLEŞTİRMEK, SÜREKLİLEŞTİRMEK, TİLKİSÜLEYMANİYE, YÜZSÜZLEŞTİRİLME

15 harfli kelimeler

MUHAYYERSÜMBÜLE, ÖKSÜZSEVİNDİREN, ÖLÜMSÜZLEŞTİRME, SÜBLİMLEŞTİRMEK, YÜZSÜZLEŞTİRMEK, GÖKÇESÜLEYMANLI, GÜÇSÜZLEŞTİRİCİ, HACISÜLEYMANBEY, HİPERİNSÜLİNEMİ, HİPERSEKSÜALİTE, İNTERSEKSÜALİTE, KÜLTÜRSÜZLEŞMEK, MOLLASÜLEYMANLI, ÖKSÜZLERSOFRASI, SANSÜRLEYEBİLME, SARISÜLEYMANLAR, SÜLEYMANHACILAR, SÜLFADİMETOKSİN, SÜLFAMETOKSAZOL, SÜMÜKLEENHÖCEĞİ, SÜPERENFEKSİYON, SÜREĞENLEŞTİRME, SÜREKLİLEŞTİRME, SÜRÜKLENEBİLMEK, SÜRÜKLEYEBİLMEK

14 harfli kelimeler

HOMOSEKSÜELLİK, SÜBLİMLEŞTİRME, SÜRÜKLENDİRMEK, SÜRÜKLEYİCİLİK, SÜTLEĞENGİLLER, TAHAMMÜLSÜZLÜK, YÜZSÜZLEŞTİRME, ANTRENÖRSÜZLÜK, ÇÖZÜMSÜZLEŞMEK, GÖDÜRSÜZLENMEK, HİPOİNSÜLİNEMİ, HİPOİNSÜLİNİZM, HİPOSEKSÜELİTE, HOMOSEKSÜELİTE, KARASÜLEYMANLI, KÜÇÜKSÜMBÜLLER, KÜLTÜRSÜZLEŞME, MEİSTERDÖNGÜSÜ, OSURGANBÖĞCÜSÜ, SÜLEYMANBEYLER, SÜLEYMANFAKILI, SÜLEYMANHÜYÜĞÜ, SÜPERİKONOSKOP, SÜPEROVULASYON, SÜRATLENDİRMEK, SÜRDÜRÜMLENMEK, SÜRÜKLENEBİLME, SÜRÜKLEYEBİLME, YUKARISÜLMENLİ

13 harfli kelimeler

BASÜBADELMEVT, GÜRÜLTÜSÜZLÜK, GÜVERCİNGÖĞSÜ, HETEROSEKSÜEL, KOLESTEROLSÜZ, MÜHRÜSÜLEYMAN, ÖLÜMSÜZLEŞMEK, ÖTÜMSÜZLEŞMEK, SAĞGÖRÜSÜZLÜK, SÜMMETTEDARİK, SÜPERMARKETÇİ, SÜREĞENLEŞMEK, SÜRNATÜRALİST, SÜRNATÜRALİZM, SÜRÜKLENDİRME, SÜRÜNDÜRÜLMEK, CADISÜPÜRGESİ, CIVGINSÜPÜRGE, ÇÖZÜMSÜZLEŞME, DÜMSÜYHLEMEYH, EFENDİKÖPRÜSÜ, FESÜPHANALLAH, HOŞGÖRÜSÜZLÜK, KARŞISÜRTÜNME, LİGNOSÜLFONAT, MOLLASÜLEYMAN, OSURGANBÖCÜSÜ, ÖĞSÜZYAMALIĞI, ÖKSÜZYAMALIĞI, ÖZYAŞAMÖYKÜSÜ, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BİSEKSÜELLİK, ÇOBANSÜZGECİ, GÜRÜLTÜSÜZCE, KONSÜLTASYON, KÜLTÜRSÜZLÜK, METROSEKSÜEL, ÖKSÜZDOYURAN, ÖLÜMSÜZLEŞME, ÖTÜMSÜZLEŞME, REİSÜLKÜTTAP, SANSÜRLENMEK, SÜBLİMLEŞMEK, SÜLFÜRİMETRE, SÜMSÜKGİLLER, SÜMSÜKLEŞMEK, SÜNGERLEŞMEK, SÜNNETSİZLİK, SÜPÜRGECİLİK, SÜREĞENLEŞME, SÜRTÜKLEŞMEK, SÜRTÜŞTÜRMEK, SÜRÜNDÜRÜLME, SÜSLEMECİLİK, SÜSLENDİRMEK, SÜTLENDİRMEK, SÜZGÜNLEŞMEK, TRANSSEKSÜEL, YÜZSÜZLEŞMEK, ESMERSÜMÜKLÜ, GÖĞÜMSÜREMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ALKOLSÜZLÜK, ANTRENÖRSÜZ, BEŞİKÖRTÜSÜ, ÇÖZÜMSÜZLÜK, DÖNÜŞSÜZLÜK, GÖNÜLSÜZLÜK, GÖRGÜSÜZLÜK, HOMOSEKSÜEL, HOPARLÖRSÜZ, HÜKÜMSÜZLÜK, HÜZÜNSÜZLÜK, KUYRUKSÜREN, MAATTEESSÜF, ÖLÇÜTSÜZLÜK, ÖRGÜTSÜZLÜK, PÜRÜZSÜZLÜK, PÜTÜRSÜZLÜK, SANSÜRCÜLÜK, SANSÜRLEMEK, SANSÜRLENME, SÜBLİMLEŞME, SÜBVANSİYON, SÜFLİLEŞMEK, SÜLFATLAŞMA, SÜLFÜRLEMEK, SÜLÜNGİLLER, SÜMBÜLTEBER, SÜMEROLOJİK, SÜMSÜKLEŞME, SÜNGERCİLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

GÖTÜRÜMSÜZ, GÜRÜLTÜSÜZ, HAKKISÜKUT, HALİSÜDDEM, KÜKÜRDÜMSÜ, MANİKÜRSÜZ, ÖDÜNSÜZLÜK, ÖLÇÜSÜZLÜK, ÖTÜMSÜZLÜK, PÜSÜRÜKLÜK, SAĞGÖRÜSÜZ, SANSÜALİZM, SANSÜRLEME, SÜFLİLEŞME, SÜLFATLAMA, SÜLFİTLEME, SÜLFÜRLEME, SÜMKÜRTMEK, SÜNGÜLEMEK, SÜNGÜLENME, SÜNGÜLEŞME, SÜNNETLEME, SÜPRÜNTÜCÜ, SÜPÜRGELİK, SÜPÜRÜLMEK, SÜRÇTÜRMEK, SÜRÇÜLİSAN, SÜREGELMEK, SÜREKLİLİK, SÜRESİZLİK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AKSÜLAMEL, BİSEKSÜEL, DÜŞSÜZLÜK, GOLSÜZLÜK, GÖZLÜKSÜZ, GÖZSÜZLÜK, GUSÜLHANE, GÜÇSÜNMEK, GÜÇSÜZLÜK, GÜMRÜKSÜZ, GÜMÜŞÜMSÜ, KONSENSÜS, KÖKSÜZLÜK, KÖMÜRÜMSÜ, KÜKÜRTSÜZ, KÜLTÜRSÜZ, ÖKSÜRTMEK, ÖKSÜRÜKLÜ, PÖRSÜKLÜK, PÜSKÜLSÜZ, REASÜRANS, SÜMKÜRMEK, SÜMSÜKLÜK, SÜNDÜRMEK, SÜNEPELİK, SÜNGERLER, SÜNGÜLEME, SÜNNETLİK, SÜNNETSİZ, SÜPÜRGECİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALKOLSÜZ, BİSÜLFAT, BİSÜLFÜR, BÜKÜMSÜZ, BÜZGÜSÜZ, ÇÖZÜMSÜZ, ÇÜRÜKSÜZ, DÖNÜŞSÜZ, DÜĞÜMSÜZ, DÜĞÜNSÜZ, DÜZGÜSÜZ, GÖNÜLSÜZ, GÖRGÜSÜZ, GÜÇSÜNME, GÜÇSÜZCE, GÜMÜŞSÜZ, HÜKÜMSÜZ, HÜZÜNSÜZ, KÖRÜKSÜZ, KÜSÜŞMEK, MÜHÜRSÜZ, ÖKSÜRMEK, ÖKSÜRTME, ÖKSÜZLÜK, ÖRGÜTSÜZ, PODÖSÜET, PÖRSÜMEK, PÜRÜZSÜZ, PÜSÜRSÜZ, PÜTÜRSÜZ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BÜYÜKSÜ, FAULSÜZ, GÜMÜŞSÜ, İNSÜLİN, KÜSÜŞME, ÖDÜNSÜZ, ÖKSÜRME, ÖKSÜRÜK, ÖKSÜRÜŞ, ÖLÇÜSÜZ, ÖMÜRSÜZ, ÖRGÜSÜZ, ÖRTÜSÜZ, ÖTÜMSÜZ, ÖZÜRSÜZ, PARDÖSÜ, PÖRSÜME, PÜSÜRLÜ, SEKSÜEL, SÜBEKLİ, SÜBLİME, SÜDREME, SÜLÜĞEN, SÜLÜKÇÜ, SÜLÜMEN, SÜMBÜLE, SÜMBÜLİ, SÜMERCE, SÜMÜKLÜ, SÜMÜKSÜ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABSÜRT, ÇÖPSÜZ, DÜŞSÜZ, GÖZSÜZ, GÜÇSÜZ, KAPSÜL, KONSÜL, KÖKSÜZ, KÜSÜLÜ, SANSÜR, SÖZSÜZ, SÜBYAN, SÜHEYL, SÜLALE, SÜLFAT, SÜLFİT, SÜLFÜR, SÜLİNE, SÜMBÜL, SÜMTER, SÜNDÜS, SÜNEPE, SÜNGER, SÜNMEK, SÜNNET, SÜRAHİ, SÜRÇME, SÜRELİ, SÜRGİT, SÜRGÜN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

GUSÜL, HÜSÜN, KÖKSÜ, KÜRSÜ, ÖKSÜZ, PESÜS, PÜSÜR, SÜBEK, SÜBUT, SÜCUT, SÜFLİ, SÜKSE, SÜLÜS, SÜMEK, SÜMEN, SÜMER, SÜMÜK, SÜNME, SÜNNİ, SÜPER, SÜREÇ, SÜREK, SÜRFE, SÜRGÜ, SÜRME, SÜRRE, SÜRUR, SÜRÜM, SÜRÜŞ, SÜSEN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KÜSÜ, SÜET, SÜİT, SÜJE, SÜLF, SÜNE, SÜRÜ, AYSÜ, BİSÜ, EKSÜ, ERSÜ, ESÜK, KÖSÜ, OSÜN, ÖĞSÜ, ÖKSÜ, ÖRSÜ, ÖSÜS, ÖSÜZ, ÖZSÜ, PÜSÜ, SÜBE, SÜBÜ, SÜCE, SÜCİ, SÜCÜ, SÜDE, SÜEL, SÜEN, SÜER, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

SÜS, SÜÇ, SÜD, SÜM, SÜR, SÜT

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Su. Asker, çeri, leşker. Güç, kuvvet. Asker, ordu.

SÜPERFOLİKÜLASYON

Dışarıdan gonagotropik hormon uygulamasıyla çok sayıda folikülün gelişmesinin uyarılması.

LİGNOSÜLFONATLAR

Ayırıcılar, kararlaştırıcılar, emülsiyonlaştırıcı ve kompleks yapıcı reaktifler, öğütücüler gibi çok geniş kullanım alanına sahip bileşikler.

SÜPERMARKETÇİLİK

Süpermarketçinin işi veya mesleği.

KALKERLİSÜNGERLER

(Calcarea),iyi bilinir.

ÖKSÜZOĞLANÇİĞDEMİ

Afyon bitkisi.

NARINCALISÜLEYMAN

Manisa kenti, Kula ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ÇÖZÜMSÜZLEŞTİRME

Çözümsüzleştirmek işi.

HETEROSEKSÜELLİK

Heteroseksüel olma durumu.

DİMETİLSÜLFOKSİT

Ağacın işlenmesi sırasında elde edilen, birçok madde için iyi bir çözücü ve nem çekici özelliğe sahip, ağrı kesici, yangı önleyici, mantarlar ve bakterilerin gelişmesini engelleyici etkileri olan bir madde.

KÜLTÜRSÜZLEŞTİRME

Kültürsüzleştirmek işi.

ÖLÜMSÜZLEŞEBİLMEK

Ölümsüzleşme imkânı veya olasılığı bulunmak.

YÜZSÜZLEŞTİRİLMEK

Yüzsüzleşme işi yaptırılmak.

ÖLÜMSÜZLEŞTİRMEK

Ölümsüz duruma getirmek.

ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLME

Ölümsüzleştirilmek.

ÇÖZÜMSÜZLEŞTİRMEK

Çözümsüz duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında SÜ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SÜ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

AGANTA

Yısa veya laçka edilmekte olan bir halatın ve zincirin kısa bir süre elde tutulup bırakılmaması için verilen emir.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ADAY

Bir görev, bir iş için kendini ileri süren veya başkaları tarafından ileri sürülen kimse. Bir iş için yetiştirilmekte, eğitilmekte olan kimse, namzet.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

AFYON

Olgunlaşmamış haşhaş kapsüllerine yapılmış olan çiziklerden sızan, güçlü bir zehir olmakla birlikte içinde morfin, kodein vb. uyuşturucular bulunan madde.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ADCILIK

Kavramların gerçek varlıklar olduğunu kabul eden, kavram gerçekliğine karşıt olarak tümel kavramların yalnızca nesnelerin adları olduğunu ileri süren görüş, isimcilik, nominalizm.

AFYONLAMAK

Afyon vererek uyuşturmak, uyutmak. Birini telkin yoluyla doğru düşünmesini önleyerek zararlı bir yola sürüklemek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük