İçinde RUN geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "run" olan, toplam 243 tane kelime bulunuyor. İçerisinde run bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu run ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında run olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

SİVRİBURUNBALIĞI

14 harfli kelimeler

BRUNNERBEZLERİ, BÜYÜKBURUNAĞIL, KORUNULABİLMEK, KÜÇÜKBURUNAĞIL, YENİTORUNOBASI

13 harfli kelimeler

TURUNCULAŞMAK, TURUNCUMTIRAK, KORUNAKSIZLIK, KORUNULABİLME, KURUNTUSUZLUK, YANDURUNULMAK

12 harfli kelimeler

HÜSNÜKURUNTU, TURUNCULAŞMA, TURUNÇGİLLER, AHLATLIBURUN, BALABANBURUN, FURUNKULOZİS, KORUNABİLMEK, KORUNAKLILIK, KURUNTULULUK, TORUNSOLAKLI, ZERUNYAZLIĞI

11 harfli kelimeler

KARBORUNDUM, SORUNSUZLUK, ARAKORUNCAK, BURUNCULLUK, BURUNDEMİRİ, DESTURUNSUZ, DURUNDURMAK, KORUNABİLME, KORUNAKLAMA, URUNDULAMAK

10 harfli kelimeler

BURUNDURUK, BURUNLAMAK, BURUNSALIK, İSKENDERUN, KORUNAKSIZ, KORUNGALIK, KURUNTUSUZ, TURUNCUMSU, ZORUNLULUK, KEPÇEBURUN, BULARUNÇÜN, BURUNARKAÇ, BURUNCALIK, BURUNÇAYIR, BURUNDUĞIN, BURUNKAPAN, BURUNKIŞLA, DUDUBURUNU, FURUNKULOZ, FURUNKULUS, GERUNDİVUM, GİRDEBURUN, GÖNYEBURUN, HARUNUŞAĞI, HÜYÜKBURUN, KARGABURUN, KESMEBURUN, KIZILBURUN, KODUKBURUN, KORUNULMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BURUNDİLİ, ENDERUNLU, GAGABURUN, KABABURUN, KAMERUNLU, KARABURUN, KORUNAKLI, KORUNUMLU, KURUNTUCU, KURUNTULU, AKÇAGURUN, AVLUBURUN, BABATORUN, BURUNAĞIL, BURUNAĞZI, BURUNBAŞI, BURUNDAĞI, BURUNDALI, BURUNKAYA, BURUNLAMA, ESENBURUN, GERUNDİUM, HARUNUSTA, KARACURUN, KARUNKULA, KAYABURUN, KORUNULMA, MUTUĞRUNA, ORTABURUN, TURUNÇOTU, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BURUNLUK, BURUNSAK, DESTURUN, KORUNCAK, KORUNMAK, ORUNLAMA, SAFDERUN, SAVRUNTU, SORUNSAL, SORUNSUZ, VURUNMAK, ZORUNLUK, BARUNOTU, BİZBURUN, BOŞBURUN, BOZBURUN, BURUNCUK, BURUNKÖY, BUYRUNTU, FURUNKUL, GORUNMAK, HANBURUN, HARUNİYE, HARUNKÖY, HARUNLAR, HURUNMAK, KARUNKÜL, KUMBURUN, ORUNCABU, SIYRUNDI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BURUNLU, BURUNTU, ENDERUN, HAZIRUN, KORUNAK, KORUNGA, KORUNMA, KORUNUM, KURUNTU, SORUNLU, TURUNCU, UĞRUNDA, VURUNMA, VURUNTU, ZORUNLU, AKBURUN, AKCURUN, BURUNCA, CURUNLU, ÇURUNGA, DURUNCU, DURUNDU, DURUNUK, FRUNKEL, FRUNKUL, FURUNCU, GAVRUNA, GORUNGA, GURUNTU, HORUNTU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DERUNİ, MARUNİ, TURUNÇ, ARUNDO, BURUNÇ, CURUNA, DOMRUN, FURUNÇ, KORUNÇ, KORUNU, MAVRUN, SONRUN, TIRUNI, TURUNC, UĞURUN, URUNCA, URUNDU, URUNGU

5 harfli kelimeler

BİRUN, BURUN, DERUN, KARUN, KORUN, RUNİK, SORUN, TORUN, UĞRUN, ARUNA, BÜRUN, CURUN, DARUN, DORUN, FURUN, GURUN, HARUN, HORUN, HURUN, KURUN, OĞRUN, PERUN, SERUN, TURUN, UGRUN, YARUN, ZERUN, ZORUN

4 harfli kelimeler

ORUN, URUN

3 harfli kelimeler

RUN

Bazı kelimelerin anlamları

RUN

III-XIII. yüzyıllarda İngiliz İskandinav dillerinde kullanılan alfabenin harflerinin her biri. Göktürk yazıtlarında kullanılan yazı türünün harflerinden her biri.

YENİTORUNOBASI

Aksaray ilinde, Sarıyahşi ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KORUNULABİLMEK

Korunulma imkânı veya olasılığı bulunmak.

TURUNCUMTIRAK

Turuncumsu.

BRUNNERBEZLERİ

Onikiparmak bağırsağının başlangıç kesiminde submukozada yer alan, urogastronla asit mide içeriğini nötralize eden, alkali yapıda salgı üreten tubulo-alveoler müköz bezler, glandule duodenales, onikiparmak bağırsağı bezleri. Urogastron mideden salgılanan hidroklorik asitin salınımını durdurarak ince bağırsaklarda kript epitelinin yenilenmesini sağlar.

KÜÇÜKBURUNAĞIL

Kırşehir ilinde, Mucur ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

TURUNCULAŞMA

Turunculaşmak işi.

KURUNTUSUZLUK

Kuruntusuz olma durumu, evhamsızlık.

KORUNULABİLME

Korunulabilmek işi.

HÜSNÜKURUNTU

Herhangi bir durumu safça kendinden yana iyiye yorma.

BÜYÜKBURUNAĞIL

Nevşehir şehrinde, Hacıbektaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

TURUNCULAŞMAK

Turuncu bir renge girmek.

TURUNÇGİLLER

Sedef otugillerin, turunç, portakal, limon, mandalina vb.ni içine alan bir alt familyası, narenciye.

SİVRİBURUNBALIĞI

Bir çeşit kefal balığı.

KORUNAKSIZLIK

Korunaksız olma durumu.

YANDURUNULMAK

Yakılmak.

  -   -   -  

Anlamında RUN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde RUN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKROMEGALİ

Genel gelişme bittikten sonra el, çene, burun vb. vücudun sivri kısımlarındaki kemiklerin kalınlaşması, büyümesi veya uzaması.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

AKILCILIK

Akla dayanan, doğruluğun ölçütünü duyularda değil, düşünmede ve tümdengelimli çıkarmalarda bulan öğretilerin genel adı, usçuluk, akliye, rasyonalizm, deneycilik karşıtı. Akla ve akıl yolu ile varılan yargıya inanma, akla aykırı veya akıl dışı hiçbir şeyi tanımama davranışı ve tutumu, akliye, rasyonalizm. Bilginin evrensellik ve zorunluluğunun deneyden ve deneye dayanan genellemeden değil, yalnızca akıldan çıkartılabileceğini savunan öğreti, rasyonalizm.

ALGORİTMA

Orta Çağda ondalık sayı sistemine göre, son zamanlarda ise iyi tanımlanmış kuralların ve işlemlerin adım adım uygulanmasıyla bir sorunun giderilmesi veya sonuca en hızlı biçimde ulaşılması işlemi, Harezmi yolu.

ADAMAK

Bir dileğin gerçekleşmesi amacıyla kutsal olduğuna inanılan bir güce niyette bulunmak, nezretmek. İthaf etmek. Bir şeyle yoğun olarak ilgilenmek. Kutsal saydığı bir şey uğruna kendini feda etmek üzere söz vermek. Ayırmak, tahsis etmek.

AL

Kanın rengi, kızıl, kırmızı. Dorunun açığı, kızıla çalan at donu. Aldatma, düzen, tuzak, hile. Yüze sürülen pembe düzgün, allık. Bu renkte olan (at). Alüminyum elementinin simgesi. Bu renkte olan.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

AKSIRIK

Herhangi bir sebeple burun zarının gıcıklanması sonucu solunum kaslarının birdenbire kasılmasıyla ağız ve burundan hızlı, gürültülü soluk boşalması olayı, aksırma, hapşırma, hapşırık.

AHFAT

Erkek torunlar.

AKITMA

Akıtmak işi, isale. Enli bilezik. Un, süt, yağ, yumurta, şeker veya pekmezle yoğrularak cıvık bir duruma getirilen hamurun kızgın sac üzerinde pişirilmesiyle yapılmış olan bir tatlı türü. Hayvanların, özellikle atların alınlarında bulunan ve burunlarına doğru uzanan beyaz leke.

ALABALIK

Alabalıkgillerden, soğuk ve duru sularda yaşayan, eti turuncu ve lezzetli bir tatlı su balığı, ala (Trutta faris).

AHTAPOT

Kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir tür mürekkep balığı (Octopus). Genellikle burun zarı üzerinde çıkan bir ur türü, polip.

AKKARAMAN

Orta ve Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilen, vücudu beyaz, ağız, burun, göz etrafı, kulak ve ayaklarında siyah lekeler bulunabilen, kaba karışık yapağılı, yerli bir tür koyun.

AKSIRMAK

Burun zarlarının gıcıklanması ile solunum kaslarının birdenbire kasılması üzerine, ağız ve burundan hızlı, gürültülü soluk boşaltmak, hapşırmak.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

AHLAK

Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre. Huylar.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.