İçinde RAT geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "rat" olan, toplam 647 tane kelime bulunuyor. İçerisinde rat bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu rat ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında rat olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

BAHARATLANDIRMAK, DEMOKRATİKLEŞMEK, KOOPERATİFLEŞMEK, HİPERHİDRATASYON, PARATİROİDEKTOMİ

15 harfli kelimeler

DEMOKRATİKLEŞME, İMPARATORİÇELİK, KARATAVUKGİLLER, KOOPERATİFÇİLİK, KOOPERATİFLEŞME, SİLSİLEİMERATİP, ANJİYOKERATOZİS, BAHARATLANDIRMA, CERATOPOGONİDAE, DULAVRATYAPRAĞI, HİPOKRATERİFORM, KARATAŞTERZİLER, KERATOSKLERİTİS, PRATİKLEŞTİRMEK, SERATOBRANŞİYAL, SKLEROKERATİTİS

14 harfli kelimeler

ANTİDEMOKRATİK, DEMOKRATLAŞMAK, OPERATÖRLEŞMEK, PARATÜBERKÜLOZ, TEKNOKRATÇILIK, BÜROKRATLAŞMAK, HİPERKERATOZİS, KERATİNİZASYON, KERATOSENTEZİS, OKRATOKSİKOZİS, PRATİKLEŞTİRME, SÜRATLENDİRMEK, YARATILABİLMEK

13 harfli kelimeler

ARİSTOKRATLIK, DEMOKRATİKLİK, OPERATÖRLEŞME, HADEMEİHAYRAT, AKANTOKERATOZ, ANJİYOKERATOM, BÜROKRATLAŞMA, CERATOPHYLLUM, CERATOPHYLLUS, DEHİDRATASYON, DEMOKRATLAŞMA, GÜZELAVRATOTU, HAMARATLAŞMAK, HİPOKERATOZİS, İDİOSİNKRATİK, KAVRATABİLMEK, KERATİNLEŞMEK, KERATOAKANTOM, KERATOELASTİN, KERATOHİYALİN, KERATOMİKOZİS, PARAKERATOZİS, PARATERAPOTİK, PARATİDEKTOMİ, PARATİROİDİZM, PARATİROİTİZM, SIÇRATABİLMEK, SÜRATLENDİRME, TERATOJENEZİS, TETRATİRİDYUM, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ARİSTOKRATİK, BAHARATÇILIK, DEKORATÖRLÜK, FİZYOKRATLIK, HAMARATLAŞMA, İMPARATORİÇE, İMPARATORLUK, İNFİRATÇILIK, KARBONHİDRAT, KERATİNLEŞME, KONFEDERATİF, KOOPERATİFÇİ, NONFİGÜRATİF, PRATİKLEŞMEK, AMİLENHİDRAT, AŞAĞIKARATAŞ, AŞAĞIKIRATLI, CARATHEODORY, DİSKERATOZİS, FİZYOKRATLAR, HORATALAŞMAK, İNVERTEBRATA, KARATOMBALAK, KAVRATABİLME, KERATOGLOBUS, KERATOİRİTİS, KERATOMALASİ, KERATOSÜLFAT, KLORALHİDRAT, MURATFAKILAR, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

DEMOKRATLIK, KARATECİLİK, KONTRATABLA, LABORATUVAR, MÜSTAHZARAT, NİTRATLAŞMA, OPERATÖRLÜK, PRATİKLEŞME, STRATİGRAFİ, SURATSIZLIK, YARATICILIK, AKSELERATÖR, ARATABİLMEK, AŞAĞIARATAN, AVERTEBRATA, AVRATDANMAH, AVRATLANMAK, CHELİCERATA, DEJENERATİF, EKSPEKTORAT, FILDIRATMAK, HACIMURATLI, HOYRATLAMAH, KARATİKENLİ, KARBOHİDRAT, KERATEKTAZİ, KERATİNOSİT, KERATOKONUS, KERATOLİTİK, KERATOLİZİS, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ARİSTOKRAT, BAHARATSIZ, BÜROKRATİK, DEFİBRATÖR, DEMOKRATİK, HAMARATLIK, İSTİHBARAT, KARBÜRATÖR, KONTRATSIZ, KOOPERATİF, KORPORATİF, MORATORYUM, MUKADDERAT, MUKARRERAT, MÜCEVHERAT, NAKARATSIZ, STRATOSFER, YARATILMAK, ANSIRATTAN, ARATABİLME, ARATTIRMAK, BARBİTÜRAT, BARBÜTİRAT, BEMDEMURAT, CARATILMAK, CILTRATMAK, DEHİDRATAZ, DEMİRGIRAT, ELİBARATLİ, FENVALERAT, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ASPİRATÖR, BAHARATÇI, BAHARATLI, BARATARYA, DEKORATİF, DEKORATÖR, DOĞRATMAK, FEDERATİF, FİGÜRATİF, FİZYOKRAT, HAMARATÇA, HOYRATLIK, İMPARATOR, İNFİRATÇI, JENERATÖR, KARATABAN, KARATAVUK, KAVRATMAK, KAZARATAR, KERATİNLİ, KIVRATMAK, KONTRATAK, KONTRATLI, LİTERATÜR, MARATONCU, MASKARATA, MUHABERAT, MÜZAKERAT, NAKARATLI, OPERATRİS, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BÜROKRAT, DEMOKRAT, DOĞRATMA, FITRATEN, HİDRATLI, HOYRATÇA, İSTİTRAT, KARATECİ, KARATURP, KAVRATMA, KIRATLIK, KIVRATMA, MAZARRAT, MODERATO, MÜSKİRAT, NİTRATİN, NİTRATLI, OPERATÖR, ORATORYO, PRATİKTE, PREPARAT, SIÇRATMA, STRATEJİ, SURATSIZ, TAHRİRAT, TAKSİRAT, TARATMAK, TARTARAT, TENVİRAT, TEZVİRAT, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARATMAK, BAHARAT, HAMARAT, HAŞERAT, HATIRAT, ITTIRAT, İNFİRAT, KARATAŞ, KARATAY, KAZURAT, KERATİN, KONTRAT, KÜRATÖR, KÜSURAT, MARATON, MURATLI, NADİRAT, NAKARAT, OTOKRAT, PRATİKA, RATANYA, STRATUS, SURATLI, SÜRATLE, TAMİRAT, TARATIŞ, TARATMA, TARATOR, TEOKRAT, UĞRATMA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ARATIŞ, ARATMA, AŞERAT, BARATA, FITRAT, HAYRAT, HİDRAT, HOYRAT, KADRAT, KARATE, KERATA, KERRAT, KRATER, NİTRAT, PRATİK, TEVRAT, YARATI, AMARAT, ANARAT, APARAT, ARATİM, ARATOL, ARATON, AŞIRAT, BORATA, CIRATA, ERATLI, EVRATI, FAHRAT, FRATRİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AVRAT, BERAT, BORAT, EFRAT, EVRAT, İFRAT, KIRAT, MİRAT, MURAT, RATIP, SARAT, SIRAT, SURAT, TİRAT, TRATA, ARATİ, BARAT, BIRAT, BURAT, CİRAT, DIRAT, EĞRAT, FERAT, FIRAT, FİRAT, GIRAT, GURAT, HARAT, IĞRAT, İJRAT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ERAT, İRAT, RATE, ÜRAT, ARAT, IRAT

3 harfli kelimeler

RAT

Bazı kelimelerin anlamları

RAT

Rahat.

DEMOKRATİKLEŞME

Demokratikleşmek işi.

ANJİYOKERATOZİS

Çok sayıda anjiyokeratomun biçimlenmesi.

KOOPERATİFLEŞME

Kooperatifleşmek işi.

HİPERHİDRATASYON

Hiperhidrasyon.

BAHARATLANDIRMAK

Baharat ile süslemek, lezzetlendirmek, baharat ekmek.

KOOPERATİFLEŞMEK

Belli bir amaç için kooperatif çatısı altında bir araya gelmek. Kooperatiflerde örgütlenmek.

DULAVRATYAPRAĞI

Labada.

DEMOKRATİKLEŞMEK

Demokrasiye uygun biçime girmek.

İMPARATORİÇELİK

İmparatoriçe olma durumu.

KOOPERATİFÇİLİK

Kooperatifçinin yaptığı iş.

BAHARATLANDIRMA

Baharatlandırmak işi.

SİLSİLEİMERATİP

Rütbe sıralaması.

PARATİROİDEKTOMİ

Paratiroit bezlerinin ameliyatla çıkartılması.

CERATOPOGONİDAE

Diptera takımı ve Nematocera alt takımı içinde yer alan, dişileri insan ve hayvanlardan kan emerek beslenen kimi virüs, protozoon ve helmintlere vektörlük eden, oldukça küçük sinekleri içeren aile. Veteriner hekimlik açısından bu ailede bulunan Culicoides cinsindeki türler önemlidir.

KARATAVUKGİLLER

Omurgalı hayvanların kuşlar sınıfından, ardıç kuşlarını ve kızılkuyrukları içine alan bir familya.

  -   -   -  

Anlamında RAT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde RAT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AĞIRKANLI

Ağırcanlı. Hippokrates'in ortaya attığı ağırcanlılık, soğukluk, kolayca duygulanmayış gibi nitelikleri kendinde toplayan kişilik tipi.

ARATIŞ

Aratma işi.

AYNA

Işığı yansıtan, varlıkların görüntüsünü veren, cilalı ve sırlı cam, gözgü, mirat. Gemilerde işaretçi erlerin kullandığı dürbün. Atların diz kapağı. İyi bir durumda, yolunda. Doğramacılık ve yapıcılıkta çerçeve içine geçirilen tahta veya taş levha. Küreğin yassı uç bölümü. Karagöz oyununda perde. Bir olayı, bir durumu yansıtan, göz önünde canlandıran olay, durum, şey. Akıntı ve anaforun birleştiği yerde oluşan su burgacı.

ARATMA

Aratmak işi.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

AKTAR

Baharat veya güzel kokular satan kimse veya dükkân. İğne, iplik, baharat, zarf, kâğıt, tütün vb. satılan dükkân.

ATROPİN

Güzelavrat otundan çıkarılıp hekimlikte kullanılan zehirli bir madde.

ASKI

Üzerine herhangi bir şey asmaya yarar nesne. Elbise, gömlek, tişört, ceket gibi elbiselerin kırışmadan düzgün bir biçimde elbise dolabına asılması için insan omzu biçiminde tasarlanmış, bazılarının altında pantolon asmak için düz bir çıta, bazılarının her iki kenarında etek asmak için çengel bulunan alet, elbise askısı. Saz şairleri arasında yapılmış olan deyiş yarışında üstün gelene verilmek için duvara asılan kumaş, tabanca vb. ödül. İpek böceğinin kozasını sarması için yanına konulan çalı çırpı. Düğünlerde geline yakınları tarafından takılan hediye. Artırma, eksiltme vb. resmî iş ilanlarının ilgili daire duvarında belli bir zaman süresince asılı durması. Kadınların kullandığı altın dizisi veya zincirli mücevherat. Hastanelerde kırık kol veya bacakların asılarak tutturulduğu araç. Gelinin odasına asılan süs. Yeni yapılmış olan yapıların çatısına, ev sahibi tarafından usta için veya düğün arabalarına düğün sahibi tarafından arabacı için armağan olarak asılan kumaş. Pantolon veya giysilerin düşmesini önlemek için omuzdan aşırılan bağ. Çay, kahve taşımaya yarar kahveci tepsisi, fener. Saklanmak için tavana asılmış dizi veya hevenk.

AJİTASYON

Körükleme. Duygu sömürüsü yapma. Kişinin ruhsal gerginliğini dışa vurması sonucu oluşan etrafına karşı saldırganlık durumu. İnsanın zihninde ve duygu dünyasında sarsıntı yaratma. Çırpıntı.

AŞILAMAK

Vücutta bağışıklık yaratmak veya yerleşmiş bir hastalığa karşı koyabilmek için hazırlanmış bir aşıyı vücuda vermek, aşı yapmak. Birtakım düşünce veya duyguları başkasına benimsetmek, telkin etmek, etkilemek. Soğuğa sıcak, sıcağa soğuk su katmak. Elde edilmesi istenilen herhangi bir ağacın bir parçasını anaç üzerine kaynaştırarak üretmek. Başkasına hastalık geçirmek.

AYIRAÇ

Maddeleri kimyasal birleşime veya ayrışıma uğratarak niteliklerini belirlemede kullanılan bileşikler, belirteç, miyar, reaktif.

ARİSTOKRATLIK

Aristokrat olma durumu.

AERODİNAMİK

Hareket hâlinde olan bir cisim üzerinde havanın yarattığı etkiyi inceleyen bilim. Gazların hareketini inceleyen bilim dalı. Bu bilim alanlarıyla ilgili olan.

AŞAĞILATMAK

Aşağılama işine uğratmak, tenzil etmek.

AKLANMAK

Ak olmak, temizlenmek. Hakkında dava açılan sanık, yargılama sonunda suçsuz bulunmak, temize çıkmak, beraat etmek. Kooperatif, şirket, dernek vb. kuruluşların faaliyetleri ve harcamaları genel kurulca uygun bulunmak.

AZNAVUR

İri yarı, kırıcı, sinirli, asık suratlı, sert kimse.

AKKELEBEK

Hemen bütün meyve ağaçları için tomurcuk düşmanı sayılan, iri ak kanatları kalın, kara damarlı bir kelebek (Aporia crataegi).

AKÇÖPLEME

Zambakgillerden, yapraklarının uzun, geniş olması, çiçeklerinin güzelliği dolayısıyla bahçe çiçekleri arasına giren zehirli bir bitki cinsi (Veratrum album).

ALIÇ

Hünnapgillerden, kırlarda kendiliğinden yetişen, hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan, sert odunlu bir ağaç, gövem eriği, geyik dikeni, akdiken (Crataegus monogyna). Bu ağacın mayhoş yemişi.

ARŞİDÜK

Avusturya'da imparator ailesi prenslerine verilen unvan.