İçinde R geçen 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "r" olan 4 harfli toplam 1386 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde r harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu r harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında r harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GORT

Ekilip sürülmemiş toprak. Çimenlik.

AHOR

Hayvanların barındığı yer, ahır, tavla.

TORP

Yel almayan, karın çok biriktiği kuytu yer.

PURU

Gelinlerin kullandığı siyah ipekli başörtüsü.

GERZ

Kanalizasyon. Fenalık. Yollarda olan üstü açık su yolu: Yağmur yağdı gerzler taştı. Bakımsız, meyve vermeyen ağaç. Zamanında yavrulamayân hayvan.

TRAP

Hendek, tuzak. Sahnede yerde bulunan kapak.

İRKİ

Kuşku.

İNRİ

(Resim) Hıristiyan resimlerinde İsa'nın üzerine gerildiği haçın tepesine yazılan harfler. Lat. "Jesus Nazarenus Rex JudaeorunV'un kısaltılmışı.

REEL

Gerçek.

ÇARK

Bir eksenin döndürdüğü tekerlek biçimindeki makine parçası. Herhangi bir askerî birliğin, biçimini ve düzenini bozmadan kanatlarından biri çevresinde dönerek yön değiştirmesi.

DÜRR

Koyun çağırma ünlemi.

ORYA

Karo.

GRAM

Kilogramın binde biri değerindeki ağırlık ölçüsü birimi.

ARHA

Arka. Koruyucu. Yük. Sırt; sırtta taşınabilecek şekilde hazırlanmış ot, odun yükü. Eski türkçe arka: arka, sırt; destek; kayırıcı. bk. ayrıca torpel. Arka, geri. Arka taraf, arka cihet. Peş, art sıra. Arka.arhun.

PRES

İşletme, onarma, düzletme vb. işlemlerin uygulanması için bir nesneyi, iki ağırlık arasında mekanik olarak sıkıştırmaya yarayan alet, mengene, cendere. Baskı. Üzüm, elma, zeytin vb. meyve ve sebzeleri sıkarak suyunu, yağını çıkarmakta kullanılan alet veya araç.

ACIR

Buruşuk kabuklu, üzeri ince çizgili, boz renkli bir çeşit uzun hıyar. Dolması yapılan, üzeri tüylü bir çeşit küçük hıyar. Süs için yetiştirilen bir çeşit küçük kelek. Acur.

AHIR

Evcil büyükbaş hayvanların barındığı kapalı yer, hayvan damı.

EREL

Eli güçlü olan.

GÖRÜ

Görme yetisi. Bir yerin çevreyi görme özelliği, nezaret. Dolaysız kavrama, birden kavrama.

YURÇ

Buğday konulan büyük çadır bezi, hurç.