İçinde PU geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "pu" olan, toplam 970 tane kelime bulunuyor. İçerisinde pu bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu pu ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında pu olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

YUVARLAKPULLULAR

15 harfli kelimeler

APULİANMERİNOSU, EŞKENARPULLULAR, KARDİYOPULMONER, KARPOMETAKARPUS, PURKİNJEHÜCRESİ, TOPUKTABANLILAR, YUKARIPULLUYAZI

14 harfli kelimeler

ÇOPURLAŞTIRMAK, ESKİKAPUMAHMUT, PARLAKPULLULAR, PUANLAYABİLMEK, PULLUHAYVANLAR, SCOPULARİOPSİS, YUKARIKARPUZLU

13 harfli kelimeler

PUANLANDIRMAK, ÇOPURLAŞTIRMA, HİPPURİDACEAE, PLÖROPULMONER, PUANLAYABİLME, PULKANATLILAR, PULLUKÇENGELİ, PUSARIKLANMAK, PUSURAKLANMAK, PUTREFAKSİYON

12 harfli kelimeler

PUANLANDIRMA, PUSLANDIRMAK, PUTLAŞTIRMAK, PUTPERESTLİK, ŞAMPUANLAMAK, KİRLİKARTOPU, ÇAMPULDATMAK, ÇARPUŞTURMAK, KARPUZSEKİSİ, KLESTOKARPUS, PARANTHROPUS, PARPULLANMAK, PUĞKARACADAĞ, PULLUKMAŞASI, PULMONORENAL, PUPARİYASYON, RENOPULMONER, SEROPURULENT, TAVŞANTOPUĞU, TOPUKLUTİKEN, YENİKARPUZLU

11 harfli kelimeler

ÇAPULACILIK, ÇOPURLAŞMAK, HOPURDATMAK, KARPUZCULUK, MARPUÇÇULUK, PUSLANDIRMA, PUTLAŞTIRMA, ŞAMPUANLAMA, VAPURDUMANI, COPURDATMAK, ÇAPULDATMAK, ÇAPULLANMAK, ÇİLİPUMBURİ, DAVŞANTOPUU, DOŞANTOPUĞU, HAMPURLAMAK, HAMPUŞLADIM, HİPPOKAMPUS, HOMPURUŞMAK, HOPPULLAMAK, HORHOPURDAK, KARAPANPURU, KARPUZALANI, KLADOKARPUS, KOPUKLENMEK, KORPUSKULUM, ÖRSENHOPURU, PARPULATMAK, PARPULLAMAK, PREPUBERTAL, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AKUPUNKTUR, ÇAPULLAMAK, HOPURDATMA, KARPUZUMSU, KOPUZCULUK, MAHPUSHANE, PUDRALAMAK, SEPETKULPU, TOPUKDÖVEN, TOPUKLAMAK, VAPURCULUK, AHPUNLAMAK, AKROKARPUS, AMPULLARİS, AMPULLİTİS, AŞAĞIKOPUZ, ÇALHAPUSAT, ÇAPULCULUK, ÇAPULDAMAK, ÇAPULLANMA, ÇAPUTKESEN, ÇOPURBÖCEK, ÇOPURLAŞMA, DAPUHLAMAH, DAPUKLAMAK, GARİPUŞAĞI, GOPUŞLAMAK, HAPUÇLAMAK, HAPURDAMAH, HAPUTLAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ÇAPULLAMA, KAŞPUSİYE, KONTRPUAN, MAHPUSLUK, MAPUSHANE, OROSPULUK, PUANLAMAK, PUDRALAMA, PULLANMAK, PUSLANMAK, PUSULACIK, PUSULAMAK, PUSULASIZ, PUTLAŞMAK, PUTPEREST, SALAPURYA, TAPULAMAK, TOPUKLAMA, GÜNEŞTOPU, AKPUSANIK, APULDAMAK, APULLAMAK, ATAPULGİT, ÇAPUTLAMA, DAPULAMAK, DEVETURPU, DONUZTOPU, ESPUNDİYA, EŞEKTURPU, GAPUÇALIH, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

APUKURYA, ÇAPULACI, ÇOPURİNA, ÇOPURLUK, KAPUÇİNO, KAPUTLUK, KARPUZCU, KARPUZLU, KARPUZSU, KOPUKLUK, KOPUKSUZ, MARPUÇÇU, PUANLAMA, PUDRALIK, PUDRİYER, PUFLAMAK, PULCULUK, PULLAMAK, PULLANMA, PULLUKÇU, PULUÇLUK, PUSLANMA, PUSULALI, PUSULAMA, PUTLAŞMA, PUTRELLİ, SALAŞPUR, TAPULAMA, TOPUKSUZ, AHPUNLUK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ÇAPULCU, KAPUÇİN, KAPUSKA, KOPUNTU, KOPUZCU, POTPURİ, PUANLIK, PUANTAJ, PUANTÖR, PUDRALI, PUFLAMA, PULLAMA, PUNTOLU, PUSARIK, PUSATÇI, PUSATLI, PUSETÇİ, PUSULUK, PUŞTLUK, ŞAMPUAN, TAPUSUZ, TOPUKLU, TOPUZLU, UPUYGUN, AHPUNCU, AKPULLU, ALANPUR, AMPULLA, APULAVI, APULDAK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ÇAPULA, ÇİPURA, KARPUZ, KORPUS, MAHPUS, MARPUÇ, OROSPU, PAPURA, PUANLI, PUDİNG, PULLUK, PULMAN, PULSUZ, PUSMAK, PUSUCU, PUSULA, PUSVAL, PUTREL, SERPUŞ, SUSPUS, TAPUCU, TAPULU, UPUSLU, UPUZUN, YARPUZ, AKPUSA, APUKAT, APUKOT, APUŞAK, APUŞKA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AMPUL, ASPUR, ÇAPUL, ÇAPUT, ÇOPUR, İPUCU, KAPUT, KAPUZ, KOPUK, KOPUZ, LOPUR, MAPUS, PUDRA, PUFLA, PULCU, PULLU, PULUÇ, PUMBA, PUNTO, PUSAT, PUSET, PUSLU, PUSMA, TOPUK, TOPUR, TOPUT, TOPUZ, VAPUR, AHPUM, AHPUN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ALPU, OPUS, PUAN, PUHU, PUMA, PUNÇ, PUNT, PUPA, PURO, PUSU, PUŞT, TAPU, TOPU, AHPU, APUH, APUŞ, DAPU, GAPU, HOPU, KAPU, OPUK, POPU, PUAR, PUÇİ, PUÇT, PUÇU, PUFA, PUFU, PUĞU, PUHA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

PUF, PUL, PUS, PUT, APU, NPU, PUC, PUÇ, PUĞ, PUH, PUK, PUN, PUR, PUŞ, PUZ

2 harfli kelimeler

PU

Bazı kelimelerin anlamları

PU

Başörtüsü. Hasırotunun tepesindeki pamuğumsu öğe. Plütonyum elementinin simgesi.

EŞKENARPULLULAR

(Rhomboganoidea), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının tükel-ağızlılar (Teleostomi) alt-sınıfına giren bir takımı. İskeletleri kemiklidir. Bazısı taşıl olmuş ve soyu tükenmiştir. Yaşayan türlerinin üstü parlak, eşkenar pullarla örtülüdür., Kuyrukları heteroserktir. Kemikli-turna-balığıgiller (Lepisosteidae) familyası. vardır.

PUANLAYABİLMEK

Puanlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

TOPUKTABANLILAR

(Tylopoda), olmak üzere tek familyası vardır.

KARDİYOPULMONER

Kalp ve akciğerlerle ilgili.

PULLUHAYVANLAR

(Pholidota), Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının etenliler (Placentalia) alt-sınıfına giren bir takımı. Vücutları, büyük ve yassı olan kırmızı-kahverengi ve dikenli pullarla örtülüdür. Top gibi yuvarlakladırlar. Dişleri yoktur. Pullu-memeligiller (Manide) olmak üzere bir familyası vardır.

KARPOMETAKARPUS

Kuşların kanatlarında bulunan ve üç metakarpus ve bazı karpus kemiklerinin birleşmesiyle oluşan kemik.

PURKİNJEHÜCRESİ

Purkinje hücre katmanı.

PARLAKPULLULAR

(Ganoidei,) eşkenar-pullular (Rhamboganoidea) takımlarını içine alır.

ESKİKAPUMAHMUT

Sivas şehrinde, İmranlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SCOPULARİOPSİS

Gıdalarda, beyaz, kahverengi, sarımtırak, gri-kahverengi veya siyah renkli koloni oluşturan küf cinsi.

YUVARLAKPULLULAR

(Cycloganoidea) familyasına girer.

ÇOPURLAŞTIRMAK

Çopur duruma getirmek.

YUKARIPULLUYAZI

Hatay ili, Yayladağı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YUKARIKARPUZLU

Diyarbakır şehrinde, Ergani belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

APULİANMERİNOSU

İtalyan Merinosu.

  -   -   -  

Anlamında PU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AVLAMA

Avlamak işi. Voleybolda karşı oyuncuların boş bıraktığı ve yetişemeyeceği yere topu yavaşça indirip sayı kazanma.

AVANTAJ

Üstünlük. Kazanım. Yarar. Teniste eşitliğin bozulması için alınan ilk puan.

BADANALI

Badana edilmiş olan. Yüzüne çok pudra ve boya sürmüş olan (kadın).

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AKIN

Kalabalık bir şeyin arkası kesilmeyen bir geliş durumunda olması. Düşman topraklarına tedirgin etme, yıldırma, çapul vb. amaçlarla toplu olarak yapılmış olan baskın. Gol atmak veya sayı yapmak amacıyla karşı takımın sahasına doğru genellikle topluca girişilen hücum. Kazak ve Kırgız Türklerinin saz şairlerine verdiği ad.

BAĞLAMA

Bağlamak işi. Yapılarda duvarları birbirine bağlayan kiriş, putrel vb. Üç çift telli olan ve mızrapla çalınan bir saz. Ulama.

ACIRGA

Yaban turpu.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

BARBUNYA

Barbunyagillerden, kırmızı pullu, beyaz etli, kemikli bir balık, barbun (Mullus barbahıs). Taneleri yuvarlak, oval veya yassı, kırmızı benekli, bir tür fasulye.

ARABALI

Arabası olan. Arabalı vapur.

ATEŞÇİ

Fabrika, vapur, lokomotif vb. ateşle işleyen yerlerde ocaklara kömür atıp ateşin sürekli yanmasını sağlayan kimse.

ANTİLOP

Antiloplardan, sıcak ülkelerde yaşayan, çok hızlı koşan, boynuzlu bir hayvan (Anthilopus). Bu hayvanın derisinden yapılmış.

ALAVERE

Bir şeyin elden ele geçmesi. Vapurlarda bu biçimde taşıma işi için bordalarda kurulan basamaklı iskele. Kargaşalık. Bir şeyi elden ele vererek aktarma.

ALTILI

Altı parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden altı tane bulunan. Altılı ganyan. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde altı işareti bulunan kâğıt veya pul. Divan edebiyatında her bendi altı dizeden oluşan nazım biçimi.

BANDROL

Denetim pulu. Bayrak direğinin tepesine süs olarak konulan uzun, kumaş şerit.

APAZLAMA

Apazlamak işi, avuçlama. Pupa ile orsa arasında geminin omurgasına 45 derece açı ile esen (rüzgâr). (a'pazlama) Böyle esen bir rüzgârla.

AKTARMA

Aktarmak işi. Bir yolcunun gideceği yere birkaç araç değiştirerek ulaşması. Bir kimsenin herhangi bir hakkını bir başkasına geçirmesini sağlayan iş, transfer. Alıntı. Bir oyuncunun topu kendi takımından bir başka oyuncuya göndermesi. Bir taşıttan başka bir taşıta geçme. Sürülmemiş tarlayı ilk veya ikinci kez sürme. Para aktarımı. Arıları bir kovandan ötekine geçirme.

AKKAVAK

Söğütgillerden, yapraklarının altı beyaz olan bir tür kavak, akçakavak, Hollanda kavağı (Populus alba).

AHTAPOT

Kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir tür mürekkep balığı (Octopus). Genellikle burun zarı üzerinde çıkan bir ur türü, polip.

ALBÜM

Fotoğraf, pul vb.ni dizip saklamaya yarayan bir defter türü. Herhangi bir konu ile ilgili kısa açıklamalar verilerek resimler basılmış olan kitap. Uzunçalar.