İçinde POPOL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "popol" olan, toplam 2 tane kelime bulunuyor. İçerisinde popol bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu popol ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında popol olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

POPOL

Çocuk ayakkabısı, patik. Çocuk dilinde ayakkabı.

LİPOPOLİSAKKARİT

Lipitlerin polisakkaritlerle birleşmesinden oluşan herhangi bir molekül.

  -   -   -  

Anlamında POPOL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde POPOL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

PORİN

Gram negatif bakterilerde, küçük kutuplu moleküllerin zardan içeri geçmesini sağlayan, dış lipopolisakkaritler arasındaki bir protein.

ENDOTOKSİN

Otoliz ya da başka bir yolla hücrenin tahribi üzerine gram negatif bakterilerin hücre duvarından serbest bırakılan zehirli bir lipopolisakkarit. Hücrenin içinde olup hücrelerin ölümünden sonra çıkan zehirli maddeler. Gram-negatif bakterilerin hücre duvarında bulunan, patojeniteyle ilişkili ve bakteri parçalandığı zaman veya gelişmesi sırasında ortaya çıkan, konakçı için zehirli nitelikteki bir lipopolisakkarit, iç zehir.