İçinde POMPA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "pompa" olan, toplam 11 tane kelime bulunuyor. İçerisinde pompa bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu pompa ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında pompa olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

POMPA

Hava veya herhangi bir akışkanı bir yerden başka bir yere aktarmaya yarayan makine. Bir kapta boşluk oluşturmak için o kaptaki havayı emmeye yarayan alet.

POMPARA

Paylama : Pompara yedik.

POMPALAMA

Pompalamak işi.

POMPALAYABİLME

Pompalayabilmek işi.

POMPALANMA

Pompalanmak işi.

POMPALI

Pompası olan.

POMPALAK

Şişmanca.

POMPALAYABİLMEK

Pompalama imkânı veya olasılığı bulunmak.

POMPAJ

Pompalama.

POMPALANMAK

Pompalama işi yapılmak.

POMPALAMAK

Pompa ile şişirmek, tulumba ile suyu çekmek veya vermek. Kızıştırmak, şiddetlendirmek, körüklemek.

  -   -   -  

Anlamında POMPA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde POMPA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

HEMOPERFÜZYON

Hastanın heparinlendikten sonra, atardamardan bir infüzyon pompası yardımıyla boru sistemi içine sevk edilen kanın reçine veya etkin kömür tozu gibi adsorban bir maddeyle dolu bir kartuştan geçirilmesi ve bir toplardamardan tekrar dolaşıma döndürülmesi biçiminde yapılan, zehirli maddelerin kandan uzaklaştırması için uygulanan bir eliminasyon yöntemi.

PINKIRACAK

Filit pompası.

OMEPRAZOL

Midedeki pariyetal hücrelerin zarında bulunan proton pompasına dönüşümlü olarak bağlanıp mide asit salgısı oluşumunu son aşamada önleyen ve ülser gibi sindirim kanalı dejenereasyonlarının tedavisinde kullanılan bir ilaç.

KARINCIK

Vücudun çeşitli organları içinde bulunan boşluk. Kalbin alt bölümünde bulunan ve biri sağdaki akciğere kan pompalayan, öbürü soldaki akciğerden vücuda pompalanacak kanı alıp vücuda göndermeye yarayan iki boşluk.

LANSOPRAZOL

Peptik ülsere karşı kullanılan proton pompası baskılayıcısı.

ÜFÜRÜM

Kalbin kanı damarlara pompalaması sırasında, zarında veya kapakçığında bulunan delik yüzünden ortaya çıkan normal dışı ses. Dinleme sırasında işitilen ve kalp faaliyetleriyle ilişkili bulunan kalp seslerinin tümü. Ses karakteri dikkate alınmaksızın kalp sesleri veya yan sesler.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük