İçinde PİK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "pik" olan, toplam 157 tane kelime bulunuyor. İçerisinde pik bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu pik ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında pik olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇEMBERKİRPİKLİLER

16 harfli kelimeler

ÇEVREKİRPİKLİLER, KİRPİKKANATLILAR

15 harfli kelimeler

ÇEVREKİRPİKÜLER, PİKORNAVİRÜSLER

14 harfli kelimeler

EPİTELİOTROPİK, PARAZİTOTROPİK, TÜMKİRPİKLİLER

13 harfli kelimeler

ANTİTROTROPİK, APİKOMPLEKSAN, EPİKUROSÇULUK, KARYOPİKNOZİS, ÖZKİRPİKLİLER

12 harfli kelimeler

STEREOSKOPİK, BAŞSPİKERLİK, ADRENOTROPİK, AMİKROSKOPİK, ÇİLPİKLENMEK, ÇİRPİKLENMEK, GONADOTROPİK

11 harfli kelimeler

HİGROSKOPİK, KİRPİKLİLER, KONKURHİPİK, EPİKARDİYUM, EPİKARİDYUM, EPİKONDİLUS, EPİKUTİKULA, EPİKÜRCÜLÜK, EPİKÜTİKÜLA, HETEROTOPİK, LÜTEOTROPİK, NEOTROPİKAL, ORGANOTİPİK, PİKNİKÇİLİK, PİKROTOKSİN, SİGMATROPİK, SPİKÜLÜMLER, ŞEPPİKLEMEK, TALPİKLEMEK

10 harfli kelimeler

ASTROPİKAL, PİKAJCILIK, PİKNOMETRE, TEPİKLEMEK, APİKOPLAST, DEPİKLEMEK, ENDOSKOPİK, EPİKRANYUM, EPİKUROSÇU, MONOKARPİK, MONOTROPİK, OLİGOTİPİK, PAPİKÇİLİK, POLİKARPİK, TAPİKLAMAK, TAPİKLEMEK, VAGOTROPİK

9 harfli kelimeler

PİKOCULUK, SPİKERLİK, TEPİKLEME, BAŞSPİKER, EPİKALİKS, EPİKORMİK, KİRPİKLER, MONOTİPİK, PİKNİDYUM, POLİTİPİK, SUBTROPİK

8 harfli kelimeler

EPİKEREM, KİRPİKLİ, KİRPİKSİ, PİKNİKÇİ, TROPİKAL, APİKALİS, ÇİLPİKLİ, EPİKOTİL, EPİKÜRCÜ, HİDROPİK, KARPİKUS, PİKLEMEK, SEPİKÜPÜ, TOPTOPİK, YELPİKLİ, YİLPİKLİ, ZOPİKLON

7 harfli kelimeler

OLİMPİK, PAPİKÇİ, PİKAJCI, TROPİKA, EKTOPİK, EPİKARD, EPİKARP, EPİKART, EPİKRİZ, SİTOPİK, TİPİKÖY

6 harfli kelimeler

PİKNİK, PİKOCU, PİKOLO, SPİKER, TROPİK, ÜTOPİK, YELPİK, APİKAL, ATİPİK, ATOPİK, ÇARPİK, ÇELPİK, ÇİLPİK, ÇİRPİK, DILPİK, HIŞPİK, KİRPİK, KOPPİK, KÖPPİK, LAPPİK, LEPPİK, PİKNOZ, PİKRAL, PİKSEL, PİKSİT, TEPPİK, YALPİK, YİLPİK, ZAPPİK

5 harfli kelimeler

APİKO, KAPİK, PİKAJ, PİKAP, PİKET, TEPİK, TİPİK, TOPİK, CİPİK, ÇEPİK, ÇİPİK, DEPİK, ELPİK, ERPİK, GUPİK, KEPİK, LEPİK, PAPİK, PEPİK, PİPİK, SİPİK, ŞEPİK, ŞİPİK, TAPİK, ZİPİK

4 harfli kelimeler

EPİK, PİKE, PİKO, APİK, IPİK, İPİK, PİKA

3 harfli kelimeler

PİK

Bazı kelimelerin anlamları

PİK

Dökme demir. Geminin kıç tarafındaki bayrak serenine açılan üçgen biçimindeki yelken. Değer bakımından yükselme. Maça.

TÜMKİRPİKLİLER

Birçok türü evcil hayvanların sindirim aygıtında yaşayan ve çoğunlukla vücudu birbirine eşit boyda kirpiklerle kaplı bulunan haşlamlılar topluluğu. (Holotricha), Birgözeli hayvanlardan kirpikliler (Ciliata) sınfının özkirpikliler (Euciliata) alt-sınıfına giren bir takımı. Vücutları kısa ve eş yapılı kirpiklerle tüm olarak örtülüdür. Terliksi hayvanı (Paramaecium) en iyi bilinen cinsidir bk.

STEREOSKOPİK

Stereoskopla ilgili olan.

PARAZİTOTROPİK

Parazitler için özel bir çekiciliği olan, parazitotrop.

ÖZKİRPİKLİLER

(Euciliata,)olmak üzere 3 takıma ayrılır.

ANTİTROTROPİK

Tiroit hormonlarını baskılayan.

EPİTELİOTROPİK

Epitel hücrelerine karşı eğilim gösteren.

BAŞSPİKERLİK

Başspikerin yaptığı iş.

PİKORNAVİRÜSLER

İnsanlarda soğuk algınlığı ve hepatit A gibi hastalıklara sebep olan, 28-30nm çapında, tek iplikli RNA içeren ( + iplikli), küçük, kılıfsız, ikozahedral kapsidli, bir virüs familyası. Şap hastalığı virüsü gibi yapılarında yaklaşık 7-8 kb uzunlukta, pozitif anlamlı ve tek iplik RNA genomu bulunduran, zarfsız, kübik simetrili ve 20-30 nm büyüklüğünde küçük virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Picornaviridae.

KİRPİKKANATLILAR

Bitki asalağı olarak önem taşıyan ve kıyıları saçaklı iki çift kanadı bulunan, kimi türleri kanatsız, emici böcekler topluluğu.

EPİKUROSÇULUK

Epikürcülük.

ÇEMBERKİRPİKLİLER

(Spirotricha),iyi bilinen cinsidir.

ÇEVREKİRPİKÜLER

(Peritricha), Birgözeli hayvanlardan kirpikliler (Ciliata) sınıfının öz-kirpikliler (Euciliata) alt-sınıfına giren bir takımı. Yalnız ağız alanı çevresinde ve bazen vücudun geri bölgesinde çember gibi sıralanmış kirpikler vardır. Çan hayvanı (Vorticella) iyi bilinen cinsidir.

APİKOMPLEKSAN

Apicomplexa alt şubesinde bulunan protozoonlar. Apicomplexa alt şubesine ait veya Apicomplexa alt şubesiyle ilişkili.

KARYOPİKNOZİS

Çekirdek büzüşmesi.

ÇEVREKİRPİKLİLER

Asalak yaşama uymuş türleri görülmekle birlikte ne hekimliği, ne veterinerliği, ne de tarımsal bitki sağlığını ilgilendiren ve yalnız ağız çevreleri bir sıra kirpik taşıyan haşlamlılar takımı. (Peritricha), Birgözeli hayvanlarda kirpikliler (Ciliata) sınıfının öz-kirpikliler (Euciliata) alt-sınıfına giren (bk) bir takımı. Yanlız ağız alanı çevresinde ve bazen vücudun geri bölgesinde çember gibi sıralanmış kirpikliler vardır.Çan hayvanı (Vorticella) (bk) iyi bilinen cinsidir.

  -   -   -  

Anlamında PİK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PİK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇİPİL

Ağrılı ve kirpikleri dökülmüş (göz).

KELER

Köpek balıkları takımının kelergiller familyasından, ılık ve tropik denizlerde yaşayan, uzunluğu 1,5 metre kadar olan, bir defada 20 yavru doğuran bir tür balık, keler balığı (Rhina squatina).

ÇAPAK

Göz pınarında ve kirpiklerde birikerek pıhtılaşan veya kuruyan akıntı. Metal veya toprak eşya kenarlarında bulunan pürüz. Madenler dövülürken sıçrayan ince, ufak parça. Sazan familyasından, vücudu yandan basık, 50 santimetre uzunluğunda, 4-5 kilogram ağırlığında, sarı pullu, eti tatsız, kılçıklı bir tatlı su balığı (Abramis brama).

KİRPİKSİ

Kirpiği andıran, kirpiğe benzeyen, kirpik gibi.

KİRPİKLİ

Herhangi bir nitelikte kirpiği olan. Üzerinde kirpik veya kirpiğe benzer uzantılar olan.

KOPAL

Tropik bölgelerde yetişen, bazı erguvangillerden çıkarılan ve cila yapmakta kullanılan bir tür reçine.

İGUANA

İguanagillerden, 1-2 metre boyunda, Amerika'nın tropikal bölgelerinde yaşayan, sırtında dikenli çıkıntılar bulunan, pullu, büyük sürüngen, Hint kertenkelesi (Iguana tuberculara).

KAMYONET

Yük taşıyan küçük kamyon, pikap.

LEYLEK

Leyleksilerden, kışın tropikal Afrika'da yaşayan, siyah telekli, uzun gagalı, uzun bacaklı, büyük, beyaz, göçmen kuş (Ciconia ciconia).

HOPARLÖR

Elektrik dalgalarını ses dalgasına çeviren ve gerektikçe sesi yükselten alet. Radyo, pikap, teyp vb. araçlarda sesi işitilebilecek duruma getiren alet.

KILIÇKUYRUK

Kemikli balıklar takımından uzunluğu 8-10 santimetre olan, tropik süs balığı (Xiphophorus helleri).

KİRPİKLİLER

Bir hücreli hayvanlardan, üzerleri hareketlerini sağlayan kirpik biçimindeki uzantılarla kaplı organizmalar sınıfı.

ASTROPİKAL

Tropikal bölgelere yakın fakat daha yüksek bir enlemde olan.

DÖNENCE

Yerküre üzerinde, güneş ışınlarının yılda iki kez dik açı ile geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve Ekvator'un 23° 27' kuzey ve güneyinden geçtiği varsayılan iki çemberden her biri, tropika.

KARAKTERİSTİK

Bir kimse veya nesneye özgü olan (ayırıcı nitelik), tipik. Bir logaritmanın tam birimler anlatan bölümü.

ANAKONDA

Boğagillerden, tropikal Güney Amerika'da yaşayan, 8-10 metre uzunluğunda, avını sararak ve sıkarak öldüren bir tür yılan (Eunectes murinus).

ALİZE

Tropikal bölgelerdeki denizlerde bütün yıl süresince düzenli esen rüzgâr.

MAÇA

Oyun kâğıtlarında, mızrak ucuna benzer, ayaklı siyah beneklerle oluşan dizi, pik (III). Döküm parçasında, içi boş, kopya elde etmek için kullanılan kum, maden veya erimiş durumdaki döküm maddesine dayanıklı başka bir maddeden yapılmış dolgu kalıp.

FİLKULAĞI

Yılan yastığıgillerden, ana yurdu tropikal Amerika olan, kökü yumrulu bir süs bitkisi (Caladium). Pazarlarda satılan bir sünger türü.

DESTANSI

Destan niteliğinde olan, destana benzeyen, destan gibi, destanımsı, destani, epik.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük