İçinde PEĞ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "peğ" olan, toplam 21 tane kelime bulunuyor. İçerisinde peğ bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu peğ ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında peğ olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DENİZKÖPEĞİGİLLER

15 harfli kelimeler

CHİHUAHUAKÖPEĞİ, DACHSHUNDKÖPEĞİ, DRAHTHAARKÖPEĞİ, TERVUERENKÖPEĞİ

14 harfli kelimeler

MALİNESEKÖPEĞİ, PAPİLLONKÖPEĞİ

13 harfli kelimeler

BOBTAİLKÖPEĞİ

12 harfli kelimeler

BEAGLEKÖPEĞİ, KÖPEĞİMSİLER

9 harfli kelimeler

KUŞEPPEĞİ, PEĞKÜRMEK, PEPEĞİLİK, YERKÖPEĞİ

8 harfli kelimeler

PEĞAMBER, SUKÖPEĞİ

7 harfli kelimeler

PEĞLİZE

6 harfli kelimeler

PEĞLİK, PEPEĞİ

4 harfli kelimeler

PEĞE

3 harfli kelimeler

PEĞ

Bazı kelimelerin anlamları

PEĞ

Arsa. Arsa ve tarla çıkıntısı. Hendek. Yapı yıkıntısı ve arsası. Yığın. Yazın koyunların sağıldığı çitle çevrilmiş yer, ağıl. Yıkılmış ev yeri, arsa.

DRAHTHAARKÖPEĞİ

Yirminci yüzyılın ilk yıllarında, Alman Poyıntıri, tel tüylü Griffon, Poyıntır. Bloodhound ve Airedale ırkı köpeklerin dikkatli bir biçimde birleştirilmesiyle geliştirilen, vücut hatları zarif, sağlam görünüşlü, gözleri siyah ve berrak, kulakları orta uzunlukta ve sarkık, tüyleri sert ve kaba, kaşları ve sakalları çalı gibi sert, rengi siyahtan biraz açık kestane rengine kadar değişen renklerde, dengeli, canlı, güçlü, sahibine karşı çok duygulu, diğer köpeklere karşı kıskanç, atalarının en iyi niteliklerini almış, koku alma duyusu mükemmel, güvenli ve zeki, avcılık özelliği iyi gelişmiş ve av köpeği olarak yetiştirilen köpek ırkı.

YERKÖPEĞİ

Tarlafaresi. Sansar. Sansara benzer, küçük bir hayvan. Bokböceğine benzeyen, avını yakalamak için yere huni biçiminde çukur açan bir böcek. Tarlasincabı.

PEPEĞİLİK

Pelteklik, kekemelik, lüknet.

PEĞKÜRMEK

Ulumak (tilki ve benzerleri hayvanlar). Karaca, keçi ve benzerleri hayvan bağırmak, melemek.

TERVUERENKÖPEĞİ

Tüyleri çift katlı ve gür, orta uzunlukta veya uzun, bacakların arka yüzlerinde, boyun çevresinde ve kuyrukta tüyleri daha gür ve uzun, tüy rengi kahverengi, kızıl veya seyrek olarak gri, tüylerinin uçları siyah renkte olması nedeniyle vücutta Alman kurt köpeğinde olduğu gibi siyah renk geçişi bulunan Belçika çoban köpeği.

CHİHUAHUAKÖPEĞİ

Şivava köpeği.

DENİZKÖPEĞİGİLLER

Fokgiller.

MALİNESEKÖPEĞİ

Kısa tüylü, açık kahverengi veya kızıl renkte, tüylerin uç kısımları ve sırtı siyah renkte, kulak uçları siyah ve burun bölgesinde maske şeklinde siyahlıklar görülen Belçika çoban köpeği.

PAPİLLONKÖPEĞİ

Kelebek köpeği.

BEAGLEKÖPEĞİ

İngiltere'den köken alan, muhtemelen Harrier ile İngiltere'deki diğer tazıların birleştirilmesi sonucu geliştirilmiş, gruplar hâlinde, tek tek veya çiftler hâlinde tavşan, sülün ve bıldırcın avlamak için kullanılmış, ufak yapılı, sağlam bünyeli, vücut hatları köşeli ve çok hareketli, kürkü kısa tüylü, kaygan ve bakımı kolay, rengi kızıl ve beyaz, turuncu ve beyaz, sarı ve beyaz olmak üzere üç renk olabilen, düz ve karışık tüylü olmak üzere tüylerinden ayırt edilebilen iki alt tipi bulunan, gözleri kahverengi ve karakteristik bir yalvaran bakışı olan, nazik, tatlı, hayat dolu, meraklı, sosyal, cesur ve akıllı bir yapıda, en popüler koku alan tazılardan olan, av köpeği ve bekçi köpeği olarak yetiştirilen ayrıca mükemmel bir narkotik arama köpeği ve harika bir aile dostu da olabilen, kimi doğuştan ve kalıtsal hastalıkların sıklıkla görüldüğü ve ufak olduğu için tıbbi deneylerde kullanılan köpek ırkı.

PEĞAMBER

Peygamber.

KUŞEPPEĞİ

Bir ilkbahar bitkisi, madımak.

KÖPEĞİMSİLER

Omurgalı hayvanlardan, memeliler (Mammalia) sınıfının, etçiller (Carnivora) takımının, yarık ayaklılar (Fissipedia) alt takımından bir üst familya. (Arctoidea) sansargiller (Mustelidae) familyalarını içine alır.

BOBTAİLKÖPEĞİ

Eski İngiliz çoban köpeği.

DACHSHUNDKÖPEĞİ

Almanya'dan köken alan, geçmişinin 5000 yıl kadar önceye Mısırlı Teckel ırkına dayandığı düşünülen, uzun vücudu ve kısa bacaklarıyla dikkat çeken, rengi koyu kızıl veya kahverengi-siyah, boynu uzun ve kaslı, göğsü geniş, göğüs kemiği çıkıntılı, karnı içe doğru gergin, kuyruğu uzun ve sırtla aynı hizada taşınan, canlı ve sevecen aynı zamanda neşeli, meraklı ve zeki, havlamayı seven ve kendinden beklenmeyecek kadar yüksek ses çıkaran, tavşan ve özellikle porsuk avlamak amacıyla kullanılmış, bekçilik ve avcılık özellikleri gelişmiş köpek ırkı, sosis köpek.

  -   -   -  

Anlamında PEĞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PEĞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KÖPEKSİZ

Köpeği olmayan.

DONRA

Saç kepeği, kaş konağı. Kalınlaşmış, tabaka durumuna gelmiş kir.

MERES

Köpeğin yaşı.

SETER

Uzun tüylü İngiliz köpeği.

SUSTA

Köpeğin arka ayakları üzerinde durması. Emniyet yayı.

BAVLIMAK

Şahin ve köpeği ava alıştırmak.

ÇOMAR

İri köpek, çoban köpeği. Terbiyesiz, kaba, saldırgan kimse.

HAV

Kadife, çuha, yün vb.nin yüzeyindeki ince tüy, ülger. Köpeğin çıkardığı ses.

APORT

Avın veya kendisine gösterilen şeyin üzerine atılıp getirmesi için köpeğe verilen buyruk sözü.

KÖPEKLİ

Köpeği olan.

AİREDALETERİYERİ

İngiltere'den köken alan, büyük Teriyerler sınıfına giren, 1. yüzyılın ortalarında Working Teriyer ile Otter Hound'un birleştirmeleri sonucu geliştirilmiş, tilki sansar gibi av hayvanlarının yakalanmasında kullanılmış, tüy yapısı kalın, burnu siyah, rengi bej rengi tonlarındaki tüyler içerisine dağılmış siyah ve koyu gri, göğsünde siyahlıkla birlikte kızıl ve beyaz lekeler görülebilen, bacakları, göğsü, karın altı, başı ve kulakları bej renkli, akıllı cana yakın ve sadık, günümüzde refakat ve yardım köpeği olarak yetiştirilen, polis ve asker köpeği olma özelliklerini beraberinde taşıyan köpek ırkı.

KOPOY

Orta boylu, düşük kulaklı, tüyleri kısa bir tür av köpeği.

KAZAZ

Ham ipeği iplik ve ibrişim durumuna getiren kimse.

SALTA

Köpeğin arka ayakları üzerine ayağa kalkması. Gergin duran bir halatı biraz koyuverme işi. Yakasız, iliksiz, kolları bolca bir tür kısa ceket.

ZAĞAR

Bir cins çoban köpeği.

BARAK

Tüylü, kıllı çuha. Bir cins tüylü av köpeği.

KARABAŞ

Çoban köpeği. Kışa dayanıklı sert buğday. Evlenmemiş, evlenmek istemeyen erkek. Rahip. Ballıbabagillerden, çiçekleri mavi veya menekşe renginde başakçıklar durumunda olan güzel kokulu bir bitki (Lavandula stoechas). Bir hücreli özel bir asalağın, hindinin karaciğerine yerleşerek yaptığı, büyük ölçüde ölümlere yol açan kümes hastalığı.

ZAĞARLIK

Av köpeği gibi izleme.

FERMA

Av köpeğinin gizlendiği yerden avı gözetlemesi.

KEPEKLİ

İçinde kepeği olan. Üzerinde kepek oluşmuş olan. Un gibi, susuz ve tatsız (elma).