İçinde PAT geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "pat" olan, toplam 494 tane kelime bulunuyor. İçerisinde pat bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu pat ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında pat olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ANTİPATİKLEŞTİRME

16 harfli kelimeler

GASTROENTEROPATİ, LEPTOMENİNGOPATİ, MİKROANJİYOPATİK, RADİKULONÖROPATİ

15 harfli kelimeler

ANTİPATİKLEŞMEK, ENTEROHEPATİTİS, ENTEROPATOJENİK, GASTROHEPATİTİS, GRANÜLOSİTOPATİ, HEMOGLOBİNOPATİ, HEPATNAVİRÜSLER, HEPATOSPLENİTİS, İSPATLAYABİLMEK, KARDİYOMİYOPATİ, MAKROANJİYOPATİ, MİKROANJİYOPATİ, PATAKLAYABİLMEK, SPLENOHEPATİTİS, ŞEYTANPATLICANI

14 harfli kelimeler

PATLICANGİLLER, PSİKOPATOLOJİK, BALDIRPATLATAN, ANTİPATİKLEŞME, FİZYOPATOLOJİK, GELİPDURUPATIR, HEPATOHÜCRESEL, HEPATOLİTYAZİS, HEPATOPANKREAS, HEPATOSELLÜLER, HEPATOVİRÜSLER, HEPATOZOONOZİS, İMMÜNOPATOLOJİ, İSPATLAYABİLME, JONKSİYONOPATİ, KAPATILABİLMEK, LÖKOMİYELOPATİ, OSTEOARTROPATİ, PATAKLAYABİLME, PATLICANİNCİRİ, PATLICANTATARI, PATOFİZYOLOJİK, PLÖROHEPATİTİS, TROMBOSİTOPATİ

13 harfli kelimeler

FİTOPATOLOJİK, PATAVATSIZLIK, PSİKOPATOLOJİ, EKSTRAHEPATİK, ENDOKRİNOPATİ, FELDSPATSILAR, FİZYOPATOLOJİ, GLOMERULOPATİ, HEPATOBLASTOM, HEPATOKUPREİN, HEPATOTOKSEMİ, HİSTOPATOLOJİ, KAPATILABİLME, KOLESİSTOPATİ, NÖROARTROPATİ, PAPATYAGİLLER, PATIŞAHYANAĞI, PATLATABİLMEK, PATLAYABİLMEK, PATLAYIVERMEK, PATOFİZYOLOJİ, PERİHEPATİTİS, PERİTONEOPATİ, SEROHEPATİTİS

12 harfli kelimeler

ANTİPATİKLİK, FİTOPATOLOJİ, PARASEMPATİK, PATAVATSIZCA, PERİPATETİZM, SALLAPATİLİK, ENSEFALOPATİ, HEPATİZASYON, HEPATOCYSTİS, HEPATOFLAVİN, HEPATOMEGALİ, HEPATOPORTAL, HEPATOPTOZİS, HEPATOTERAPİ, HEPATOTOKSİK, HEPATOTOKSİN, KAPATABİLMEK, KAPATIVERMEK, MEGALOHEPATİ, MONONÖROPATİ, NİPATIRSINIZ, PATATESÇİLİK, PATELLEKTOMİ, PATLAKÇİÇEĞİ, PATLATABİLME, PATLAYABİLME, PATLAYICILIK, PATLAYIVERME, PATOBİYOLOJİ, PATOGNOMONİK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

HEPATOLOJİK, İSPATLANMAK, KAPATTIRMAK, KARDİYOPATİ, PATAKLANMAK, PATIRDATMAK, PATRONCULUK, SARIPAPATYA, ANTİPATOJEN, DERMATOPATİ, EMBRİYOPATİ, FARENGOPATİ, FELDSPATLAR, HEPATEKTOMİ, HEPATİKOLOZ, HEPATOGRAFİ, HEPATOJENİK, KAPATABİLME, KAPATIVERME, KOAGÜLOPATİ, LARENGOPATİ, MENİNGOPATİ, PANKREOPATİ, PATALLAŞMAK, PATATESİMSİ, PATAZLANMAK, PATERNALİST, PATERNALİZM, PATIRDANMAK, PATIRDAŞMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALTIPATLAR, İSPATLAMAK, İSPATLAYIŞ, KAPATILMAK, PAPATYASIZ, PATAKLAMAK, PATAKLANMA, PATAVATSIZ, PATIRDAMAK, PATIRDATMA, PATIRTISIZ, PATLICANLI, PATRİARKAL, PATRİKHANE, SEMPATİZAN, AKSONAPATİ, ALTIPATLAK, ANJİYOPATİ, ÇÖPATLAMAZ, ENTEROPATİ, GASTROPATİ, GLOSSOPATİ, HEPATİCOLA, HEPATOLOJİ, HEPATOPATİ, HEPATORAFİ, HEPATOZOON, İDİYOPATİK, İSPATLANIŞ, İSPATLANMA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ANTİPATİK, İSPATLAMA, KAPATILIŞ, KAPATILMA, KASIMPATI, PAPATYALI, PATAKLAMA, PATATESLİ, PATIRDAMA, PATIRTILI, PATLAMALI, PATLANGAÇ, PATLATMAK, PATLAYICI, PATLICANİ, PATOLOJİK, PATRİKLİK, PATRONLUK, PSİKOPATİ, SALLAPATİ, SARAYPATI, TELEPATİK, AKPOPATÇA, AMFİPATİK, HEPATALJİ, HEPATİKUS, HEPATİTİS, HEPATOLİT, HEPATOSİT, HEPATOZİS, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ANTİPATİ, FELDSPAT, KAPATMAK, NEVROPAT, PATLAKÇA, PATLAMAK, PATLATMA, PATLAYIŞ, PATLICAN, PATOLOJİ, PATRONAJ, PATRONCA, PATRONCU, PATTADAK, PATTADAN, PSİKOPAT, SEMPATİK, TELEPATİ, PATAKREM, APATETİK, APATİKLİ, ARPATEPE, ÇALPATUR, ÇATAPATA, ÇATIPATI, ENDOPATİ, GAMOPATİ, HEMOPATİ, İDİOPATİ, LÖKOPATİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ÇATAPAT, HEPATİT, İSPATLI, KAPATIŞ, KAPATMA, PAPATYA, PATADAK, PATALYA, PATATES, PATENCİ, PATETİK, PATIRTI, PATİNAJ, PATİSKA, PATLAMA, PATOJEN, PATOLOG, PATRONA, SEMPATİ, TIPATIP, TOPATAN, ALAPATA, ALTIPAT, ETOPATİ, GAPATMA, HEPATİK, HEPATOM, IRAPATA, ISPATAN, İRAPATA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

APATİT, EMPATİ, İSPATİ, PATENT, PATİKA, PATLAK, PATNOS, PATRİK, PATRON, ÇATPAT, IRAPAT, ISPATA, KİSPAT, KOLPAT, PATAĞI, PATANA, PATANÇ, PATATA, PATAVI, PATDAK, PATDOS, PATELE, PATIĞA, PATIKO, PATIRI, PATIŞA, PATİÇİ, PATİKE, PATİLE, PATİMA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

İSPAT, PATAK, PATEN, PATİK, APATİ, PATAÇ, PATAĞ, PATAH, PATAL, PATAN, PATAR, PATAS, PATAŞ, PATAT, PATAZ, PATEL, PATGA, PATHİ, PATIÇ, PATIK, PATIL, PATIR, PATİG, PATİL, PATİR, PATİS, PATİT, PATKİ, PATLA, PATNI, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

PATA, PATİ, APAT, PATE, PATI, PATO

3 harfli kelimeler

PAT

Bazı kelimelerin anlamları

PAT

Yassı, basık. Kasımpatı biçiminde olan elmas iğne. Birleşikgillerden, papatyaya benzeyen otsu bir bitki (Leucanthemum). Yassı bir şeyle vurulduğunda çıkan ses.

GASTROENTEROPATİ

Mide-bağırsak hastalıklarının genel adı.

RADİKULONÖROPATİ

Sinir kökü ve omurga siniri hastalığı.

HEPATOSPLENİTİS

Karaciğer ve dalağın yangısı.

MİKROANJİYOPATİK

Mikroanjiyopati özelliklerine sahip, mikroanjiyopatiyle ilgili olan.

LEPTOMENİNGOPATİ

Beyin zarları hastalığı.

ANTİPATİKLEŞMEK

Sevimsizleşmek.

HEPATNAVİRÜSLER

İnsan hepatit B virüsü ve hayvanlardaki hepatit B virüs benzeri virüsleri bünyesinde bulunduran, kısmi çift iplikli DNA genom yapısına sahip, zarflı ve yaklaşık 42 nm büyüklüğe sahip virüslerin oluşturduğu aile, Hepadnaviridae.

ENTEROPATOJENİK

Bağırsakta hastalık yapan anlamında olup çoğunlukla EPEC için kullanılan bir deyim.

HEMOGLOBİNOPATİ

Kalıtsal bozukluklardan dolayı anormal polipeptit zincirlerinden oluşan, orak hücre anemisi, hemolitik anemi ve talasemiye neden olan anormal tipteki hemoglobinlerin varlığı. Hemoglobin C, E, I, J, S, ve benzerleri yüzlerce tipi vardır.

ENTEROHEPATİTİS

Karaciğer ve bağırsağın birlikte yangısı. Karabaş hastalığı.

İSPATLAYABİLMEK

Kanıtlayabilmek.

GRANÜLOSİTOPATİ

Granülosit serisindeki hücrelerin herhangi bir bozuluğu.

ANTİPATİKLEŞTİRME

Sevimsizleştirme.

KARDİYOMİYOPATİ

Nedeni bilinmeyen bir grup kalp kası hastalığı.

GASTROHEPATİTİS

Mide ve karaciğerin yangısı.

  -   -   -  

Anlamında PAT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PAT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

ALİNAZİK

Közlenmiş patlıcan, sarımsaklı yoğurt ve kıyma ile yapılmış olan bir yemek türü.

ALKOL

Bira, şarap vb. sıvıların veya pancar, patates nişastasının şekere dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan glikoz çözeltilerin mayalaşmış özlerinin damıtılmasıyla elde edilen, kokulu, uçucu, yanıcı, renksiz sıvı, ispirto, etanol, etil alkol. Her türlü alkollü içki.

ATAERKİL

Soyda, temel olarak babayı alan ve ailede çocukları baba soyuna mal eden (topluluk), pederşahi, patriarkal.

ATMAK

Bir cismi bir yöne doğru fırlatmak. Örtmek. Kurşun, gülle, ok vb. şeyleri hedefe fırlatmak. Bir yerden başka bir yere taşımak. Sıkıntı dolayısıyla giyilen bir şeyi çıkarmak. Söylemek. Bir kimsenin ilişiğini kesmek. Uzatmak. Yay ve tokmakla ditmek, kabartmak. Yapılmış kötü bir işi birine yüklemek. Yırtılmak. Bilmeden, kestirerek söylemek. Yalan ya da abartmalı söz söylemek. Yapışık olduğu yerden ayrılmak. Koymak. Bir şeyi yere doğru bırakmak. Geri bırakmak, ertelemek. Kovmak, dışarıya çıkarmak, ilgisini kesip uzaklaştırmak. Terk etmek. Değerini eksiltmek. Götürmek. Çıkarmak, dışarıya vermek. Top, tüfek vb. silahları patlatmak. İçki içmek. İstenilmeyen bir şeyi kendi malı olmaktan çıkarmak. Rastgele bir kenara koymak. Kalp, nabız vurmak, çarpmak. Kullanılması gelenek hâline gelmiş bir şeyi kullanmaktan vazgeçmek. Patlayıcı maddelerle havaya uçurup yıkmak. Yazılı veya banda alınmış bir metinden bazı bölümleri çıkarmak. Göndermek, yollamak. Çatlamak. Sille, tokat vurmak.

BARUT

Ateşli silahla bir merminin atılmasına veya herhangi bir aracın fırlatılmasına yarayan, patlayıcı madde.

ARKOZ

Birleşiminde feldspat bulunan, kum taşı türünden bir tortul kayaç.

ATEŞLEYİCİ

Ateşleme niteliği olan (şey). Patlayıcı maddeleri ateşlemekte kullanılan cihaz.

AĞIZOTU

Topları ateşlemek için falyaya konulan ve barutun patlamasına sebep olan madde.

ATILMAK

Atma işine konu olmak. Bir yerden, görevden veya işten uzaklaştırılmak. Patlatılmak. Saldırmak, hücum etmek. Başlamak. Bir şeye doğru birden gitmek, birden bir davranışta bulunmak. Bir işe girişmek.

ANSIZIN

Hatıra gelmeyen bir sırada, ani, anide, aniden, ansız, apansız, apansızın, birden, birdenbire, dangadak, defaten, durup dururken, fücceten, gürpedek, larp, larpadak, patadak, pattadak, rappadak, şakkadak, şapadanak, şappadak, şırakkadak, bedaheten, fücceten, nagehan, vehleten.

ARBEDE

Çatışma, patırtı.

ALÇILATMAK

Alçı ile kapattırmak, sıvatmak.

BABACILIK

Devletin türlü sınıflar üzerinde babalık ederek bu sınıflar arasında denge kurmaya çalışması işlemi, paternalizm.

ARİSTOTELESÇİLİK

Yunan filozoflarından derslerini öğrencileriyle birlikte gezinerek veren Aristoteles'in felsefesi, gezimcilik, Aristoculuk, peripatetizm. Bu felsefeyi benimsemiş olma durumu.

BAĞLI

Bir bağ ile tutturulmuş olan. Gerçekleşmesi bir şartı gerektiren, vabeste. Kapatılmış olan, kapalı. Halk inanışına göre, büyü etkisiyle cinsel güçten yoksun edilmiş (erkek). Bir kimseye, bir düşünceye, bir hatıraya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, sadık, tutkun. Bir kuruluşun yetkisi altında bulunan. Sınırlanmış, sınırlı.

ARİSTOTELESÇİ

Aristotelesçilik yanlısı olan, Aristocu, gezimci, peripatetist.

ATKI

Soğuğa karşı omuzlara, başa, sırta veya boyna alınan örtü, bürgü. Büyük yaba. Dokuma tezgâhlarında mekikle enine atılan iplik, argaç. Bazı kadın ayakkabılarında ve çocuk patiklerinde ayağın üstünden geçen, yandan iliklenen ince uzun parça. Kapı ve pencerelerin yapımında üst tarafa konan ağaç, taş veya beton destek, üst eşik.

ATEŞ

Yanıcı cisimlerin tutuşmasıyla beliren ısı ve ışık, od, nâr. Isıtmak, pişirmek için kullanılan yer veya araç. Tutuşmuş olan cisim. Genellikle hastalık etkisiyle artan vücut sıcaklığı, kızdırma. Öfke, hırs, hınç. Tehlike, felaket. Coşkunluk. Büyük üzüntü, acı. Patlayıcı silahların atılması.

ATEŞLEMEK

Tutuşturmak, yakmak. Top, tüfek vb. patlayıcı maddeleri patlatmak. Kışkırtmak, kızıştırmak. Coşturmak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük