İçinde PAR geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "par" olan, toplam 838 tane kelime bulunuyor. İçerisinde par bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu par ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında par olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

PARAMİKSOVİRÜSLER

16 harfli kelimeler

PARALELLEŞTİRMEK, FARENGOPARALİZİS, HİPERPARAZİTİZİM, KOMPARTIMANLAŞMA, PARANOPLOCEPHALA, PARAPOKSVİRÜSLER, PARATİROİDEKTOMİ

15 harfli kelimeler

İMPARATORİÇELİK, PARALELLEŞTİRME, EKTOPARAZİTİSİT, HİPERPARAZİTİZM, PARALELOSTERİZM, PARAMFİSTOMOZİS, PARASPORANGİYUM, PARAVİTAMİNOZİS, PARAZİTOTROPİZM, PARÇALAYABİLMEK, PARLAKLAŞTIRICI, PARLAKLAŞTIRMAK, PROKTOPARALİZİS, TOPARLANABİLMEK, TOPARLAYABİLMEK

14 harfli kelimeler

PARAMETRELEMEK, PARAPSİKOLOJİK, PARATÜBERKÜLOZ, PARLAMENTARİZM, HİPERPARAZİTİK, PARAFİLARYOZİS, PARAMANYETİZMA, PARAMONOSTOMUM, PARAMPHİSTOMUM, PARANEOPLASTİK, PARAPROTEİNEMİ, PARAZİTİZASYON, PARAZİTOLOJİST, PARAZİTOTROPİK, PARÇALATTIRMAK, PARÇALAYABİLME, PARLAKLAŞTIRMA, PARLAKLIKÖLÇER, PARLAKPULLULAR, PARTENOGENEZİS, PARTİLEŞTİRMEK, POLİPARAZİTİZM, PSÖDOPARAFİLYA, PSÖDOPARALİZİS, SENSOPARALİZİS, TOPARLANABİLME, TOPARLAYABİLME

13 harfli kelimeler

PARAMETRELEME, PARAPSİKOLOJİ, PARAZİTLENMEK, PARAZİTOLOJİK, ANTİPARALİTİK, ANTİPARAZİTER, ANTİPARAZİTİK, ÇAPARIZLANMAK, HEMİPARALİZİS, KOPARTABİLMEK, PARACHORDODES, PARAGANGLİYON, PARAGONİMOZİS, PARAKERATOZİS, PARAKIRMIZISI, PARAMETORCHİS, PARATERAPOTİK, PARATİDEKTOMİ, PARATİROİDİZM, PARATİROİTİZM, PARAZİTİSİDAL, PARAZİTOJENİK, PARAZİTOTROPİ, PARÇALATTIRMA, PARLATABİLMEK, PARLAYABİLMEK, PARLAYIVERMEK, PARTİLEŞTİRME, PARVOVİRÜSLER, REPARTİMİENTO, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ANTRPARANTEZ, GELİNPARMAĞI, HANIMPARMAĞI, İMPARATORİÇE, İMPARATORLUK, KAPAROZCULUK, KAPAROZLAMAK, KOPARTTIRMAK, KULAMPARALIK, OTOPARKÇILIK, PARALELKENAR, PARASEMPATİK, PARAŞÜTÇÜLÜK, PARAZİTLENME, PARAZİTOLOJİ, PARLAKLAŞMAK, PARMAKLIKSIZ, PARSELLENMEK, PARSELLETMEK, PARTENOGENEZ, TOPARLAĞIMSI, VEZİRPARMAĞI, ZIMPARALANMA, PARTİLERÜSTÜ, DEMİRKOPARAN, HATUNPARMAĞI, HİPERPARAZİT, HOPARIVERMEK, ISPARTALILIK, İMPARİPİNNAT, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

CANSİPARANE, GARDENPARTİ, HOPARLÖRSÜZ, KAPAROZLAMA, KOMPARTIMAN, KOPARTILMAK, KOPARTTIRMA, PARAFELEMEK, PARAMETRELİ, PARÇALANMAK, PARÇALATMAK, PARFÜMCÜLÜK, PARILDATMAK, PARILDAYICI, PARKELETMEK, PARLAKLAŞMA, PARLAMENTER, PARMAKLAMAK, PARMAKLIKLI, PARSELASYON, PARSELLEMEK, PARSELLENME, PARSELLETME, PARTİLEŞMEK, PARTİSİZLİK, PARTİZANLIK, TOPARLANMAK, TOSTOPARLAK, ANTİPARAZİT, BİPARAZİTİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALTIPARMAK, BARPARALEL, KOPARILMAK, KOPARTILMA, PARABELLUM, PARABOLOİT, PARADOKSAL, PARAFELEME, PARAFİNSİZ, PARAFLAMAK, PARAGUAYLI, PARALANMAK, PARALATMAK, PARALELİZM, PARALELLİK, PARALOJİZM, PARAMETRİK, PARAMPARÇA, PARASIZLIK, PARAZİTLİK, PARAZİTSİZ, PARÇACILIK, PARÇALAMAK, PARÇALANIŞ, PARÇALANMA, PARÇALATMA, PARÇALAYIŞ, PARILDAMAK, PARILDATMA, PARILDAYIŞ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ASPARAGAS, BAŞPARMAK, BEŞPARMAK, CİĞERPARE, DEPARTMAN, ISPARMAÇA, İMPARATOR, KAPAROZCU, KOPARILMA, KOPARTMAK, KULAMPARA, OTOPARKÇI, PALASPARE, PARABOLİK, PARACILIK, PARADİGMA, PARAFİNLİ, PARAFLAMA, PARALAMAK, PARALANMA, PARALATMA, PARALOJİK, PARAMETRE, PARANKİMA, PARANOYAK, PARAŞÜTÇÜ, PARAŞÜTLÜ, PARATONER, PARAZİTLİ, PARÇALAMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

APARTMAN, HOPARLÖR, KOPARMAK, KOPARTMA, LUNAPARK, PARADOKS, PARAFAZİ, PARAGRAF, PARALAKS, PARALAMA, PARALICA, PARALİZİ, PARANOYA, PARANTEZ, PARAVANA, PARÇACIK, PARFÜMCÜ, PARLAMAK, PARLATMA, PARLAYIŞ, PARMAKSI, PARMICAN, PARSELLİ, PARŞÖMEN, PARTİKÜL, PARTİSİP, PARTİSİZ, PARTİZAN, PARTÖNER, PASPARTU, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ANAPARA, APARKAT, APARMAK, ÇALPARA, ÇAPARIZ, ISPARTA, KAPAROZ, KOPARAN, KOPARIŞ, KOPARMA, LİPARİT, OTOPARK, PARABOL, PARAÇOL, PARAFİN, PARAGÖZ, PARALEL, PARAPET, PARASAL, PARASIZ, PARAŞÜT, PARAVAN, PARAZİT, PARÇACI, PARÇALI, PARDÖSÜ, PARILTI, PARKECİ, PARLAMA, PARTİCİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

APAREY, APARMA, ÇAPARİ, İSPARİ, KAPARİ, LEOPAR, LİPARİ, PAPARA, PARACA, PARACI, PARADİ, PARALI, PARDON, PARFÜM, PARİTE, PARKÇI, PARKUR, PARLAK, PARMAK, PARODİ, PAROLA, PARSEL, PARTAL, PARTER, SUPARA, APARAT, APARCA, APARLO, APARTU, AYPARE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ÇAPAR, DEPAR, PARAF, PARÇA, PARKA, PARKE, PARPA, PARSA, PARTİ, PARYA, ŞOPAR, APARİ, APART, CAPAR, ÇİPAR, ÇOPAR, HAPAR, HEPAR, İMPAR, KAPAR, PARAĞ, PARAH, PARAK, PARAN, PARÇI, PARDA, PARDI, PARDİ, PARGI, PARHA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

PARA, PARE, PARK, PARS, APAR, IPAR, İPAR, PARÇ, PARI, PARİ, PART, SPAR

3 harfli kelimeler

PAR

Bazı kelimelerin anlamları

PAR

Bozulmaya başlayan sulu yiyeceklerin üzerinde oluşan köpük, küf. Tortu. Dişlerde, dilde hastalık, açlık nedeniyle olan sarı tortu, pas. Nemli yerlerde olan küf, pas. Alev. Çeşme. Birisini aldatmak amacıyla verilen şey. Bahçe, gül bahçesi. Aldatma. Deneme, deney. Gül bahçesi, bahçe. Güzel, gösterişli.

FARENGOPARALİZİS

Yutak felci.

KOMPARTIMANLAŞMA

Ökaryot hücrelerde, hücre içinde çeşitli metabolik olayların zarla çevrili değişik yerlerde ya da organellerde yapılmak üzere aynlması.

PARASPORANGİYUM

Parasporlar kapsayan sporangiyum. Parasporlar kapsayan sporangium.

PARATİROİDEKTOMİ

Paratiroit bezlerinin ameliyatla çıkartılması.

HİPERPARAZİTİZM

Paraziter bir organizmanın diğer bir parazite konaklık yapması. Yani parazitin paraziti olması durumu. Hiperparazitlerin neden olduğu enfestasyon.

PARAMİKSOVİRÜSLER

Sığır vebası, küçük ruminant vebası, köpek gençlik hastalığı virüsleri gibi yapılarında negatif anlamlı ve yaklaşık 15-16 kb uzunlukta tek zincirli RNA genomu bulunduran, zarflı ve 150 nm büyüklükte virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Paramyxoviridae.

PARALELLEŞTİRME

Koşutlaştırma.

PARAPOKSVİRÜSLER

Poxviridae ailesinde bulunan bir virüs cinsi.

PARALELOSTERİZM

Aynı yapıdaki gruplar arasındaki ilişki ve bunların kimyasal bileşimleri veya fiziksel özellikleri.

İMPARATORİÇELİK

İmparatoriçe olma durumu.

HİPERPARAZİTİZİM

Bir parazitin diğer bir parazit içinde veya üzerinde yaşaması durumu.

EKTOPARAZİTİSİT

Ektoparazitleri yıkımlayan ajanlar.

PARAMFİSTOMOZİS

Geviş getiren hayvanlarda Paramphistomum cinsi Digenea'ların neden olduğu önemli bir sindirim sistemi enfeksiyonu, amfistomozis. En patojenik türler Paramphistomum microbothrium, P. ichikawai, P. cervi, Cotylophoron cotylophoron, çeşitli Gastrothylax türleri, Fishoederius ve Calicophoron cinsine bağlı türlerdir.

PARANOPLOCEPHALA

Anoplocephalidae ailesinde bulunan sestod cinsi.

PARALELLEŞTİRMEK

Koşutlaştırmak.

  -   -   -  

Anlamında PAR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PAR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKAR

Kiraya verilerek gelir getiren ev, dükkân, tarla, bağ vb. mülk, akaret. Halı, koltuk, yatak vb. yerlerde ve nemli ortamlarda yaşayan, astıma yol açabilen, insan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir tür canlı. Sıvı, mai, likit.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

AKCİĞER

Göğüs kafesinin büyük bir bölümünü içten kaplayan, kanı temizleyen, sağlı sollu iki parçadan oluşan solunum organı. Bronşçukların son bölümü.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

AİDAT

Dernek, kuruluş, kulüp üyelerinin belli sürelerde, belli miktarlarda ödedikleri para, ödenti. Bir hizmet karşılığı sürekli ve düzenli ödenen para. Kesenek.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

AÇIORTAY

Bir açıyı, ölçüleri birbirine eşit olan iki açısal bölgeye ayıran doğru parçası.

AĞIRLIK

Ağır olma durumu. Ağırbaşlılık. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. Yer çekiminin, bir cismin molekülleri üzerindeki etkisinin oluşturduğu bileşke, gravite. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. Uyuşukluk ve gevşeklik durumu. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum. Orduda bir birliğin cephane, yiyecek ve eşya yükleri. Sorumluluk. Sıkıntı. Takı. Değerli olma durumu. Yük, külfet. Dikkati ve önemi bir şey üzerinde yoğunlaştırmak. Güreş, boks, halter, judo vb. spor dallarında, sporcuların kilolarına göre girdikleri kategori. Etki, baskı, güçlük. Çeyizini düzmek için damadın geline verdiği para, kalın.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

AHLAT

Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yaban armudu, dağ armudu (Pirus piraster). Beden yapısının temelini oluşturan ögeler. Kaba adam, yol iz bilmez kimse. Bitlis iline bağlı ilçelerden biri. Bu ağacın, armuda benzeyen, iyice olgunlaştıktan sonra yenilebilen yemişi. Bir karışım içindeki parçalar, ögeler.

AHZÜKABZ

Kendine mal etme. Para tahsili yapmaya yetkili olma.

ADAPTÖR

Bir aletin çapları birbirinden farklı olan parçalarından birini ötekine geçirebilmek için yararlanılan bağlayıcı. Aygıtın kullanabileceği düzeye göre elektrik akımını ayarlayan alet, uyarlayıcı.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

AHİZE

Telefonda seslerin duyulduğu ve iletildiği parça.

AĞIRŞAK

Yün veya iplik eğrilen iği ağırlaştırmak için alt ucuna geçirilen yarım küre biçiminde, ortası delik ağaç veya kemik parça. Teker biçiminde yassı nesne, kurs (I).

AĞIZLAMAK

Bir boğazın veya bir limanın ağzını ortalamak. Bir işi kolaylamak. Bir parçayı yuvasına geçirmek için önce yuvanın ağzını ayarlamak.

AFFETTUOSO

Bir parça yumuşak ve duygulu bir biçimde çalınarak.

AÇKILAMAK

Açkı ile parlatmak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük