İçinde PA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "pa" olan, toplam 3924 tane kelime bulunuyor. İçerisinde pa bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu pa ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında pa olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ANTİPATİKLEŞTİRME, AVRUPALILAŞTIRMAK, BRONKOSPAZMOLİTİK, KIZILDAĞYENİYAPAN, KURTBELİYENİYAPAN, PAPİLLOMAVİRÜSLER, PARAMİKSOVİRÜSLER, PAYANDALAYABİLMEK, SAPANLIURGANCILAR, SEFALOTORAKOPAGUS, YELPAZEKANATLILAR

16 harfli kelimeler

ÇAPAÇULLAŞTIRMAK, MUSTAFAKEMALPAŞA, PARALELLEŞTİRMEK, SİNEKKAPANGİLLER, KAPTANPAŞAKUZUSU, AVRUPALILAŞTIRMA, FARENGOPARALİZİS, GASTROENTEROPATİ, HACIALİPALANGASI, HİPERPARAZİTİZİM, KOMPARTIMANLAŞMA, LEPTOMENİNGOPATİ, MAHMUTŞEVKETPAŞA, MİKROANJİYOPATİK, PALEOKLİMATOLOJİ, PANSPOROBLASTİNA, PARANOPLOCEPHALA, PARAPOKSVİRÜSLER, PARATİROİDEKTOMİ, PASMANTARIGİLLER, PAYANDALAYABİLME, PAYLAŞTIRABİLMEK, PERİPANKREATİTİS, RADİKULONÖROPATİ, TRİPANOSOMİSİDAL, TRYPANOSOMATİDAE, VEZİKÜLOTİMPANİK

15 harfli kelimeler

ÇAPAÇULLAŞTIRMA, İMPARATORİÇELİK, PARALELLEŞTİRME, PROPAGANDACILIK, ABDURRAHMANPAŞA, ANTİPATİKLEŞMEK, ARPALIKİHSANİYE, ÇAPAKLANABİLMEK, DAVUTPAŞAHÜYÜĞÜ, DOĞANBEYPAYAMLI, EKTOPARAZİTİSİT, ENTEROHEPATİTİS, ENTEROPATOJENİK, GASTROHEPATİTİS, GRANÜLOSİTOPATİ, HEMOGLOBİNOPATİ, HEPATNAVİRÜSLER, HEPATOSPLENİTİS, HIRPALAYABİLMEK, HİPERPARAZİTİZM, HÜRREMPALANGASI, İSPATLAYABİLMEK, KARAMUSTAFAPAŞA, KARDİYOMİYOPATİ, MAHMUTPAŞALİLAR, MAKROANJİYOPATİ, MİKROANJİYOPATİ, ORTOPANKROMATİK, PAHALILAŞTIRMAK, PAKETLEYEBİLMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ANTİPROPAGANDA, AVRUPALILAŞMAK, KAPASİTESİZLİK, PARAMETRELEMEK, PARAPSİKOLOJİK, PARATÜBERKÜLOZ, PARLAMENTARİZM, PASİFLEŞTİRMEK, PATLICANGİLLER, PAZARLAMACILIK, PSİKOPATOLOJİK, TOPAKLAŞTIRMAK, YAPAYLAŞTIRMAK, BALDIRPATLATAN, TAVUKYELPAZESİ, ABBASHALİMPAŞA, ANTİPATİKLEŞME, CERİTYENİYAPAN, ÇAMPALANDIRMAK, ÇAPAKLANABİLME, ÇAPALANABİLMEK, ÇAPALAYABİLMEK, FİZYOPATOLOJİK, GELİPDURUPATIR, HACIHALİLARPAÇ, HAPAZLAMACILIK, HEPADNAVİRİDAE, HEPATOHÜCRESEL, HEPATOLİTYAZİS, HEPATOPANKREAS, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

FİTOPATOLOJİK, GAZİOSMANPAŞA, PAÇAVRALAŞMAK, PALEONTOLOJİK, PALMİYEGİLLER, PANİSLAMCILIK, PANSİYONCULUK, PANSUMANCILIK, PANTOLONCULUK, PANTUFLACILIK, PAPAĞANGİLLER, PAPİRÜSGİLLER, PARAMETRELEME, PARAPSİKOLOJİ, PARAZİTLENMEK, PARAZİTOLOJİK, PASİFLEŞTİRME, PASTIRMACILIK, PASTÖRİZASYON, PATAVATSIZLIK, PAYELENDİRMEK, PAYLAŞIMCILIK, PSİKOPATOLOJİ, YAPAYLAŞTIRMA, YELPAZELENMEK, DENİZPALAMUDU, ALCIYENİYAPAN, ANTİPARALİTİK, ANTİPARAZİTER, ANTİPARAZİTİK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

AKOMPANYATÖR, ANTİPATİKLİK, ANTRPARANTEZ, APPASSİONATO, ÇAPAÇULCULUK, DERNEKPAZARI, FİTOPATOLOJİ, GELİNPARMAĞI, HANIMPARMAĞI, ISTAMPACILIK, ISTAMPALAMAK, İMPARATORİÇE, İMPARATORLUK, KAPAROZCULUK, KAPAROZLAMAK, KARAKALPAKÇA, KAYPAKLAŞMAK, KOPARTTIRMAK, KULAMPARALIK, OTOPARKÇILIK, PAÇAVRACILIK, PAÇAVRALAŞMA, PAHALILAŞMAK, PALAMUTLAMAK, PALAMUTLULAR, PALAVRACILIK, PALEONTOLOJİ, PANAYIRCILIK, PANCARLAŞMAK, PAPAĞANLAŞMA, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AVRUPALILIK, BAŞPAPAZLIK, CANSİPARANE, ÇAPAKLANMAK, GARDENPARTİ, HEPATOLOJİK, HIRPALANMAK, HIRPALATMAK, HOPARLÖRSÜZ, ISTAMPALAMA, İSPATLANMAK, KALPAKÇILIK, KALPAZANLIK, KAPAKLANMAK, KAPAROZLAMA, KAPASİTESİZ, KAPATTIRMAK, KARDİYOPATİ, KAYPAKLAŞMA, KOMPARTIMAN, KOPARTILMAK, KOPARTTIRMA, MİZANPAJSIZ, PAHALILAŞMA, PAKETLENMEK, PAKETLETMEK, PALAMUTLAMA, PALAZLANMAK, PALAZLAŞMAK, PAMUKLANMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALTIPARMAK, ALTIPATLAR, APAYDINLIK, BARPARALEL, BAYRAMPAŞA, BÖCEKKAPAN, ÇAPAKLANMA, ÇAPALANMAK, ÇAPALATMAK, DEMİRKAPAN, DEREPAZARI, HAPAZLAMAK, HIRPALAMAK, HIRPANİLİK, ISPANAKLAR, İSPANYOLCA, İSPANYOLET, İSPATLAMAK, İSPATLAYIŞ, KAMPANYACI, KAPANIKLIK, KAPATILMAK, KOPARILMAK, KOPARTILMA, MİZANPAJLI, PABUÇÇULUK, PADİŞAHLIK, PAHALANMAK, PAKETLEMEK, PAKETLENİŞ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ADAPAZARI, ANTİPATİK, APAÇIKLIK, APANDİSİT, APANSIZIN, APAZLAMAK, ARPACILIK, ASPARAGAS, BAŞPARMAK, BEŞPARMAK, BEYPAZARI, BİTPAZARI, CİĞERPARE, ÇAPACILIK, ÇAPAÇULCU, ÇAPALAMAK, ÇAPALANIŞ, ÇAPALANMA, ÇAPALATMA, ÇAPANOĞLU, DEPARTMAN, DİSPANSER, DİYAPAZON, ESKİPAZAR, GÖLPAZARI, HAPAZLAMA, HIRPALAMA, ISPANAKLI, ISPARMAÇA, ISTAMPACI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ACIPAYAM, ANTİPATİ, APARTMAN, APAZLAMA, ARPALAMA, ASLANAPA, AVRUPALI, BAŞPAPAZ, CUPPADAK, ÇAPAKSIZ, ÇAPALAMA, ÇOLPALIK, ESTAMPAJ, FELDSPAT, GAZİPAŞA, HOPARLÖR, HOPPADAK, HOPPALIK, ISPAZMOZ, İSPANYOL, KALPAKÇI, KALPAKLI, KALPAZAN, KAMPANYA, KAPAKÇIK, KAPAKLIK, KAPAKSIZ, KAPAMACI, KAPANİÇE, KAPANMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ALÇIPAN, ANAPARA, APANDİS, APANSIZ, APARKAT, APARMAK, APAYDIN, ARPACIK, ARPAÇAY, ARPAĞAN, ARPALIK, AVRUPAİ, ÇALPARA, ÇAPAÇUL, ÇAPAKLI, ÇAPARIZ, ÇAPASIZ, ÇATAPAT, ESPASLI, HEPATİT, HIRPANİ, HOPPACA, HOPPALA, ISPANAK, ISPARTA, ISPAVLİ, ISTAMPA, İSPALYA, İSPANYA, İSPATLI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ALPAKA, ALPAKS, APAÇIK, APALAK, APAREY, APARMA, APATİT, APAYRI, ARPACI, AVRUPA, BAYPAS, ÇAPACI, ÇAPALI, ÇAPARİ, ÇARPAN, ÇOLPAN, ÇULPAN, EMPATİ, FRAPAN, İSPARİ, İSPATİ, KALPAK, KAPALI, KAPAMA, KAPARİ, KAYPAK, KEPAZE, KUMPAS, LEOPAR, LİPARİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AKPAS, APACI, ÇAPAK, ÇAPAR, ÇOLPA, DEPAR, ESPAS, HAPAZ, HASPA, HEMPA, HOPPA, İSPAT, KAPAK, KAPAN, KLAPA, KOPAL, PABUÇ, PAÇAL, PAÇOZ, PADOK, PAFTA, PAGAN, PAHAL, PAKET, PALAN, PALAS, PALAZ, PALET, PALTO, PAMPA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

APAK, APAŞ, APAZ, ARPA, ÇAPA, HOPA, KUPA, LAPA, MAPA, OPAL, PAÇA, PAHA, PAKT, PALA, PALU, PANO, PAPA, PARA, PARE, PARK, PARS, PASO, PAŞA, PATA, PATİ, PAYE, PAZI, PUPA, SAPA, SIPA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

PAH, PAK, PAL, PAS, PAT, PAY, EPA, FPA, PAC, PAÇ, PAF, PAG, PAĞ, PAM, PAN, PAP, PAR, PAŞ, PAV

2 harfli kelimeler

PA

Bazı kelimelerin anlamları

PA

Şaşma ünlemi: Pa ele dönüştüler. Korku ünlemi. Protaktinyum elementinin simgesi. Protaktinyumun sembolü. Paskal (basınç birimi).

ÇAPAÇULLAŞTIRMAK

Çapaçul duruma getirmek.

YELPAZEKANATLILAR

Genellikle başka böceklerin asalağı olarak yaşayan, dişileri kanatsız, gözleri çıkık ve iri böcekler takımı.

ANTİPATİKLEŞTİRME

Sevimsizleştirme.

AVRUPALILAŞTIRMAK

Avrupalılaşmasını sağlamak.

MUSTAFAKEMALPAŞA

Bursa iline bağlı ilçelerden biri.

BRONKOSPAZMOLİTİK

Bronşlardaki spazmı çözen ilaç.

PAYANDALAYABİLMEK

Payandalama olasılığı bulunmak.

SEFALOTORAKOPAGUS

Baş ve göğüsleri birbirine yapışık ikizler; bu biçimle belirgin hilkat garibesi.

SAPANLIURGANCILAR

Bolu şehri, Gerede ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KURTBELİYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

PARALELLEŞTİRMEK

Koşutlaştırmak.

SİNEKKAPANGİLLER

Sıcak ve ılıman bölgelerde, özellikle bataklıklarda böcekle beslenen bitkileri içine alan bir bitki familyası. Omurgalı hayvanlardan çeşitli ötücü kuşları içine alan bir kuş familyası.

PAPİLLOMAVİRÜSLER

Papovaviridae ailesinde yer alan ve pek çok canlıda deri ve mukozalarda siğillerin oluşumuna yol açan virüsleri bünyesinde bulunduran virüs cinsi.

PARAMİKSOVİRÜSLER

Sığır vebası, küçük ruminant vebası, köpek gençlik hastalığı virüsleri gibi yapılarında negatif anlamlı ve yaklaşık 15-16 kb uzunlukta tek zincirli RNA genomu bulunduran, zarflı ve 150 nm büyüklükte virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Paramyxoviridae.

KIZILDAĞYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, Mucur ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında PA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

AÇIORTAY

Bir açıyı, ölçüleri birbirine eşit olan iki açısal bölgeye ayıran doğru parçası.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

AÇKICI

Açkı yapan kimse, perdahçı. Anahtarcı.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

AÇKILAMAK

Açkı ile parlatmak.