İçinde P geçen 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "p" olan 4 harfli toplam 541 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde p harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu p harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında p harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TAPA

Şişe gibi dar delikleri tıkamaya yarayan mantar, cam, tahta veya plastikten tıkaç, tıpa. Top mermisinin ucuna takılan ve mermi atıldıktan sonra patlamasını sağlayan ayarlı başlık.

APET

Öğleden sonra.

GRUP

Küme. Çeşitli sınıf veya birliklere bağlı elemanların, belirli bir taktik görevi gerçekleştirmek üzere, tek komutanın emri altında birleştirilmesinden oluşan kıta topluluğu. Görüşleri, çıkarları bir olan kimseler bütünü, ekip. Ortak özellikleri olan varlıklar, nesneler bütünü.

PUÇT

Yasa dışı evlilikten doğan çocuk.

APIÇ

İki bacak arası, apış. Çelik oyununda bir kısım.

GUPA

Bardak. Küpes. Su bardağı. (Yukarıdinek Şarkikaraağaç Isparta; Kadıobası Güdül Ankara).

PİST

Kediyi kovmak için kullanılan bir seslenme sözü. Gösteri yapmak, dans etmek ve benzerleri için düzenlenmiş, genellikle yuvarlak yer. Bir havaalanında uçakların kalkıp inmesine, park yerlerine gidip gelmesine yarayan özel olarak hazırlanmış şerit. Motorlu araçların yarışları ve koşular için özel olarak düzenlenmiş yer, yarışlık. Kedi kovalama ünlemi.

ADAP

Töre. Yol yordam.

PÖRÜ

Büyük başlı, demir ayakkabı çivisi. Menteşenin kapıya çakılan parçası. Birbirinin içine geçen iki çivi biçimindeki menteşe. Su değirmeninin çarkını çeviren araç. Demir çivi. Yerli kapı menteşesi. (Mudurnu Bolu).

SLAP

Büyük yassı levha. İngilizce'de tokat anlamına gelen kelime.

PUHA

Hayvanların ayağına vurulan köstek. Kelepçe. Hayvanların ayağına takılan köstek.

SAPA

Merkezden uzak, kıyıda köşede kalmış. Gidilen yol üzerinde olmayan, sapılarak varılan. Düzgün olmayan, yolundan sapmış.

OPAN

Köylülerin, içinde yağ, peynir sakladıkları mağara.

ZIRP

Birden.

CILP

Çok ıslak.

PÖFT

Öç, hınç.

EPPE

Şaşma bildirir ünlem. Baba.

PHÜY

Vay vay vay!.

İPTİ

Önce, ilk: İpti o bana vurdu. Arapça kökenli ibtidâ: iptida.

CAPI

Durum, hal.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük