İçinde OT geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ot" olan, toplam 2197 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ot bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ot ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ot olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

FOTOFOSFORİLASYON, FOTOSENSİTİZASYON, MİKROKOTİLEDONLAR, OTOMATİKLEŞTİRMEK, POTANSİYALİZASYON, RİBONÜKLEOPROTEİN, SEFALOTORAKOPAGUS

16 harfli kelimeler

ARİSTOTELESÇİLİK, ANJİYOTENSİNOJEN, BAKTERİYOTOKSEMİ, DESPOTLAŞABİLMEK, DESULFOTOMACULUM, DİPHYLLOBOTHRİUM, ELEKTROFOTOMETRE, ENTEROTOKSİJENİK, FOTOPERİYODİKLİK, FOTOPOLİMERLEŞME, FOTOREAKTİVASYON, GLİKOPROTEİNOZİS, HETEROTRANSPLANT, HİYOVERTEBROTOMİ, İHTİYOHEMOTOKSİN, KONDROENDOTELYOM, LARENGOTRAKEİTİS, MONOTONLAŞTIRMAK, NÜKLEOPROTEİNLER, OTOENTOKSİKASYON, OTOMATİKLEŞTİRME, PNÖMOHİDROTORAKS, POTAMOGETONACEAE, RADYOPROTEKSİYON, SPEKTROFOTOMETRE, STARLİNGHİPOTEZİ, TROGLOTREMATİDAE, VEZİKÜLOTİMPANİK

15 harfli kelimeler

HİPOPOTAMGİLLER, MOLOTOFKOKTEYLİ, AMİNOTRANSFERAZ, BAKTERİYOTOKSİN, BAKTERİYOTROPİN, DERMOSFENOTİKUM, DESPOTLAŞABİLME, EKSİTOTOKSİTİTE, EKZOPTERİGOTLAR, ENDOKRİNOTERAPİ, ENDOPTERİGOTLAR, FİTOTRİKOBEZOAR, FOTOELEKTRİKLİK, FOTOFABRİKASYON, FOTOHİYALOGRAFİ, FOTOSENSİTİVİTE, GONADOTROPİNLER, HEMOPNÖMOTORAKS, HİPERKAROTENEMİ, HİPERPROTEİNEMİ, HİPERSEROTONEMİ, HİPOTİYAMİNOZİS, KORYOMAMOTROPİN, KRİYOPROTEKTANT, MONOTONLAŞTIRMA, NÖROTRANSMİTTER, OTOMUKORMİKOZİS, OTURAKFASULYESİ, OTURAKLAŞTIRMAK, OTURULABİLİRLİK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

OTOMATİKLEŞMEK, RADYOTEKNOLOJİ, ROBOTLAŞTIRMAK, ANTİBİYOTİKLER, APOLİPOPROTEİN, BENZOTİADİAZİT, DERMATOMİYOTOM, DİFİLOBOTRİYAZ, EKİNOKOKKOTOMİ, ELEKTROTROPİZM, ENDOTOKSİKOZİS, EPİTELİOTROPİK, EPİZOOTİYOLOJİ, ERGOTOKSİKOZİS, FLEBOTOMİDOZİS, FOTODERMATİTİS, FOTOİLETKENLİK, FOTOMANYETİZMA, FOTOMİKROGRAFİ, FOTOPERİYODİZM, FOTOREDÜKSİYON, HETEROZİGOTLUK, HİPERPROTEOZİS, HİPOPROTEİNEMİ, HİPOTİMPANİKUM, İDİYOTAKSONOMİ, İMMÜNOBLOTLAMA, İMMÜNOTOLERANS, İZOTİYOSİYANAT, KAROTENOYİDLER, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ARİSTOTELESÇİ, ELEKTROTEKNİK, FİZYOTERAPİST, FOTOĞRAFÇILIK, FOTOĞRAFLAMAK, FOTOLİTOGRAFİ, MONOTONLAŞMAK, NANOTEKNOLOJİ, NÜKLEOPROTEİN, OTOBİYOGRAFİK, OTOMATİKLEŞME, OTOMOBİLCİLİK, PROTEİNSİZLİK, ROBOTLAŞTIRMA, TELEFOTOGRAFİ, TRİKOTAJCILIK, AKTİNOMİKOTİK, ANTİTROTROPİK, ANTRAKOTERAPİ, ASEFALOTORASİ, BATRAKOTOKSİN, BUNGAROTOKSİN, DERMATOTERAPİ, DİSPROTEİNEMİ, EKZOPİTERİGOT, ENDOPTERYGOTA, ENTEROTOKSEMİ, FARENGOTERAPİ, FARMAKOTERAPİ, FOTOFLOROSKOP, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BİBLİYOTEKÇİ, BOTANİKÇİLİK, ÇOTİRAGİLLER, DAKTİLOTEKNİ, ELEKTROMOTOR, FOTOELEKTRİK, FOTOĞRAFHANE, FOTOĞRAFLAMA, GALVANOKOTER, HİGROTROPİZM, HİPNOTİZMALI, HİPOTANSİYON, HOLOTÜRİTLER, KROMOTROPİZM, LOKOMOTİFSİZ, LOTARYACILIK, METRDOTELLİK, MONOTONLAŞMA, OTOBİYOGRAFİ, OTOPARKÇILIK, OTOSTOPÇULUK, PROTAKTİNYUM, PROTESTANLIK, RADYOTELEFON, RADYOTELGRAF, SABOTAJCILIK, ŞİMİOTROPİZM, TOTALİTARİZM, ADRENOTROPİK, AEROTOLERANT, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ANTİBİYOTİK, ASTRONOTLUK, BOYKOTÇULUK, DONKİŞOTLUK, FİZYOTERAPİ, FONOTELGRAF, FOTOMEKANİK, FOTOTAKTİZM, FOTOTROPİZM, HELYOTERAPİ, HETEROTROFİ, HİDROTERAPİ, JEOTROPİZMA, LOKOMOTİFLİ, METOTSUZLUK, OTOBÜSÇÜLÜK, OTOJESTİYON, OTOMATİKLİK, OTOMATİKMAN, OTURAKLILIK, PROTEZCİLİK, PROTOPLAZMA, PSİKOTERAPİ, RADYOİZOTOP, RADYOTERAPİ, ROBOTLAŞMAK, SAPOTGİLLER, TENTÜRDİYOT, AEROTROPİZM, AKAROTOKSİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AZOTOMETRE, BİBLİYOTEK, EKZOTERMİK, ENDOTERMİK, FOTOĞRAFÇI, FOTOKİNEZİ, FOTOMONTAJ, FOTOMORFOZ, FOTOSENTEZ, FOTOTERAPİ, HETEROTROF, HİPNOTİZMA, KEMOTERAPİ, KOTARILMAK, LASTİKOTİN, MAZOTLAMAK, MNEMOTEKNİ, MONOTONLUK, MOTELCİLİK, MOTİVASYON, MOTORCULUK, MOTOSİKLET, OTLAKÇILIK, OTLATILMAK, OTOEROTİZM, OTOKONTROL, OTOMOBİLCİ, OTURMUŞLUK, OTURTMALIK, OTURTULMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ANTİKATOT, AZOTLAMAK, AZOTÖLÇER, BOTANİKÇİ, DESPOTİZM, DESPOTLUK, FİLOTİLLA, FOTOFİNİŞ, FOTOJENİK, FOTOKİMYA, FOTOMETRE, FOTOMETRİ, FOTOMODEL, FOTOROMAN, FOTOTAKSİ, HİPOPOTAM, HİPOTENÜS, HİPOTETİK, HOMOTETİK, JEOTERMAL, JEOTERMİK, KİKLOTRON, KOTARILMA, LAYTMOTİF, LOKOMOTİF, LOTARYACI, MANTİNOTA, MAZOTLAMA, METRDOTEL, MONOTEİST, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALOTROPİ, ANTRİKOT, ASİMPTOT, ASTRONOT, AZOTLAMA, BERGAMOT, BOYKOTAJ, BOYKOTÇU, DESPOTÇA, DESPOTİK, DİSKOTEK, EGZOTİZM, ELEKTROT, EZOTERİK, FOKSTROT, FOTOAKIM, FOTOĞRAF, FOTOKOPİ, FOTOSFER, FOTOSKOP, FOTOŞİMİ, HODBEHOT, HOMOTETİ, HÜCUMBOT, İPOTEKLİ, İSTİMBOT, İYOTLAMA, JEOTERMİ, KANOTİYE, KARACAOT, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADAMOTU, AĞIZOTU, AHTAPOT, ANEKDOT, ANTİDOT, ANZAROT, ARGONOT, BALOTAJ, BANKNOT, BİYOTİT, BİYOTOP, BLOKNOT, BOTANİK, ÇOTANAK, DEREOTU, DRETNOT, EGOTİZM, EGZOTİK, EROTİZM, FERİBOT, FOTOJEN, FOTOTEK, GİYOTİN, GROTESK, HİPOTEZ, HOTANTO, HOTOZLU, İZOTERM, KABOTAJ, KALOTİP, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ARAROT, AZOTLU, BOYKOT, ÇOTİRA, DESPOT, DİPNOT, EPİZOT, EROTİK, GALYOT, GAMBOT, GOTLAR, ISKOTA, İPOTEK, İZOTOP, KOTLET, MASKOT, MOTRİS, OTAMAK, OTARMA, OTARSİ, OTELCİ, OTLAMA, OTOBAN, OTOBÜS, OTOGAR, OTOKAR, OTOLİT, OTOMAN, OTOMAT, OTONOM, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

APOTR, BUYOT, ÇOTRA, ÇOTUK, FAGOT, GAVOT, GOTİK, HOTOZ, KATOT, KOKOT, KOMOT, KOTAN, KOTON, KOTRA, KÜLOT, LOTUS, MAZOT, METOT, MOTEL, MOTİF, MOTOR, NOTAM, NOTER, OTACI, OTAMA, OTÇUL, OTİST, OTİZM, OTLAK, OTLUK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ANOT, AZOT, FOTA, FOTO, İSOT, İYOT, KOTA, LOTA, NOTA, OTAĞ, OTÇU, OTEL, OTLU, OTSU, OTUZ, POTA, ROTA, SOTE, SPOT, TOTO, GOTA, HOTA, HOTU, ISOT, İZOT, KNOT, KOTE, KOTİ, KOTO, KOTÜ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BOT, KOT, LOT, NOT, POT, ROT, COT, DOT, FOT, GOT, HOT, MOT, OTA, OTE, OTU, ŞOT, TOT, ZOT

2 harfli kelimeler

OT

Bazı kelimelerin anlamları

OT

Toprak üstündeki bölümleri odunlaşmayıp yumuşak kalan, ilkbaharda bitip bir iki mevsim sonra kuruyan küçük bitkiler. Esrar. Bu bitkilerle yapılmış veya bu bitkilerle doldurulmuş. Zehir. İlaç.

DESPOTLAŞABİLMEK

Despotlaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ANJİYOTENSİNOJEN

Karaciğerde oluşan, molekül ağırlığı 55000 dalton olan, plazmada alfa-2 globulin yapısında ve renin enzimi tarafından anjiyotensin I'e dönüştürülen, kan basıncını artıran renin-anjiyotensin mekanizmasının bir parçası olan bir protein.

DİPHYLLOBOTHRİUM

Geçmişte Bothriocephalus ve Dibothriocephalus olarak adlandırılan Diphyllobothriidae ailesinde bulunan sestod cinsi.

MİKROKOTİLEDONLAR

Kısrakta fetüs gelişiminde koryon kesesinin endometriyumla birlikte yaptığı mikroplasentomlar.

ARİSTOTELESÇİLİK

Yunan filozoflarından derslerini öğrencileriyle birlikte gezinerek veren Aristoteles'in felsefesi, gezimcilik, Aristoculuk, peripatetizm. Bu felsefeyi benimsemiş olma durumu.

DESULFOTOMACULUM

Gram negatif, hareketli, zorunlu anaerobik, hücre çapından büyük endospor oluşturan, çubuk biçiminde bakteri.

BAKTERİYOTOKSEMİ

Bakteri toksinlerinin kana geçmesiyle oluşan zehirlenme.

OTOMATİKLEŞTİRMEK

Otomatikleşme işini yaptırmak.

FOTOFOSFORİLASYON

Fotosentez sırasında ışık enerjisi kullanılarak ATP teşekkülü. Fotosentez sırasında ışık enerjisi kullanılarak ATP'nin oluşumu, fotosentetik fosforilasyon. Fotosentez esnasında kloroplastlarda ışık enerjisi kullanılarak ADP'nin ATP'ye dönüştürülmesi.

SEFALOTORAKOPAGUS

Baş ve göğüsleri birbirine yapışık ikizler; bu biçimle belirgin hilkat garibesi.

FOTOSENSİTİZASYON

Işığa duyarlılık, derinin ışığa karşı hassasiyet gösterme hâli. Canlı, kimyasal madde ve benzeri şeyleri ışığa karşı duyarlı kılma.

ELEKTROFOTOMETRE

Kolorimetrik analizler için fotoelektrik bir sensörle donatılmış alet.

ENTEROTOKSİJENİK

Enterotoksin oluşturan.

POTANSİYALİZASYON

İki ilacın bir arada verildiğinde oluşturdukları toplam etki miktarının, onların bireysel etkilerinin toplamından daha fazla olması, supra aditif etkileşme.

RİBONÜKLEOPROTEİN

RNA ve proteinden oluşan herhangi bir bileşik.

  -   -   -  

Anlamında OT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde OT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKŞAMSEFASI

İki çeneklilerden, gece açan küçük kokulu çiçekleri olan, otsu bir bitki, gecesefası (Mirabilis jalapa).

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

AĞAÇKESEN

Zar kanatlılardan, kurtçukları en çok gül fidanları üzerinde yaşayarak yapraklara zarar veren, kara renkli bir böcek (Hylotoma).

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

AKTİNİT

Aktinyum, toryum, protaktinyum, tulyum, plütonyum, amerikyum, küriyum ve berkelyum radyoaktif elementlerinin ortak adı.

ALBÜMİN

Bitkilerin, hayvanların doku ve sıvılarında bulunan, birleşimi karbon, oksijen, azot, hidrojen ve kükürt olan, suda eriyen, beyaza yakın renkte, yapışkan özellikte bir protein.

AKTARIM

Aktarma işi, nakil. Psikoterapide hastanın terapiste ruhsal yapısı üzerinde etkili olmuş deneyim ve ilişkilerini aktarması.

ALBÜM

Fotoğraf, pul vb.ni dizip saklamaya yarayan bir defter türü. Herhangi bir konu ile ilgili kısa açıklamalar verilerek resimler basılmış olan kitap. Uzunçalar.

AKARYAKIT

Benzin, gaz yağı, mazot vb. sıvı yakıt.

ALÇALMA

Alçalmak işi, inme. Gelgitte denizin alçalması, cezir. Düşkünlük, zül, mezellet. Toprağın çöküp oturması.

ALAKART

Seçmeli yemek, tabildot karşıtı.

AİLE

Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik. Eş, karı. Aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünü. Temel niteliği bir olan dil, hayvan veya bitki topluluğu, familya. Aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü. Birlikte oturan hısım ve yakınların tümü.

AKPAS

Lahana, turp, şalgam, karnabahar vb. bitkilerin kök dışındaki bütün bölgelerine yerleşebilen, özellikle semizotugillerde karşılaşılan yosunumsu mantar (Albugo candida).

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

AKONİTİN

Boğan otundan çıkarılan ve hekimlikte kullanılan zehirli bir madde.

ADRES

Bir kimsenin oturduğu yer, bulunak. Hedef gösterilen yer. Bir kimsenin sık olarak gittiği yer. Kurum ya da kuruluşun bulunduğu yer.

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

ADAMKÖKÜ

Adamotu.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

AJANDA

Gerekli notların unutulmaması için yazıldığı takvimli defter, andaç.