İçinde ORTA geçen 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "orta" olan 5 harfli toplam 14 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde orta bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu orta ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında orta olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TORTA

Sıvıların içinde bulunan ya da sıvıların bozulmasıyla oluşan pıhtımsı madde, tortu. 1.Eritilen yağın dibe çöken beyaz tortusu. Külde pişmiş mayasız ekmek. Yağ ve benzerleri tortusu.

ORTAN

Yemeni denilen ayakkabının yüzüyle köseleyi birbirine tutturan dikiş. Yama, pençe. Ortanca. Ateş renginde kızıl tan.

PORTA

Büyük, çift kanatlı kapı. Kapı, giriş yeri.

ORTAM

Canlı bir varlığın içinde bulunduğu doğal veya maddi şartların bütünü. Bir topluluğun veya toplulukların hareket alanı, platform. Bir kimsenin veya bir insan topluluğunun yaşayışını etkileyen ruhsal, toplumsal ve kültürel etkilerin bütünü. Nesnel ve toplumsal yönlerle bazen kişinin iç dünyasını da kapsayan yakın çevre, vasat.

ORTAÇ

Sıfat-fiil.

ORTAK

Birlikte iş yapan, ortaklaşa yararlarla birbirlerine bağlı kimselerden her biri, şerik, hissedar, partner. Birden çok kimse veya nesneyi ilgilendiren, onlara özgü olan, onların katılmasıyla oluşan, müşterek. Kuma.

ORTAĞ

Gelin hamamında gelinin başına konulan, gümüşten yapılmış beş parmaklı süs eşyası.

KORTA

İçinde üzüm çiğnenilen şıra teknesi. Şırahane, şaraphane. Çeşme yalağı.

ORTAY

Bir düzlem şeklin aynı yöndeki paralel bütün kirişlerini eşit parçalara bölen (çizgi). Bir uzayı, bir yüzeyi eşit iki parçaya bölen (düzlem, çizgi).

LORTA

Ayakkabı kalıbının çapı.

FORTA

Yalan, palavra.

ORTAH

Kuma. Ürüne ortak olmak koşuluyla tarlayı ekip biçen kimse. Ekili araziyle ilgili yarıcı. Eski türkçe ortak: ortak; kuma.

BORTA

Evin iki kanatlı giriş kapısı.

HORTA

Dedikodu. Söz. Çıkrıkla iplik eğirmek için bir araya gelmiş beş altı kadın: Çıkrık hortasına gitmiştim.