İçinde ODA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "oda" olan, toplam 195 tane kelime bulunuyor. İçerisinde oda bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu oda ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında oda olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

ANAPLAZMODASTAT, KODALLIÇİFTLİĞİ, LAKTODANSİMETRE

14 harfli kelimeler

MESOGASTROPODA, ODAKLANABİLMEK, ODAKLAYABİLMEK, SPERMATODAKTİL

13 harfli kelimeler

MODALAŞTIRMAK, ODAKLAŞTIRMAK, ANKİLODAKTİLİ, ODAKLANABİLME, ODAKLANDIRMAK, ODAKLAYABİLME, PERİSSODAKTİL

12 harfli kelimeler

MODALAŞTIRMA, ODAKLAŞTIRMA, EKTRODAKTİLİ, GYRODACTYLUS, JİRODAKTİLOZ, KLİNODAKTİLİ, MİKRODAKTİLİ, ODAKLANDIRMA, ŞİSTODAKTİLİ

11 harfli kelimeler

HODANGİLLER, AKOMODASYON, BENZİODARON, GODAZLANMAK, GOSPODARLIK, KODALLANMAK, KODAZLANMAK, MONODAKTİLİ, PERODAKTİLİ, RODANOMETRİ

10 harfli kelimeler

KODAMANLIK, MİKRODALGA, MODALAŞMAK, ODAKLANMAK, ODAKLAŞMAK, ODAKLAYICI, VOYVODALIK, CESTODARİA, HASODABAŞI, HETEROPODA, KODACHROME, KODAKLAMAK, KODALANMAK, ODAŞENLİĞİ, SCAPHOPODA, YENİODALAR

9 harfli kelimeler

FEODALİTE, FEODALİZM, FEODALLİK, MODACILIK, MODALAŞMA, ODAKLAMAK, ODAKLANMA, ODAKLAŞMA, AMİODARON, AMPHİPODA, CHİLOPODA, DİPLOPODA, EUCESTODA, HACIKODAL, HASODALIK, KODACOLOR, LODALAMAK, ODAKÖLÇER, ODAKÖLÇÜM, ODALACAĞI, ODALANMAK, OSTRACODA, PANDOPODA, PANTOPODA

8 harfli kelimeler

ODACILIK, ODAKLAMA, BODAŞMAK, COPEPODA, GODANLIK, GOSPODAR, HODALAMA, HODAYDAN, KODALLAK, MODALİTE, ODABURNU, ODALACAK, ODALIDAM, TİLOPODA, TODANLIK, TODARMAK

7 harfli kelimeler

KODAMAN, MODAEVİ, ODABAŞI, VOYVODA, BODANAK, BODANAT, CESTODA, GODALAK, GODAMAN, HEMODAK, HODABIK, HODAKÇI, HODALAK, HODAMAN, ISOPODA, KODAFAR, KODALAK, KODALLI, KODAMAZ, KODAMCA, MODANLI, ODADÜZÜ, ODAKSAL, ODAYERİ

6 harfli kelimeler

BAŞODA, FEODAL, MODACI, ODACIK, ODALIK, PAGODA, BODANA, CODALI, FODANA, GODAFA, HARODA, HASODA, HODALA, HODANA, KODAFA, KODALA, KODANA, MODANA, ODADAM, ODAKLA, ODAKÖY, ODAKTA, ODALAR, ODALIH, ODAÖNÜ, ODAŞIK, ÖLÜODA, PODALA, PODAMO, ZAGODA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

HODAN, ODACI, ODALI, RODAJ, BODAÇ, BODAK, BODAM, BODAN, BODAR, BODAT, CODAL, CODAM, CODAR, CODAY, ÇODAN, GODAH, GODAK, GODAL, GODAN, GODAŞ, GODAZ, HODAH, HODAK, HODAL, HODAR, HODAY, KODAK, KODAL, KODAŞ, KODAZ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

LODA, MODA, ODAK, RODA, SODA, BODA, FODA, GODA, KODA, NODA, ODAĞ, ODAH, ODAN

3 harfli kelimeler

ODA

Bazı kelimelerin anlamları

ODA

Evin veya herhangi bir yapının oturma, çalışma, yatma gibi işlere yarayan, banyo, salon, giriş vb. dışında kalan, bir veya birden fazla çıkışı olan bölmesi, göz. Serbest meslek adamlarını içinde toplayan resmî birlik. Yeniçeri kışlası.

ANKİLODAKTİLİ

Parmak yapışması.

MODALAŞTIRMAK

Moda durumuna getirmek.

KODALLIÇİFTLİĞİ

Yozgat ilinde, Sorgun ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ODAKLAŞTIRMAK

Bir ışık demetini veya elektron akışını bir noktaya toplamak. Odak durumuna getirmek.

ODAKLAYABİLME

Odaklayabilmek işi.

ODAKLANABİLME

Odaklanabilmek işi.

MESOGASTROPODA

Hortumlu salyangozlar. Streptoneura alt sınıfında bulunan Hydrobiidae, Pilidae ve Pleuroceridae ailelerinde bulunan, trematodlara ara konaklık yapan deniz ve tatlı su salyangozu takımı.

ANAPLAZMODASTAT

Hayvanlarda anaplazmozisin kontrolünde kullanılan kimyasal maddelerden herhangi biri.

SPERMATODAKTİL

Kimi akarlarda, erkek tarafından üretilen spermanın dişinin üçüncü ve dördüncü koksaları arasında bulunan çiftleşme keselerine aktarılmasını sağlayan şeliser modifikasyonu.

ODAKLANDIRMAK

Odaklanma işini yaptırmak.

PERİSSODAKTİL

Tek parmaklı.

ODAKLAYABİLMEK

Odaklama imkânı veya olasılığı bulunmak.

ODAKLANABİLMEK

Odaklanma imkânı olmak.

MODALAŞTIRMA

Modalaştırmak işi.

LAKTODANSİMETRE

Sütün yoğunluğunu ölçen alet.

  -   -   -  

Anlamında ODA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ODA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AJANS

Haber toplama, yayma ve üyelerine dağıtma işiyle uğraşan kuruluş. Bu iş kollarının çalıştığı büro. Radyoda haber bülteni.

BEKARHANE

Bekârların kalması için ayrılmış veya düzenlenmiş oda. Bekârların yaşadığı müstakil ev.

ASKI

Üzerine herhangi bir şey asmaya yarar nesne. Elbise, gömlek, tişört, ceket gibi elbiselerin kırışmadan düzgün bir biçimde elbise dolabına asılması için insan omzu biçiminde tasarlanmış, bazılarının altında pantolon asmak için düz bir çıta, bazılarının her iki kenarında etek asmak için çengel bulunan alet, elbise askısı. Saz şairleri arasında yapılmış olan deyiş yarışında üstün gelene verilmek için duvara asılan kumaş, tabanca vb. ödül. İpek böceğinin kozasını sarması için yanına konulan çalı çırpı. Düğünlerde geline yakınları tarafından takılan hediye. Artırma, eksiltme vb. resmî iş ilanlarının ilgili daire duvarında belli bir zaman süresince asılı durması. Kadınların kullandığı altın dizisi veya zincirli mücevherat. Hastanelerde kırık kol veya bacakların asılarak tutturulduğu araç. Gelinin odasına asılan süs. Yeni yapılmış olan yapıların çatısına, ev sahibi tarafından usta için veya düğün arabalarına düğün sahibi tarafından arabacı için armağan olarak asılan kumaş. Pantolon veya giysilerin düşmesini önlemek için omuzdan aşırılan bağ. Çay, kahve taşımaya yarar kahveci tepsisi, fener. Saklanmak için tavana asılmış dizi veya hevenk.

BANDOCU

Bandoda görevi olan kimse, mızıkacı.

BOMBARDON

Bandoda en kalın sesi veren, pistonlu, nefesli çalgı.

BORNOZ

Banyodan çıkarken kurulanmak için kullanılan, önden açık, havludan yapılmış giyecek. Kuzey Afrika'da Berberilerin giydikleri başlıklı, geniş, kısa kollu bir üstlük.

ARALIK

Ara. Borsada hisse senetlerinin alım satım emirlerinin verildiği süre. Yarı açık, tam kapanmamış. Uygun, elverişli durum, fırsat. Yılın on ikinci ayı, ilk kânun, kânunuevvel. İki nota arasındaki perde uzaklığı. Basımcılıkta harfler veya satırlar arasındaki açıklık, espas. Tuvalet. Evin iki bölümü veya iki oda arasındaki dar geçit, geçenek, koridor. Iğdır iline bağlı ilçelerden biri. Toplu beden eğitiminde art arda dizilenleri ayıran açıklık. Portenin paralel çizgileri arasındaki boşluk. Bir sesi bir başka sesten, kalına veya inceye doğru ayıran uzaklık.

BENZEŞEN

Ünlü veya ünsüz benzeşmelerinde, etki altında kalan ünlü veya ünsüz: Sütçü (süt-çü), ekmekten (ekmek-ten), odalardan (oda-lar-dan) kelimelerinde bulunan -çü, -ten, -dan eklerindeki ünsüz veya ünlüler gibi.

BETONARME

Yapıda gücü, esnekliği artırmak için metal ve çimentodan yararlanma yöntemi, demirli beton. Bu yöntemle yapılmış.

AMORTİ

Birden ödenerek faizinin işlemesine son verilen tahvil. Piyangoda bilet değeri kadar kazanılan ikramiye.

BANYOLU

İçinde banyo bölümü olan. Banyodan henüz çıkmış (kimse).

AKORTSUZLUK

Ses düzensizliği ya da ayarsızlığı. Radyoda gerçek ayar frekansı ile doğru değeri arasındaki sapma.

AKORTSUZLAŞTIRMAK

Ses düzensizliği veya ayarsızlığı meydana getirmek. Radyoda bir ayar frekansında sapma meydana getirmek.

ALIŞTIRMA

Alıştırmak işi. Vücudun gücünü ve dayanıklılığını artırmak için yapılmış olan uygulama, hazırlık çalışması, idman, egzersiz, antrenman. Bir beceriyi, bilgiyi kazanmak için yapılmış olan tekrar, temrin, talim, egzersiz. Bir araç motorundan tam verim elde edilebilmesi için ilk dönemlerinde yüksek devirde düşük hızda çalıştırılması, rodaj.

BAŞODA

Geleneksel Türk evinde özellikle konukların ağırlandığı büyük ve özenli bir biçimde döşenmiş oda.

AYDINLIK

Bir yeri aydınlatan güç, ışık. Kolay anlaşılacak derecede açık olan, vazıh. Kötülükten uzak, temiz, saf. Bir yapının ortasına gelen oda ve öbür bölümlerin ışık alması için damın ortasından zemine kadar açılan boşluk. Işık alan.

BİDON

İçine çeşitli maddeler konulan, sac, plastik veya çinkodan yapılmış kap.

ALLEGRETTO

Allegrodan biraz daha ağır bir biçimde (çalınarak).

BOĞADA

Küllü veya sodalı su ile çamaşır yıkama. Yıkanmak üzere hazırlanmış çamaşırın üzerine sıcak kül suyu süzme işi.

AYRIKLIK

Ayrıklı olma durumu, ayrı tutma, ayrı tutulma. Kaplamları birbirinden ayrı olmakla birlikte aynı yakın cinsin kaplamına giren kavramlar arasındaki bağlantı. Elips, daire, parabol, hiperbol vb. bir konik üzerinde hareket eden cismi, odağa veya merkeze birleştiren doğrunun büyük eksen ile yaptığı açı. Önermelerin birbirine bağlanması işleminde ya . ya . ve ya da ile gösterilen ilişki. Kural dışılık. Genel kuraldan ayrılma, derogasyon.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük