İçinde OC geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "oc" olan, toplam 593 tane kelime bulunuyor. İçerisinde oc bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu oc ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında oc olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

KOCAMANLAŞTIRMAK, ANOPLOCEPHALİDAE, KİRLİKMÜSLİMHOCA, PARANOPLOCEPHALA

15 harfli kelimeler

KOCAMANLAŞTIRMA, ACANTHOCEPHALUS, ÇOCUKLAŞABİLMEK, DİOCTOPHYMOİDEA, MESOCESTOİDİDAE, PROTOCOCCİDİİDA, SCHİSTOCEPHALUS, YUKARIKOCAYATAK, YUKARITAHİRHOCA

14 harfli kelimeler

ÇOCUKLAŞTIRMAK, ACANTHOCEPHALA, AMETOCİSİMCİĞİ, AŞAĞIKOCAYATAK, BOCALATABİLMEK, BOCALAYABİLMEK, DİCROCOELİİDAE, DİOCTOPHYMİDAE, ENTEROCYTOZOON, MASTİGOPROCTUS, POROCEPHALİDAE, PROTEOCEPHALUS, SCOMBRESOCİDAE, STAPHYLOCOCCUS, TRİCHOCEPHALUS

13 harfli kelimeler

ALAPLIKOCAALİ, ANOPLOCEPHALA, BOCALATABİLME, BOCALAYABİLME, ÇOCUKLAŞTIRMA, ÇOCUKSANLILIK, ÇOCUKSULAŞMAK, DEĞİRMENOCAĞI, ECHİNOCHASMUS, GLOBOCEPHALUS, MECİSTOCİRRUS, MESOCESTOİDES, MİKROCİSİMCİK, NASREDDİNHOCA, PALEOCOĞRAFYA, POROCEPHALİDA, SARCOCYSTİDAE, STREPTOCOCCUS, THEARMOCYCLER, YUKARIHOCALAR

12 harfli kelimeler

ANTREPOCULUK, ÇİMENTOCULUK, FİTOCOĞRAFYA, KAMBİYOCULUK, MİKROCERRAHİ, PİYANGOCULUK, SENARYOCULUK, STATÜKOCULUK, TİYATROCULUK, ABDULLAHHOCA, AŞAĞIHOCALAR, BİLARDOCULUK, BİYOCOĞRAFYA, ÇOCUKLUYANIŞ, ÇOCUKSULAŞMA, ÇOKKOCALILIK, DİCROCOELİUM, DİCTYOCAULUS, DİOECOCESTUS, ECHİNOCOCCUS, EUCOCCİDİİDA, HEPATOCYSTİS, İSPİRTOCULUK, KARAKOCAOĞLU, KOCABIYIKLAR, KOCAELİLİLİK, KOCAHALİLLER, KOCHYASALARI, PEHLİVANHOCA, PNEUMOCYSTİS, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ARİSTOCULUK, ÇOCUKLAŞMAK, ÇOCUKSUZLUK, DÜELLOCULUK, ESPERANTOCU, GAZİNOCULUK, GOCUNDURMAK, KOCAKARILIK, KOMPLOCULUK, PİYANOCULUK, ANSCOCHROME, BOZKOCATEPE, COCHLİOMYİA, CYSTOCAULUS, DİOCTOPHYMA, DUROCDOMUZU, ECHİNOCHLOA, FOCULLANMAK, GOCCİŞLEMEK, GOCURGANMAK, HAMZAHOCALI, HYDROCHARİS, HYDROCOTYLE, KARACAOCCAM, KAZANKOCASI, KOCABÖRÜKLÜ, KOCAHAMZALI, KOCAHASANLI, KOCAKAVUKLU, KOCAKOVACIK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BOCALATMAK, ÇOCUKSULUK, KABLOCULUK, KADROCULUK, KANTOCULUK, KARGOCULUK, KOCASIZLIK, KRİKOCULUK, RADYOCULUK, RODEOCULUK, VİDEOCULUK, AKÇAKOCALI, ALİHOCALAR, AYNALIHOCA, BANDOCULUK, ÇOCUKLAŞMA, ENTOPROCTA, FİDANOCAĞI, GOCAMANNIK, GOCUNDURMA, GOSGOCAMAN, GÜLDÜRGOCA, HALOCOCCUS, KARACOCCAM, KARAKOCALI, KEMEROCAĞI, KİREÇOCAĞI, KOCAALİLER, KOCABAŞLAR, KOCABÖRÜKÜ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ANTREPOCU, BOCALAMAK, BOCALATMA, ÇİMENTOCU, DEPOCULUK, İSPİRTOCU, KAMBİYOCU, KOCALTMAK, KOCAMANCA, KOCAOĞLAN, KOCASİNAN, MAYOCULUK, OCAKÇILIK, PİKOCULUK, PİYANGOCU, REPOCULUK, SENARYOCU, STATÜKOCU, TİYATROCU, OCAKEŞEĞİ, AHMETHOCA, ALİHOCALI, ANOCENTOR, AYDINOCAK, BABAOCAĞI, BALLIHOCA, BİLARDOCU, BOCALATIŞ, BOCALAYIŞ, CLADOCERA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKÇAKOCA, ARİSTOCU, BOCALAMA, BOCURGAT, ÇOCUKLUK, ÇOCUKSUZ, DÜELLOCU, ESKİMOCA, GAZİNOCU, GOCUNMAK, KOCABAŞI, KOCAKARI, KOCALMAK, KOCALTMA, KOCATMAK, KOMPLOCU, MAOCULUK, PİYANOCU, OCAKBAŞI, AKKOCALI, AYŞEHOCA, BOCACUVA, BOCUTCAK, BOCÜKLÜK, BOÇOCOVA, COCCİDAE, COCCİDİA, ÇİLÇOCUK, ÇOCETMEK, ÇOCUGLUH, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BANDOCU, ÇOCUKÇA, ÇOCUKÇU, ÇOCUKLU, ÇOCUKSU, GOCUKLU, GOCUNMA, HOCALAR, HOCALIK, KABLOCU, KADROCU, KANTOCU, KARGOCU, KOCAALİ, KOCABAŞ, KOCAELİ, KOCAKÖY, KOCALIK, KOCALMA, KOCAMAK, KOCAMAN, KOCASIZ, KOCATMA, KOCAYIŞ, KOLPOCU, KOSKOCA, KRİKOCU, MORTOCU, OCAKLIK, RADYOCU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACYOCU, DEPOCU, JUDOCU, KOCALI, KOCAMA, MAYOCU, OCAKÇI, OCAKLI, OCUMAK, PİKOCU, REPOCU, SOLOCU, TİPOCU, AKKOCA, AKOCAK, BOCCIK, BOCCİK, ÇOCULU, EDOCOM, ELHOCA, ELKOCA, ERKOCA, GOCANA, GOCARI, GOCİYH, HOCALI, KOCACI, KOCANA, KOCAÖZ, KOCAÜN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BOCUK, ÇOCUK, GOCUK, MAOCU, BOBOC, BOCCA, BOCCE, BOCİÇ, BOCİK, BOCİT, BOCUD, BOCUR, BOCUT, COCAH, COCAK, COCCU, ÇOCIG, ÇOCIH, ÇOCİK, ÇOCOH, ÇOCUG, ÇOCUM, ELOCA, GEROC, GOCAŞ, GOCCA, GOCİH, GOCİK, GOCNA, GOCUH, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BOCA, BOCİ, HOCA, KOCA, LOCA, OCAK, BOCE, BOCU, COCA, COCO, ÇOCU, DOCA, GOCA, GOCE, GOCI, GOCU, ĞOCİ, HOCU, MOCA, MOCU, OCAĞ, OCAH, OCAN, OCAR, OCUK

3 harfli kelimeler

COC, DOC, GOC, HOC, KOC, OCI

2 harfli kelimeler

OC

Bazı kelimelerin anlamları

OC

(ET öç) Öç.

ÇOCUKLAŞTIRMAK

Çocuklaşmasına yol açmak.

YUKARIKOCAYATAK

Antalya ilinde, Serik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ANOPLOCEPHALİDAE

Cestoda alt sınıfında, Cyclophyllidea takımında bulunan insanlarda ve otçullarda Anoplocephala, Bertiella, Moniezia, Paranoplocephala ve Thysanosoma gibi gerek veteriner gerekse beşeri hekimlik açısında önemli cinsleri içeren orta veya büyük sestodların bulunduğu aile.

KOCAMANLAŞTIRMAK

Kocaman duruma getirmek.

KİRLİKMÜSLİMHOCA

Bartın ili, Kurucaşile ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

ÇOCUKLAŞABİLMEK

Çocuklaşma olasılığı bulunmak.

DİOCTOPHYMOİDEA

Dioctophyma cinsini içeren afazmid nematod üst ailesi.

MESOCESTOİDİDAE

Cyclophyllidea takımında Cestoda alt sınıfında bulunan, Mesocestoides cinsini içeren, etçil, kuş ve memelilerde parazitlenen orta boylu veya büyük sestod ailesi.

ACANTHOCEPHALUS

Gövdesi silindiriğe yakın, proboskisi oldukça uzun oval veya silindirik, 6-28 çengel sıralı olup her sırada 4-15 adet çengel bulunan bir Acanthocephala cinsi. Acanthocephala şubesinde bulunan ve kimi türleri balıklarda parazitlenen cins.

PROTOCOCCİDİİDA

Sporozoea sınıfında, Coccidia alt sınıfında bulunan omurgasızlarda parazitlenen protozoa takımı.

SCHİSTOCEPHALUS

Balıkların vücut boşluğunda bulunan, dorsal ve ventral yüzeyinde botrium bulunan, vücudu segmentli bir sestot cinsi.

YUKARITAHİRHOCA

Erzurum ili, Horasan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

PARANOPLOCEPHALA

Anoplocephalidae ailesinde bulunan sestod cinsi.

KOCAMANLAŞTIRMA

Kocamanlaştırmak işi.

ACANTHOCEPHALA

Başları dikenli solucanlar.

  -   -   -  

Anlamında OC bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde OC geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ADAMSIZ

Adam olmadan. Güvenecek kimsesi olmayan, dayanağı bulunmayan, arkasız. Erkeksiz, kocasız.

AKSEDİR

Kaplaması mobilyacılıkta kullanılan, açık kahverengi öz odunlu olan bir ağaç (Thuya occidentalist).

AHİ

Cömert. Kardeş. Ahilik ocağından olan kimse.

ANNE

Çocuğu olan kadın, ana, valide, kocakarı, mader, nene, aba. Yavrusu olan dişi hayvan.

AHİLİK

Cömertlik. Kökleri eski Türk törelerine dayanan ve Anadolu'da yüksek bir gelişim gösteren esnaf, zanaatçı, çiftçi vb. bütün çalışma kollarını içine alan ocak.

AGUCUK

Süt çocuğunu sevmek için söylenen bir söz.

AĞA

Geniş toprakları olan, sözü geçen, varlıklı kimse. Halk arasında sayılan ve sözü geçen erkeklere verilen unvan. Osmanlı Devleti'nde bazı kuruluşların başında bulunanlara verilen resmî san. Ağabey. Cömert, eli açık. Okuryazar olmayan yaşlı kimselerin adlarıyla birlikte kullanılan san. Koca.

AGU

Süt çocuklarının neşelendikleri zaman çıkardıkları ses.

ANACIL

Anasına düşkün (çocuk).

ALTIZ

Altısı bir arada doğan (çocuk).

ADAKLAMAK

Küçük çocuk yürümeye başlamak.

AFACAN

Zeki ve yaramaz (çocuk).

ALIN

Yüzün, kaşlarla saçlar arasındaki bölümü. Bir ocakta her türlü ayak, galeri, baca, kuyu ve yolun ilerletilmekte olan yüzeyi. Karşı. Bazı şeylerin önü, ön yüzü.

AİLE

Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik. Eş, karı. Aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünü. Temel niteliği bir olan dil, hayvan veya bitki topluluğu, familya. Aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü. Birlikte oturan hısım ve yakınların tümü.

ANAOKULU

Öğrenim çağına henüz gelmemiş 2-6 yaş arasındaki çocukları okul düzenine hazırlayan eğitim kuruluşu, ana mektebi.

AHMAKLAŞMAK

Aptallaşmak. Bir an için şaşalayıp bocalamak.

ALDATMAK

Beklenmedik bir davranışla yanıltmak. Oyalamak, avutmak. Ayartmak, kötü yola sürüklemek, baştan çıkarmak, iğfal etmek. Karşısındakinin dikkatsizliğinden, ilgisizliğinden yararlanarak onun üzerinden kazanç sağlamak. Karı ve kocadan biri eşine sadakatsizlik etmek, ihanet etmek. Yalan söylemek. Bir şeyin görünürdeki durumu, o şeyin niteliği bakımından yanlış bir kanı vermek. Birine verilen sözü tutmamak.

AĞABABA

Dede, ata. Bir yerde, bir topluluk içinde etkili olan, sözü geçen, ileri gelen (kimse). Sanı "ağa" olan babaya çocuğunun sesleniş sözü.

ADAM

İnsan. Birinin yararlandığı, kullandığı kimse. Birinin yanında bulunan ve işini yapan kimse. Bir alanı benimseyen kimse. Eş, koca. Görevli kimse. İyi huylu, güvenilir kimse. Erkek kişi. Daima birinin yanında olan, onu destekleyen, isteklerini yerine getiren kimse.

AHTAPOT

Kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir tür mürekkep balığı (Octopus). Genellikle burun zarı üzerinde çıkan bir ur türü, polip.