İçinde OB geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ob" olan, toplam 977 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ob bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ob ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ob olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

ELEKTROBİYOLOJİK, ACANTHOBDELLİDEA, AGAMAGLOBULİNEMİ, AKTİNOBASİLLOZİS, CELALİYEKAMİLOBA, DİPHYLLOBOTHRİUM, ELDELEKLİORTAOBA, FARİNGOBRANKİYAL, FARİNGOBRANŞİYAL, GAMMAGLOBÜLİNEMİ, HEMANJİYOBLASTOM, HEMOGLOBİNOMETRE, HEMOGLOBİNOMETRİ, HİPERGLOBULİNEMİ, HİPERGLOBÜLİNEMİ, HİPOBİLİRUBİNEMİ, MEHMETDEDEOBRUĞU, METHEMOGLOBİNEMİ, METHEMOGLOBİNÜRİ, MİKROGAMETOBLAST, ORNİTOBAKTERİYOZ, PANSPOROBLASTİNA, PSÖDOPOLİGLOBULİ, RABDOMİYOBLASTOM, YAĞMURLUBÜYÜKOBA, YAĞMURLUSAYOBASI

15 harfli kelimeler

ELEKTROBİYOLOJİ, ANKİLOBİLEFARON, ARCHAEOBACTERİA, BİFİDOBACTERİUM, CHROMOBAKTERİUM, ÇOBANALDATANLAR, ERİTROBLASTOZİS, FEOKROMOBLASTOM, FERRİHEMOGLOBİN, FİTOTRİKOBEZOAR, GLOBALLEŞTİRMEK, GNATHOBDELLİDAE, HAEMOBARTONELLA, HEMATOSİTOBLAST, HEMOGLOBİNOPATİ, HİPPOBOSKİDOZİS, HÜSEYİNBEYOBASI, KARAÇOBANPINARI, MİKROBİLGİSAYAR, MİYELOBLASTOZİS, NEKROBASİLLOZİS, SAVCILIBÜYÜKOBA, SERATOBRANŞİYAL, SIDIKLIBÜYÜKOBA, SIDIKLIKÜÇÜKOBA, STERKOBİLİNOJEN, STROBİLOSERKOİT, TESTACEALOBOSİA, TRİCHOBİLHARZİA, ULTİMOBRANŞİYAL

14 harfli kelimeler

ÇOBANDAĞARCIĞI, GLOBALLEŞTİRME, HİDROBİYOLOJİK, MİKROBİYOLOJİK, RADYOBİYOLOJİK, ROBOTLAŞTIRMAK, ANTİMİKROBİYAL, ASETOBAKTERLER, ÇALIOBAAKÇAKIL, DERMATOBİYOZİS, DİFİLOBOTRİYAZ, ENAMELOBLASTUS, FLAVOBACTERİUM, FRAGMOBAZİDYUM, HEMANJİYOBLAST, HOBANDANİŞMENT, İMMOBİLİZASYON, İMMÜNOBLOTLAMA, İMMÜNOGLOBULİN, KOLLAJENOBLAST, KONURHACIOBASI, KORYOBLASTOZİS, MEDULLOBLASTOM, MEGAKARYOBLAST, MEHMETBEYOBASI, MİCROBACTERİUM, MİYOFİBROBLAST, OKSİHEMOGLOBİN, OKSİMİYOGLOBİN, PROERİTROBLAST, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

MİKROBİYOLOJİ, OTOBİYOGRAFİK, OTOMOBİLCİLİK, PROBLEMSİZLİK, RADYOBİYOLOJİ, ROBOTLAŞTIRMA, ACHROMOBACTER, AŞAĞIÇOBANİSA, AŞAĞIÇOBANÖZÜ, BOBTAİLKÖPEĞİ, CAMPYLOBACTER, ÇOBANHAMİDİYE, DERBENTOBRUĞU, DİSKOBLASTULA, ENTAMOBİYOZİS, ENTEROBİYOZİS, FEOKROMOBLAST, FUSOBACTERİUM, GLOBOCEPHALUS, GLUCONOBACTER, GONADOBLASTOM, HALOBACTERİUM, HAPTOGLOBULİN, HEMOGLOBİNEMİ, HEMOGLOBİNÜRİ, HEMOSİTOBLAST, HEPATOBLASTOM, HİDROBİYOLOJİ, HİPOBRANKİYAL, HİPOBRANŞİYAL, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ÇOBANALDATAN, ÇOBANÇANTASI, ÇOBANDEĞNEĞİ, ÇOBANPÜSKÜLÜ, ÇOBANSÜZGECİ, ÇOBANTUZLUĞU, ELEKTROMOBİL, GLOBALLEŞMEK, MİKROBİYOLOG, MOBİLYACILIK, OBSERVATUVAR, OBSTRÜKSİYON, OTOBİYOGRAFİ, TELEOBJEKTİF, AEROBİYOLOJİ, ANDROBLASTOM, ANTİGLOBULİN, ANTİMİKROBİK, ARENOBLASTOM, ASEFALOBRAHİ, BLEFAROBLAST, ÇOBANÇEŞMESİ, ÇOBANSAYVANT, ÇOBANYILDIZI, DEMİRCİOBASI, DİPLOBLASTİK, EMBRİYOBLAST, ENTEROBACTER, FİBROBLASTOM, FLAVOBAKTERİ, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ÇOBANDÜDÜĞÜ, ÇOBANİĞNESİ, ÇOBANTARAĞI, GLOBALLEŞME, KLOSTROFOBİ, KOBAYGİLLER, KOBRAGİLLER, MİKROSKOBİK, NANOBAKTERİ, OBJEKTİFLİK, OBJEKTİVİST, OBJEKTİVİTE, OBJEKTİVİZM, OTOBÜSÇÜLÜK, PROBABİLİZM, PROBLEMATİK, ROBOTLAŞMAK, YOBAZLAŞMAK, ACETOBACTER, AĞALAROBASI, AMİNOBENZEN, AMOBARBİTAL, BATTALOBASI, CİTROBACTER, CİTROBAKTER, ÇOBANDİVANI, ÇOBANDURAĞI, ÇOBANKAZANI, ÇOBANPINARI, ÇOBANSIZLIK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AKROBATLIK, ÇOBANÜZÜMÜ, HEMOGLOBİN, JAKOBENİZM, MOBİLYASIZ, OBURCASINA, OBURLAŞMAK, OTOMOBİLCİ, PROBLEMSİZ, ROBOTLAŞMA, TELESKOBİK, YOBAZLAŞMA, ADENOBLAST, ANİSOLOBİS, ASTROBLAST, BARAKOBASI, BELENOBASI, BROMOBUTİT, CABATOBASI, CERİTOBASI, COBLANDERE, CORDYLOBİA, ÇOBANBEYLİ, ÇOBANCALIK, ÇOBANCILIH, ÇOBANHASAN, ÇOBANSALIK, ÇOBANSARAY, ÇOBANUŞAĞI, ÇOBANYATAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AGORAFOBİ, ANAEROBİK, ÇOBANLAMA, EŞELMOBİL, HİDROFOBİ, KARAÇOBAN, KSENOFOBİ, LOBİCİLİK, LOKOMOBİL, MOBİLYACI, MOBİLYALI, NOBRANLIK, OBURLAŞMA, PROBLEMLİ, SOBACILIK, SOBELEMEK, VİDEOBANT, ABILLOBUT, ABIRLOBUT, ABULLOBUT, ABULOBURT, ABURLOBUT, AEROBİYOZ, AKAROFOBİ, AKROBATİK, AMİKROBİK, AVLUOBASI, AZOBACTER, BİYOBÖLGE, BOBAAĞACI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKROBASİ, BAZOFOBİ, ÇOBANLAR, ÇOBANLIK, MİKROBİK, MOBİLİZE, NİYOBYUM, NOBELYUM, NOBRANCA, OBJEKTİF, OTOBÜSÇÜ, OTOMOBİL, ROBOTLUK, SELOBANT, SOBELEME, YOBAZLIK, ABILOBUT, ABULOBOT, ABULOBUT, ALİOBASI, ALTINOBA, AMBAROBA, ASLANOBA, ATICIOBA, BAĞOBASI, BEYOBASI, BOBAMİNE, BOZOBASI, COBBADAK, COBURLAR, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AEROBİK, AKROBAT, BOBİNAJ, JAKOBEN, LOBELYA, MOBİLYA, OBABAŞI, OBELİSK, OBEZİTE, OBRUKLU, OBURLUK, PROBLEM, ROBOTİK, SNOBİZM, SOBALIK, YOBAZCA, ACAROBA, AGLOBİN, AĞAÇOBA, AKOBBAH, BOBACCA, BOBAÇÇA, BOBAHÇA, BOBALIH, BOBALIK, BOBASSA, BOBAŞÇA, BOBATCA, BOBAYİN, BOBEŞÇE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BAOBAP, ETOBUR, GLOBAL, GOBLEN, İZOBAR, KOBALT, LOBİCİ, NOBRAN, OBUACI, OBURCA, OTOBAN, OTOBÜS, ROBALI, SOBACI, OTOBUR, BAŞOBA, BEŞOBA, BEYOBA, BOBATA, BOBBAK, BOBİLİ, BOBOLİ, BOBRUK, BOBURT, COBLAK, COBLAM, COBLAN, COBLUM, COBRAN, COBRUM, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BOBİN, ÇOBAN, DOBRA, KOBAY, KOBRA, LOBUT, MOBİL, OBERJ, OBRUK, ROBOT, YOBAZ, AEROB, AKOBA, BOBAK, BOBAL, BOBAŞ, BOBİK, BOBOC, BOBOL, BOBOS, BOBUÇ, BOBUK, BOBUŞ, COBOL, COBUK, COBUL, COBUT, ÇOBUK, DOBAC, DOBAÇ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

FOBİ, HOBİ, LOBİ, OBEZ, OBJE, OBUA, OBUR, OBÜS, ROBA, SOBA, SOBE, AKOB, BOBA, BOBO, BOBU, COBA, ÇOBA, DOBİ, GOBÜ, HOBU, KOBA, KOBİ, KOBU, LOBA, LOBE, OBAL, OBAN, OBAŞ, OBAT, OBBA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

OBA, COB, FOB, GOB, KOB, OBİ, OBO, OBU

2 harfli kelimeler

OB

Bazı kelimelerin anlamları

OB

Karşı anlamına gelen ön ek.

FARİNGOBRANKİYAL

Yutak ve solungaca ait. 2.Bazı balıklarda solungaç yaylarını oluşturan kemiklerden en dorsalde olanı. Yutak-solungaca ait. Bazı balıklarda solungaç yaylarını oluşturan kemiklerden en üstte olanı, faringobranşiyal.

ELEKTROBİYOLOJİK

Elektrobiyoloji ile ilgili.

FARİNGOBRANŞİYAL

Faringobrankiyal.

CELALİYEKAMİLOBA

İstanbul şehrinde, Silivri belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

DİPHYLLOBOTHRİUM

Geçmişte Bothriocephalus ve Dibothriocephalus olarak adlandırılan Diphyllobothriidae ailesinde bulunan sestod cinsi.

GAMMAGLOBÜLİNEMİ

Kanda gamaglobülin bulunması.

HEMOGLOBİNOMETRE

Kandaki hemoglobin miktarını belirlemek için kullanılan bir alet.

AKTİNOBASİLLOZİS

Sığırlarda, seyrek olarak koyun ve domuzlarda, derin ağız yangısıyla seyreden, Actinobasillus lignierisi'nin neden olduğu, özellikle dilde piyogranülomlu yangısal değişimlerle belirgin bakteriyel bir hastalık, odun dil.

AGAMAGLOBULİNEMİ

Gamaglobulin düzeyinin düşmesi. Kanda antikorların veya immünoglobulinlerin tamamen yokluğu veya çok az bulunması. Özellikle, yeni doğmuş ve süt emmemiş hayvanlar için geçerlidir.

HİPERGLOBULİNEMİ

Kanda globulin proteininin normal sınırlarının üzerine çıkması.

ELDELEKLİORTAOBA

Kırşehir ilinde, Akpınar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

HEMANJİYOBLASTOM

Beyinde özellikle meninks kılcal damarlarındaki anjiyoblastlardan köken alan damar tümörü.

HEMOGLOBİNOMETRİ

Kandaki hemoglobin miktarının belirlenmesi işlemi.

HİPERGLOBÜLİNEMİ

Kanda herhangi bir globülinin anormal olarak artması.

ACANTHOBDELLİDEA

Hirudinea sınıfında, vücut yüzeyinde dikenlerin bulunmasıyla ayırt edilen sülük takımı.

  -   -   -  

Anlamında OB bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde OB geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AYIGİLLER

Memeli etoburlardan, ayıları içine alan bir familya.

BAOBAP

Ebegümecigillerden, sıcak ülkelerde yetişen, çok yüksek olmamakla birlikte, gövdesinin çevresi 20 metreyi aşabilen bir ağaç, baobap ağacı (Adansonia digitata).

BAGAJ

Yolcu yükü. Yolcu taşıtlarında yüklerin konulduğu yer. Otomobillerin yük konulabilen, genellikle arkada olan bölümleri.

AKASYA

Baklagillerden, sıcak iklimlerde birçok türü yetişen ve tanen, zamk, boya vb. maddelerin yapımında kullanılan bir ağaç (Acacia). Baklagillerden, yurdumuzda yetişen bir süs ve gölge ağacı, salkım ağacı, yalancı akasya (Robinia pseudoacacia).

BAZA

Mobilyanın uzunluğunca konulan dar ayak. Dolap gövdesinin zemine düzgün oturmasına yarayan çerçeve şeklindeki kaide. Yatağın yerden yüksek olmasını sağlayan veya sandık olarak kullanılan boş bölmesi.

ARAYICI

Bir şeyi aramayı iş edinen kimse. İstenilen yıldızı teleskobun görüntüsü içine getirebilmek için büyük teleskoplara paralel olarak bağlı, görüş alanı geniş olan küçük teleskop.

AYVADANA

Yüksekliği 15-70 santimetre, sık tüylü, soluk sarı çiçekli, çok yıllık ve otsu bir bitki (Achillea nobilis).

AYAKÇI

Ayak işlerinde kullanılan kimse. Bir iş süresince tutulan hizmetçi. Otobüs terminallerinde yolcuyu kendi şirketinden bilet almaya yönlendiren kimse. Gezici satıcı, çerçi.

AYI

Memelilerin etobur takımından, beş parmaklı, tabanlarına basarak yürüyen, yurdumuzda boz türü bulunan, iri gövdeli hayvan, kocaoğlan (Ursus arctos). Kaba saba olan insanlar için kullanılan bir seslenme sözü.

AKSEDİR

Kaplaması mobilyacılıkta kullanılan, açık kahverengi öz odunlu olan bir ağaç (Thuya occidentalist).

BAĞCI

Bağ yetiştirip ürününü satan kimse. Bağlayan veya soğuk haddehaneden çıkan metal şerit bobinlere bant yapıştıran kimse.

AMPİR

Fransa'da ortaya çıkıp daha sonra Avrupa'ya yayılmış olan yapı, mobilya, giyim vb.ne ait bir üslup.

ANOFEL

Sıtma mikrobunu aşılayan bir tür sivrisinek (Anopheles maculipennis).

BAMBU

Buğdaygillerden, sıcak ülkelerde yetişen, boyu 25 metre kadar olabilen, mobilya, merdiven, baston vb. birçok eşyanın yapımında kullanılan bir tür kamış, Hint kamışı, hezaren (Bambusa vulgaris). Bu kamıştan yapılan.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

AMBALE

"Birini düşünemez duruma getirmek, çok yormak, fazla gaz vererek otomobili çalışamaz duruma getirmek" anlamlarındaki ambale etmek ve "çok yorulup iş göremez, düşünemez duruma gelmek" anlamındaki ambale olmak birleşik fiillerinde geçen bir söz.

ASLANGİLLER

Kedi cinsinden olan bütün etoburları içine alan hayvan familyası.

AYIRTMA

Ayırtmak işi. Otel, gazino, lokanta vb. yerlerle uçak, tren, otobüs gibi taşıtlarda yer ayırma işi, rezervasyon.

ANTİBİYOTİK

Bitkilerde, özellikle küf mantarlarında bulunan veya sentezle elde edilen, birçok mikroba karşı kullanılan, penisilin, streptomisin vb. maddelerin ortak adı.

AÇIKLIKÖLÇER

Bir mikroskobun açıklığını ölçmeye yarayan alet.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük