İçinde O geçen 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "o" olan 8 harfli toplam 4621 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde o harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu o harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında o harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OKUNAKLI

Açık ve düzgün harflerle yazılmış, kolaylıkla okunabilen (yazı).

PORTAĞAL

Portakal.

RADYOLUS

Bazı teleklerde, tüy ekseninin distal radyuslarında bulunan çengel biçimindeki çıkıntılar olup proksimal radyuslara çengellenerek tüy bayrağının gergin bir şekilde durmasını sağlar. (radiolus),Bazı teleklerde, tüy ekseninin distal radyuslarında bulunan çengel biçimindeki mikroskobik çıkıntılar olup proksimal radyuslara çengellenerek tüy bayrağının gergin bir halde durmasını sağlar.

LOŞKURTU

Elinden bir şey gelmeyen, beceriksiz.

STENOFAG

Belli ve sınırlı tip besinlerle beslenen canlılar. Ancak belirli ya da pekaz değişik şeyleri besin olarak alan organizmalar; bazı böcekler gibi. karşıt öyrifag, bk monofag, oligofag, polifag.

TORBASIZ

Torbası olmayan.

SOKUNMAK

Başa çiçek ve benzerleri takmak. Takınmak.

SORUNCUL

Sorun yaratan ya da anlaşmazlıklara yol açan.

DOŞATMAK

Döşetmek, sermek - tayatmak doşatmak: dayatip döşetmek.

HİSTOLOG

Doku bilimci.

PAŞAPORT

(Fransızca kökenli passeport) pasaport. Pasaport.

OVARİTİS

Yumurtalık yangısı.

KONURALP

Gururlu, kibirli yiğit kimse. Düzce kenti, Konuralp bucağına bağlı bir bölge.

OKSİNLER

Çeşitli bitki büyüme hormonları. İndol asetik asit (IAA) doğada en bol bulunanıdır. Hücre bölünmesi, hücre farklılaşması, kök büyümesi, damar sisteminin gelişmesi, fototropizm, meyvelerin gelişmesi ve bitki filizlerinin ışığa doğru bükülmesinden sorumlu olan tabii hormonlar. Bitkilerde hücre bölünmesiyle büyüme üzerine etkili, hem doğal olarak hem de sentetik yolla üretilen, fitohormonlar olarak da bilinen, çoğunlukla indol-3-asetik asit türevi olan, doğal olanları; 4-kloro-indolasetik asid, fenilasetik asit ve indol-3-butirik asit'ten oluşan, sentetik olanları ise 1-naftalen asetik asit, 2,4-diklorofenoksiasetik asit ve 2-Metoksi-3,6-diklorobenzoik asit (dicamba) gibi bileşikleri içeren bir grup büyüme hormonun ortak adı.

HOŞAFLIK

Güçsüzlük, dermansızlık. Hoşaf yapmaya ayrılmış veya elverişli.

ORHANKÖY

Antalya ilinde, Güzelbağ bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KONTOROL

Kontrol.

HOPANLAR

Balıkesir ili, Gökçedağ bucağına bağlı bir bölge.

KORDUMAN

Sis.

BROMÜRLÜ

Yapısında bromür bulunan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük