İçinde O geçen 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "o" olan 14 harfli toplam 870 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde o harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu o harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında o harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KAPALITOPLULUK

İşyeri, küçük küme ve örgüt gibi yersel ya da ilişki ağı bakımından sınırlı ve dar kapsamlı araştırma evreni, bk. açıktopluluk.

BAKTERİYOLİZİS

Bakterinin hücre bütünlüğünün bozulup hücre içeriğinin dağılarak serbest kalması eriyip parçalanması, bakteriyoliz.

PORTLANDKOYUNU

İngiltere'de seyrek bulunan ırklardan olan ve Dorset'in gelişiminde kullanılan, küçük yapılı, yüz ve bacaklarda yapağı bulunmayan, yapağı rengi sarımsı kahverengi, kuzular açık kırmızı renkte doğan ve yaşamlarının ilk birkaç ayında beyaz veya gri renkte yapağıya sahip olan, boynuzsuz koyun ırkı.

ÜLTRAMİKROSKOP

Işık mikroskobu ile görülemeyen çok küçük parçacıkların görülmesini sağlayan optik alet. Bayağı mikroskopda görülemeyen çok küçük parçacıkların görülmesine yardım eden bir optik alet.

DEFERENTEKTOMİ

Sperma kanalının cerrahi işlemle çıkarılmasıyla yapılan kısırlaştırma.

ROMANLAŞTIRMAK

Bir konuyu roman biçiminde yazmak.

DİCROCOELİİDAE

Dicrocoelium, Eurytrema ve Platynosomum cinslerini içine alan, memeli, sürüngen, kuş ve amphibiaların bağırsak, safra kesesi, karaciğer ve pankreas kanallarında parazitlenen yassı ve şeffaf görünümlü trematod ailesi.

HARTMANELLOZİS

Hartmannella cinsi protozoonların neden olduğu enfeksiyon.

HEPATOPANKREAS

Salyangozlarda bulunan ve trematodların sporokist evreden serker evresinea geçtiği glanduler organ. Birçok omurgasız hayvanlarda bulunan bir sindirim bezi olup yüksek yapılı hayvanlardaki karaciğer ve pankreasın görevine benzer bir görevi vardır.

KERATİNİZASYON

Keratin oluşumu.

ULTRASONOSKOPİ

Ultrasonik görüntünün, fotoğrafik bir materyale kayıt edilmeden, ekrandan incelenmesi.

NORKONİDENDRİN

Baldıran otu hamurunun kükürtlü atık sıvısının metillenmesiyle üretilen, katı ve sıvı yağların oksitlenmesini önlemede kullanılan bir madde.

TOKUŞTURABİLME

Tokuşturabilmek işi.

DERMATOMİKOZİS

Derinin dış tabakaları, kıllar ve tırnak gibi boynuzsu oluşumlarda meydana gelen mantar enfeksiyonu, epidermomikozis. Terim derin mantar enfeksiyonlarına ek olarak dermatofitozisi de içine alır.

ERİTROSİTOPOEZ

Alyuvar yapımı.

ENTEROVİRÜSLER

Picornaviridae ailesinden yer alan ve pek çok canlı türünde ishallere yol açan virüsleri bulunduran virüs cinsi.

SORDURTABİLMEK

Sordurtma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BOYATILABİLMEK

Boyatılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

AMİNOKSİDAZLAR

Plazmada ve çok sayıda dokunun mitokondrionunda bulunan, substratlarına göre sınıflandırılan, çoğu bakır ve piridoksal fosfat içeren, aminlerin yıkımından sorumlu enzimler.

HİDROKSİPROLİN

Kollagende bulunan prolin amino asidinin hidroksilli türevi. Jelatin ve kollajende bulunan prolinden elde edilen kristalize yarı esansiyel bir amino asit.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük