İçinde O geçen 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "o" olan 13 harfli toplam 1288 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde o harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu o harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında o harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇOĞALTIVERMEK

Çabucak çoğaltmak.

REFRİGERASYON

Soğuk havayla tedavi.

CORONAVİRİDAE

Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan, 80-160 nm çapında, tek iplikli RNA (pozitif iplikli) içeren, kılıflı, kılıfın üzeri çıkıntılarla kaplı bir virüs familyası. Koronavirüsler.

SEROENTERİTİS

Bağırsakların seröz tabakasının yangısı.

İRRASYONALİZM

Us dışıcılık.

SİNAPTOBREVİN

Sinaptik keseciği alfa SNAP, gama SNAP, NSF ve SNAP 25 proteinlerinden oluşan bir kompleks ile akson ucundaki plazma zarında bulunan sintaksin proteinine bağlayan protein.

ENTERPOLASYON

Bir serideki eksik verilerin hesaplanabilmesi için geliştirilen bir matematiksel yöntem.

DİSPROTEİNEMİ

Plazma proteinlerinden albumin, fibrinojen ve globulin arasındaki normal dengenin bozulması, özellikle albumin – globulin oranındaki anormal değişimle belirgin durum.

DONDURMACILIK

Dondurmacının yaptığı iş.

TOKALAŞABİLME

Tokalaşabilmek işi.

EKSİBİSYONİZM

Göstermecilik.

DOĞAÜSTÜCÜLÜK

Doğa yasalarıyla açıklanamayan olayların ve gerçeklerin varlığına inanmak gerektiğini ileri süren öğreti, tabiatüstücülük, sürnatüralizm. Doğa yasalarıyle açıklanamayan olayların ve gerçeklerin varlığına inanmak gerektiğini ileri süren öğreti. Özdekçi ve doğacı düşünürlere göre, önemsiz ya da bilimsel yöntemlerle ilişkisi olmayan herhangi bir tutum.

DOĞURGANLAŞMA

Doğurganlaşmak işi.

HİDRONEFROZİS

Böbrek pelvisinin ve kalikslerin idrar birikmesi nedeniyle genişlemesiyle böbreğin ilerleyici atrofisi, kistik genişlemesi ve tıkanmayla belirgin patolojik değişim. İdrar yollarındaki tıkanmaya rağmen, glomerüler filtrasyonun sürekli olarak devam etmesinden kaynaklanır.

KORGENERALLİK

Korgeneral olma durumu. Korgeneralin görevi. Korgeneralin rütbesi.

SALPİNGEKTOMİ

Yumurta kanallarının cerrahi olarak alınması, tubektomi.

HOLDİNGLEŞMEK

Holding durumuna gelmek.

KEMOSORPSİYON

Bir metal veya yüzey enerjisi büyük bir maddenin yüzeyinde, temasta olduğu (sıvı veya gaz) başka bir maddenin moleküllerinin kimyasal bağlara benzer kuvvetle tutunması. Kimyasal bağ oluşumunda etkin olan kuvvetlere benzer kuvvetlerle tutunma.

DONUZBITIRAĞI

Uçları iğne gibi dikenli bir çeşit bitki, xanthium strumarium compositae.

SAKROKOKSALJİ

Sakrum-kalça kemiği eklem ağrısı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük