İçinde NU geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "nu" olan, toplam 1283 tane kelime bulunuyor. İçerisinde nu bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu nu ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında nu olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

PNÖMOMEDİYASTİNUM, RAMBOUİLLETKOYUNU, SONUÇLANDIRABİLME, YEYENUYEYENOSTOMİ, YUNUSBALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

GÖKKUZGUNUMSULAR, KANUNLAŞTIRILMAK, MEMNUNİYETSİZLİK, CHOLİSTANİKOYUNU, İPLİKBOYNUZLULAR, SONUÇLANDIRILMAK, SUPRAPOPÜLASYONU, YUKARIBOYNUYOĞUN

15 harfli kelimeler

KANUNLAŞTIRILMA, NUMARALANDIRMAK, AŞAĞIBOYNUYOĞUN, KARINDANKONUŞAN, KISABOYNUZLULAR, KONUŞTURABİLMEK, SONUÇLANDIRILMA, YEYENUKOLOSTOMİ, YEYUNUİLEUSTOMİ

14 harfli kelimeler

BOYNUZLUGİLLER, DONUKLAŞTIRMAK, NUMARALANDIRMA, SONUÇLANDIRMAK, APENNİNEKOYUNU, FENİLKETONURYA, HİLLREAKSİYONU, KANUNLAŞTIRMAK, KARAHASANUŞAĞI, KASTAMONULULUK, KONUMLANDIRMAK, KONURHACIOBASI, KONUŞLANDIRMAK, KONUŞTURABİLME, KORUNULABİLMEK, OKYANUSYALILIK, PORTLANDKOYUNU, SCHİZOTRYPANUM, ŞEHİTNUSRETBEY, UNUTTURABİLMEK, UNUTTURUVERMEK

13 harfli kelimeler

DOKUNULMAZLIK, GÜVERCİNBOYNU, KANUNLAŞTIRMA, MAALMEMNUNİYE, MEDYUNUŞÜKRAN, MEMNUNİYETSİZ, ONURLANDIRMAK, SONUÇLANDIRMA, KONUKSEVERLİK, AGRANULOSİTOZ, DONUKLAŞTIRMA, DONUZBITIRAĞI, DONUZOĞLUKÖRÜ, KİNETONUKLEUS, KONUMLANDIRMA, KONUŞLANDIRMA, KORKUDUNULMAK, KORUNULABİLME, NUKLEOPROTEİN, PERİSİNUSİTİS, POLİSİNUZİTİS, STEPHANURİDAE, SÜLEYMANUŞAĞI, ŞEYHNUSRETTİN, UNUTTURABİLME, UNUTTURUVERME, UNUTULABİLMEK, UNUTULUVERMEK, YANDURUNULMAK, YUKARIDONURLU

12 harfli kelimeler

BOYNUZLANMAK, BOYNUZLAŞMAK, BOYNUZLATMAK, BOYNUZLUTEKE, DENİZMAYMUNU, HOŞNUTSUZLUK, KONUŞMACILIK, MEMNUNİYETLE, NUMARALANMAK, NURLANDIRMAK, ONURLANDIRMA, ALKAPTONURYA, AŞAĞIDONURLU, BOVSKAKOYUNU, BOYNUYOĞUNLU, DOKUNUVERMEK, DORPERKOYUNU, GAZALBOYNUZU, HACIYUNUSLAR, HAEMATOPİNUS, HEYBELİKONUK, KARTONMACUNU, KONULABİLMEK, KONULUVERMEK, KONUŞABİLMEK, KONUŞTURTMAK, KONUŞUVERMEK, KÖMÜŞBUYNUZU, KUYRUKSOKUNU, MALNUTRİSYON, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ALIKONULMAK, BOYNUZLAMAK, BOYNUZLANMA, BOYNUZLAŞMA, BOYNUZLATMA, DONUKLAŞMAK, EFLATUNUMSU, GAYRİKANUNİ, GAYRİMEMNUN, KANUNLAŞMAK, KANUNSUZLUK, KANUNUESASİ, KANUNUEVVEL, KEÇİBOYNUZU, KONUMLANMAK, KONUŞKANLIK, KONUŞLANMAK, KONUŞTURMAK, KONUTLANMAK, NUMARACILIK, NUMARALAMAK, NUMARALANIŞ, NUMARALANMA, NUMARALAYIŞ, NURLANDIRMA, SAMANUĞRUSU, SAVUNUCULUK, SONUÇLANMAK, SONUÇSUZLUK, ZEYTİNBURNU, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALIKONULMA, BALKONUMSU, BOYNUZUMSU, DARÜLFÜNUN, DİMİNUENDO, DOKUNULMAK, DOKUNULMAZ, HANUTÇULUK, KANUNCULUK, KANUNLAŞMA, KARGABURNU, KOÇBOYNUZU, KONUKÇULUK, KONUKLAMAK, KONUKSEVER, KONUŞLANMA, KONUŞTURMA, KONUŞULMAK, KURŞUNUMSU, MEMNUNİYET, NUMARALAMA, ONURLANMAK, ONURSUZLUK, SAVUNULMAK, SONUÇLAMAK, SONUÇLANIŞ, SONUÇLANMA, UNUTKANLIK, UNUTMABENİ, UNUTTURMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BOYNUZSUZ, DANABURNU, DEVEBOYNU, DOKUNULMA, HOŞNUTLUK, HOŞNUTSUZ, KANUNİYET, KANUNNAME, KASTAMONU, KAVUNUMSU, KONUKLAMA, KONUMLAMA, KONUŞMACI, KONUŞULMA, KORUNUMLU, LİMONUMSU, MECNUNANE, MELANURYA, MEMNUİYET, MEMNUNLUK, NUMARASIZ, NUMUNELİK, NURLANMAK, NURSUZLUK, OKUNULMAK, ONUNCULUK, ONURLANMA, ÖKÜZBURNU, SAVUNULMA, SONUÇLAMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AVUNULMA, BOYNUZLU, BOYNUZSU, DONUKLUK, KANUNSUZ, KONUKEVİ, KONUKLUK, KONULMAK, KONUŞKAN, KONUŞMAK, KONUŞUCU, KUŞBURNU, MECNUNCA, MEMNUNCA, NUMARACI, NUMARALI, NURLANIŞ, NURLANMA, NUSAYBİN, ODUNUMSU, OKUNULMA, SAVUNUCU, SONUÇSUZ, SONUŞMAZ, SUNULMAK, TURNUSOL, UNUTULMA, YONULMAK, AHBUNNUH, ALTINNUR, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARDANUÇ, BOĞUNUK, CENUPLU, DOKUNUM, DOKUNUŞ, ENİKONU, ERGANUN, FANUSLU, HANUMAN, İTBURNU, KANUNCU, KANUNEN, KİYANUS, KONUKÇU, KONULMA, KONUSUZ, KONUŞMA, KORUNUM, MASNUAT, MUDURNU, NUHUSET, NUMERİK, NURDAĞI, NUSAYRİ, OKYANUS, ONULMAK, ONURSAL, ONURSUZ, PENUVAR, SAVUNUŞ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BOYNUZ, CENUBİ, HARNUP, HOŞNUT, KANUNİ, KONULU, KONUŞU, MANUEL, MAZNUN, MECNUN, MEKNUZ, MEMNUN, NUMARA, NUMUNE, NURANİ, NURHAK, NURSUZ, OKUNUŞ, ONULMA, ONUNCU, ONURLU, SAVUNU, SUNUCU, UNUTMA, ABANUS, ABANUZ, ALANUR, ASİNUS, ATANUR, AYBANU, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

CENUP, CÜNUN, DONUK, FANUS, HANUT, KANUN, KONUK, KONUM, KONUR, KONUŞ, KONUT, KUTNU, MASNU, MEMNU, MENUS, NUKUT, NUMEN, NURLU, NUTUK, SONUÇ, SUNUM, SUNUŞ, UKNUM, YUNUS, AKNUR, ANNUH, ANNUK, ARNUĞ, ARNUK, ARNUT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ANUT, KONU, ONUM, ONUR, SUNU, ANUĞ, ANUH, BANU, CCNU, ÇONU, DONU, ENUK, FONU, FUNU, GENU, GONU, HONU, HUNU, KINU, KUNU, MUNU, NUAR, NUDA, NUĞÜ, NUHU, NUKA, NUKE, NUNA, NURİ, NURÜ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

NUH, NUR, ANU, GNU, NUT, NUZ, UNU

2 harfli kelimeler

NU

Bazı kelimelerin anlamları

NU

Bir ağırlık ölçüsü, dirhem. İki yüz dirhemlik ağırlık ölçüsü, yarım okka. Bir çeşit ağırlık ölçüsü birimi.

SUPRAPOPÜLASYONU

Bir ekosistemde tüm konaklarda bulunan tek bir parazit türüne ait bireylerin tamamı.

YUKARIBOYNUYOĞUN

Giresun ilinde, Tirebolu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

GÖKKUZGUNUMSULAR

Gökkuzgunlar, ağaçkakanlar, çobanaldatanlar ve sağanları içine alan kuşlar sınıfından bir takım.

İPLİKBOYNUZLULAR

Gövdeleriyle birlikte bütün vücut parçaları ince uzun yapılışta olan çiftekanatlılar topluluğu. a. bk. sivrisinekler.

KANUNLAŞTIRILMAK

Yasalaştırılmak.

RAMBOUİLLETKOYUNU

Fransa'da elde edilmiş, ancak bugün en çok Amerika da yetiştirilen, yapağı verim ve kalitesiyle birlikte erken gelişme ve etçilik özellikleri de iyi olan, etçi-yapağıcı tip olarak kabul edilen vücut beyaz, yüz ve bacaklar yapağıyla örtülü, koçları boynuzlu olan koyun ırkı.

KANUNLAŞTIRILMA

Yasalaştırılma.

SONUÇLANDIRILMAK

Sonuca ulaştırılmak, neticelendirilmek.

CHOLİSTANİKOYUNU

Pakistan'da bulunan, kuyruğu ince-kısa, etçi yapağıcı özellikte, yapağı rengi beyaz, baş ve kulaklar ise siyah veya kahverengi renkte koyun ırkı.

PNÖMOMEDİYASTİNUM

Mediyasten bağ dokusunda hava veya gaz bulunması.

SONUÇLANDIRABİLME

Sonuçlandırabilmek işi, neticelendirebilme.

MEMNUNİYETSİZLİK

Memnun olmama durumu.

YUNUSBALIĞIGİLLER

(Delphinidae),iyi bilinen türleridir.

NUMARALANDIRMAK

Numara vermek, numaralama işini yapmak.

YEYENUYEYENOSTOMİ

Boş bağırsağın bir kısmının ameliyatla çıkarılması ve iki boş bağırsak ucunun birbirine dikilmesi.

  -   -   -  

Anlamında NU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

AÇIMLANMAK

Açımlama işine konu olmak.

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

ACINMAK

Acıma işine konu olmak. Başkasının hesabına üzülmek, yazıklanmak, yerinmek.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

ACIKILMAK

Acıkma işine konu olmak.

AÇIKLANAN

Açıklamalar sonunda ortaya çıkması beklenen kavram, açıklayan.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABAJURCULUK

Abajurcunun yaptığı iş.

ACINILMAK

Acınma işine konu olmak.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ABARTILMAK

Abartma işine konu olmak.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük